International Dog Show «Derzhava» - second day results

Best in Show (BIS)

Best in Show Best in Show
Judge - Momcilovic ( Bognic) Sanja (Serbia)

1 place - American Staffordshire Terrier
2 place – Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi)
3 place – Siberian Husky
4 place – Australian Cattle Dog
5 place - Beagle

Junior Handling (younger group)

Junior Handling (younger group) 
Judge - Soleckyj Szpunar Viva Maria (Poland)

Junior Handling (older group)

Junior Handling (older group)
Judge - Soleckyj Szpunar Viva Maria (Poland)

Junior Handling - best of the best

Хэндлеры

Junior Handling - best of the best

Junior Handling - best of the best
Judge - Dzigurski Biljana (Serbia)

1 place – English Cocker Spaniel
2 place – American Staffordshire Terrier
3 place – Whippet
4 place - Irish Soft-coated Wheaten Terrier

Best Baby

Best Baby
Judge - Nielsen Kim Vigso (Denmark)

1 place – Miniature Bull Terrier
2 place – Jack Russell Terrier
3 place – Norwich Terrier

Best Puppy

Best Puppy
Judge - Soleckyj Szpunar Viva Maria (Poland)

1 place – Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire)
2 place – American Cocker Spaniel 
3 place – Jack Russell Terrier

Best Junior

Best Junior
Judge - Chumakina Tatyana (Belarus)

1 place – Golden Retriever
2 place – Airedale Terrier
3 place – German Spitz

Best Breeding Group

Лучший питомник
Judge - Momcilovic ( Bognic) Sanja (Serbia)

1 place – Airedale Terrier STERLING NAN, owner Sterling
2 place – Norwich Terrier IZ PLUSHEVIH SNOV, owner Y. Portunova  

Best Couple

Best Breeding Group
Judge - Dzigurski Biljana (Serbia)

1 place – Cairn Terrier
2 place – Yorkshire Terrier
3 place – Border Terrier

Winners FCI-group III

FCI III
Judge - Chumakina Tatyana (Беларусь)

1 place – American Staffordshire Terrier
2 place – Sealyham Terrier
3 place – Yorkshire Terrier

Winners FCI-group V

FCI V
Judge - Nielsen Kim Vigso (Denmark)

1 place – Siberian Husky
2 place – Thai Ridgeback
3 place – German Spitz

Winners FCI-group VIII

FCI VIII
Judge - Soleckyj Szpunar Viva Maria (Poland)

1 place – Flat Coated Retriever
2 place – English Cocker Spaniel
3 place – Clumber Spaniel

Winners FCI-group X

FCI X
Judge - Dzigurski Biljana (Serbia)

1 place – Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi)
2 place – Afghan Hound
3 place – Italian Greyhound

International Dog Show «Derzhava» - first day results

See the forum 0f the Dog Show



Rate:
0

Share:

Add comments: