WDS 2014 Helsinki - winners FCI II, part 2

FCI 2 - Pinscher and Schnauzer, Molossoid and Swiss Mountain and Cattledogs - results, part 2

Miniature Schnauzer, pepper and salt
Judge - Assenmacher-Feyel Hassi
BOBTajinastes Obra Maestra (Martín Del Río Pedro & Martín Del Río Luis, SPAIN)
BOSSilver Rainbow Barbarina (Mezentseva Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogTajinastes Obra Maestra (Martín Del Río Pedro & Martín Del Río Luis, SPAIN)
CACIB, bitchSilver Rainbow Barbarina (Mezentseva Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranSuper Play's Ocean Wind (Varonen Johanna, Järvenpää)
BOS, veteranVirgin's Dancing Queen (Hägglund Marie, SWEDEN)
Best Junior, dogTop Target Ars (Zhinzhina Natalia & Sviridova Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchSteadlyn Vanitosa (Ejerstad Conti Mia, SPAIN)
BOB, puppyRusskiy Assorti'c Charm Of Noveria (Turchin Mihail)
BOB, breederSuper Play's (Raisaari Mervi)
BOB, braceSilver Rainbow Beju/Silver Rainbow Barbarina (Mezentseva Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
Miniature Schnauzer, white
Judge - Engh Espen
BOBRusskiy Assorti'c Let's Go To Mengo (Kmiecik Oksana, POLAND)
BOSStar's Of White Night Ermak (Pirs Daria, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogStar's Of White Night Ermak (Pirs Daria, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchRusskiy Assorti'c Let's Go To Mengo (Kmiecik Oksana, POLAND)
BOB, veteranXebec Ballack (Gerster Jelena, GERMANY)
BOS, veteranDesire Me Of Roxy's Pride (Gerster Jelena, GERMANY)
Best Junior, dogMade In Spain Ergosum (Pons Ariño Angel)
Best Junior, bitchStar's Of White Night Iguita Zapata (Kuzmina Yana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyStar's Of White Night Naomi (Askola-Mauno Kikko & Parviainen-Tohmo Petra, Valkeala)
BOS pentu - puppyDarya's Lucky Luke (Taiponen Minna, Tervakoski)
BOB, breederStar's Of White Night (Malev Andrey, Russia)
BOB, braceJettyspoof's Oh So Great/Jettyspoof's Oh So Sweet (Karhi Tuula, Oulu)
Landseer
Judge - Paunovic Dusan
BOBJuturna Phyle Us Arsnouphis (Knippenborg J.M., NETHERLANDS)
BOSWuoriluodon Bigsurprise Jesper (Forss Annika, Hammarland)
CACIB, dogWuoriluodon Bigsurprise Jesper (Forss Annika, Hammarland)
CACIB, bitchBorgmosegaards Salt And Pepper (Borg Rikke, DENMARK)
BOB, veteranJuturna Phyle Us Arsnouphis (Knippenborg J.M., NETHERLANDS)
Best Junior, dogWashakie Weteen Piirretty (Mäkelä Nestori & Mäkelä Heini, Raussila)
Best Junior, bitchBorgmosegaards A Kind Of Magic (Borg Rikke, DENMARK)
BOB, puppyUnelmapandan Carjalan Comein (Hirvisaari Tanja Marina & Salminen Marianne, Pulsa)
BOB, breederBorgmosegaards (Borg Rikke, Denmark)
Leonberger
Judge - Kerihuel Jean Paul
BOBAmicus Optimus Antonius (Kuharjkaya Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
BOSLempileijonan Yks Cuklaacilmä (Lahti Anni, Halkia)
CACIB, dogAmicus Optimus Antonius (Kuharjkaya Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchLempileijonan Yks Cuklaacilmä (Lahti Anni, Halkia)
BOB, veteranPyrymetsän Candida (Vestman Eeva, Luoma)
BOS, veteranGerleo's Niiskuneiti (Aukia Päivi, Seinäjoki)
Best Junior, dogFollow Me If You Can Of New Wind (Turka Rudite, LATVIA)
Best Junior, bitchZapparal's Primrose Gardner (Aukia Päivi & Mäkelä Paula, Seinäjoki)
BOB, puppyNamupalan Once Upon A Time (Virkkula Noora Mirella, Kuusamo)
BOB, breederNamupalan (Korkeakallio Satu, Lempäälä)
Majorca Mastiff
Judge - Oliveira Rui
BOBLunnay Sonata Rafaela Lala (Zhurina Julia, RUSSIAN FEDERATION)
BOSAlferor Amicus Meus (Kuznetsov V., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogVivaldi San-Samuel (Rozhkova A., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchLunnay Sonata Rafaela Lala (Zhurina Julia, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranOdysseus R.J.Osanna (Andreieva Iryna & Moskalenko Olena, UKRAINE)
BOS, veteranTornados-P'eros De-La Syutadela (Grudoglova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogAlferor Amicus Meus (Kuznetsov V., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, braceOdysseus R.J.Osanna/Platinum Queen From Sacred Garden (Andreieva Iryna, UKRAINE)
Mastiff
Judge - De Giuliani Claudio
BOBAvalon's Gard Izida Sotis (Mikulskaya Y, RUSSIAN FEDERATION)
BOSWakonda's Istaqa (Tannermäki Mari & Tannermäki Raimo, Valkola)
CACIB, dogWakonda's Istaqa (Tannermäki Mari & Tannermäki Raimo, Valkola)
CACIB, bitchAvalon's Gard Izida Sotis (Mikulskaya Y, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranMamastiff Mc Diamond (Korpinen Tiina, Riihimäki)
BOS, veteranBewille's Blowhard Jack (Lindström Tuula & Lindström Jari, Kotka)
Best Junior, dogSquanto's Jameerah (Österlund Ingeborg, Huuvari)
Best Junior, bitchWakonda's Klamath (Tannermäki Mari & Tannermäki Raimo, Valkola)
BOB, puppyMamastiff Last Chance (Puoliväli Marjo, Jyväskylä)
BOB, breederHugedogge (Christoffersen Birte, Denmark)
Napolitan Mastiff
Judge - Griffa Adriana
BOBKing Louie (Smidova Sonja, BELGIUM)
BOSAnvire Bogdana (Antipenko Irina)
CACIB, dogKing Louie (Smidova Sonja, BELGIUM)
CACIB, bitchAnvire Bogdana (Antipenko Irina)
Best Junior, dogAnvire Vikentiy (Antipenko Irina)
Best Junior, bitchAnvire Valeria (Antipenko Irina, RUSSIAN FEDERATION)
Newfoundland
Judge - Payro Jose Luis
BOBPouch Cove's Southwind I Love Lucy At Cayuga (Quartiglia Riccardo, ITALY)
BOSKing Of Helluland Feel The Win (Krocko Sonia & Krocko Vlado, SLOVAKIA)
CACIB, dogKing Of Helluland Feel The Win (Krocko Sonia & Krocko Vlado, SLOVAKIA)
CACIB, bitchPouch Cove's Southwind I Love Lucy At Cayuga (Quartiglia Riccardo, ITALY)
BOB, veteranWave Seeker's World Premiere (Lius Outi, Haarajoki)
BOS, veteranÅsforsens Gorgeous Goliath (Unger Jenny, SWEDEN)
Best Junior, dogPrivate Cast This Is About Me (Leskinen Miia, Siilinjärvi)
Best Junior, bitchDaybreaker's She Casts Own Spell (Ziółkowski Maciej, POLAND)
BOB, puppyVaskimäki Julle Jättiläinen (Tiittanen Vesa & Tuhkanen Erja, Vantaa)
BOS pentu - puppyVaikonniemen Äkkilähtö (Tuononen Pirjo, Juuka)
BOB, breederWave Seeker's (Lius Outi)
BOB, braceVertigo Eco Delta Yankee/Vertigo Easter Lilly (Schiatti Beatrice, ITALY)
German Pinscher
Judge - Kliebenstein Horst
BOBCeriinan Quicksilver (Alander Marjo, Lepaa)
BOSLilla Enebys Be Briska (Nilsson Ulf & Nilsson Susanne, SWEDEN)
CACIB, dogCeriinan Quicksilver (Alander Marjo, Lepaa)
CACIB, bitchLilla Enebys Be Briska (Nilsson Ulf & Nilsson Susanne, SWEDEN)
BOB, veteranOf Leijliden Princesspandora (Lehtosaari Tuija, Helsinki)
BOS, veteranCeriinan Ivar (Asikainen Marika, Vantaa)
Best Junior, dogHickson Nice Legend (Medvedeva Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchHelen Hoff Zorianda Zantilla (Selezneva E.V., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyLegendorf Franceska Fabbi (Medvedeva Tatiana & Klimacheva Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederCeriinan (Nikkonen Anja)
BOB, braceDogiwogin Time Out/Ceriinan Thiara (Haapiainen-Liikanen Auli, Harjumaa)
Pyrenean Mountain Dog
Judge - Coad Michael
BOBChenespace Patron (Salonen Tuulia & Tammiala-Salonen Tuulikki & Salonen Juulia, Loimaa)
BOSChenespace Question Piège (Salonen Tuulia & Tammiala-Salonen Tuulikki & Salonen Juulia, Loimaa)
CACIB, dogChenespace Patron (Salonen Tuulia & Tammiala-Salonen Tuulikki & Salonen Juulia, Loimaa)
CACIB, bitchChenespace Question Piège (Salonen Tuulia & Tammiala-Salonen Tuulikki & Salonen Juulia, Loimaa)
BOB, veteranBam-Bellas Garm (Mellberg Johan & Mellberg Ann, SWEDEN)
BOS, veteranCovermount Angel (Harjuniemi Anja & Isaksson Mikko, Piispanristi)
Best Junior, dogMillas Du Mas De Beauvoisin (Kaasinen Päivi, Laukkoski)
Best Junior, bitchChenespace Xorange (Tanttu Anneli, Parola)
BOB, breederChenespace (Tammiala-Salonen Tuulikki & Salonen Tuulia)
BOB, braceCovermount Big Block/Covermount Betty Boop (Kalloinen Mari, Juokslahti)
Pyrenean Mastiff
Judge - Skalin Bo
BOBTaran Maskin Jack Sparrow (Berg Marianne, Lautiosaari)
BOSSoy Solamente Ida Idefina (Seppänen Katja, Utajärvi)
CACIB, dogTaran Maskin Jack Sparrow (Berg Marianne, Lautiosaari)
CACIB, bitchSoy Solamente Ida Idefina (Seppänen Katja, Utajärvi)
Best Junior, bitchSoy Solamente Isidora Isabella (Berg Marianne, Lautiosaari)
Rottweiler
Judge - Haapaniemi Elina
BOBLemmenmäen Osuma (Mandelin Krista, Ryttylä)
BOSUniversal Soldier Langran (Kitabova Marina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogUniversal Soldier Langran (Kitabova Marina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchLemmenmäen Osuma (Mandelin Krista, Ryttylä)
BOB, veteranAstro Iron (Gjerstad Kim, NORWAY)
BOS, veteranKonstans S Berega Turi (Potemkina Elena, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogKulla Gulla`S Maxx (Dittmer Rickard & Dittmer Alexandra, SWEDEN)
Best Junior, bitchRott Power Cheer (Lähdesmäki Jaana, Kauhajoki as)
BOB, breederAkslen (Kuzmina Elena, Russia)
Cao Fila de Sao Miguel
Judge - Amaral Antonio Jose
BOBKarjakorven Nero (Rintaniemi Samu & Rintaniemi Katri, Mäki-paavola)
BOSDolce Vita Da Casa Da Praia (Lehikoinen Jouni & Huusko Satu, Helsinki)
CACIB, dogPäätylän Ärripurri (Raittila Hannu & Raittila Sole, Vilppula)
CACIB, bitchDolce Vita Da Casa Da Praia (Lehikoinen Jouni & Huusko Satu, Helsinki)
BOB, veteranUnique (Huusko Satu, Sotkamo)
Best Junior, dogKarjakorven Nero (Rintaniemi Samu & Rintaniemi Katri, Mäki-paavola)
BOB, breederKarjakorven (Huusko Satu, Sotkamo)
Sarplaninac
Judge - Paunovic Dusan
BOBSkupi Od Planinske Vestice (Jennings Elsbeth, SWITZERLAND)
BOSSakeros Katjuska (Koskelainen Kari, Nikkaroinen)
CACIB, dogSkupi Od Planinske Vestice (Jennings Elsbeth, SWITZERLAND)
CACIB, bitchSakeros Katjuska (Koskelainen Kari, Nikkaroinen)
BOB, veteranGlen Vujanski (Teerisaari Sari, Myrskylä)
Shar Pei
Judge - Kamisato Hiroshi
BOBEl Yoc G'evident Giorgio (Biondi Ilaria, PERU)
BOSIngrem Rey Victoria Valentina (Kibko Irina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogEl Yoc G'evident Giorgio (Biondi Ilaria, PERU)
CACIB, bitchPei Attention Next Top Model (Thorsjö Anna, SWEDEN)
BOB, veteranIngrem Rey Victoria Valentina (Kibko Irina, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranSecret Line's Deng Xiao Ping (Sorsa Merja, Karjalohja)
Best Junior, dogJade East Sunday Morning Coming Down (Anders L.B. & Nijholt K.R. & Minne E., USA)
Best Junior, bitchJade East Catch Forty Winks (Anders L.B. & Nijholt K.R. & Minne E., USA)
BOB, puppyJade East Another Suitcase In Another Hall (Anders L.B. & Nijholt K.R. & Minne E., USA)
BOS pentu - puppyJade East What If I'm Far From Home (Anders L.B. & Nijholt K.R. & Minne E., USA)
BOB, breederAisti Ileal (Ilyina E, Russia)
BOB, braceDesmond De L'ere Du Scorpion/Indigo Like A Cherry Du Pays Des Cerises Bleues (Coujou Marie-Claire, FRANCE)
Schnauzer, black
Judge - Jancik Leos
BOBTacillan Super Star (Katila Anu, Jukaja)
BOSLondon Cherni Strazhnik Snowblack (Valentina Lukina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogLondon Cherni Strazhnik Snowblack (Valentina Lukina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchTacillan Super Star (Katila Anu, Jukaja)
BOB, veteranRevolution Black Grand Calvera (Kure Dorit & Kure Mikael, DENMARK)
BOS, veteranCherni Strazhnik Cheeky Chap (Valentina Lukina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogWanhan Purolan Valmet (Määttänen Sini, Imatra)
Best Junior, bitchOtis Boanergos Swee Spessartine (Idrisova R., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederTacillan (Katila Anu, Jukaja)
Schnauzer, pepper & salt
Judge - Jakkel Tamas
BOBSkippy Saltus Ze Zahrabske (Skok Monika, CROATIA)
BOSTrels Ziglindagelis (Lisanskaya T., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogSkippy Saltus Ze Zahrabske (Skok Monika, CROATIA)
CACIB, bitchDelonnix Caviola (Wogenius Monica, SWEDEN)
BOB, veteranTrels Ziglindagelis (Lisanskaya T., RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranDoctor's Order His Majesty (Kestinmäki Päivi & Mikkonen Juha, Järvenpää)
Best Junior, dogTombola's Dragonheart (Rossier Frank)
Best Junior, bitchVivien Alarm Beskyd (Londová Drahomíra, CZECH REPUBLIC)
BOB, breederMihan (Nieminen Saimi & Nieminen Ahti & Kärkkäinen Raili)
BOB, braceDelonnix Cormick/Eipä's Eukotella (Kettunen Eila, Joensuu)
Giant Schnauzer, black
Judge - Coleman-Hutchinson Lydia
BOBStablemaster's Faiz (Frycze Joanna, POLAND)
BOSZarina's Design So Damn Hot (Obez Zarina & Belskaya Inna, UKRAINE)
CACIB, dogStablemaster's Uragan (Faberge Frances, Vihti)
CACIB, bitchZarina's Design So Damn Hot (Obez Zarina & Belskaya Inna, UKRAINE)
BOB, veteranRefrain Brand New (Faberge Frances, Vihti)
BOS, veteranAmories Caramella (Blomqvist Katja, Vakkola)
Best Junior, dogStablemaster's Faiz (Frycze Joanna, POLAND)
Best Junior, bitchVoyager's Right Choice (Hultholm Marina, Karperö)
BOB, puppyKantberget´S Top Cool Bright Angel (Olsson Helen, SWEDEN)
BOB, breederSmashing In Black (Demyanov Andrey, Russia)
BOB, braceFinnexc Aki/Stablemaster's Cara Mia (Kotkanen Antti-Heikki, GERMANY)
Giant Schnauzer, pepper and salt
Judge - Skalin Bo
BOBGloris Jeffy Kept Promise (Pokrovskaya Yu.V, RUSSIAN FEDERATION)
BOSGloris Jeff Key Player (Paulamo Elena, Helsinki)
CACIB, dogGloris Jeff Key Player (Paulamo Elena, Helsinki)
CACIB, bitchGloris Jeffy Kept Promise (Pokrovskaya Yu.V, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranSilver Senator Dirkee (Wajdowicz Olga, POLAND)
BOS, veteranDiudi's Casino (Vierikko Miia, Laihia)
Best Junior, bitchSilver Senator Habanera (Bäckman Tina-Marina, Vaasa)
Danish-Swedish Farmdog
Judge - Lövenkjaer Svend Erik
BOBKitenga Extreme Emmi (Lindelöf Marika, SWEDEN)
BOSZkrubbe's Lionheart (Malm Lotta, SWEDEN)
CACIB, dogZkrubbe's Lionheart (Malm Lotta, SWEDEN)
CACIB, bitchKitenga Extreme Emmi (Lindelöf Marika, SWEDEN)
BOB, veteranLeonberget,Z Fantasy For Yacatis (Satamo Mia, Hirsjärvi)
Best Junior, dogNybygårds Zuper Zune (Löfberg Jaana & Lind Heidi & Lind Calle, Inkoo as)
Best Junior, bitchMegarden's Beyla Bernice (Øyås Sissel & Øyås Ole Morten, NORWAY)
BOB, puppyYacatis Eureka Ephiski (Kajula Alise, Kopsa)
BOB, breederNybygårds (Löfberg Jaana)
Great Dane, fawn and brindle
Judge - Skok Damir
BOBEuro Power Helsinki Rock (Korhonen Maija, Siuntio)
BOSEdendane's Jar Jar Binks (Mahkonen Mona & Mahkonen Jani, Järvenpää)
CACIB, dogEdendane's Jar Jar Binks (Mahkonen Mona & Mahkonen Jani, Järvenpää)
CACIB, bitchRed Rublev Heart Killer (Timonen Heidi & Lilja Hanna, Rautalampi)
BOB, veteranGanteus La Ragazza Secondo Amore (Gidlund Sofia, SWEDEN)
Best Junior, dogHighesteem Wizard Of Cinegeti (Salmoiraghi Marina, ITALY)
Best Junior, bitchEuro Power Helsinki Rock (Korhonen Maija, Siuntio)
BOB, braceHeart Hunter's Ace Ventura/Heart Hunter's All My Loving (Niemelä Mari, Rintakangas)
Great Dane, black and harlequin
Judge - Wight Albert
BOBBigfort Rada Rais (Deviaterikova Elena, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogVulpine's All American Boy To Fin (Heikkilä Marika & Kytöjoki Veikka, Konnevesi)
CACIB, bitchBigfort Rada Rais (Девятерикова Елена)
BOB, veteranJättiläisen Kalanchoe (Peltonen Netta & Keyriläinen Toni, Vantaa)
BOS, veteranGenedda Zymphatic Alien (Tapio Marjo, Akaa)
Best Junior, dogGenedda Chacun Son Gout (Tapio Marjo, Akaa)
Best Junior, bitchHappy Harlekin's Elle Driver (Keskitalo Maarit & Björninen Ina)
BOB, puppyGreat Voje's Babydoll Harlequin (Pii Harri, Säynätsalo)
BOB, breederC'mon (Valonen Katariina)
BOB, bracePiistar Geronimo/Piistar Galadriel (Pii Harri, Säynätsalo)
Great Dane, blue
Judge - Staunskjaer Ole
BOBBonel Ä-Yön Ducadam (Luukkonen Marita & Ryhänen Jyri, Helsinki)
BOSShaggy Friends Cara Mia (Kangur Mirjam & Niemi Eerika, ESTONIA)
CACIB, dogBonel Ä-Yön Ducadam (Luukkonen Marita & Ryhänen Jyri, Helsinki)
CACIB, bitchShaggy Friends Cara Mia (Kangur Mirjam & Niemi Eerika, ESTONIA)
BOB, veteranBonel Victoria (Forsman Marjo, Muurame)
Best Junior, bitchLeevidane Elegance In Perfect Harmony (Whelan Amanda, IRELAND)
BOB, breederBonel (Boman Minna & Boman Jouni, Suonenjoki)
BOB, braceFaraday/Chiva Von Der Schlehhecke (Derboven Koen, BELGIUM)
Tibetan Mastiff
Judge - Ingram Ann
BOBGrand Lioness Juakbar (Zahryapin G., RUSSIAN FEDERATION)
BOSAthena (Balatskaya Diana, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogGrand Lioness Juakbar (Zahryapin G., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchAthena (Balatskaya Diana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranOf Zlazano Yum-Ban (Paulin Susanne & Vallenius Hannu, Myrskylä)
BOS, veteranOf Zlazano Labuche (Lind Satu & Lind Satu, Kontiolahti as)
Best Junior, dogEshkhan Kodzan (Huttunen Marika, Kulloonkylä)
Best Junior, bitchLegenda Tibeta Plushevaya Princessa Severa (Shusharina Ya, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyMastifway Zagadochnaya Kaylas (Andreeva Olga, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, puppyDakotta Clab Rinchinsenge (Sotnikova Viktoria, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederPetro-Prestige (Andreeva Olga, Russia)
Tornjak
Judge - Khomasuridze Revaz
BOBVulcan Boss-Tor (Petlach Jasmina, CZECH REPUBLIC)
BOSTery Cro U Can (Teerisaari Sari, Myrskylä)
Best Junior, dogVulcan Boss-Tor (Petlach Jasmina, CZECH REPUBLIC)
Best Junior, bitchVenera Boss-Tor (Petlach Jasmina, CZECH REPUBLIC)
Tosa
Judge - Belkin Alexey
BOBCambelo Ja-Na (Nowakowski Wojciech, POLAND)
BOSEmi Mazurski Samuraj (Wojciulewicz Janusz, POLAND)
CACIB, dogCambelo Ja-Na (Nowakowski Wojciech, POLAND)
CACIB, bitchEmi Mazurski Samuraj (Wojciulewicz Janusz, POLAND)
Best Junior, dogAtsuko Sensei Denico Samurai (Denicu Petre, ROMANIA)
Best Junior, bitchFari Ct Mazurski Samuraj (Wojciulewicz Janusz, POLAND)
BOB, breederMazurski Samuraj (Wojciulewicz Janusz, Poland)
Uruguayan Cimarron
Judge - Nallem Jorge
BOBPancho De La Fogueira (Snäcka Jessica & M Håkansson Helena, SWEDEN)
Black Russian Terrier
Judge - Kazlauskaite Ramune
BOBCherny Rytsar Iz Russkoi Dinastii (Rappoport Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
BOSCharodeyka Iz Russkoi Dinastii (Babchenko Ilia, Russian Federation)
CACIB, dogCherny Rytsar Iz Russkoi Dinastii (Rappoport Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchCharodeyka Iz Russkoi Dinastii (Babchenko Ilia, Russian Federation)
BOB, veteranMoskvorechie Yason (Yacenko G., RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranMalahovskaja Blagodat (Bokova Irina & Pototskaya Marina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogMoskvorechie Luchezar (Rusinova O., Russian Federation)
Best Junior, bitchFine Lady S Zolotogo Grada (Zaytseva E, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyShokoladka S Zolotogo Grada (Zavgodnyaya Nadezhda, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederMoskvorechie (Yacenko G., Russia)
BOB, braceArharovec S Zolotogo Grada/Feministka S Zolotogo Grada (Iosilevskiy Dmitry, RUSSIAN FEDERATION)

WDS 2014 Helsinki - winners FCI II, part 1



Source: www.worlddogshow2014.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: