Winners of the International Dog Show «Latvian Winner», Riga (Latvia), 27-28 June 2015

Junior Handler Competition (8-13 years)

Judge - Marleen Collins (Ireland)
1 Place — Norwich Terrier Iveta Dovāne (Latvia)
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) Marta Kaņepe (Latvia)
3 Place — English Setter Claudia Rōnhovde (Finland)
4 Place — Akita (Akita-Inu) Kristiina Tupalskaja (Estonia)

Junior Handler Competition (14-17 years)

Judge - Marleen Collins (Ireland)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Estere Ozola (Latvia)
2 Place — Pharaoh Hound Valērija Šunkarova (Latvia)
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Sara Jokela (Finland)
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Marika Bernhardt (Estonia)
5 Place — Golden Retriever Anabel Leedu (Estonia)

Junior Handler Competition BIS

Judge - Marleen Collins (Ireland)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Estere Ozola (Latvia)

Best Breeders' Group (Saturday, 27 June 2015)

Judge - Olga Kosareva (Russia)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper & salt HILDEBERT'S, owner - I. Lancmane (Latvia)
2 Place — Basenji CRYSTAL JAVELIN, owner - M.Grišanova (Latvia)
3 Place — Shar Pei SECRET LINE’S, owner - M.Sorsa(Finland)
4 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF’S, owner - M.Aaltovirta (Finland)
5 Place — Standard Schnauzer pepper & salt MIHAN, owner - S.&A.Nieminen (Finland)

Best Breeders' Group (Sunday, 28 June 2015)

Judge - Marleen Collins (Ireland)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) TARIJEMIRAN, owner - R.&T.Liesko (Finland)
2 Place — Irish Terrier HANGERBELL, owner - M.Svetliševa (Latvia)
3 Place — English Springer Spaniel OCEAN PITFAL, owner - S.Lindholm (Finland)
4 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) DOLLBABIES, owner - I.Freimane (Latvia)
5 Place — Pug (Mops) FOMIELENS, owner - J.Fomičova (Latvia)

Best Progeny (Saturday, 27 June 2015)

Judge - Olga Kosareva (Russia)
1 Place — Basenji CONGARO’S KENYA SEE MY NOW, owner - M.Grišanova (Latvia)

Best Brace (Saturday, 27 June 2015)

Judge - Sumiko Ikeda (Japan)
1 Place — Rottweiler KORLAND REIN WORT H’AU & SALMA MARSTAL, owner - O.Fomičeva (Latvia)
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) BILAN OF SKYROCKET & VADASZPAJTAS AUGO-DROMAS, owner - B.Soloveja (Latvia)
3 Place — Collie Smooth DANE AMOR SOUND OF LOVE & DANE AMOR FLAMES OF LOVE, owner - P.Iivonen (Finland)
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black ASTRA FORTUNATA YA-NUMBER ONE & ASTRA FORTUNATA YA-GOLD, owner - J.Bernhardt (Estonia)
5 Place — Basenji CONGARO’S KENYA SEE ME NOW & CRYSTAL JAVELIN MELODY IN SAVANNA, owner - M.Grišanova (Latvia)

Best Brace (Sunday, 28 June 2015)

Judge - Olga Kosareva (Russia)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) DOLLBABIES ASHER ART OF STYLE & DOLLBABIES ABELLE ART OF ELEGANCE, owner - I.Fraimane (Latvia)
2 Place — Dachshund miniature long-haired HADRIAN DELLA CANTERANA & STORFOTEN’S GLORIA, owner - J.Brokāne (Latvia)
3 Place — Scottish Terrier (Scottie) VACHERON CONSTANTIN BRAVE&SAVE & BALLADA BRAVE&SAVE, owner - K.Rahe & S.Sūgis (Estonia)
4 Place — Dachshund standard wire-haired TAPPIJALAN JOOJOOMIES & TAPPIJALAN MISS MARPLE, owner - N.Lehtolammi (Finland)
5 Place — Barbet (French Water Dog) LEONARDO DA VINCI DELLA CORTE DEI BERBERI & HAPIBERG’S LUCREZIABORGIA, owner - C.Lindroos (Finland)

Best Puppy (Saturday, 27 June 2015)

Judge - Nina Kharatishvili (Russia)
1 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) A’DREAMS BLACK XENJA, owner - M.Kinnunen (Finland)
2 Place — Cane Corso Italiano U-KIRA BECOME STAR DTAGON-P, владелец - T.Makarevich (Belarus)
3 Place — Portuguese Pointing Dog (Perdigueiro Português) FAB’S ALTO DOURO FORTUNA, владелец - V.Jurgone (Latvia)
4 Place — Boxer (Deutscher Boxer) IDELIA DENBURG, owner - M.Madrus (Estonia)
5 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) AARON ARGO TIKRAI NAUJA, owner - T.Mikitova (Latvia)

Best Puppy (Sunday, 28 June 2015)

Judge - Aramis Lim (Australia)
1 Place — French Bulldog (Bouledogue français) FOMIELENS ESTER, owner - J.&N.Fomičovas (Latvia)
2 Place — Labrador Retriever TEEPEE TEODORI HARRY POTTER, owner - A.Šmite & I.Popēna (Latvia)
3 Place — Jack Russell Terrier DOLINA OHOTNIKA FALL IN LOVE, owner - D.Birkmane (Latvia)
4 Place — Lhasa Apso CHIC CHOIX ANTONIUS PIUS, owner - M.Tamberg & J.Lond (Estonia)
5 Place — Dachshund rabbit wire-haired LINE OF LIFE SAPHIRE, owner - I.Trifonova (Latvia)

Best Veteran (Saturday, 27 June 2015)

Judge - Horst Kliebenstein (Germany)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) PILGRIMAGE SNOW BALL, owner - K.Uspenski (Estonia)
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) KARMINO MADE ICEBREAKER, owner - A.Plečkaitiene (Lithuania)
3 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) NERO RIO, owner - Z.Čečiņa (Latvia)
4 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) TINY HARRIDAN’S EMPEROR, owner - M.Alakosk i & J.Karhula (Finland)
5 Place — Beagle BERNARDO, owner - M.Sermule (Latvia)

Best Veteran (Sunday, 28 June 2015)

Judge - Horst Kliebenstein (Germany)
1 Place — English Springer Spaniel OCEAN PITFAL ELESTREN IRIS, owner - L.Blafield (Finland)
2 Place — Scottish Terrier (Scottie) HOCLINE’S OBVIOUSLY SCOTTISH, owner - K.Rahe (Estonia)
3 Place — Saluki EL HAMRAH CHASON-SHIR, owner - L.&H. Harimaa (Finland)
4 Place — Bichon Havanais (Havanese) BANNERA’S GILDED GEMSTONE, owner - T.Hokkanen (Finland)
5 Place — Dachshund standard long-haired FRECKLE-FACE ZARILDA, owner - N.Lehtolammi & M.Virtanen (Finland)

FCI group I

Judge - Marleen Collins (Ireland)
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) AMOR’JADE DANISH WILD CARD, owner - M.Kuivala (Finland)
2 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL ROMANTIK, owner - N.Mukhamedova (Russia)
3 Place — Australian Shepherd HARMONY HILL’S FINANCIAL TIMES, owner - .Cerbule & H.Braddock (Latvia)
4 Place — Puli CASTLEWOLF SNOW TOR FOR RASTAZ, owner - M.Sandbāck (Finland)
5 Place — Welsh Corgi Cardigan BIG-WOOD’S MY IGLOO INGO, owner - S.Antila & P.Huttunen (Finland)

FCI group II

Judge - Hans Bierwolf (Austria)
1 Place — Cane Corso Italiano RETRO ROCHE VEZUVIY, owner - E.Nor (Russia)
2 Place — Newfoundland RACE THEWIND MIDNIGHT BEAR, owner - D.Ēķe (Latvia)
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black & silver MAGIC TOUCH OF TAITA’S USHABTI, owner - I.Obrumanis (Latvia)
4 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) LIVONIJA BARON SOLOMON WISE KING, owner - V.Sapolgina (Latvia)
5 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) EST KALVANA LAFFI WONDERFUL LIVE, owner - V.&A.Kalj ulaid (Estonia)

FCI group III

Judge - Sumiko Ikeda (Japan)
1 Place — West Highland White Terrier ARIEL POLARIS, owner - M.Volkova (Russia)
2 Place — Kerry Blue Terrier TINKERBELL SANREIN ART, owner - S.Serjogina (Latvia)
3 Place — Yorkshire Terrier AMIRA SWEET ARABESQUES, owner - L.Krasovska (Latvia)
4 Place — American Staffordshire Terrier LEON COSA NOSTRA IMPERO, owner - T.Sporihina (Latvia)
5 Place — Skye Terrier BUCKWHEATER’S CEREAL KILLER, owner - D.Sahari & H.Granlund (Finland)

FCI group IV

Judge - Olga Kosareva (Russia)
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired BALTIC HYCON, owner - I.Kukk (Estonia)
2 Place — Dachshund standard wire-haired TAPPIJALAN MISS MARPLE, owner - N.Lehtolammi & N.Suhonen(Finland)
3 Place — Dachshund miniature long-haired ADRIAN DELLA CANTERANA, owner - J.Brokāne (Latvia)
4 Place — Dachshund miniature wire-haired EL VIENTO DEL NOTE MEXICAN STYLE, owner - J.Hertman (Estonia)
5 Place — Dachshund standard smooth-haired KANTRI PARK’S MOONLIGHT, owner - A.Kurzemniece (Latvia)

FCI group V

Judge - Aramis Lim (Australia)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL MOON SONNET, owner - K.Uspenski (Estonia)
2 Place — Siberian Husky MAPLE TAFFY OF POLIARINE ARKTIKA, owner - E.Šutiene (Lithuania)
3 Place — Thai Ridgeback R.S'S GOLD @ SIAM, owner - M.Golubeva (Russia)
4 Place — Shiba Inu KAGA NO OOKISHI GO SAPPORO KAGASOU, owner - V.Baranauskas (Lithuania)

FCI group VI

Judge - Grzegorz Weron (Poland)
1 Place — Beagle Shakka Boom iz Doma Eleonory, owner - E. Mihnevich (Belarus)
2 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) GENIUS PATHFINDER, owner - J.Pagen (Sweden)
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) BENFATTO DIAMANTE DEL CELLO, owner - K.Kolosova (Latvia)
4 Place — Dunker (Norwegian Hound) SIVESINDHOGDAS D ODIN, owner - A.Haapiainen-Liikanen (Finland)
5 Place — Fawn Brittany Basset (Basset Fauve de Bretagne) ALDERISLAND EVERLASTING EROS, owner - M.&E.Lepasaar (Estonia)

FCI group VII

Judge - Agus Wardhana (Indonesia)
1 Place — English Pointer WEIMPOINT N SEASYDE NO AUTOGRAPHS PLS, owner - S.Vartiainen & K.Pilatus-Lenaerts & C.Fisher (Finland)
2 Place — English Setter BLUE BALTIC’S GOLDI LOCK ROCK, owner - J.Lehto (Finland)
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) HEINĀARON RE DELLA LAPPONIA, owner - M.Tikka & T.Walle (Finland)
4 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) JONATAN RIOMARK, owner - L.Požarnovs (Latvia)
5 Place — Drentse Partridge Dog (Drentsche Patrijshond) MAKKER FAN’T SYDEVELT, owner - K.-L.Sare & N.Hollender (Estonia)

FCI group VIII

Judge - Grzegorz Weron (Poland)
1 Place — American Cocker Spaniel VERY VIGIE J AIME LA VIE, owner - P.Huovila & S.Vartiainen (Finland)
2 Place — English Springer Spaniel BIMBIK’S FINCH, owner - K.Juurak & H.Tammiste (Finland)
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) BAZOLO DIORO DI MARIO, owner - I.-M.&J.Estupinan (Finland)
4 Place — Curly Coated Retriever GYPSY’S SOUL LLUDD, owner - K.Kriisk (Estonia)
5 Place — Labrador Retriever LAB’SPB URSA MAJOR, owner - E.Komogortseva (Russia)

FCI group IX

Judge - Agus Wardhana (Indonesia)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) DIAMELLA FRUTTI DI MAADE, owner - I.Gierkena (Latvia)
2 Place — Pug (Mops) FOMIELENS EDVARD, owner - J.&N.Fomičovas (Latvia)
3 Place — Griffon Bruxellois (Brussels Griffon) SHEVILAN DUNKIN DONUT, owner - Ž.Drobiševa (Latvia)
4 Place — Cavalier King Charles Spaniel ROSA ROSA VOM PAULINENHOF, owner - L.Tilga (Estonia)
5 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) EST BENDZAMIN NIGHT DREAM, owner - S.Rancāne (Latvia)

FCI group X

Judge - Vlastislav Vojtek (Slovakia)
1 Place — Whippet BORN TO CHARM LEONOR, owner - V.Mahrova (Estonia)
2 Place — Saluki EL HAMRAH CHASON-SHIR, owner - L.&H.Harimaa (Finland)
3 Place — Afghan Hound AGHA DJARI’S WAI ‘TIL YOU SEE ME, owner - K.Reek (Estonia)
4 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) LUX LORAL NICOLINA NOBILE, owner - I.Grava-Tūrmane & K.Grava-Bārdiņa (Latvia)
5 Place — Irish Wolfhound DWARS’ VALLEY ON THE WINGS OF WIND, owner - L.Blaževiča (Latvia)

Best in Show (BIS)

Judge - Horst Kliebenstein (Germany)
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) AMOR’JADE DANISH WILD CARD, owner - M.Kuivala (Finlan
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) DIAMELLA FRUTTI DI MAADE, owner - I.Gierkena (Latvia)
3 Place — American Cocker Spaniel VERY VIGIE J AIME LA VIE, owner - P.Huovila & S.Vartiainen (Finland)
4 Place — Whippet BORN TO CHARM LEONOR, owner - V.Mahrova (Estonia)
5 Place — Cane Corso Italiano RETRO ROCHE VEZUVIY, owner - E.Nor (Russia)

Photo: Ligita Zake

Source: www.dogs.lv

Rate:
0

Share:

Add comments: