BIS CACIB Österbybruk (Sweden), 28-29 May 2016 (photo)

Best Breeders' Group (Saturday, 28 May 2016)

Judge - Talvitie Marja
1 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) Heziblos, owner - Lundberg Åsa
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Freetain, owner - Lyngstad Anne Grethe
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black Koxpomonas, owner - Kornberg Gunilla

Best Breeders' Group (Sunday, 29 May 2016)

Judge - Talvitie Marja
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Shellrick, owner - Reider Anne
2 Place — Flat-Coated Retriever Caci, owner - Östman Carina, Persson Mikael, Lundqvist Caroline
3 Place — Bearded Collie Farmarens, owner - Olsson Ulrica, Sandberg Charlott
4 Place — Bedlington Terrier Isotop, owner - Byberg Ann-Marie, Byberg Lena

Best Progeny (Saturday, 28 May 2016)

Judge - Ragnarson Patric
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) salt and pepper Schnauzi-Hero's Antonia Of Victory, owner - Landergård Maria, Härstedt Dagmar
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Berntiers On Demand, owner - Sundell Johansson Eva
3 Place — Pug (Mops) Puggens Wester, owner - Lundin Carmita

Best Progeny (Sunday, 29 May 2016)

Judge - Ragnarson Patric
1 Place — Bedlington Terrier Isotop's Grand Slam, owner - Löfven Åsa
2 Place — Jack Russell Terrier Tsarodej Jack The Finn, owner - Strömberg Elisabeth, Värends Nöbbele
3 Place — Swedish Lapphund (Svensk Lapphund) Cahppes Iriz, owner - Sjaunja Lotta
4 Place — Border Terrier Björshults Arne Anka, owner - Förnerud Tommy

Best Veteran (Saturday, 28 May 2016)

Judge - Ulltveit-Moe Annika
1 Place — Afghan Hound Khaos d' Aram, owner - Wohlin Saori
2 Place — Chinese Crested Dog Prefix Trafalgar, owner - Carlsson Annika
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Bernerdalens Bouquet, owner - Nilsson Lisa
4 Place — Tibetan Spaniel Tjo-Nins Minerva, owner - Nordahl Marita & Söderstam Krister

Best Veteran (Sunday, 29 May 2016)

Judge - Ulltveit-Moe Annika
1 Place — Welsh Springer Spaniel Benton Under Oath, owner - Sörensen Carsten Haven & Pettersson Urban
2 Place — Bearded Collie Duchess Montebello Smartness, owner - Olsson Ulrica & Sandberg Charlott
3 Place — Flat-Coated Retriever Black Mica's For God Sake, owner - Edberg Linda
4 Place — English Springer Spaniel Barecho Poetry In Motion, owner - Björkman Helene & Björkman David

Best Puppy (Saturday, 28 May 2016)

Judge - Rohlin Tomas
1 Place — Lhasa Apso Rebellic's Madam de Luxe, owner - Tommila Anna
2 Place — Affenpinscher Velvet Dandy's Karius, owner - Lange Veronica
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black Trepés Gild Filousof, owner - Ekvall Susanne
4 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Outcast Hey Ya Oras, owner - Werkelin Arita

Best Puppy (Sunday, 29 May 2016)

Judge - Rohlin Tomas
1 Place — Bearded Collie Farmarens Vanilla On The Rocks, owner - Olsson Ulrica
2 Place — Jack Russell Terrier Goldsand's Maxelle, owner - Hagström Gertrud & Hagström Thomas
3 Place — English Springer Spaniel Barecho U Must Be The One, owner - Björkman Helene & Björkman David
4 Place — Briard (Berger de Brie) Cartier Monzerat Paow, owner - Laumola Jaana

FCI group I

Judge - de Wit-Bazelmans Godelieve
1 Place — Australian Shepherd d'Azumoon Abadhezza Lusithana, owner - Pettersson Amanda
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Windcrest Stylish Move, owner - Åkesson Carin
3 Place — Briard (Berger de Brie) Chêne Colline's Dissmissed Devil, owner - Nora Piia
4 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) Hara Kiri Srdcervåc, owner - Wasserman Jenny

FCI group II

Judge - Utke Ramsing Lisbet
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Bernerdalens Jackpot, owner - Nilsson Lisa
2 Place — Affenpinscher Velvet Dandy's Cinnamon Bun, owner - Lange Veronica
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black Koxpomonas Famous Beauty, owner - Wennbom Maria
4 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) Longhaired Dein Hards Let's Face It, owner - Byrevik Karin

FCI group III

Judge - Cox Gerard
1 Place — Irish Terrier Merrymac You Are The Winner, owner - Hagström Gertrud & Hagström Thomas
2 Place — Bedlington Terrier Ashcroft Wedding Singer, owner - Odehag Ninna
3 Place — Bull Terrier (English Bull Terrier) Buffalo Bull's Orvar O'Brian, owner - Häll Margaretha
4 Place — Border Terrier Rockamore Gullan, owner - Axelsson Sune

FCI Groups IV & VI

Judge - Jakobsen Aase
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Spotdog's Diamond Dash, owner - Andersson Cecilia
2 Place — Rhodesian Ridgeback Mohaget's Mister Masai, owner - Segerlund Johanna
3 Place — Dachshund Miniature Smooth-haired Gyrfalcon Bossanova, owner - Ilona Alla
4 Place — Basset Hound Swede Sun's Gazton, owner - Sunebring Paula & Thorlin Bosse

FCI group V

Judge - Utke Ramsing Jens
1 Place — American Akita Estava Rain Cutting Edge, owner - Birkmar Friedrich
2 Place — Pharaoh Hound Vaskurs Jack Sparrow Qonjacson, owner - Hall Jenny
3 Place — Alaskan Malamute Cahppes Black Snowflake, owner - Lundgren Ann
4 Place — Portuguese Warren Hound (Podengo Português) small Ditoso O Cacador de Farafra, owner - Jomgart Mari

FCI group VII

Judge - Ahrens Hana
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Nutmeg's Miss Chievous, owner - Lindberg Jessica
2 Place — Blue Picardy Spaniel (Epagneul Bleu de Picardie) Happy Du Clos Maldav, owner - Johansson Eva-Lena
3 Place — Weimaraner Short haired Weimstars Whiskey af Phoenix, owner - Svensson Wahlstrand Josephine
4 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) J Tjärnhedens Balder, owner - Lindberg Per-Åke

FCI group VIII

Judge - Stanton Paul
1 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Cisco, owner - Ahlberg Annie
2 Place — Flat-Coated Retriever Caci's Hit The Road Jack, owner - Östman Carina
3 Place — Welsh Springer Spaniel Welford's Jesmond Waterfall, owner - Sörensen Carsten Haven & Pettersson Urban
4 Place — English Springer Spaniel Barecho Play Now Pay Later, owner - Björkman Helene & Björkman David

FCI group IX

Judge - Barbosov Kirill
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Picasso's Sharp Dressed Man, owner - Petersson Josefin
2 Place — Lhasa Apso Rebellic's In The Spotlight, owner - Tommila Anna
3 Place — Coton De Tulear Zinnycot's Hero Of Tango, owner - Karlstedt Lena
4 Place — Poodle (Caniche) Mellan Kemppi's Rock Me Wild, owner - Bergendahl Madeleine & Kemppi Åsa

FCI group X

Judge - Cox Laura
1 Place — Afghan Hound White Infinity's Faraday Effect, owner - Grönblad Bo
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Borscana Blue Skies, owner - Sellin Rickard
3 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Necesse's Bona Patria, owner - Warell Thomas & Bergström Warell Erja
4 Place — Irish Wolfhound Ascending's Onora, owner - Andersson Maria

Best in Show (BIS)

Judge - Talvitie Marja
1 Place — Irish Terrier Merrymac You Are The Winner, owner - Hagström Gertrud & Hagström Thomas
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Bernerdalens Jackpot, owner - Nilsson Lisa
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Cisco, owner - Ahlberg Annie
4 Place — Afghan Hound White Infinity's Faraday Effect, owner - Grönblad Bo


Source: www.skk.se

Rate:
0

Share:

Add comments: