Wintershow Nitra 2015 - 1st day results

Best Slovakian Breed

Judge - Havelka Tibor (Slovakia)
1 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) HELLA KUKLIK, owner - VOGT MARIA
2 Place — Slovakian Hound (Slovenský Kopov) AJDA SPOD VAHANOVA , owner - GORELČÍKOVÁ JAROSLAVA
3 Place — Slovakian Chuvach (Slovenský čuvač) CAIRRY Z OVČÍCH PASTVÍN, owner - TOTHOVÁ ZUZANA

Best non-FCI breed

Judge - Havelka Tibor (Slovakia)
1 Place — East-European Shepherd (VEO) ARMANI FLER-DA-FOSH, owner - HORNAKOVA DOMINIKA and MRAVIK JOSEF
2 Place — Catahoula Leopard Dog (Catahoula Cur) COOKIE SAMÝ ÚSPĚCH, owner - HOŠKOVÁ SABINA
3 Place — Biewer (Biewer Yorkie Terrier, Biewer Yorkshire) GRAN DE KUERRO NIKE STRIKE, owner - FABIANOVÁ BOŽENA

Best Couple

Judge - Bučko Stanislav (Slovakia)
1 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) BIAGGI LUCKY OF LUKAVA & CINDY GREY ŠEDÝ POKLAD, owner - KUNC RADEK
2 Place — Australian Shepherd SHORELAND S SMART HOBBIT WILLIE & HOLKA SRDCOVÉ ESO, owner - HODOVÁ LINDA
3 Place — Lhasa Apso HUO MA USAN DE KOEMPFER & EL MINJA‘S LHADON, owner - PRIMIG BIRGIT

Best Baby

Judge - Beradze Iuza (Czech Republic)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke HAZEL HAMLET SOMMERSEITE VALHALOS SARGAS, owner - KUDRIAVTSEVA ANASTASIIA
2 Place — Chinese Crested Dog AABHA RETH CHAN TIAN, owner - MARCELOVA PAVLA
3 Place — Akita (Akita-Inu) AZARASHI DE LA SENDA DE T´SUNAYOSHI, owner - SMOLIKOVA VERA

Best Breeders' Group

Judge - Felszéghyová Eva (Slovakia)
1 Place — Slovakian Hound (Slovenský Kopov) Z JARKINHO ÚDOLIA, owner - GORELČÍKOVÁ JAROSLAVA
2 Place — Golden Retriever EVIDOG, owner - SIKOVÁ EVA
3 Place — Chesapeake Bay Retriever KELEČSKÝ POKLAD, owner - SEHNALÍKOVÁ SONA

Best Puppy, female

Judge - Špoljarić Boris (Croatia)
1 Place — Akita (Akita-Inu)
2 Place — American Staffordshire Terrier GETIC FLAMES FIRST LADY FOR SERENDIPITY, owner - TIBAY NORBERT
3 Place — Welsh Corgi Pembroke ONLY YOU OXI SAMBATUS, owner - KUDRIAVTSEVA ANASTASIIA

Best Puppy, male

Judge - Havelka Tibor (Slovakia)
1 Place — Newfoundland CARLOS CANCRIMO, owner - PAWŁOWSKA MAJA
2 Place — Golden Retriever BENSON OF THE MAGIC DAREA, owner - LEŠUNDÁKOVÁ ANDREA
3 Place — Weimaraner JAGER DES MARAIS AUX ROSEAUX D´ARGENT, owner - MATIS JOZEF

Best Veteran

Judge - Klíma Jozef (Slovakia)
1 Place — Australian Shepherd SHORELAND´S SMART HOBBIT WILLIE, owner - HODOVÁ LINDA
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) IVO MARIADOLF, owner - JURSÍKOVÁ ANNA
3 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) ALBANY SEMPER FIDELIS, owner - HEGEDUS LASZLO

Honours Class

Judge - Perniš Ľubomír (Slovakia)
1 Place — Maltese CHRISTOFER STAR MAGIC MALTESE, owner - MLEZIVOVÁ SOŇA
2 Place — Boxer (Deutscher Boxer) URIEL FENDER EDDA, owner - KUSÝ PETER
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) QUICKSILVER DANCO OF AMBER, owner - KORCOVÁ JANA

Best Junior in FCI group I

Judge - Krinke Milan (Czech Republic)
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) BOTTOM SHAKER ZEPHYR DREAM, owner - KOROKNAI JÓZSEF

Best Junior in FCI group II

Judge - Špoljarić Boris (Croatia)
1 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) FAROSHA KODŻAN, owner - PIĘTKA ANNA

Best Junior in FCI group III

Judge - Polehňa František (Czech Republic)
1 Place — Skye Terrier GOLD MONARH TRAMONTANA, owner - KANÁSOVÁ MARTINA

Best Junior in FCI group IV

Judge - Fintorová Ľudmila (Slovakia)
1 Place — Dachshund (miniature long-haired) AISHA LUARAN, owner - SÝKORA LUBOŠ

Best Junior in FCI group V

Judge - Fiszdon Katarzyna (Poland)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) DAYDREAM DALLAS XSARA´S HOPE, owner - MÚDRA EMÍLIA and ZEMKOVÁ MONIKA

Best Junior in FCI group VI

Judge - Matyáš Jaroslav (Slovakia)
1 Place — Basset Hound SWEDE SUN'S GERALD, owner - DUDÁS TAMAS

Best Junior in FCI group VII

Judge - Deutscher Erwin (Austria)
1 Place — English Setter VICTOR´S VERY VALENTINO SIMARILION, owner - PREISSL ELISABETH

Best Junior in FCI group VIII

Judge - Janeková Jana (Slovakia)
1 Place — Golden Retriever IRON DIAMOND IN THE HEART, owner - NÁSADOVÁ KATARÍNA

Best Junior in FCI group IX

Judge - Kubeš Robert (Czech Republic)
1 Place — Pug (Mops) FRUTELLA IZ ZHEMCHUZHINY KUZBASSA, owner - PANÝREK PATRIK

Best Junior in FCI group X

Judge - Barlík Dušan (Slovakia)
1 Place — Irish Wolfhound AYDA FROM PIRANDHORA, owner - KORCOVÁ JANA and ŠUSTEROVÁ DOMINIKA

FCI group I

Judge - Kochan Anna (Poland)
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) BOTTOM SHAKER SO EASY TO LOVE, owner - KOROKNAI JÓZSEF
2 Place — Australian Shepherd JURÁŠEK SRDCOVÉ ESO, owner - HODOVÁ LINDA
3 Place — Bearded Collie DYNAMITE DEBBIE KASITERIT, owner - PILNÁ MONIKA

FCI group II

Judge - Siklósi Béla (Hungary)
1 Place — Newfoundland KING OF HELLULAND YOU ARE THE BEST, owner - KROČKO SOŇA A VLADIMÍR
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) CORBEN BERNESSE DI REMATA, owner - JAROŠOVÁ JANA and JAROŠ MARTIN
3 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) ATLANTIC EUROPICA VARIETAS, owner - TELEKES LILLA

FCI group III

Judge - Havelka Tibor (Slovakia)
1 Place — West Highland White Terrier XTREME POKER FACE SUNSHINE CELEBRATION, owner - KANÁSOVÁ MARTINA
2 Place — American Staffordshire Terrier KARBALLIDO STAFFS SHEER KHAN, owner - TIBAY NORBERT
3 Place — Yorkshire Terrier ROB-ROY OF NEW DEAL, owner - RADVÁNSZKY KATALIN

FCI group IV

Judge - Matyáš Jaroslav (Slovakia)
1 Place — Dachshund (standard smooth-haired)ASTON MARTIN DOMINANT INSTINCT, owner - BALÁŽ ROMAN
2 Place — Dachshund (miniature long-haired) URSUS KERMODEI ANAMSUNAMON, owner - MOZÍKOVÁ PETRA
3 Place — Dachshund (miniature smooth-haired) ZIMERBUDE KOWBOY, owner - OSTROWSCCY MAŁGORZATA JANUSZ

FCI group V

Judge - Redlicki Miroslaw (Poland)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) DAYDREAM DALLAS XSARA´S HOPE, owner - MÚDRA EMÍLIA and ZEMKOVÁ MONIKA
2 Place — Norwegian Lundehund (Norsk Lundehund) C´CHEVEYO LONEWOLF , owner - KOSINOVA RENATA
3 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) NICOLLAS ARAMGAD, owner - DUDOKOVA JANKA

FCI group VI

Judge - Vanzha Sergej (Slovakia)
1 Place — Rhodesian Ridgeback JELANY RED ABAKO, owner - LAVRENTEVA A.A
2 Place — Grand Gascogne Saintongeois INDY DU PRINCE DE GASCOGNE, owner - HORNAKOVA DOMINIKA
3 Place — Basset Hound CALVIN KLEIN BOHEMIA HORRIDO, owner - ČERNOHUBOVÁ EVA

FCI group VII

Judge - Burski Wojciech (Poland)
1 Place — Gordon Setter ASTI Z OJCOWSKIEJ DOLINY, owner - WOLAK KATARZYNA
2 Place — Weimaraner ENJOY LIFE JUST WEIMARANER, owner - MAJEWSKA-CZERNY JUSTYNA and CZERNY KAMIL
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) GARDEN STAR'S ORIGINAL EDITION, owner - ZÁHONYI-ÁBEL DOROTTYA

FCI group VIII

Judge - Studeník Petr (Czech Republic)
1 Place — Golden Retriever EVIDOG SORBON, owner - SIKOVÁ EVA
2 Place — English Springer Spaniel SINBADJILL ARES, owner - ŠEDIVÝ RASTISLAV
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) PICASSO, owner - KADNÁROVÁ JANA

FCI group IX

Judge - Redlicka Anna (Poland)
1 Place — Poodle (Caniche) (medium) ATTILA-LAKI BLACK JOKTAN, owner - SOBCZYK KATARZYNA
2 Place — Pug (Mops) FRUTELLA IZ ZHEMCHUZHINY KUZBASSA , owner - PANÝREK PATRIK
3 Place — Coton De Tulear BELLEZZA BIANCO THE SWEETEST COTON, owner - DASZKIEWICZ KAROLINA

FCI group X

Judge - Fintora Oleg (Slovakia)
1 Place — Greyhound AMAZING LIFE BELOW HILL, owner - MESZOVÁ PETRA
2 Place — Irish Wolfhound DORKA BETKA MATAJOV RAJ, owner - MATAJOVÁ IVETA
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) LAVINIA LAMIA QUINDICI, owner - SLIVOŇOVÁ ZUZANA

Best Junior of the Show

Judge - Ridarčíková Gabriela (Slovakia)
1 Place — Pug (Mops) FRUTELLA IZ ZHEMCHUZHINY KUZBASSA, owner - PANÝREK PATRIK
2 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) BOTTOM SHAKER ZEPHYR DREAM, owner - KOROKNAI JÓZSEF
3 Place — Skye Terrier GOLD MONARH TRAMONTANA, owner - KANÁSOVÁ MARTINA

Best in show (BIS)

Judge - Jakkel Tamas (Hungary)
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) BOTTOM SHAKER SO EASY TO LOVE, owner - KOROKNAI JÓZSEF
2 Place — West Highland White Terrier XTREME POKER FACE SUNSHINE CELEBRATION, owner - KANÁSOVÁ MARTINA
3 Place — Poodle (Caniche) (medium) ATTILA-LAKI BLACK JOKTAN, owner - SOBCZYK KATARZYNA

Photo: Martina Trávníčková

Source: www.wintershow.sk

Rate:
0

Share:

Add comments: