Winners of the World Dog Show (WDS 2015) in Milan (Italy), 11-14 June 2015 (BIS photo)

Best Brace (Thursday, 11 June 2015)

Judge - Sinko Stefan (Slovenia)
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Farfalla Tsvetok Lotosa and Sunflower From Sacred Garden, owner - Devic Nenad (Serbia)
2 Place — English Setter Remo Della Bassana and Dyana Della Bassana, owner - Lui Stefano (Italy)
3 Place — Weimaraner Royal Weim Paint It Black and Royal Weim Walking On The Moon, owner - Raimondi Cominesi Dario Raimondi Cominesi (Italy)
4 Place — English Cocker Spaniel Allert´S Emabla Evert and Allert's Laila De Lux, owner - Jonsson Lilian (Sweden)

Best Brace (Friday, 12 June 2015)

Judge - Cochetti Francesco (Italy)
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Formula Uspeha Big Bang and Formula Uspeha Orlandina, owner - Hapaeva Irina (Russia)
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Mascalzone Latino-N Di Monte Gentile and Mastercard-N Di Monte Gentile, owner - Campolmi Alessandro (Italy)
3 Place — Spanish Mastiff (Mastín Español) Keshu Del Dharmapuri and Kelly Del Dharmapuri, owner - Allevamento Del Dharmapuri (Italy)
4 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) ree Phoenix Haelleas Bohemica De Koslova and Menaluna Hystory In Black, owner - Bem & Grzybek Jennifer & Piotr (Switzerland)

Best Brace (Saturday, 13 June 2015)

Judge - Tabò Giobatta (Italy)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Dan-Star-Kom Sharming Best Boy and Dan-Star-Kom Sweet Soul Kiss, owner - Komiakova Liudmila (Russia)
2 Place — Whippet Black Baccara and Bethlehem Star, owner - Kollaps All. Santinon (Italy)
3 Place — Shiba Inu Genki Go Del Biagio and Tanak Del Biagio, owner - Biagiotti Giuseppe (Italy)
4 Place — Volpino Italiano (Italian Volpino) Nerone Del Colle Degli Ulivi and Neve Del Colle Degli Ulivi, owner - Francini Roberto (Italy)

Best Brace (Sunday, 14 June 2015)

Judge - Kerihuel Jean Paul (France)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Luxury Love Instagram & Luxury Love Ilona, owner - Smirnova Irina (Russia)
2 Place — Collie Rough Ch. Ares Good Side & Ch. Ablaze With Light, owner - Fontanelli Marco (Italy)
3 Place — Schipperke Altin Tay My Winner In Onyx & Altin Tay My Dream In Black, owner - Miakotkina Julia (Russia)
4 Place — Bergamasco Shepherd (Cane da pastore Bergamasco) Waikiik Dei Lupercali & Vesta Dei Lupercali, owner - Allevamento Dei Lupercali (Italy)

Best Breeders' Group (Thursday, 11 June 2015)

Judge - Imbimbo Nicola (Italy)
1 Place — Flat-Coated Retriever Almanza, owner - Ulin Ragnhild (Sweden)
2 Place — Clumber Spaniel Big Boom's, owner - Levai Lana (Croatia)
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Allevamento Di Cascina Croce, owner - Gritti Renato (Italy)
4 Place — Rhodesian Ridgeback Ridge's Star, owner - Spesivykh Anna (Italy)

Best Breeders' Group (Friday, 12 June 2015)

Judge - Van Montfoort Peter (Netherlands)
1 Place — Cane Corso Italiano Iz Dinastii Chempionov, owner - Gaidukova Emiliya (Russia)
2 Place — Dachshund standard smooth-haired, Turboland, owner - Doretto Sara (Italy)
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black and silver, Scedir Yves Montand-Na, owner - Laparra Martinez Jose Manuel (Spain)
4 Place — Spanish Mastiff (Mastín Español) Del Dharmapuri, owner - Allevamento Del Dharmapuri (Italy)

Best Breeders' Group (Saturday, 13 June 2015)

Judge - Giuseppe Alessandra (Italy)
1 Place — Irish Wolfhound Della Bassa Pavese, owner - Turini Antonia (Italy)
2 Place — Dandie Dinmont Terrier Dariant, owner - Fedorenko Antonina (Russia)
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka, owner - Morell Gitte (Denmark)
4 Place — Saluki Badavie, owner - Nordin Maria (Sweden)

Best Breeders' Group (Sunday, 14 June 2015)

Judge - Nataletti Valerio (Italy)
1 Place — Poodle (Caniche) standard Samarcanda, owner - Merati Gilardoni (Italy)
2 Place — Briard (Berger de Brie) Delle Nebbie Di Avalon, owner - Chiea Luigino (Italy)
3 Place — Pug (Mops) Ballett, owner - Chiesa-Folbrecht Sabina (Austria)
4 Place — Bergamasco Shepherd (Cane da pastore Bergamasco) Dei Lupercali, owner - Allevamento Dei Lupercali (Italy)

Best Baby (Thursday, 11 June 2015)

Judge - Biasiolo Giuliano (Italy)
1 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) Elros Vom Lordhoff, owner - «Vom Lordhoff» Kosanic Lenka & Milos (Serbia)
2 Place — Labrador Retriever Make The Difference At Edis, owner - Frccaro Edi (Italy)
3 Place — Rhodesian Ridgeback Dream Come True By Qwandoya, owner - Groma Lina (Latvia)
4 Place — Weimaraner Kenbec Di Greysbeth, owner - Parrinello Elisabetta (Italy)

Best Baby (Friday, 12 June 2015)

Judge - Eugeny Kupliauskas (Russia)
1 Place — Spanish Mastiff (Mastín Español) Toledo Tornado Erben, owner - Hericher Sylvaine (France)
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Amami Ancora Dell'antica Torre, owner - Maffei Gloria (Italy)
3 Place — Neapolitan Mastiff (Mastino Napoletano) Othello, owner - Magnée - De Wit Jean-Philippe & Céline (Belgium)
4 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Lisander Garmonika, owner - Witte Mary Ella (Italy)

Best Baby (Saturday, 13 June 2015)

Judge - Mach Lisbeth (Switzerland)
1 Place — Bull Terrier (English Bull Terrier) Lucky Strike From The Hood, owner - Jankovic Olga (Serbia)
2 Place — Chow Chow Chand De Los Perros De Bigo, owner - Guerin Nadine (France)
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) We Star's And Tauro Akela, owner - Plunges Janita Ir Tauras (Lithuania)
4 Place — Hungarian Greyhound (Magyar Agár) Illa-Berek Adu Ász, owner - Urban Adrienn (Hungary)

Best Baby (Sunday, 14 June 2015)

Judge - Chwalibóg Elżbieta (Poland)
1 Place — Pug (Mops) Flash Of Joy Noble Boy, owner - Rutskiy Artem (Russia)
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Agata Dei Botoli Ringhiosi, owner - Moscetti Laura (Italy)
3 Place — Boston Terrier Corleone Of Adorable Gang, owner - Karamitsos Stilianos (Greece)
4 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Juna Vom Sutumer Grund, owner - Bortel Manuela (Germany)

Best Puppy (Thursday, 11 June 2015)

Judge - Poggesi Manola (Italy)
1 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Rozebottel's Playboy, owner - Van Gemert Katrien (The Netherlands)
2 Place — Weimaraner Je Suis Anouk Du Barceau De Bugatti, owner - Schad Stefan & Carmen (Germany)
3 Place — Hanoverian Scenthound (Hannoverischer Schweisshund) Vickie Lika-Artemida, owner - Guryeva Marina (Russia)
4 Place — Labrador Retriever Janrod's Firecracker At Navigo, owner - Sanja Jukic (Croatia)

Best Puppy (Friday, 12 June 2015)

Judge - Rafael Malo Alcrudo (Spain)
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Rush Rush Vitoraz, owner - Bušta Jan (Czech Republic)
2 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Vogue-N Del Nord Ovest, owner - Ferrando Antonella (Italy)
3 Place — Neapolitan Mastiff (Mastino Napoletano) Naomi Dei Mastini Della Rupe, owner - Vaccaro Aniello (Italy)
4 Place — Bullmastiff The Precious Gold Pepita, owner - Marzolla Marco (Italy)

Best Puppy (Saturday, 13 June 2015)

Judge - Engh Espen (Norway)
1 Place — American Akita Z-Brand Akita Villa, owner - Vinogradova A (Russia)
2 Place — Greyhound Eikica Silky Sweetness, owner - Böckhaus Hanne Eikica (Denmark)
3 Place — Jack Russell Terrier Wall Street Di Villafiore, owner - Fiore Giovanna (Italy)
4 Place — Akita (Akita-Inu) Masaru Go Saku Tenshi, owner - Gvozdeva Maria (Ukraine)

Best Puppy (Sunday, 14 June 2015)

Judge - Christian Jouanchicot (France)
1 Place — Bearded Collie The Pride Of Knowing You Del Cuore Impavido, owner - Cura Alessandra (Italy)
2 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Ginger Vom Sutumer-Grund, owner - Micozzi Martina (Italy)
3 Place — Shih Tzu Saffron Sherhy Casablanca, owner - Cherkasova Irina (Russia)
4 Place — Bolognese Gastone Del Viale Dei Platani, owner - Olivieri Monica (Italy)

Best Veteran (Thursday, 11 June 2015)

Judge - Jarvinen Kari (Finland)
1 Place — Golden Retriever Dewmist Silk Screen, owner - Kozák Sándor (Hungary)
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Queen Of Skyrocket, owner - Varga / Zoltan Nikoletta / Bartus (Hungary)
3 Place — English Cocker Spaniel Cockergold Fame For Life, owner - Kristensen Michael (Denmark)
4 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) Zorrazo Zardon, owner - Fredrikson Marika (Italy)

Best Veteran (Friday, 12 June 2015)

Judge - Zilli Orietta (Italy)
1 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) Gently Born Elegant Man, owner - Grabalowski Andrzej (Poland)
2 Place — Alabai (Central Asian Shepherd Dog) Berendey Edil, owner - Lievore Piergiorgio (Italy)
3 Place — Dogo Argentino Kitucho Del Blender, owner - Galetto Cristian (Argentina)
4 Place — Cane Corso Italiano Stanley Pat Tornado, owner - Viktoriy Bobyleva (Russia)

Best Veteran (Saturday, 13 June 2015)

Judge - Maria Teresa Gabrielli Mondo (Italy)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Pilgrimage Snowball, owner - Uspenski Kristiine (Estonia)
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Powerpom Casino Royale, owner - Gentili Riccardo (Italy)
3 Place — Afghan Hound Al-Nacira Bint Roula Von Haussman, owner - Leven Elisabet (Sweden)
4 Place — Alaskan Malamute Garcon Grand Slam, owner - Polda Kadri (Estonia)

Best Veteran (Sunday, 14 June 2015)

Judge - Forte Michael (Ireland)
1 Place — Border Collie Borderline Country Champagne, owner - Adelsperger Silvia (Germany)
2 Place — Welsh Corgi Pembroke Andvol Pinkerton, owner - Shilova Olga (Russia)
3 Place — Puli Cordmaker Hurdy Gurdy, owner - Rusz Bodil (Italy)
4 Place — Poodle (Caniche) toy Silkwind Moonlight At Zahir-N, owner - Giuliani Alessandra (Italy)

Best Junior FCI group I

Judge - Kavcic Blaz (Slovenia)
1 Place — Briard (Berger de Brie) Liriel Delle Nebbie Di Avalon, owner - Chiea Luigino (Italy)
2 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) Quebeck Ii Od Uhoste, owner - Grzegorz Stelmachowski (Poland)
3 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) Czeremcha Z Dunajeckiej Polany, owner - Głowacka Monika (Poland)
4 Place — Maremma and the Abruzzes Sheepdog (Cane da pastore Maremmano-Abruzzese) Solidea Di Lucus Angitiae, owner - Di Cola Agostino (Italy)

FCI group I

Judge - Hjorth Leif Ragnar (Norway)
1 Place — Bearded Collie Ops I Did It Again Del Cuore Impavido, owner - Klimova Olga (Russia)
2 Place — Portuguese Sheepdog (Cão da Serra de Aires) Noz Ii Do Casal Da Vinha, owner - Rodrigues Perpetua Jose Emanuel (Portugal)
3 Place — Puli Black'n Blue's Light My Fire, owner - Rusz Bodil (Italy)
4 Place — Maremma and the Abruzzes Sheepdog (Cane da pastore Maremmano-Abruzzese) Raffaello Della Perla Maremmana, owner - Donadoni Manuel (Italy)

Best Junior FCI group II

Judge - Sampaio Anna Joe (Brasil)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Steadlyn Zoom`In, owner - Mayer Maximilian (Austria)
2 Place — Bullmastiff Capone A Rosso Leone, owner - Akdeniz Bülent & Diana (Germany)
3 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Medvezhya Staya Zhelanny Dar, owner - Shkapina Snezhana (Russia)
4 Place — Leonberger Pia Desiderata Dianthus Golden Cross, owner - Tsybulnikova Ulya (Russia)

FCI group II

Judge - Staunskjaer Ole (Denmark)
1 Place — Cane Corso Italiano Brutus, owner - Garcia Pagan Marta (Spain)
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Dreamkiss Kickback, owner - Kaptsova Tatiana (Russia)
3 Place — Leonberger My Leogrif Barthes, owner - Tsybulnikova Ulya (Russia)
4 Place — Affenpinscher Zip-A-Didoda V. Tani Kazari, owner - Budiman Jongkie (Indonesia)

Best Junior FCI group III

Judge - Brace Andrew (United Kingdom)
1 Place — Cairn Terrier Hjohoo's All Hjo Ever Wanted, owner - Theodorsson Elisabeth (Sweden)
2 Place — American Staffordshire Terrier Pasiro Fire Of Love, owner - Piccolo Serena (Italy)
3 Place — Kerry Blue Terrier Balboa Saladin, owner - Cassin Francesca (Italy)
4 Place — West Highland White Terrier Law Broker De New Gryffindor, owner - Deipenbrock Tina (Germany)

FCI group III

Judge - Ericsson Dan (Sweden)
1 Place — Fox Terrier (Wire) King Arthur Van Foliny Home, owner - De Munter Rony & Malzoni Viktor Jr & Uiterwijk Winkel Dieny (Belgium)
2 Place — Lakeland Terrier Rus Terrier Cardenal Linda La Reina, owner - Aleksashina Olga (Russia)
3 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron Rockferry, owner - Hulthen Helene (Sweden)
4 Place — Jack Russell Terrier Smackjack Dangerzone, owner - Trudvang (Knøtteliten) Ida (Norway)

Best Junior FCI group IV

Judge - Barbati Abele (Italy)
1 Place — Dachshund standard wire-haired, Great By Lucky Dioda, owner - Palladini Antonio (Italy)
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Cyberdachs Mini Dior, owner - Tibor Kis (Hungary)
3 Place — Dachshund miniature wire-haired, Pacha Da Quinta D´Abroeira, owner - Delerue Pedro Sanches (Portugal)
4 Place — Dachshund rabbit long-haired, Albano Vom Margelchopf, owner - Vetsch Doris (Italy)

FCI group IV

Judge - Stahlberg Perttu (Finland)
1 Place — Dachshund standard wire-haired, Piumetta Del Mio Cappello, owner - Saletti Annaluce (Italy)
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Baltiyskiy Talisman Istoriya Lubvi, owner - Kuropatkina Yulia (Russia)
3 Place — Dachshund standard long-haired, Zoldachs Filosofic, owner - Eva Majoros (Romania)
4 Place — Dachshund miniature wire-haired, Caro Marzio Del Wanhelsing, owner - Pascarella Gabriel (Italy)

Best Junior FCI group V

Judge - Asnaghi Ferdinando (Italy)
1 Place — Siberian Husky Zaltana Fearless Flame, owner - Franklyn Mary Louise (Poland)
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka's Happy Go Lucky, owner - Donato Gennaro (Italy)
3 Place — Chow Chow Notorius Blu Divine Del Fiume Giallo, owner - Farinella Enzo (Italy)
4 Place — Cirneco dell'Etna Boxing Helena's Not A Perfume, owner - Scheerens Bart & Dams Leona (Belgium)

FCI group V

Judge - Nikitina Liudmila (Russia)
1 Place — Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog) Zoe (Mendez), owner - Mendez Galvan Graciela (Mexico)
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Smiling Snowball Moon Sonnet, owner - Uspenski Kristiine (Estonia)
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Dan-Star-Kom Sweet Soul Kiss, owner - Komiakova Liudmila (Russia)
4 Place — Cirneco dell'Etna Hadranensis Uliva, owner - Moore Jane (Italy)

Best Junior FCI group VI

Judge - Mentasti Gianercole (Italy)
1 Place — Rhodesian Ridgeback Harmakhis Wisdom Ariel Bikila, owner - Caglio Mattia (Italy)
2 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Black Majesty Gives U Goose Bumps, owner - Raic Iva (Croatia)
3 Place — Beagle Jolly Voice Sky Fire, owner - Provatorova Svetlana (Russia)
4 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Gwynmor Hitch Hiker, owner - Tarasenko Tatiana (Russia)

FCI group VI

Judge - Molinari Carla (Portugal)
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Dalmino Voodoo Vision, owner - Halper Drazic Zeljka & Drazic Mihael (Croatia)
2 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) Loamy’S Lane’S Lewis, owner - Ilarionova Yulya (Russia)
3 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Black Majesty's Rollercoaster Del Lago Degli Orsi, owner - Raic Iva (Croatia)
4 Place — Artesian Norman Basset (Basset Artésien Normand) Fricassee De Lapin Da Terra Quente, owner - Cafe Pedro (Portugal)

Best Junior FCI group VII

Judge - Nerilli Luigi (Italy)
1 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Botero,owner - Salvi Marcello (Italy)
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Perla Di Casa Bertolini, owner - Bertolini Vittorio (Italy)
3 Place — English Setter Miranda Fiore Bis Di Corso Giuseppe Mazzini, 98, owner - Brandi Vincenzo Cesare (Italy)
4 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) Ginger Dei Tre Laghi, owner - Codeluppi Paolo (Italy)

FCI group VII

Judge - Muller Barbara (Switzerland)
1 Place — Gordon Setter Ludstar Frederick Frankenstein, owner - Ivaldi Michele (Italy)
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Botero,owner - Salvi Marcello (Italy)
3 Place — Weimaraner Driftwood's Quik Draw,owner - Sales Josee (The Netherlands)
4 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) Lex Vom Gheller, owner - Fantuz Cristina (Italy)

Best Junior FCI group VIII

Judge - Korozs Andras (Hungary)
1 Place — Curly Coated Retriever Tessmene Diamond In The Ruff, owner - Agostini Rosa (Italy)
2 Place — English Cocker Spaniel Aloha Lynwater Of La Vie Magnifique, owner - Péter Gombi (Hungary)
3 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) Basilio De Sinkovic, owner - Fredrikson Marika (Italy)
4 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Rubeus Hagrid Jago, owner - Carlon Liana (Italy)

FCI group VIII

Judge - Dondina Paolo (Italy)
1 Place — American Cocker Spaniel Afterglow Dragon Quest, owner - Csaba Attila (USA)
2 Place — Flat-Coated Retriever Starworkers Legend Continues, owner - Nielsen Helle (Denmark)
3 Place — Labrador Retriever Loch Mor Romeo Ch, owner - Barberi Franco (Italy)
4 Place — Golden Retriever Dewmist Silk Screen, owner - Kozák Sándor (Hungary)

Best Junior FCI group IX

Judge - Filippini Enrique (Argentina)
1 Place — Pug (Mops) Del Sur Andalusi Run´N Gun, owner - Perez Sanchez Juan Antonio (Spain)
2 Place — Poodle (Caniche) middle Bab Vacheron Constantin Of Kang Yi Shi Shang Kennel (Fci), owner - Kang Yi (China)
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Sormusten Vuorikiipeilijä, owner - Salonen-Tuoriniemi Päivi (Finland)
4 Place — Chinese Crested Dog Rolana Family Interstellar, owner - Gladkovskaya Svetlana (Russia)

FCI group IX

Judge - Schill Roberto (Romania)
1 Place — Poodle (Caniche) miniature Kudos Firework, owner - Nilsson Mikael (Sweden)
2 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Toro Loco-Pl Di Rio Galeria, owner - Stampigi Simonetta (Italy)
3 Place — Maltese Missis White Ettore Bassi, owner - Vezzani Barbara (Italy)
4 Place — Pekingese Livanda Faberge, owner - Ngamsiriwong Suwan (Thailand)

Best Junior FCI group X

Judge - Coppel Christophe (France)
1 Place — Saluki Toryburch Del Borghino, owner - Galliano Leonardo (Italy)
2 Place — Whippet Rivarco Impala, owner - Turrini Gaetano (Italy)
3 Place — Greyhound Ina's Fashion Bright, owner - Koulermou Ina (Germany)
4 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Lady Godiva Dei Raggi Di Luna, owner - Caldarone Gaetano (Italy)

FCI group X

Judge - Murante Gioacchino (Italy)
1 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Lady Godiva Dei Raggi Di Luna, owner - Caldarone Gaetano (Italy)
2 Place — Afghan Hound Agha Djari's Blue Steel, owner - Hessling Karin (Germany)
3 Place — Azawakh Azamour Nur, owner - Lindholm Jussi (Finland)
4 Place — Sloughi (Arabian Greyhound) Mahalia Schuru-Esch-Schams, owner - Kosmas Kristina (Germany)

Best Italian Breed (BIS)

Judge - De Giuliani Claudio (Italy)
1 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Lady Godiva Dei Raggi Di Luna, owner - Caldarone Gaetano (Italy)
2 Place — Maltese Missis White Ettore Bassi, owner - Vezzani Barbara (Italy)
3 Place — Bergamasco Shepherd (Cane da pastore Bergamasco) Rukmini Dei Lupercali, owner - Allevamento Dei Lupercali (Italy)
4 Place — Cane Corso Italiano Brutus, owner - Garcia Pagan Marta (Spain)

Best Junior of the Show (BIS)

Judge - Rafael De Santiago (Puerto Rico)
1 Place — Saluki Toryburch Del Borghino, owner - Galliano Leonardo (Italy)
2 Place — Pug (Mops) Del Sur Andalusi Run´N Gun, owner - Perez Sanchez Juan Antonio (Spain)
3 Place — Briard (Berger de Brie) Liriel Delle Nebbie Di Avalon, owner - Chiea Luigino (Italy)
4 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Botero, owner - Salvi Marcello (Italy)

Best in Show (BIS)

Judge - Balducci Francesco (Italy)
1 Place — Bearded Collie Ops I Did It Again Del Cuore Impavido, owner - Klimova Olga (Russia)
2 Place — Poodle (Caniche) miniature Kudos Firework, owner - Nilsson Mikael (Sweden)
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Lady Godiva Dei Raggi Di Luna, owner - Caldarone Gaetano (Italy)
4 Place — Gordon Setter Ludstar Frederick Frankenstein, owner - Ivaldi Michele (Italy)

Videos from the Show:

Thursday, 11 June 2015
Friday, 12 June 2015
Saturday, 13 June 2015
Sunday, 14 June 2015

Photo: wds2015.com



Source: www.wds2015.com

Rate:
0

Share:

Add comments: