Winners of the International Dog Show in Oulu (Finland), Saturday, 11 July 2015

Best Veteran

Judge - Judge Deutscher Erwin (Austria)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Setsun Jajita, owner - Torssonen Helena
2 Place — Whippet Whiptails Salt'n Pepper, owner - Yli-Jaskari Saija & Valli Sari & Aalto Kirsi
3 Place — Skye Terrier Finnsky Evergreen, owner - Utter Marita & Mikkola Kalevi
4 Place — Collie Smooth Timonan Qiana Qinnie, owner - Tikkanen Tuula

Best Breeder's Group

Judge - Demetriou Panos (Cyprus)
1 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Eerondaali, owner - Turunen Petri
2 Place — Siberian Husky Nordysak, owner - Lahtinen Suvi
3 Place — Collie Smooth Timonan, owner - Tikkanen Tuulaс
4 Place — Bearded Collie Memorylane, owner - Brusin Nina

FCI group I

Judge - Ruiz Rodriguez Francisco (Spain)
1 Place — Puli Castlewolf Snow Tor For Rastaz, owner - Sandbäck Maarit
2 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) Bar-Waxan Vogue, owner - Kivelä Viivi
3 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Blueshire's Made For Finns, owner - Lindahl Erno & Lindahl Merja & Lindahl Merja
4 Place — Dutch Schapendoes (Nederlandse Schapendoes) Excerno Sakima Does, owner - Nilsson Helomaa Ulla

FCI group II

Judge - Kliebenstein Horst (Germany)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Vuorenpeikon Famous, owner - Kola Sari
2 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Erkkertin Love Love Hoppingham, owner - Kilpeläinen Anitta
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) Stablemaster's Don Giovanni, owner - Miettinen Mira
4 Place — Bullmastiff Rambulls Quarterflash

FCI group III

Judge - Paunovic Dusan (Serbia)
1 Place — Australian Silky Terrier Curiosity Greatest Luxury, owner - Sarasvuo Ronja
2 Place — Fox Terrier (Smooth) Optimo Optical Illusion, owner - Nyman Molli & Laitinen Sari & Campbell Jan & Ken
3 Place — Cairn Terrier Rottrivers I Want It All, owner - Strålberg Lena
4 Place — Border Terrier Bohunt Serial Thriller, owner - Mustonen Kimmo & Mustonen Anna

FCI group IV

Judge - Lobakin Victor (Azerbaidzhan)
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired Naa-Naan Ilotulitus, owner - Selen Stina
2 Place — Dachshund standard wire-haired Arvocas Finnhitti, owner - Husu Noora
3 Place — Dachshund standard long-haired Salamantelin Biccalina, owner - Miettunen Katja Elina
4 Place — Dachshund standard smooth-haired Hiekkalinnan Golden Fashion Girl, owner - Hiekkamies Sari & Hiekkamies Janette

FCI group V

Judge - Korosec Darko (Slovenia)
1 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Eerondaali Queen, owner - Turunen Petri
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Pipperoo Keeps U Entertained, owner - Lager Mirja & Tuormaa Oona
3 Place — Finnish Lapphund (Suomenlapinkoira) Lecibsin Sappa, owner - Suihkonen Minna
4 Place — Karelian Bear Dog (Karjalankarhukoira) Bear Busters Ari, owner - Lahtinen Kati

FCI group VI

Judge - Selimovic Igor (Croatia)
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Beloe Zoloto Way To Success, owner - Kohonen Heidi & Volkova Tatjana
2 Place — Basset Hound Kaijanlammen Abha, owner - Mattila Marja-Liisa & Mattila Pasi
3 Place — Rhodesian Ridgeback Tarujen Attila, owner - Sassi-Kaitala Anne
4 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) Hocus Pocus Van Tum-Tums Vriendjes, owner - Leinonen Hanna & Huikeshoven Gwen

FCI group VII

Judge - Göransson Arvid (Sweden)
1 Place — Brittany (Epagneul Breton) Jarlein Simply The Best, owner - Aho Leila
2 Place — German Long-haired Pointing Dog (Deutsch Langhaar) Janita V. Frochtmannshof, owner - Auvinen Teppo Ja Maarit
3 Place — Spinone Italiano (Spinone) Fragola Tempesta Dineve, owner - Haarala Pia & Haarala Juho
4 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) Kanervakaarron Allu, owner - Henriksson Jaakko

FCI group VIII

Judge - Demetriou Panos (Cyprus)
1 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Bazolo Dioro Di Mario, owner - Estupiñan Inge-Maj & Estupiñan Peña Justo
2 Place — Flat-Coated Retriever Flat Power Criminal Intent, owner - Forsell Marianne
3 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Tuhannen Tähden Tipaton Tammikuu, owner - Lindholm Susanna
4 Place — American Cocker Spaniel Light Dream's Material Girl, owner - Pirinen Saana & Hämäläinen Karoliina

FCI group IX

Judge - Rajic Branislav (Slovenia)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Best Bendzamin Night Dream, owner - Rancane Signe, Latvia
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Kuner's Russian Roulette, owner - Ahvenlampi Henri & Kauppinen Jaana
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Nikoli's Wild Rose, owner - Sandberg Hilkka & Sandberg Esa
4 Place — Chinese Crested Dog Artic Flyer's Born To Play, owner - Folcke Lola Marie

FCI group X

Judge - Höier Charlotte (Denmark)
1 Place — Afghan Hound Zagorias No Way To Hell, owner - Lintulahti Venla & Sami
2 Place — Saluki Aziz Filsufh, owner - Laine Hannele
3 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Chic Choix Arwen To Blixten, owner - Arhima-Oinonen Marja-Leena & Oinonen Kyösti & Arhima Inger
4 Place — Whippet Whiptails Holding The Dream, owner - Lakso Natalie

Best in Show (BIS)

Judge - Wilberg Knut Sigurd (Norway)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Best Bendzamin Night Dream, owner - Rancane Signe, Latvia
2 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Eerondaali Queen, owner - Turunen Petri
3 Place — Afghan Hound Zagorias No Way To Hell, owner - Lintulahti Venla & Sami
4 Place — Dachshund miniature smooth-haired Naa-Naan Ilotulitus, owner - Selen Stina


Source: ilmoittautuminen.kennelliitto.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: