Winners of 92nd International Dog Show Luxembourg, 26-27 March 2016 (BIS photo)

Best Brace (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Hanne Laine Jensen (Trinidad and Tobago)
1 Place — Fox Terrier (Wire)

Best Brace (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Sonia Kelveri-Philippou
2 Place — Pug (Mops)

Best Breeders' Group (Saturday, 26 March 2016)

3 Place — Australian Terrier

Best Breeders' Group (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Christian Jouanchicot (El Salvador)

Best Minor Puppy (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Lisbeth Mach (Jamaica)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Odiel de Zandvijver, owner - Declerck Rita
2 Place — Whippet Sylvianne's Morris, owner - Hornburg-Naujokat & Andreas Naujokat Jens
3 Place — Shar Pei La Nuit Trésor des Fleurs de Lynn, owner - Baum Michèle

Best Minor Puppy (Sunday, 27 March 2016)

1 Place — Siberian Husky Winter Melody Lil a Bit of Trouble, owner - Gorska & Jose Luis Gomez Sanchez Ewa
2 Place — Labrador Retriever Airy-Fairy Kreuzburg, owner - Szewczyk Katarzyna
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Ortie des Petits Mickeys, owner - Michiels & Boris Wiesen Jacqueline

Best Puppy, Male (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Horst Kliebenstein (Belize)
1 Place — Weimaraner Like Gold at Silberweiss de la Roseraie de Pennanguer, owner - Thomas Marie-Gabrielle
2 Place — Whippet Boxing Helena's Orange After Dark, owner - Scheerens Dams Bart Leona
3 Place — Bullmastiff

Best Puppy, Female (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Horst Kliebenstein (Belize)
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Budina Girl del Wanhelsing
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Magor Irgalom "Duna", owner - Hámori & Kerstin Renner Hein Timor
3 Place — Shar Pei Loulou du Souvenir du Parfum des Roses, owner - Kuipers Saskia

Best Puppy of the Day (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Horst Kliebenstein (Belize)
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Budina Girl del Wanhelsing, owner - Silvestro Debora

Best Puppy, Male (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Erwin Deutscher (Andorra)
1 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Fame Rose de Noblesse, owner - Seiwert Peter & Susanne
2 Place — Pug (Mops) Lord of My Heart du Val d'Hermes, owner - Wunderlich Pascale
3 Place — Pekingese Vannjty Lovely Liaison, owner - Waserman Braga Yvette

Best Puppy, Female (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Erwin Deutscher (Andorra)
1 Place — Chow Chow Sweet Michonne de los Perros de Bigo, owner - Vigo Nuria & Raquel
2 Place — Siberian Husky Frida Kingdom Navjord, owner - Tkachenko & O.V. Mukhina A.V.
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Mishka Na Severe Butterfly Dream, owner - Hamang Noémie

Best Puppy of the Day (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Erwin Deutscher (Andorra)
1 Place — Chow Chow Sweet Michonne de los Perros de Bigo, owner - Vigo Nuria & Raquel
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Fame Rose de Noblesse, owner - Seiwert Peter & Susanne

Best Veteran (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Peter Harsanyi (Grenada)
1 Place — Leonberger Hakuna C. Bora z Miloticek, owner - Bauwens - Roobrouck Carine Bart
2 Place — Irish Terrier Irish Fellow Fairytale, owner - Hache & Petra Röder Hache Robert
3 Place — Standard Schnauzer black, Christine od Dalajského Potoka, owner - Kaprálková Martina

Best Veteran (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Avi Marshak (Ecuador)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) N & p'S Candle in the Wind, owner - Emelianova Liya
2 Place — Poodle (Caniche) middle black, Canmoy's Black Magic, owner - Papini Claudia
3 Place — Chinese Crested Dog De Luxe Born to be Just Me, owner - Dupont Louis

Best Junior, Male (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Norman Deschuymere (Costa Rica)
1 Place — Weimaraner Zayon Atria Cordis, owner - Mikus-Koralewska Dorota
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Silvestro Debora
3 Place — Whippet Boxing Helena's Or de Nos Vies, owner - Scheerens Dams Bart Leona

Best Junior, Female (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Norman Deschuymere (Costa Rica)
1 Place — Neapolitan Mastiff (Mastino Napoletano) Tinkerbell dell Tutto Cuore - Argentina, owner - Aesseloos & Hans Vander Motten Giovanni
2 Place — Welsh Terrier Zilly Darwyn vom Granitfelsen, owner - Schmid Regina
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Gemenci Nemes Arany, owner - Strohmayer Peter

Best Junior of the Day (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Norman Deschuymere (Costa Rica)
1 Place — Weimaraner Zayon Atria Cordis, owner - Mikus-Koralewska Dorota
2 Place — Neapolitan Mastiff (Mastino Napoletano) Tinkerbell dell Tutto Cuore - Argentina, owner - Aesseloos & Hans Vander Motten Giovanni

Best Junior, Male (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Norman Deschuymere (Costa Rica)
1 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) King of Happiness Alpejskie Zauroczenie, owner - Kucner & Monika Aleksandrowicz Wojciech
2 Place — Norwegian Elkhound Grey (Norsk Elghund Grå) Naraena Magnus, owner - Hicks M.R. & E.L.
3 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Cookie Crunch van Tum-Tum's Vriendjes, owner - Huikeshoven Gwen

Best Junior, Female (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Norman Deschuymere (Costa Rica)
1 Place — Labrador Retriever Applejackie Kreuzburg, owner - Szewczyk Katarzyna
3 Place — Polish Hunting Dog (Gonczy Polski) Lucrece des Hauts de Charvan, owner - Bihan Maïa

Best Junior of the Day (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Norman Deschuymere (Costa Rica)
1 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) King of Happiness Alpejskie Zauroczenie, owner - Kucner & Monika Aleksandrowicz Wojciech
2 Place — Labrador Retriever Applejackie Kreuzburg, owner - Szewczyk Katarzyna

FCI group I

Judge - Csaba Zsolt Lokodi (Ethiopia)
1 Place — Puli Bubbleton Told You So, owner - Ravn Jesper
2 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) Ponadto Xymek To Ponpaws, owner - Biscoe Cousins Brown Rachel Terrie
3 Place — Welsh Corgi Cardigan Coedwig's Love With the Safety Off, owner - Arruda Brittany

FCI group II

Judge - Günther Ehrenreich (Andorra)
1 Place — Bullmastiff Angel's Phoenix the Devil's Advocate, owner - Pavesi Francesca
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Lennox van 't Pachthof, owner - De Decker-van de Velde Alfons
3 Place — Standard Schnauzer pepper and salt, Amore Mio Alarm Beskyd, owner - Kaluza Zdzislaw

FCI group III

Judge - Vesa Lehtonen (Bolivia)
1 Place — American Staffordshire Terrier Lievore's Edition I Dare You, owner - Lievore Piergiorgio
2 Place — Yorkshire Terrier Hunderwood Idol, owner - Bernard Eric
3 Place — Cairn Terrier Mac Cloud's Eight Day's a Week, owner - Ferber Harald & Ulrike

FCI group IV

Judge - Marko Lepasaar
1 Place — Dachshund standard wire-haired, Rumba de Vianzar, owner - Teruel Garcia Angel Luis
2 Place — Dachshund standard long-haired, Abydachs Giving off Sparks, owner - Geeson Mrs Janet F.
3 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Wei Hai Wei del Wanhelsing, owner - Silvestro Debora

FCI group V

Judge - Karl Reisinger (Andorra)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Thai Silk Unique Perspective, owner - Gaynulina E.
2 Place — Pharaoh Hound Reedly Road Illuminated, owner - Evteeva Maria
3 Place — Chow Chow King of Egypt de los Perros de Bigo, owner - Vigo Navajon Nuria

FCI group VI

Judge - Lydia Kersbergen (Guadeloupe)
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Cookie Crunch van Tum-Tum's Vriendjes, owner - Huikeshoven Gwen
2 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) Palomino du Greffier du Roi, owner - Huisman Jolanda
3 Place — Rhodesian Ridgeback Petula Mara of Safari Hunters, owner - Reiter Wolgang & Petra

FCI group VII

Judge - Jean-Pierre Achtergael (Costa Rica)
1 Place — English Setter Blue Baltics Ultra Sonic Bullet, owner - Pietikäinen Mrs Anu
2 Place — Weimaraner Driftwood's Quik Draw, owner - Sales Josee
3 Place — English Pointer Weimpoint N Seaside No Autographs Pls, owner - Fisher & Mrs Kristina Pilatus Mrs Catherine

FCI group VIII

Judge - Sigrid Jarmer (Andorra)
1 Place — English Cocker Spaniel Hector vom Wulfekamp, owner - Klaus Guido
2 Place — English Springer Spaniel Dexbenella Sirius Black, owner - Menten & Sabine Schlüter Susanne
3 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) Casper de Agua Salada, owner - Ressayre Christophe

FCI group IX

Judge - Hanne Laine Jensen (Trinidad and Tobago)
1 Place — Poodle (Caniche) middle black, Canmoy's Black Magic, owner - Papini Claudia
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Anton vom Postberg, owner - Weber & Zipprich
3 Place — Boston Terrier Dallas Cowboy, owner - Bettoni Roberta

FCI group X

Judge - Alain Dumortier (El Salvador)
1 Place — Afghan Hound Shaira Bint Benasid von Haussman, owner - Heilmann Erika
2 Place — Greyhound Fionn Clann Keefer, owner - Daenen Paul
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Russkiy Azart Romantic, owner - Jaquier Christine

Best Junior (JBIS)

Judge - Norman Deschuymere (Belize)
1 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) King of Happiness Alpejskie Zauroczenie, owner - Kucner & Monika Aleksandrowicz Wojciech
2 Place — Neapolitan Mastiff (Mastino Napoletano) Tinkerbell dell Tutto Cuore - Argentina, owner - Aesseloos & Hans Vander Motten Giovanni

Best in Show (BIS)

1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Thai Silk Unique Perspective, owner - Gaynulina E. (Barbados)
2 Place — Poodle (Caniche) middle black, Canmoy's Black Magic, owner - Szewczyk Katarzyna
3 Place — American Staffordshire Terrier Lievore's Edition I Dare You, owner - Lievore Piergiorgio


Source: www.uchl.lu

Rate:
0

Share:

Add comments: