BIS CAC Split (Croatia), Thuersday, 28 July 2016 (photo)

Junior Handling – Younger Group

Judge - Ivor Jelavić
1 Place — Van Mourik Mila
2 Place — Ivančić Laura
3 Place — Seemann Kai Ameli
4 Place — Čipčić Klara

Junior Handling – Older Group

Judge - Ivor Jelavić
1 Place — Nolli Giulia
2 Place — Van Mourik Luca
3 Place — Sonnleitner Pernilla
4 Place — Mrduljaš Maura

Best Brace

Judge - Štefan Šinko
1 Place — Rhodesian Ridgeback, owner - Kamle Elena
2 Place — Whippet, owner - All. Kollaps
3 Place — Australian Silky Terrier, owner - Korhonen Terhi & Heinonen Kristina

Best Breeders' Group

Judge - Oliver Šimon
1 Place — Rhodesian Ridgeback, owner - Kamle Elena
2 Place — Maltese, owner - Kupicova Monika
3 Place — Boston Terrier, owner - Sunde Marit

Best Minor Puppy

Judge - Oliver Šimon
1 Place — Tibetan Terrier Ti La Shu Give Me A Magic Kiss, owner - Rauhut Sabine & Katja
2 Place — Poodle (Caniche) miniature, Rosteco Loves To Eat Not To Run, owner - Tsikalakis Konstantinos & Fine Eleni
3 Place — American Akita Dr Wolf From Bosnia With Love, owner - Hasbolat Savas

Best Puppy

Judge - Lesley Chalmers
1 Place — Tibetan Terrier Ti La Shu Everlasting Magic Moments, owner - Rauhut Sabine & Katja
2 Place — Chinese Crested Dog Jamming`S Erotica, owner - Mattila Sari
3 Place — English Pointer Aaron From Winepoint Natyave Grove, owner - Poth Vivien

Best Veteran

Judge - Štefan Šinko
1 Place — Croatian Sheepdog (Hrvatski Ovcar) Rea Colonia Aurelie Cibale, owner - Marušić Miro
2 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) Zorrazo Xenadinha, owner - Fredrikson Marika & Kuparinen Kirsi
3 Place — Chinese Crested Dog Suanho`S Plenty Coups, owner - Andersen Adriane

Best Junior

Judge - Carmen Guisado Navarro
1 Place — American Akita Estava Rain River Of Dreams, owner - Lovati Gabriella
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Medvezhya Staya Ilya Muromets, owner - Sarvari Krisztina
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Osmar`S Zeus Veni Vidi Vici, owner - Čipčić Jasmina

Best Hunting Dog

Judge - Lesley Chalmers
1 Place — Golden Retriever Iron Diamond In The Heart, owner - Nasadova Katarina
2 Place — English Pointer Chesterhope First In Line, owner - Lehtinen - Cochetti Tuula
3 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) Magnum Hunter Bella, owner - Gergely Istvan

FCI Group I

Judge - Pedro Sanches Delerue
1 Place — Puli Hungary White Puli Doki, owner - Rusz Bodil
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Joyland`S Magic Ambition, owner - Olsen Finn Helge
3 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) Charon Serdcervac, owner - Fok Rodica

FCI Group II

Judge - Pero Božinovski
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Elenberner Bomond, owner - Ermilova Elena
2 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Euro Power Future Lord, owner - Shulgin Oleg
3 Place — English Bulldog (Bulldog) Soul Guardian Atlas, owner - Matsakis Manos

FCI Group III

Judge - Tiina Taulos
1 Place — Lakeland Terrier Aiola Von Den Schoenen Bergen, owner - Schoneberg Friedrich - Wilhelm
2 Place — Yorkshire Terrier Sunachates Dancing With Desire, owner - Begena O.
3 Place — Skye Terrier Jazenta Busy Being Beautiful For Finnsky, owner - Kitti Carina & Dahlbom Thea & Hilakari Jaana

FCI Group IV

Judge - Tino Pehar
1 Place — Dachshund standatrd wire-haired, Ex Sentia Crazy For Christmas, owner - Musatova Olga
2 Place — rabbit smooth-haired, Picollo Teckel Infanta, owner - Pikul E.S.
3 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Rolex Iz Imperii Ines, owner - Kostygova I.N.

FCI Group V

Judge - Gabriel Valdez
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Sammantic Quick, owner - Bruns Barbara & Stamp Wolfgang
2 Place — Pharaoh Hound Kin-Chin Red Working On A Dream, owner - Bell Larsen Britzyk
3 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Dan-Star-Kom Sharming Best Boy, owner - Komyakova L.

FCI Group VI

Judge - Attila Czegledi
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Soletrader Pumpink Pie, owner - Raic Iva & Rashid Michael
2 Place — Rhodesian Ridgeback Jelany Red Ifa Tiffani, owner - Kamle Elena
3 Place — Basset Hound Bassetterre Zara Sphie, owner - Cernohubova Eva

FCI Group VII

Judge - Manola Poggesi
1 Place — Weimaraner Doc N`Camelot`S Heaven Can Wait, owner - Lenaerts Edwin & Finch Tonie &Van Der Sichel Linda
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Earnest Enthusiast Everdene, owner - Viktorikova Jarmila
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Risley Simply Irresistible, owner - Kelly Catherine

FCI Group VIII

Judge - Revaz Khomasuridze
1 Place — Clumber Spaniel Big Boom`S Jocker Donkey, owner - Levai Lana
2 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie I Don`T Know, owner - Leonard-Nolle Mathilde
3 Place — Flat-Coated Retriever Altaflats Ain`T I`M A Dog, owner - Wiesener Ida

FCI Group IX

Judge - Linda Volarikova
1 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) Tripitaka Bite The Bullet, owner - Lydon Sean & Cathy
2 Place — Poodle (Caniche) miniature, Vanderful Pleis Masterpiece, owner - Vozchikova D.
3 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Best Bendzamin Night Dream, owner - Rancane Signe

FCI Group X

Judge - Rainer Vuorinen
1 Place — Whippet Absolute Mann Sea World, owner - Pavesi Francesca
2 Place — Afghan Hound Travis Pastrana Gandamak Slovakia, owner - Prokopova Kristina
3 Place — Spanish Greyhound (Galgo Español) Jucaro Spi Diego, owner - Noel Tanja

Best Croatian Breeds

Judge - Tino Pehar
1 Place — Istrian Short-Haired Scent Hound (Istarski Kratkodlaki Gonič) Brik Lički, owner - Viduš Tomislav
2 Place — Croatian Sheepdog (Hrvatski Ovcar) Rea Colonia Aurelie Cibale, owner - Marušić Miro
3 Place — Zenobia Del Parnaso, owner - Torelli Elisa

Best In Show (BIS)

Judge - Michael Forte
1 Place — Lakeland Terrier Aiola Von Den Schoenen Bergen, owner - Schoneberg Friedrich - Wilhelm
2 Place — Weimaraner Doc N`Camelot`S Heaven Can Wait, owner - Lenaerts Edwin & Finch Tonie &Van Der Sichel Linda
3 Place — Puli Hungary White Puli Doki, owner - Rusz Bodil
Photo: © Boris Glukharev, , Andrew Brace

Source: 4summershows.com

Rate:
0

Share:

Add comments: