BIS CAC Narva (Estonia), Sunday, 24 April 2016

Best Junior Handler (10-13 years)

Judge - Viktoras Avtuško
1 Place — Ott Kristofer Fuks
2 Place — Kristiina Tupalskaja
3 Place — Alexandra M. Bogdanov
4 Place — Viktoria Pavlenkova

Best Junior Handler (14-17 years)

Judge - Viktoras Avtuško
1 Place — Marika Bernhardt
2 Place — Diana Kaljumäe
3 Place — Anabel Leedu
4 Place — Iris Luik

Best Senior Handler

Judge - Viktoras Avtuško
1 Place — Irina Skutnickaya
2 Place — Erna Sundstrõm
3 Place — Jelena Jakovleva

Best Minor Puppy

Judge - Magdalena Kozlowska
1 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) EVERLASTING CHANCE BREAKING THE LAW, owner - Jasmina Jutila & Julia Jutila
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) FRIEDRICH'S TWENTY FOUR SEVEN, owner - Katrin Landsberg
3 Place — English Springer Spaniel EMPRE FELICITA ETHAN, owner - Karme Reiljan
4 Place — Basenji FARLANDERS HOW HIGH CAN I FLY, owner - Kerli Liivand & Julia Kuslap

Best Puppy

Judge - Olga Kojevnikova
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL THIS IS ME, owner - Kristiine Uspenski & Kertu Nõmm
2 Place — American Cocker Spaniel TRULY YOURS AMERICAN BEAUTY QUEEN, owner - Anna Khrustaleva
3 Place — Flat-Coated Retriever BERSIFJOR VICENZA, owner - Regina Suup
4 Place — Dachshund miniature wire-haired, NIPIDIRI DAHLIA, owner - Inga Eik-Olsson

Best Junior

Judge - Nebojsa Savicic
1 Place — Chinese Crested Dog NILUFER MOLOSOS GRATZI, owner - A. Dmirtieva
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, FORMULA USPEHA TOP GEAR, owner - Irina Hapaeva
3 Place — Lhasa Apso SIIMLINE'S CHIC CHRISTMAS PARTI, owner - Kersti Paju & Marika Paju
4 Place — Leonberger CAELESTE CHARISMA IZ GALKINA GNEZDA, owner - A. Yu. Bondarenko

Best Veteran

Judge - Miklos Levente
1 Place — Afghan Hound AGHA DJARI'S WAIT 'TIL YOU SEE ME, owner - Kristel Reek
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) PILGRIMAGE SNOW BALL, owner - Kristiine Uspenski
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) PICCOLININ PRINCIPESSA, owner - Jaana Casagrande
4 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) GRANDGABLES WHO'S THAT GIRL, owner - Eija Kelkka

Best Breeders' group

Judge - Vojislav Al (Daghistani)
1 Place — English Springer Spaniel ADAMANT'S, owner - Tarja Hovila
2 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) black & brown, DAMIRAZIN, owner - Eija Tuominen
3 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) RIIHIKARSINAN, owner - Saaga Kiuru
4 Place — Chihuahua (Chihuahueño) PICCOLININ, owner - Jaana Casagrande

Best Progeny

Judge - Irina Obapolenko
1 Place — Welsh Corgi Pembroke PROMISEHILL NO GREATER KISS, owner - Emmi Kortelainen & Sarita Poikolainen

Best Brace

Judge - Viktoras Avtuško
1 Place — Leonberger URCHIN IZ GALKINA GNEZDA & CAELESTE CHARISMA IZ GALKINA GNEZDA, owner - A. Yu. Bondarenko
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) STARSONG WILDCAT SMILE & STARSONG PAINT ME A DREAM, owner - Sanna Kuitunen & Marita Axi
3 Place — Schipperke NOERKOM MORIONS ELISEY TSARSKIY SYN & WINTERRA BON BRIONIYA, owner - O. Mordvinova
4 Place — Keeshond (Wolfsspitz) ABSOLUTE ADMIRATION MONRO & ABSOLUTE ADMIRATION MIRACLE, owner - Natalja Maruhh & Viktoria Jakovleva

FCI group I

Judge - Miklos Levente
1 Place — Schipperke NOERKOM MORIONS ELISEY TSARSKIY SYN, owner - O. Mordvinova
2 Place — Welsh Corgi Pembroke WERT HOF VIY, owner - A. Levicheva
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) STARSONG WILDCAT SMILE, owner - Sanna Kuitunen & Marita Axi
4 Place — Australian Shepherd JULSAMOROUS I'M MAGIC, owner - Satu Mikkola & Julia Mikkola

FCI group II

Judge - Viktoras Avtuško
1 Place — Leonberger CAELESTE CHARISMA IZ GALKINA GNEZDA, owner - A. Yu. Bondarenko
2 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) SINLIGHT MAGNIFICENT YETI, owner - Tatjana Sharshutina
3 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) DUVINAL VIADORA VILADJA, owner - S. Venediktova
4 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black, GLORIS BABY DOLL, owner - Natalja Žgun

FCI group III

Judge - Irina Obapolenko
1 Place — West Highland White Terrier LOVELY EYES BABYBOY, owner - Kristina Adamenkova
2 Place — Fox Terrier (Wire) STROZZAVOLPE HAPPY HOUR, owner - Erna Sundström & Mikko Sundström
3 Place — Bedlington Terrier STARS RONDEL GENIUS BEAUTY, owner - Natalja Kaljumäe
4 Place — Airedale Terrier STERLING NAN FIERY SHOW, owner - A. Tuleneva & A. Zhadan

FCI group IV

Judge - Nebojsa Savicic
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired, FORMULA USPEHA TOP GEAR, owner - Irina Hapaeva
2 Place — Dachshund standard smooth-haired, SKY SPIRIT CARINA, owner - Margit Pütsepp
3 Place — Dachshund miniature wire-haired, OHOTNICHYI AZART LEGOLAS, owner - N. Medvedeva
4 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, FORMULA USPEHA CLEOPATRA, owner - Natalia Grishina

FCI group V

Judge - Olga Kojevnikova
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) PILGRIMAGE SNOW BALL, owner - Kristiine Uspenski
2 Place — American Akita INDEVOR ONE IN A MILLION, owner - Viktoria Prikhodko
3 Place — Alaskan Malamute PATRIOT OT FILIPPOVOY, owner - N. Filippova
4 Place — Standard Schnauzer PIANATA'S COUNTING MY OSCARS, owner - Siru Rajala

FCI group VI

Judge - Miklos Levente
1 Place — Beagle BEAGELEE ROAD RUNNER, owner - N. Chervinskaia

FCI group VII

Judge - Miklos Levente
1 Place — Weimaraner ATSKO TRIUMFATOR, owner - Svetlana Khalimova
2 Place — Stabyhoun (Frisian Pointing Dog) SINISUVEN EETWARTTI, owner - Satu-Marjo Forsström

FCI group VIII

Judge - Vojislav Al (Daghistani)
1 Place — English Springer Spaniel ADAMANT'S FOLLOW YOUR STYLE, owner - Susanna Mononen
2 Place — Golden Retriever CUNAMI IZ SOKOLINOGO GNEZDA, owner - N.V. Terekhova
3 Place — American Cocker Spaniel SOKOLADNAJA FANTASIJA ELENY BEAUTY STAR, owner - L.A. Gordienko
4 Place — Labrador Retriever ALLENIES TAMPA BAY ORPHEUS, owner - A. Geraseva & Elena Konstantinova

FCI group IX

Judge - Magdalena Kozlowska
1 Place — Chinese Crested Dog NILUFER MOLOSOS GRATZI, owner - A. Dmirtieva
2 Place — Lhasa Apso SIIMLINE CHIC TUXEDO, owner - Kersti Paju & Vivian Muttik & Nikola Smolic
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) KUNER S RIKKI-TIKKI-TAVI, owner - I. Kiuner
4 Place — Boston Terrier MERSU NEW MANDARINA, owner - Katrin Parve

FCI group X

Judge - Nebojsa Savicic
1 Place — Afghan Hound AGHA DJARI'S WAIT 'TIL YOU SEE ME, owner - Kristel Reek
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) BETJANOVA ALEKSEI KARAMELKA, owner - Ritva Pakkanen & Pekka Pakkanen
3 Place — Irish Wolfhound XALIBUR'S NOIRIN, owner - Irina Kupreenkova
4 Place — Saluki KHAIREDDIN XANTE, owner - Virpi Terho

Best in Show (BIS)

Judge - Elzbieta Chwalibog
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) PILGRIMAGE SNOW BALL, owner - Kristiine Uspenski
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, FORMULA USPEHA TOP GEAR, owner - Hapaeva Irina
3 Place — Afghan Hound AGHA DJARI'S WAIT 'TIL YOU SEE ME, owner - Kristel Reek
4 Place — Leonberger CAELESTE CHARISMA IZ GALKINA GNEZDA, owner - A. Yu. Bondarenko


Source: online.kennelliit.ee

Rate:
0

Share:

Add comments: