Winners of the International Dog Show in Nitra (Slovakia), Saturday, 2 April 2016 (BIS photo)

Junior Handler, 9-13 years

Judge - Kanas Robert (Honduras)
1 Place — PALOCSKA CSENGE
2 Place — Karolina Kaczmarczyk
3 Place — WAGNEROVA DAGMAR

Junior Handler, 14-17 years

Judge - Kanas Robert (Honduras)
1 Place — SZASZOVA DOMINIKA
2 Place — GAŠPAROVA ALEXANDRA
3 Place — ŠTIBRAVA KARIN

Best Slovakian Breed

Judge - Ridarčikova Gabriela (Honduras)
1 Place — Slovakian Hound (Slovenský Kopov) BONY Z JARKINHO ÚDOLIA, owner - GORELČIKOVA JAROSLAVA
2 Place — Slovakian Chuvach (Slovenský čuvač) COUDY BRATROŇSKÉ ŠTĚSTÍ, owner - LIKAŘ JAN
3 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) ENIGMA ŠEDÝ POKLAD, owner - KUNC RADEK

Best non-FCI breed

Judge - Kanas Robert (Honduras)
1 Place — Patterdale Terrier MASON`S LOGAN, owner - RUŽA JURAJ
2 Place — East-European Shepherd (VEO) ARMANI FLER-DA-FOSH, owner - HORNAKOVA DOMINIKA
3 Place — Catahoula Leopard Dog (Catahoula Cur) AVENTADOR Z EVKINEJ ZÁHRADY, owner - BRANICKA EVA

Best Brace

Judge - Harnik Sebastian (Guatemala)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SAMMANTIC QUENTIN & SAMMANTIC QUERIDA, owner - BRUNS BARBARA
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) DOLLBABIES BONO BLISS OF SOUND & DOLLBABIES ABELLE ART OF ELEGANCE, owner - FRAIMANE ILZE
3 Place — Coton De Tulear BAKARAT COBEGARDEN FCI & COTONBRIE LADY MARGOTH, owner - ROJEK JOANNA

Best Breeders' Group

Judge - Uhlikova Monika (Honduras)
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired, VITORAZ, owner - BUŠTA JAN
2 Place — Rhodesian Ridgeback JELANY RED, owner - KAMLE VIACHESLAV
3 Place — Slovakian Hound (Slovenský Kopov) LOHYŇA, owner - PAVELKA ŠTEFAN

Best Minor Puppy

Judge - Havelka Tibor (Honduras)
1 Place — Australian Shepherd NORTHBAY XSELL FERGALICIOUS, owner - HODOVA LINDA
2 Place — Boston Terrier SORYA SIMPLY BEAUTIFUL DE MANDRAKA, owner - ČEKANOVA MARKETA
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) FLORIS TERAS ABSOLUT, owner - ROMANOVA YULIA

Best Puppy, Male

Judge - Opris Roxana Liliana (Ethiopia)
1 Place — American Akita LADHARMAYA DREAM OF BIKIN DVOR, owner - HAVLIKOVA ZUZANA & ZUZANA
2 Place — Poodle (Caniche) medium black, AVATAR THE OLYMPIAN, owner - VAVROUŠKOVA JANA
3 Place — English Springer Spaniel SIEGER’S WALK ON THE WILD SIDE, owner - MYSTKOWSKA NATALIA

Best Puppy, Female

Judge - Vojtekova Iveta (Honduras)
1 Place — Bedlington Terrier L’END SHOW MONROE ALL WORLD AT MY FEET, owner - PYKHTAR ELENA
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) VANHELSING’S TALK TO THE HAND, owner - DREWITT BARLOW BARRIE
3 Place — Chinese Crested Dog ENERGY DI BOOGY-WOOGY, owner - SOPKO MAREK

Best Veteran

Judge - Šuster Jozef (Honduras)
1 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier ARMANDO MARIO DELLA QUATTROCENTO, owner - ŠUBERTOVA PETRA
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) GLOW ARCTIC STAR YOSHI&US, owner - LENARCZYK-MAŁECKA IWONA
3 Place — Shih Tzu JACQUEL MONICA Z TARGENU, owner - JANAKOVA MICHAELA

Honours class

Judge - Šiška Jiř (Panama)
1 Place — Afghan Hound UNCAS GANDAMAK SLOVAKIA, owner - MALIKOVA MARCELA
2 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) FLASH OF TREBONS BERGER BLANC, owner - TRAVNIČKOVA MARTINA
3 Place — Whippet IGRÁČEK OD HNĚVÍNA, owner - HONZIKOVA JITKA + GAJDOŠ PETR

Best Junior of FCI group I

Judge - Ramune Kazlauskaite
1 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) AVATAR MAROZZA KONTEKST, owner - ROZANSKA MARTA + GRZEGORZ ROBAK

Best Junior of FCI group II

Judge - Vondrouš Otakar (Panama)
1 Place — Cane Corso Italiano MUSTANG II IZ DINASTII CHEMPIONOV, owner - BUHOVETS JULIYA

Best Junior of FCI group III

Judge - Kanas Robert (Honduras)
1 Place — Jack Russell Terrier ORIGINAL MASTER ́S VOCIE LOVESONG RNB, owner - FARADI JOZSEF

Best Junior of FCI group IV

Judge - Witkowska Dorota (Guatemala)
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired, U KNOW I LIKE IT VITORAZ, owner - BUŠTA JAN

Best Junior of FCI group V

Judge - Witkowska Dorota (Guatemala)
1 Place — American Akita KIARAZ DESIGN’S SPOTLIGHT ON ME, owner - SENATOS ANNA

Best Junior of FCI group VI

Judge - Piskay Vladimir (Honduras)
1 Place — Beagle ABSOLUTELY SPOTLESS OTELLO, owner - MAURER MICHAELA + HELMUT STRAUSL

Best Junior of FCI group VII

Judge - Neofytou Erodotos
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) FENYŐLIGETI DALLOS DONNA, owner - TIBAY NORBERT

Best Junior of FCI group VIII

Judge - Volarikova Linda (Honduras)
1 Place — Labrador Retriever APPLEJACKIE KREUZBURG, owner - SZEWCZYK KATARZYNA

Best Junior of FCI group IX

Judge - Jovanović Nemanja (Venezuela)
1 Place — Boston Terrier BOSTON STYLE PRESIDENT CHOICE, owner - SARIC BORISAV

Best Junior of FCI group X

Judge - Vojtek Vlastislav (Honduras)
1 Place — Whippet CLOUD DANCER CZECH SPRING, owner - HONZIKOVA JITKA

Junior BIS

Judge - Pehar Tino (Dominica)
1 Place — Boston Terrier BOSTON STYLE PRESIDENT CHOICE, owner - SARIC BORISAV
2 Place — Jack Russell Terrier ORIGINAL MASTER ́S VOCIE LOVESONG RNB, owner - FARADI JOZSEF
3 Place — Cane Corso Italiano MUSTANG II IZ DINASTII CHEMPIONOV, owner - BUHOVETS JULIYA

FCI group I

Judge - Wauben John (Guadeloupe)
1 Place — Briard (Berger de Brie) CALAMITY JACK DALIDO, owner - KELLOVSKA DANIELA + BERGEROVA ŠARKA
2 Place — Collie Smooth CINNABERRY ́S ALL OR NUT-TING, owner - SEMIANOVA JANA
3 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) AVATAR MAROZZA KONTEKST, owner - ROZANSKA MARTA + GRZEGORZ ROBAK

FCI group II

Judge - Matyaš Jaroslav (Honduras)
1 Place — Newfoundland KING OF HELLULAND ORIENT EXPRESS, owner - KROČKO SOŇA A VLADIMIR + FANTUR OTON
2 Place — Boxer (Deutscher Boxer) CASARO DE LA FORZANDANZA, owner - SIGNORI PAULO
3 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) PARODIE D’AMOUR OF AUSTRIA GREAT STARS, owner - BUXBAUM DANIEL

FCI group III

Judge - Skalin Bo (Argentina)
1 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier LOVELY SONNY KNÍ-YORK, owner - ŠUBERTOVA PETRA
2 Place — Yorkshire Terrier SUNACHATES DANCING WITH DESIRE, owner - BEGENA OLGA
3 Place — Jack Russell Terrier ORIGINAL MASTER ́S VOCIE LOVESONG RNB, owner - FARADI JOZSEF

FCI group IV

Judge - Coufal Jan (Panama)
1 Place — Dachshund miniature wire-haired, PINK MAFIA VITORAZ, owner - BUŠTA JAN
2 Place — Dachshund standard long-haired, DEBBIE SPOD AGÁTOV, owner - MOLNAROVA LUCIA + MOLNAR DALIBOR
3 Place — Dachshund standard wire-haired, CHILKA VINARSKÝ VRCH, owner - NOVOTNA MICHAELA

FCI group V

Judge - Jovanović Nemanja (Venezuela)
1 Place — Siberian Husky UTOPIA D.B.ARCTIC, owner - JASIŃSKA KATARZYNA
2 Place — Peruvian Hairless Dog (Perro sin pelo del Perú) ILLA HUATUNTUPAQ, owner - KUBAČOVA LUCIE
3 Place — Basenji ITURY PUZZLE JAPPI, owner - BALOVA ELIZAVETA + SNIMSCHIKOVA IRINA

FCI group VI

Judge - Agabeyli Zaur (Congo-Kinshasa)
1 Place — Beagle JOLLY VOICE SKY FIRE, owner - BALOVA ELIZAVETA + PROVATOROVA SVETLANA
2 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) BLACK MAJESTY HALL OF FAME, owner - RAIC IVA + ZADERENKO TATIANA
3 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) JOLLIE’S JOKER SPIRIT OF BLOODHOUND, owner - BOGDAN ANGELIKA + BOGDAN ZSOLT

FCI group VII

Judge - Borges Manuel Loureiro (Haiti)
1 Place — Weimaraner SILHOUETTE`S ALL REVVED UP, owner - NACSA AGNES
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) GARDEN STAR ́S RED BULL, owner - GLONEKOVA BRONISLAVA
3 Place — English Setter BLUE BALTIC’S LAWRENCE OF ARABIA, owner - MANNI FABRIZIO + ELISABETH PREISSL PROF. DR. OSWALD WAGNER

FCI group VIII

Judge - Vyguzov Igor (Barbados)
1 Place — Labrador Retriever WENNIE SARRACENIA, owner - ABRONITS ZSUZSANNA
2 Place — Clumber Spaniel BIG BOOM ́S JOKER DONKEY, owner - LEVAI LANA
3 Place — Nova Scotia Duck Tolling Retriever SEAWILD`S BORN TO PERFORM, owner - LARSEN SIGNE MELSEN

FCI group IX

Judge - Nodalli Bruno (Greenland)
1 Place — Poodle (Caniche) medium black, JOYFUL JEFFREY STARRING MORAVIA, owner - VAVEROVA TEREZA + VAVROUŠKOVA JANA
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) ANTON VOM POSTBERG, owner - WEBER YVONNE + YVONNE ZIPPRICH
3 Place — Pekingese GENESHA GUD LAK DEVIN, owner - MISHIN GRIGORIJ

FCI group X

Judge - Catalan Luis Manuel Calado (Haiti)
1 Place — Whippet ABSOLUTE MANN BETTY BOOP, owner - MANNI FABRIZIO
2 Place — Irish Wolfhound BOURBON TULLAMORE GOOD STUFF, owner - KONDRATIEVA TETIANA + NALOBIN OLEG
3 Place — Greyhound SOBERS VAGABOND, owner - LORENCOVA NOWACKI PAVLINA

Best in Show (BIS)

Judge - Vaclavik Miroslav (Panama)
1 Place — Whippet ABSOLUTE MANN BETTY BOOP, owner - MANNI FABRIZIO
2 Place — Newfoundland KING OF HELLULAND ORIENT EXPRESS, owner - KROČKO SOŇA A VLADIMIR + FANTUR OTON
3 Place — Weimaraner SILHOUETTE`S ALL REVVED UP, owner - NACSA AGNES

Photo: © Martina Trávníčková

Source: nitradog.sk

Rate:
0

Share:

Add comments: