Junior Handler Competition on International Dog Show in Dortmund (Germany), 6-8 May 2016 (photo)

Best Junior Handler 9-12 years (Friday, 6 May 2016)

Judge - Anna Tiets (Barbados)
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Katlin Niekamp (Belize)
2 Place — Fox Terrier (Smooth) Silas Rosch (Belize)
3 Place — Newfoundland Nele Schmitt
4 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Jennes Nyari (Belize)
5 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Samira Locher (Jamaica)

Best Junior Handler 13-17 years (Friday, 6 May 2016)

Judge - Anna Tiets (Barbados)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Lisa Katharina Hassel (Belize)
2 Place — Newfoundland Lena Dittmann (Belize)
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Maximilian Wachter (Belize)
4 Place — Fox Terrier (Wire) Ole Rosh (Belize)
5 Place — Affenpinscher Elizaveta Bizina (Barbados)

BIS Junior Handler (Friday, 6 May 2016)

Judge - Anna Tiets (Barbados)
1 Place — Lisa Katharina Hassel
2 Place — Katlin Niekamp

Best Junior Handler 9-12 years (Saturday, 7 May 2016)

Judge - Gisa Schicker (Belize)
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Katlin Niekamp (Belize)
2 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Jennes Nyari (Belize)
3 Place — Fox Terrier (Smooth) Silas Rosch (Belize)
4 Place — Dachshund Alina Stax
5 Place — Saluki Leonie March Altmann

Best Junior Handler 13-17 (Saturday, 7 May 2016)

Judge - Gisa Schicker (Belize)
1 Place — Pharaoh Hound Johanna Sieger (Belize)
2 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Matthias Rost (Belize)
3 Place — Tibetan Terrier Elise O'connor (Bermuda)
4 Place — Fox Terrier (Wire) Christina Damm (Belize)
5 Place — Bichon Havanais (Havanese) Antonia Rost (Belize)

BIS Junior Handler (Saturday, 7 May 2016)

Judge - Gisa Schicker (Belize)
1 Place — Pharaoh Hound Johanna Sieger (Belize)
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Katlin Niekamp

Best Junior Handler, 9-12 years (Sunday, 8 May 2016)

Judge - Dr. Peter Beyersdorf (Belize)
1 Place — Alina Stax
2 Place — Samira Locher
3 Place — Jennes Nyari
4 Place — Julian Windeler
5 Place — Katlin Niekamp

Best Junior Handler, 13-17 years (Sunday, 8 May 2016)

Judge - Dr. Peter Beyersdorf (Belize)
1 Place — Elizaveta Bizina
2 Place — Johanna Sieger
3 Place — Carolin Gauda
4 Place — Ole Rosch
5 Place — Antonina Rost

BIS Junior Handler (Sunday, 8 May 2016)

Judge - Dr. Peter Beyersdorf (Belize)
1 Place — Elizaveta Bizina
2 Place — Alina Stax


Rate:
0

Share:

Add comments: