Winners of the International Dog Show in Malmö (Sweden), 19-20 March 2016 (BIS photo)

Junior Handler, 10-13 years (Saturday, 19 March 2016)

Judge - Sundberg Sanna
1 Place — Andersson Hanna
2 Place — Westman Emma
3 Place — Neeman Norah
4 Place — Gustavsson Matilda

Junior Handler, 14-17 years (Saturday, 19 March 2016)

Judge - Sundberg Sanna
1 Place — Bejegård Sanna
2 Place — Westman Amanda
3 Place — Johansson Natalie
4 Place — Kristensen Rie

Junior Handler, 10-13 years (Sunday, 20 March 2016)

Judge - Sundberg Sanna
1 Place — Håkansson Julia
2 Place — Larsson Victor
3 Place — Eade Zakina
4 Place — Cennerheim Ia

Junior Handler, 14-17 years (Sunday, 20 March 2016)

Judge - Sundberg Sanna
1 Place — Christensen Emmy
2 Place — Bartholomew Sophia
3 Place — Romberg Pauline
4 Place — Roos Moa

Best Breeders' Group (Saturday, 19 March 2016)

Judge - Cekic Rale
1 Place — Saluki Abu Al Khayar, owner - Lundholm Karin, Samuelsson Ulla
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Hardy-Flap's, owner - Harde Stefan, Harde Åkesson Katarina, Harde Karin
3 Place — Shih Tzu Phe-Khan, owner - Karlsson Petra, Karlsson Hanna
4 Place — Cavalier King Charles Spaniel Toftas, owner - Persson Birgitta

Best Breeders' Group (Sunday, 20 March 2016)

Judge - Liljekvist Borg Eva
1 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) Vi'Skaly's, owner - Mattisson Sandström Ingela, Sandström Pernilla
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Copper's, owner - Östman Camilla
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Pepalfa's, owner - Nydén Gunilla, Nydén Bengt, Liljegren Karin
4 Place — English Cocker Spaniel Wavecatcher, owner - Gunnarsson Anne

Best Progeny (Saturday, 19 March 2016)

Judge - Ravn Jesper
1 Place — Spanish Greyhound (Galgo Español) O'Gradi's Alteza, owner - Gräntz Marie-Louise
2 Place — Shih Tzu Ziams Harmony Forever, owner - Friberg Christina
3 Place — Alaskan Malamute Shannuq's Magnificent Mixi, owner - Wendel My

Best Progeny (Sunday, 20 March 2016)

Judge - Hansen Jens Martin
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Pepalfa's Yum-Yum, owner - Nydén Gunilla
2 Place — English Springer Spaniel Ziridas Amazing Alva Av Jack, owner - Lindgren Ida
3 Place — English Cocker Spaniel Manaca's Moves Mountains, owner - Ekstrand Maria

Best Veteran (Saturday, 19 March 2016)

Judge - Kavcic Marija
1 Place — Saluki Badavie Konquestador, owner - Nihlén Anette & Andersson Kerstin
2 Place — Shiba Inu Noven's Takara, owner - Novén Bäckström Elisabeth
3 Place — Tibetan Spaniel Aludi's Briana-Tulla, owner - Anita, Linda & Arnfinn Nystuen
4 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Hardy-Flap's Summer Monsoon, owner - Lundqvist Andresen Nicole

Best Veteran (Sunday, 20 March 2016)

Judge - Bystrup Annette
1 Place — West Highland White Terrier Mellanmöllan Kylie Minogue, owner - Nilsson Annika
2 Place — Flat-Coated Retriever Flatterhaft Callaway Hot, owner - Höijenstam Ann-Sofi
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Sequins Baveno, owner - Gaarde Klemmensen Ann-Sofie
4 Place — English Cocker Spaniel Manaca's Moves Mountains, owner - Ekstrand Maria

Best Puppy (Saturday, 19 March 2016)

Judge - Palumbo Aleksandra
1 Place — Lhasa Apso Törnberget's Using Black Boots, owner - Friberg Andersson Linda
2 Place — Poodle (Caniche) black miniature, Party-Line's Angelica, owner - Ivarsson Christer
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka's Take A Bow, owner - Jönsson Anneli
4 Place — Pug (Mops) Domino Effect Emmanuelle, owner - Holm Janet & Steiner Cathrin

Best Puppy (Sunday, 20 March 2016)

Judge - Uthorn Anna
1 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) Rivergroves Makinghyssat Vi'Skaly'S, owner - Mattisson Sandström Ingela
2 Place — Golden Retriever Inverness Golden Dalwhinne, owner - Lundqvist Ingrid
3 Place — English Springer Spaniel Lizziardhs Victory Bronze Mist, owner - Teir Marica
4 Place — Jack Russell Terrier Glenriska About A Boy, owner - Lundqvist Ingrid

FCI group I

Judge - Eerola Päivi
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Aryakas Rodanthi, owner - Dahlander Wallström Ingela
2 Place — Bearded Collie Glenspey Mr President, owner - Nydahl James & Steen Jensen Frank
3 Place — Schipperke Wyndsong Halcyon Tempest, owner - Lindberg Agneta
4 Place — Australian Shepherd Dreamcatcher's Black Jagg'N'It, owner - Britt Siegstad

FCI group II

Judge - Simon Oliver
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Argus Electra Lugh Lamhfhada, owner - Bohnhorst Johansen Arnstein
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Steadlyn Zero Hour, owner - Brogren Tore & Beatrice
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Prima-Sennen's Duchess Of Kimberly, owner - Susanne Randløv Petersen
4 Place — Rottweiler Vom Hause Wenorra Magnificent, owner - Wendin Jessica

FCI group III

Judge - Beattie Colm
1 Place — Irish Terrier Red Wire Mastermind, owner - Sköld Birgitta & Arne
2 Place — Yorkshire Terrier Mini Shop For Me Formidable, owner - Vasileva Anna
3 Place — Lakeland Terrier Big Lady's Micro-Nikita, owner - Hunt Ann & Bert
4 Place — Scottish Terrier (Scottie) Kibombo Tecono, owner - Susan Grøne

FCI group IV and VI

Judge - Levente Miklos
1 Place — Fawn Brittany Basset (Basset Fauve de Bretagne) Whistlewood's Six Shooter, owner - Strömberg Elisabeth
2 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Fodnote One In A Million, owner - Birgitte Winter Arildsen
3 Place — Dachshund miniature wire-haired, Sweetax Russian Roulette, owner - Derving Rebecka
4 Place — Porcelaine (Chien de Franché-Comté) Flushtimes Hey You Woman, owner - Michael Allerup Nielsen

FCI group V

Judge - Nielsen Eva
1 Place — Swedish Vallhund (Västgötaspets) Dunmålas Felicia, owner - Nilsson Kurt
2 Place — Basenji Kincha's A Star Is Born, owner - Dahlström Gun-Lis
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Castile's Tainted Love, owner - Nilsson Fredrik & Geno Sisneros
4 Place — American Akita Senseo Make People Talk, owner - Anders Johansen & B. Heidi Thomsen

FCI group VII

Judge - Johansson Martin
1 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) Trollängens Ragnar, owner - Erlandsson Anette & Palm Matti
2 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) Magnum Hunter Jack, owner - David Maté
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Frinan Entertaining Coppers, owner - Östman Camilla
4 Place — Weimaraner Warrior's Song Imperium Star, owner - Spångberg Jeanette & Högberg Lennart

FCI group VIII

Judge - Moran Liam
1 Place — Golden Retriever Dutch Consolidation Songwriter, owner - Kirsten Laugesen
2 Place — Art-Wave's Madame Muffins, owner - Karlsson Jens
3 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Aquafortis Cha-Ching By Robel, owner - Kristiansen Runi
4 Place — Welsh Springer Spaniel Welford's Jesmond Waterfall, owner - Sörensen Carsten Haven & Pettersson Urban

FCI group IX

Judge - Peterburs Bertold
1 Place — Poodle (Caniche) medium black, Nutlee Mr Colion Noir, owner - Rahmberg Agneta
2 Place — Russian Toy (Russkiy Toy) Standard Smoothie af Aronia, owner - Henze Lisa
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Hardy-Flap's Unchallengeable Zeus, owner - Qvarnström Katarina
4 Place — Tibetan Terrier Khambas Ghostbuster Passion Prince, owner - Berg Ulla

FCI group X

Judge - Brandt Rudi
1 Place — Whippet New Twist Da Roseira Brava, owner - Knak Madsen Lisbet
2 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Necesse's Bona Patria, owner - Warell Thomas & Bergström Warell
3 Place — Polish Greyhound (Chart Polski) Stoneville Who's Better Who's Best, owner - Månsson Håkansson Helena
4 Place — Spanish Greyhound (Galgo Español) Sahejeev's El Sordo, owner - Bäckström Emelie

Best in Show (BIS)

Judge - Brankovic Zoran
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Aryakas Rodanthi, owner - Dahlander Wallström Ingela
2 Place — Poodle (Caniche) medium black, Nutlee Mr Colion Noir, owner - Rahmberg Agneta
3 Place — Irish Terrier Red Wire Mastermind, owner - Sköld Birgitta & Arne
4 Place — Fawn Brittany Basset (Basset Fauve de Bretagne) Whistlewood's Six Shooter, owner - Strömberg Elisabeth

Photo:
© Per Unden


Source: www.skk.se

Rate:
0

Share:

Add comments: