International Dog Show LKF 2014 - results

Best Breeder

Judge - Vladimir PISKAY (Slovakia)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) A’DREAMS, owner - M.-L.Kurvinen (FI)
2 Place — Dachshund standard smooth-haired) LITTLE LIONHEART, owner - N.Borodajenko (LV)
3 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) EURO POWER, owner - К.-M.Korhonen (FI)
4 Place — Bearded Collie MEMORYLANE, owner - N.Brusin (FI)
5 Place — Collie Smooth TIMONAN, owners - T.Tikkanen (FI)

Best Progeny Group

Judge - Svante FRISK (Sweden)
1 Place — Rhodesian Ridgeback ARIEL ARI LIBERTA, owner - V.Paisuma (LV)

Best Couple

Judge - Maria KAVČIČ (Slovenia)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) DOLLBABIES ASHER ART OF STYLE & DOLLBABIES ABELLE ART OF ELEGANCE, owner - I.Fraimane (LV)
2 Place — Bearded Collie MEMORYLANE MOVE HEAVEN’N EARTH & MEMORYLANE THE DIVINE MIZ M, owner - N.Brusin (FI)
3 Place — Dachshund (rabbit long-haired) ZVEZDA KOVALENI ORLANDO & I-GRUSHKA MISHEL, owner - E.Gataullina (RU)
4 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) EST KALVANA LION GOLD & EST KALVANA JEFFY PERFECT JEWEL, owner - V.&A.Kaljulaid (EE)
5 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) SIR FINNLEY XONNYBERG & SUPER STAR VICTORY XONNYBERG, owner - S.Razorjonova (LV)

Best Puppy

Judge - Christian JOUANCHICOT (France)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) (pepper & salt) DR.QUINN FROM DOLINA RIVENDELL, owner - I.Lancmane (LV)
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) DIAMELLA FRUTTI DI MAADE, owner - I.Gierkena (LV)
3 Place — Beagle OB-LA-DI’S GUMP OF THE LEGEND, owner - G.Vlasenko (LV)
4 Place — Welsh Corgi Pembroke STYLE LIFE ALPINE ROSE, owner - M.Evdokimova & V.Zaraeva (RU)
5 Place — Miniature Bull Terrier VESTBULL CITRINE BLACK BEAUTY, owner - K.Balcere (LV)

Best Veteran

Judge - Rony DOEDIJNS (Netherlands)
1 Place — Collie Smooth TIMONAN QIANA QINNIE, owner - T.Tikkanen (FI)
2 Place — Gordon Setter SHOWPOINT DO IT AGAIN, owner - R.&M.Lõija (FI)
3 Place — Brazilian Terrier (Terrier Brasileiro) BEAUTIFUL BEAST BARRACUDA, owner - P.Ylõsmāki (FI)
4 Place — Curly Coated Retriever GYPSY’S SOUL HEARTBREAKER, owner - K.Kriisk (EE)
5 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) TALVITUULI PETER PAN, owner - K.Jõgi (EE)

FCI group I

Judge - Blaž KAVČIČ (Slovenia)
1 Place — Collie Smooth TIMONAN QIANA QINNIE, owner - T.Tikkanen (FI)
2 Place — Schipperke ERIX EBONITTO EL DIABLO S KRASNOY GORKI, owner - M.Kluja (LV)
3 Place — Bearded Collie MEMORYLANE A PIRATES PARTY, owner - R.Tamme (EE)
4 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) LOONEY TOONIE’S BOOGIE WOOGIE, owner - K.Korkeamaa (FI)
5 Place — Belgian Shepherd Dog - Groenendael MARMARA UNBELIEVABLE RASCAL, owner - P.Paavola-Pehkonen (FI)

FCI group II

Judge - Fabrizio LA ROCCA (Italy)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) MARGARITA NIGRA JOHNNIE WALKER, owner - H.Laurits (EE)
2 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) A’DREAMS BLACK DURACELL, owner - E.Rõnkkõ (FI)
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) GLORIS AFTER MIDNIGHT, owner - J.Krivicka (LV)
4 Place — Newfoundland ZVEZDNIJ DAR AGASSI, owner - T.Aktuganova (LV)
5 Place — Cane Corso Italiano AMBERLAND FEDERICO FELLINI,, owner - I.Astapenko (BY)

FCI group III

Judge - Philip BEHAN (Ireland)
1 Place — Yorkshire Terrier RIGAIR UNIKAL DIAMANT, owner - N.Priladiša (LV)
2 Place — Kerry Blue Terrier EDBRIOS PRIDE AND PREJUDICE, owner - S.Inovska & S.Serjogina (LV)
3 Place — West Highland White Terrier WINTER WAVE ARDENT AMAZON, owner - I.Vasiļonoka (LV)
4 Place — Scottish Terrier (Scottie) KAZANOVA I KOMPANIJA KAMBRIDGE, owner - N.Kazanova (RU)
5 Place — Irish Terrier HANGERBELL EMPRESS, owner - M.Svetliševa & T.Ņečajeva (LV)

FCI group IV

Judge - Natalja SEDYKH (Russia)
1 Place — Dachshund (standard smooth-haired) LITTLE LIONHEART ORNELLA, owner - N.Borodajenko (LV)
2 Place — Dachshund (miniature long-haired) HADRIAN DELLA CANTERANA, owner - J.Brokāne (LV)
3 Place — Dachshund (rabbit long-haired) I-GRUSHKA MISHEL, owner - E.Gataullina (RU)
4 Place — Dachshund (rabbit smooth-haired) IVAMBER COAST ONEIDA, owner - I.Trifonova (LV)
5 Place — Dachshund (rabbit wire-haired) DUDOGNON HERITAGE HENRI IZ TAKSAGRADA, owner - K.Visniauskaite & N.Fedosova (LT)

FCI group V

Judge - Mona SELBACH (Norway)
1 Place — American Akita AMERICAN TRIUMPH JACKPOT, owner - M.Piilmann (EE)
2 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) (small) VELISEND UNISON, owner - J.Tokareva (LV)
3 Place — Pharaoh Hound FARAO ANUBIS INFRA RED, owner - A.Smolova & M.Westman (LV)
4 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SAMITE ELAYSA OF IMPERAL HENRY, owner - A.Piirikivi (EE)
5 Place — Basenji FARLANDERS AGAINST ALL STORMS, owner - H.&M.&K.Tõnurist (EE)

FCI group VI

Judge - Otakar VONDROUŠ (Czech Republic)
1 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) KAFKA MONOLOGAS, owner - R.Mankus (LT)
2 Place — Beagle MANO SUMMER THUNDER, owner - I.Venisloviene (LT)
3 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) GRACE PATHFINDER, owner - D.Breidaks (LV)
4 Place — Basset Hound COASTRIDGE BETTER THAN THE REST, owner - P.Hakala (FI)
5 Place — Schweizer Laufhund - Bernese Hound CARBONADO BOHEMIA HILL, owner - S.Hyvāri (FI)

FCI group VII

Judge - Sylvie DESSERNE (France)
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) BILAN OF SKYROCKET, owner - B.Soloveja & H.Ruys (LV)
2 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) KARLOS ARABEL REX, owner - K.Džeriņa (LV)
3 Place — English Pointer EDGEHILL’S TOUCH OF GOLD, owner - N.Jentkiene (LV)
4 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) FIKRET’S FEEL THE FIRE, owner - M.&T.Tenhunen (FI)
5 Place — Gordon Setter SHOWPOINT DO IT AGAIN, owner - R.&M.Lõija (FI)

FCI group VIII

Judge - Anatoly ZHUK (Belarus)
1 Place — Curly Coated Retriever LAGUNA LOVE AUDREY HEPBURN, owner - E.Vītola (LV)
2 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) TAJMADORAN ORKIDEA, owner - M.Ollilainen & E.Suomela
3 Place — Golden Retriever MON SOLEI LANFRANKO, owner - N.Skuridina (RU)
4 Place — Labrador Retriever LAB’SPB RINGMASTER FOR MARY, owner - M.Sidorova (RU)
5 Place — English Springer Spaniel GLAMORLY GOLDEN MEMORIES, owner - L.Leinonen & A.Hokkanen (FI)

FCI group IX

Judge - Harry VELLA (Malta)
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) (smooth-haired) EDENAS KIDS CHEVALIER DE JEANETTE, owner - O.Dovāne (LV)
2 Place — Lhasa Apso CHIC CHOIX SIXTH SENSE, owner - L.Rubikaite (LT)
3 Place — Poodle (Caniche) (miniature) KUDOS CHEETAH, owner - I.Siil & M.Pavelson (EE)
4 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) MAGIC SUNRISE GREAT GENTLEMAN, owner - I.Fraimane (LV)
5 Place — Pug (Mops) FOMIELENS EDVARD, owner - J.&N.Fomičovi (LV)

FCI group X

Judge - Fred (John C.F.) PEDDIE (Canada)
1 Place — Saluki AZIZ KARIM, owner - P.Piili-Sinkkonen (FI)
2 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) CHIC CHOIX ARWEN TO BLIXTEN, owner - M.-L.Arhima-Oinonen & K.Oinonen & I.Arhima (FI)
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) PHAEDRA TAMERLANE, owner - S.Jyrkinen & C.Kubiak-Zamora & K.Shimel (FI)
4 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) LUX LORAL MICHELANGELO MIRACOLOSO, owner - I. Grava-Tūrmane & K.Grava-Bārdiņa (LV)

Best in Show (BIS)

Judge - Sylvie DESSERNE (France)
1 Place — American Akita AMERICAN TRIUMPH JACKPOT, owner - M.Piilmann (EE)
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) MARGARITA NIGRA JOHNNIE WALKER, owner - H.Laurits (EE)
3 Place — Saluki AZIZ KARIM, owner - P.Piili-Sinkkonen (FI)
4 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) BILAN OF SKYROCKET, owner - B.Soloveja & H.Ruys (LV)
5 Place — Dachshund (standard smooth-haired) LITTLE LIONHEART ORNELLA, owner - N.Borodajenko (LV)


Source: dogs.lv

Rate:
0

Share:

Add comments: