WDS 2014 Helsinki - winners FCI V, part 1

FCI 5 - Spitz and primitive types - results, part 1

Akita
Judge - Oliveira Rui
BOBHanakammuri Go Shirai (Dostovalova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
BOSArbor Yule (Parinova Ilona, LATVIA)
CACIB, dogArbor Yule (Parinova Ilona, LATVIA)
CACIB, bitchHanakammuri Go Shirai (Dostovalova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranIuemon Go Kyuberu (Exposito Silvia, SPAIN)
BOS, veteranAk-Inu-Bas I-Ma-Ru Eikou No Hoshi (Høyem Lisbeth, NORWAY)
BOB, puppyShinatoinu Bunko (Dostovalova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, puppyHachiko Samurai Koumei No Kitai (Pallarino Francesco & Guerriero Vittorio, ITALY)
BOB, breederViribus Unitis (Honkanen Emilia)
BOB, braceMitsuo Go Akogareno/I'yufa Des Seigneurs D'orient (Sirén Laura, Hyvinkää)
Alaskan Malamute
Judge - Brace Andrew
BOBIce Meridian Inside Your Dreams (Filippova Galina, RUSSIAN FEDERATION)
BOSSkywalker Sausimayok (Chebotareva Ekaterina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogKaviak's "The Colonel" Of Wolfmountain (Goncharova Tatiana & Jenkins Pat, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchIce Meridian Inside Your Dreams (Filippova Galina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranSkywalker Sausimayok (Chebotareva Ekaterina, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranBlack Lotus X-File Silver Flame (Schierup Anne, DENMARK)
Best Junior, dogMal Planet Jean-Batiste (Fedorova Ekaterina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchKaya Del Biagio (Biagiotti Giuseppe, ITALY)
BOB, puppySiyaniye Alaski Aston Martin (Miettinen Niko & Miettinen Tanja, Imatra)
BOB, breederOt Filippovoy (Filippova Natalia, Russia)
American Akita
Judge - Onstenk-Schenk Ilona
BOBMelodor The Iron Lady (Ivin Nikita, RUSSIAN FEDERATION)
BOSDynamic Force Sharp Dressed Man (Huls Marcel & Bostock Matthew & Armstrong Janet, NETHERLANDS)
CACIB, dogDynamic Force Sharp Dressed Man (Huls Marcel & Bostock Matthew & Armstrong Janet, NETHERLANDS)
CACIB, bitchMelodor The Iron Lady (Ivin Nikita, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranMicabi Ken's Bodyguard (Laiho Nina & Laiho Kai-Markus & Kukkola Hanna, Vahto)
BOS, veteranErabor Inochi At Inuline (Kukkola Hanna)
Best Junior, dogEstava Rain Only Style Remains (Vismara Lorella & Birkmar Friedrich, ITALY)
Best Junior, bitchMamoru Moulin Rouge With Ruthdales (Audova K., ESTONIA)
BOB, puppyTravistock Dark Knight (Khromova Olga, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederEstava Rain (Birkmar Friedrich, Norway)
Basenji
Judge - Juslin Johan
BOBHi-Lite Saturday Night Fever (Kuittinen Tuija, Kuopio)
BOSSternhimmels Nota Prima (Wallius-Smulovitz Raija & Smulovitz Leevi)
CACIB, dogHi-Lite Saturday Night Fever (Kuittinen Tuija, Kuopio)
CACIB, bitchSternhimmels Nota Prima (Wallius-Smulovitz Raija & Smulovitz Leevi)
BOB, veteranSternhimmels Femina Floreat (Tikka Marika, Espoo)
BOS, veteranFaraoland Xcuse Me Desmond (Lindqvist Nora & Schlumpf Urpu, Helsinki)
Best Junior, dogTim Spirit Delacrua (Kanygina Maria & Kuptzova Inna, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchFlare Balticsea Amber (Irina Bezrucenko)
BOB, puppyBulldobas Belle Bubbling Under (Ruotsalainen Ari & Kaitosalmi Sanna, Hyvinkää)
BOS, puppyDar Bony-Sona Emerald (Konoplev I & Banchukova M, Russian Federation)
BOB, breederSternhimmels (Pukkila Anneli, Helsinki)
BOB, braceAhti Prince Of Burudika/Ariniti Princess Of Burudika (Müller Dorota, POLAND)
Norwegian Buhund
Judge - Paloheimo Annukka
BOBCipacan Milla Magia (Laakso Anna-Leena, Ypäjä)
BOSMaxfrin Bendik (Matoniemi Tuija & Nurmenrinta Jari, Laihia)
CACIB, dogMaxfrin Bendik (Matoniemi Tuija & Nurmenrinta Jari, Laihia)
CACIB, bitchCipacan Milla Magia (Laakso Anna-Leena, Ypäjä)
BOB, veteranTjejen Tulle Fra Den Norske Gården (Asselbergs J.C, NETHERLANDS)
BOS, veteranKimura's Grim (Matoniemi Tuija & Nurmenrinta Jari, Laihia)
Best Junior, dogRatsunummen August-Runar (Konttinen Anne & Ruskela Tommi, Tuusula)
BOB, breederFra Den Norske Gården (Asselbergs J.C., Nederlands)
BOB, braceRatsunummen August-Runar/Ratsunummen Alma-Lotte (Konttinen Anne, Tuusula)
Chow Chow
Judge - Kamisato Hiroshi
BOBHeart Mind Fire Dei Leoni Imperiali (Bettini Stefania, ITALY)
BOSPei Fang Eyecatcher (Lindorff Mette, DENMARK)
CACIB, dogHeart Mind Fire Dei Leoni Imperiali (Bettini Stefania, ITALY)
CACIB, bitchPei Fang Eyecatcher (Lindorff Mette, DENMARK)
BOB, veteranZorro Lietuvos Liutas (Tamaseviciene Loreta, LITHUANIA)
BOS, veteranPyöreän Talon Arctic Night (Nordman Tarja & Nordman Petri, Lohja)
Best Junior, dogKing Of Egypt De Los Perros De Bigo (Vigo Navajon Nuria, SPAIN)
Best Junior, bitchOrinel's Live Your Dream (Lindorff Mette, DENMARK)
BOB, puppyBon Triumph Diamond Rock (Lindorff Mette, DENMARK)
BOS, puppyInghgou Ee Vysochestvo Princessa Turandot (Dvoretskaya S., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederParmelia (Parmala Päivi & Parmala Hanna)
BOB, braceFlameborough Mateo/Flameborough Annebel (Hyytiä Anne, Valkeala)
Cirneco dell'Etna
Judge - Griffa Adriana
BOBMarisla's Alessandria (Anderson Heidi & Anderson Marko, Helsinki)
BOSHadranensis Toto' (Moore Jane & Tricomi Domenico, ITALY)
CACIB, dogHadranensis Toto' (Moore Jane & Tricomi Domenico, ITALY)
CACIB, bitchMarisla's Alessandria (Anderson Heidi & Anderson Marko, Helsinki)
BOB, veteranKimblewick Jill (Isaksson Marina & Koskinen Ari)
BOS, veteranColombian Friend's Chili Vivaz (Isaksson Marina & Isaksson Ida)
Best Junior, dogAchiaro Della Stella Del Nord (Solokha Tatyana, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchLex Murphy Can't Get Enough (Weinehall Maria, SWEDEN)
BOB, breederMarisla's (Blomberg Marjo Susanna, Lammasaho)
BOB, braceLex Murphy Bring Home The Bacon/Lex Murphy Can't Get Enough (Weinehall Maria, SWEDEN)
Danish Spitz
Judge - Lövenkjaer Svend Erik
BOBSpitha Angielina (Andrup Birgitte Meiling, DENMARK)
Eurasier
Judge - Jancik Leos
BOBEuro'jou Asmina (Slots Lisbeth, DENMARK)
BOSLeiionspitz Unic (Carlstedt Marita & Carlstedt Göran, SWEDEN)
CACIB, dogMilaika's Fenno Farouk (Vallinen Elisa Johanna, Pori)
CACIB, bitchEuro'jou Asmina (Slots Lisbeth, DENMARK)
BOB, veteranLeiionspitz Unic (Carlstedt Marita & Carlstedt Göran, SWEDEN)
BOS, veteranLeiionspitz Othina (Kukkonen Helena, Espoo)
Best Junior, dogKarhunpesän Paukku-Paavo (Lehtovirta Satu, Kuusankoski)
Best Junior, bitchLumikedon Delladaa (Kurkela Leena, Kempele)
BOB, puppyHelmi Von Ragnvald (Rajaniemi Mari, Lahti)
BOB, breederLeiionspitz (Carlstedt Marita & Carlstedt Göran, Ruotsi)
Pharaoh Hound
Judge - Wilberg Leif-Herman
BOBFarao Anubis Golden Gait (Westman Maria, SWEDEN)
BOSDovmontov Gorod Amaretto And Cream (Kovaleva Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogFarao Anubis Golden Gait (Westman Maria, SWEDEN)
CACIB, bitchDovmontov Gorod Amaretto And Cream (Kovaleva Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranChassellis Dehra Ta'ziffa (Lundqvist-Hemström Annica & Lundqvist Monica, SWEDEN)
BOS, veteranSiphra's King Of Hearts (Sundquist Britt-Marie, Aura)
Best Junior, dogReedly Road Lion King (Evteeva Maria & Nogotkova Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchAntefa's Wadjet On Reedly Road (Evteeva Maria, Russian Federation)
BOB, breederReedly Road (Evteeva Maria, Russia)
BOB, braceNorthgate's Forever N Ever/Jataburu Sand Dog Shaula (Leino Jenna, Raisio)
Greenland Dog
Judge - Paloheimo Annukka
BOBTulisalon Ace Of Hearts (Kuhnt Simone, Jongunjoki)
CACIB, dogTulisalon Frozen Diamond (Peltokoski Sanna-Liisa, Nurmo)
Best Junior, dogTulisalon Ace Of Hearts (Kuhnt Simone, Jongunjoki)
BOB, breederTulisalon (Kauppi Susanna, Lautiosaari)
Norwegian Elkhound, grey
Judge - Fors Jari
BOBKruunupään Viksu (Haga Kaisa, Yttermark)
BOSKolbyjagets Mette (Heikkilä Tomi, Jämijärvi)
CACIB, dogKruunupään Viksu (Haga Kaisa, Yttermark)
CACIB, bitchKolbyjagets Mette (Heikkilä Tomi, Jämijärvi)
BOB, veteranTeerennevan Nelli (Haga Kaisa & Haga Karl-Erik, Yttermark)
Best Junior, dogKarpaasin Kölli (Savioja Reijo, Säkylä)
Best Junior, bitchSuoniityn Hilla (Skön Jari, Naarajärvi)
BOB, breederKarpaasin (Antila Erkki, Kesti)
Hokkaido
Judge - Kamisato Hiroshi
BOBEzo Tarou Howasou (Nurmi Ida, Turku)
BOSUrsa Hakugetsu (Vahvelainen Noora, Sastamala)
CACIB, dogChitose Washi Kitami Hokuryuusou (Vahvelainen Ronja, Kannus)
CACIB, bitchUrsa Hakugetsu (Vahvelainen Noora, Sastamala)
Best Junior, dogEzo Tarou Howasou (Nurmi Ida, Turku)
Ibizan Hound, Rough-haired
Judge - Zake Ligita
BOBLa Reina De Tekoneva D'snout (Hämäläinen Laura, Turku)
BOSSnout Strange Design (Pellinen Arja & Hyytiä Arvo, Laitila)
CACIB, dogSnout Strange Design (Pellinen Arja & Hyytiä Arvo, Laitila)
CACIB, bitchLa Reina De Tekoneva D'snout (Hämäläinen Laura, Turku)
BOB, veteranAitana De La Sierra De Avila (Pellinen Arja & Hyytiä Arvo, Laitila)
Ibizan Hound, Smooth-haired
Judge - Zake Ligita
BOBBarrongiz Great Expectations (Mathisen Trude, SWEDEN)
BOSCazaion Amarantha (Viitmaa Kadi & Viitmaa Ranno, Estonia)
CACIB, dogBarrongiz Great Expectations (Mathisen Trude, SWEDEN)
CACIB, bitchCazaion Amarantha (Viitmaa Kadi & Viitmaa Ranno, Estonia)
BOB, veteranNecronomicon Nordic Blue (Toivanen Kaisa & Hartikainen Riikka, Pajujärvi)
Best Junior, dogDon Quixote Rjabina De Bergerac (Sergeeva Natalia, Russian Federation)
Best Junior, bitchDandellion Rjabina De Bergerac (Partiainen Outi, Voikkaa)
BOB, breederBarrongiz (Mathisen Trude)
BOB, braceNeron De Can Perruan/Gartlove Gitanna (Tammiala Johanna, Riihikoski)
Iceland Sheepdog
Judge - Ericsson Dan
BOBAstvinur Fengur (Bjursten Gunnarsson Ulrika, SWEDEN)
BOSBirta (Nygaard Lill-Hege, NORWAY)
CACIB, dogSunnusteins Islandsgosi (Schinkler Maria, SWEDEN)
CACIB, bitchBirta (Nygaard Lill-Hege, NORWAY)
BOB, veteranAstvinur Fengur (Bjursten Gunnarsson Ulrika, SWEDEN)
BOS, veteranFina V.D. Swaenepoel (Lumiluoto Minna, Tampere)
Best Junior, dogGinfaxi's Dagbjartur (Hautala Heidi, Koskenkorva)
Best Junior, bitchTuulenpuuskan Ros Emmasdottir (Savukari Jonna, Lappeenranta)
BOB, puppyRekikelin Snjóhvit (Turpeinen Sirpa, Rovaniemi)
BOB, breederSurtsey's (Olsen Wilfred & Olsen Ulrikke, Denmark)
BOB, braceRekikelin Kormak/Rekikelin Vigdis (Turpeinen Sirpa, Rovaniemi)
East-Siberian Laika
Judge - Belkin Alexey
BOBRiistavietin Sissi (Hætta Camilla Utsi & Hætta Ole Rune, NORWAY)
BOSKarhunpojan Lucky (Leinonen Kauko & Leinonen Ville, Kiihtelysvaara)
CACIB, dogKarhunpojan Lucky (Leinonen Kauko & Leinonen Ville, Kiihtelysvaara)
CACIB, bitchRiistavietin Sissi (Hætta Camilla Utsi & Hætta Ole Rune, NORWAY)
Best Junior, dogKarhunpojan Jetsu (Davidsson Ritva & Alm Pasi, Reijola)
Japanese Spitz
Judge - Assenmacher-Feyel Hassi
BOBState-Of-Art Adorable Al-X (Sømme Tone, NORWAY)
BOSDonåsen's Dona Tea D'la Bamse (Sliwa Vanja & Hassel Dag, NORWAY)
CACIB, dogState-Of-Art Adorable Al-X (Sømme Tone, NORWAY)
CACIB, bitchDonåsen's Dona Tea D'la Bamse (Sliwa Vanja & Hassel Dag, NORWAY)
BOB, veteranEnfloy'z Novaah-Lee A Charmant Lady (Werner Helene & Werner Ewa, SWEDEN)
BOS, veteranNoblewhite Classy Casanova (Virtanen Emma-Sofia, Hämeenlinna)
Best Junior, dogMaho Mirai Ilatro (Bolshakova Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchBella Godivas Habetrot (Haromo Heidi & Haromo Irma, Lempäälä)
BOB, puppyUnivers Fantazm Mitsuo Taro (Scharin Eveliina, Valkeakoski)
BOS, puppyKatzu`S Future Created Infinity (Lund Annette, DENMARK)
BOB, breederChezzay's (Sandabcka Mikaela, Sweden)
BOB, braceSaarnion Pakuriya/Saarnion Pikatto (Ehnström-Backas Tina, Esbo)
Swedish Elkhound
Judge - Talvi Hannu
BOBJämtkullens Haag (Nyberg Mats, SWEDEN)
BOSJalakavan Jojo (Eloranta Johanna & Eloranta Erkki, Vatajankoski)
CACIB, dogJämtkullens Haag (Nyberg Mats, SWEDEN)
CACIB, bitchJalakavan Jojo (Eloranta Johanna & Eloranta Erkki, Vatajankoski)
BOB, veteranFäbobergets Heidi (Öderyd Ewa-Marie, SWEDEN)
BOS, veteranTäysiajan Jimmy (Myllynen Reijo, Varjakka)
Best Junior, dogPakkalan Wäijy (Leskinen Jani)
Best Junior, bitchKarukoivun Namu (Rousku Samuli & Rousku Hanna-Mari & Rousku Riku, Masku)
BOB, breederTuike (Kilpinen Tuija & Kilpinen Jukka, Outokumpu)
BOB, braceTuike Salon Icxo/Tuike Salon Giira (Kilpinen Tuija, Outokumpu)
Canaan Dog
Judge - Nagler-Magal Yolanda
BOBKatafaronja Dror Hofshi (Jormanainen Miia & Jormanainen Raimo & Jormanainen Irja, Nieminen)
BOSBat Yerushalaim Shel Zahav (Blayvas Inna, ISRAEL)
CACIB, dogKatafaronja Dror Hofshi (Jormanainen Miia & Jormanainen Raimo & Jormanainen Irja, Nieminen)
CACIB, bitchBat Yerushalaim Shel Zahav (Blayvas Inna, ISRAEL)
Best Junior, dogDango Samorodok (Haapamäki Johanna & Karhu Ville, Jungsund)
BOB, puppyYahav Me Neot Hakikar (Jormanainen Miia & Hansson Kirsten, Nieminen)
BOB, breederKatafaronja (Jormanainen Miia)
BOB, braceKatafaronja Dror Hofshi/Chancos Corbett (Jormanainen Miia, Nieminen)
Kai
Judge - Kamisato Hiroshi
BOBYugiri Sou Gen (Mertanen Mirka, Joensuu)
BOSGekkoo No Amaya (Mertanen Mirka & Kraemer Kati Sirpa Marjukka & Kraemer Jussi, Joensuu)
CACIB, dogYugiri Sou Gen (Mertanen Mirka, Joensuu)
CACIB, bitchGekkoo No Amaya (Mertanen Mirka & Kraemer Kati Sirpa Marjukka & Kraemer Jussi, Joensuu)
BOB, puppyKoroukan Hokkokuou (Mertanen Mirka & Kraemer Kati & Kraemer Jussi, Joensuu)
BOB, breederGekkoo No (Mertanen Mirka)
BOB, braceYugiri Sou Gen/Gekkoo No Amaya (Mertanen Mirka, Joensuu)
Podenco Canario
Judge - Paloheimo Annukka
BOBAniagua (Von Falkenhayn Martin, GERMANY)
CACIB, dogAtor De Los Guijos (Sivusalo Esa & Sivusalo Marja, Velaatta)
CACIB, bitchAniagua (Von Falkenhayn Martin, GERMANY)
Karelian Bear Dog
Judge - Palojärvi Matti
BOBBear Busters Ari (Hyytiäinen Heikki & Lahtinen Kati & Ruotsalainen Vesa, Oulainen)
BOSRuskavaara Täplä (Mykkänen Raija, Saarenkylä)
CACIB, dogBear Busters Ari (Hyytiäinen Heikki & Lahtinen Kati & Ruotsalainen Vesa, Oulainen)
CACIB, bitchRuskavaara Täplä (Mykkänen Raija, Saarenkylä)
BOB, veteranErätytön Mosku (Partanen Katja & Partanen Seppo, Nerkoo)
BOS, veteranKeroharjun Manta (Ahola Maija & Ahola Rauno, Salla)
Best Junior, dogRåbockens Urho Hämähäkki (Loimupalo Tiina, Riste)
Best Junior, bitchLehtoniemen Bella (Huttunen Harri, Juuka)
BOB, breederRåbockens (Loimupalo Tiina & Billgren Jan, Riste)
BOB, braceRåbockens Urho Hämähäkki/Louhi (Loimupalo Tiina, Riste)
Kishu
Judge - Kamisato Hiroshi
BOBHokuoukensha No Ai Go (Vahvelainen Noora, Sastamala)
BOSShiro Kenji Sachiko Of Mogéki (Broeksma Yvonne, NETHERLANDS)
CACIB, dogShiro Kenji Sachiko Of Mogéki (Broeksma Yvonne, NETHERLANDS)
CACIB, bitchHokuoukensha No Ai Go (Vahvelainen Noora, Sastamala)
Korea Jindo Dog
Judge - Paloheimo Annukka
BOBChanco's Ka (Seger Eva & Sjöberg Bo, SWEDEN)
CACIB, bitchChanco's Ka (Seger Eva & Sjöberg Bo, SWEDEN)
Lapponian Herder
Judge - Kuusisto Jukka
BOBMikälie Yksainoo (Leppäsalo Pia, Sastamala)
BOSIllerströmmens Mink (Jylhä Irina, Raahe)
CACIB, dogSuukkosuun Shamaani (Laitinen Sari & Hiltunen Pinja, Kajaani)
CACIB, bitchMikälie Yksainoo (Leppäsalo Pia, Sastamala)
BOB, veteranIllerströmmens Mink (Jylhä Irina, Raahe)
BOS, veteranAikamerkin Vanilja (Huhtala Katja, Sastamala)
Best Junior, dogArctic Soul Lapponian Kiehka (Lauluten Christian, NORWAY)
Best Junior, bitchSuopunkitytön Vilunki (Mäntyranta-Mustonen Minna & Hattukangas Pirita, Ruuhivaara)
BOB, puppyHattivatin Gilda (Singer Frank, GERMANY)
BOB, breederSuukkosuun (Hiltunen Pinja)
BOB, braceTaikarummun Diivan Loru/Taikarummun Boheeminoita (Tenho Suvi-Elina, Klaukkala)
Norwegian Lundehund
Judge - Wilberg Leif-Herman
BOBAcornway's Alert Coconut (Terho Outi, Hollola)
BOSSilversound's Tsingis-Kaani (Keskinen Eija, Helsinki)
CACIB, dogSilversound's Tsingis-Kaani (Keskinen Eija, Helsinki)
CACIB, bitchAcornway's Alert Coconut (Terho Outi, Hollola)
BOB, veteranAspheims Bauge (Kaipainen Jenni & Väisänen Sarianne & Bloigu Raili, Orivesi)
BOS, veteranRecknagel Xiangwang (Mäkinen Merja & Karri-Mäkinen Raija, Sastamala)
Best Junior, bitchMoonheim Kalles Frida (Lauritzen Laila, NORWAY)
BOB, puppyRecknagel Mariasmirnova (Mäkinen Merja & Leppäsalo Liisa, Sastamala)
BOB, braceC´Cheveyo Lonewolf/Lovheims Mardoll (Kosinova Renata, CZECH REPUBLIC)
Swedish Vallhund
Judge - Lövenkjaer Svend Erik
BOBJaxonville Paula Punapippuri (Puonti Elina, Porvoo)
BOSDanga's Yakari-F (Pirhonen Päivi, Espoo)
CACIB, dogSvedala Billy Busväder (Whitmarsh Anita, SWEDEN)
CACIB, bitchJaxonville Paula Punapippuri (Puonti Elina, Porvoo)
BOB, veteranSkogsbygdens Nora Supernova (Johansson Kim, SWEDEN)
BOS, veteranBodeneis Carr Calgary (Halonen Niina & Halonen Jarkko, Siltakylä)
Best Junior, dogDanga's Yakari-F (Pirhonen Päivi, Espoo)
Best Junior, bitchDanga's Yoko Tsuno-F (Mäki Jari & Liukkonen Sonja, Tampere)
BOB, puppyHallausvan Vilkas Wilma (Koskimaa Piia, Kutajärvi)
BOS, puppyKompiaisen Doktorin Erikoinen (Halonen Niina, Siltakylä)
BOB, breederDanga's (Johannesson Ingela, Ruotsi)
BOB, braceJaxonville Usko Vaan/Jaxonville Näkis Vaan (Helenius Oili, Turku)
West-Siberian Laika
Judge - Belkin Alexey
BOBZima (Erdyakov A.S., RUSSIAN FEDERATION)
BOSTervakummun Vinski (Raunioniemi Mika, Siivikkala)
CACIB, dogTervakummun Vinski (Raunioniemi Mika, Siivikkala)
CACIB, bitchZima (Erdyakov A.S., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranCenweilers Averina (Kaattari Sirpa, Oksava)
Best Junior, bitchJahisarv Inanna Aber (Kallavus Kaido, ESTONIA)
BOB, braceKrasa Ohot Duh Lesa/Lesun`Ya (Aleksandrova O, RUSSIAN FEDERATION)
Mexican Hairless Dog Standard
Judge - Ojalvo David
BOBFamoso Por Caliente (Caliente Kennel, MEXICO)
BOSXochiquetzal From Tecuani (Ostrizhko Yu., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogChimalli For Tecuani (Karyakina Yu., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchXochiquetzal From Tecuani (Ostrizhko Yu., RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dog
Source: www.worlddogshow2014.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: