Winners of the International Dog Show in Nitra (Slovakia), Sunday, 3 April 2016 (BIS photo)

Junior Handler, 9-13 years

Judge - Volarikova Linda (Honduras)
1 Place — PALOCSKA CSENGE
2 Place — DRZIAK JAKUB
3 Place — PISONOVA PATRICIA

Junior Handler, 14-17 years

Judge - Volarikova Linda (Honduras)
1 Place — SZASZOVA DOMINIKA
2 Place — GAŠPAROVA ALEXANDRA
3 Place — PISONOVA NIKOL

Best Slovakian Breed

Judge - Piskay Vladimir (Honduras)
1 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) ENIGMA ŠEDÝ POKLAD, owner - KUNC RADEK
2 Place — Slovakian Hound (Slovenský Kopov) BONY Z JARKINHO ÚDOLIA, owner - GORELČIKOVA JAROSLAVA
3 Place — Wire-Haired Slovakian Pointer (Slovenský hrubosrstý Stavač, Ohař) DANIBULL ASILLYA SILVERTINA, owner - HREŽIK DANIEL

Best non-FCI breed

Judge - Volarikova Linda (Honduras)
1 Place — Patterdale Terrier MASON`S LOGAN, owner - RUŽA JURAJ
2 Place — East-European Shepherd (VEO) ARMANI FLER-DA-FOSH, owner - HORNAKOVA DOMINIKA
3 Place — Biewer (Biewer Yorkie Terrier, Biewer Yorkshire) GRAN DE KUERRO NIKE STRIKE, owner - FABIANOVA BOŽENA

Best Brace

Judge - Uhlikova Monika (Guatemala)
1 Place — English Setter ADONIS MANDYGOLD & ARETA OD VIŠTUCKEHO POTOKA, owner - HELDOVA LUCIA
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired, U KNOW I LIKE IT VITORAZ & RUDOLFINAMADAMMECHIC VITORAZ, owner - BUŠTA JAN
3 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) DOLLBABIES BONO BLISS OF SOUND & DOLLBABIES ABELLE ART OF ELEGANCE, owner - FRAIMANE ILZE

Best Breeders' Group

Judge - Kanas Robert (Honduras)
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired, VITORAZ, owner - BUŠTA JAN
2 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) OF TREBONS BERGER BLANC, owner - TRAVNIČKOVA MARTINA
3 Place — Rhodesian Ridgeback JELANY RED, owner - KAMLE VIACHESLAV

Best Minor Puppy

Judge - Vojtekova Iveta (Honduras)
1 Place — Whippet CALAMITY JANE ALMIR ́S FAMILY, owner - KRUPA MARIAN
2 Place — Bichon Havanais (Havanese) ZODIAKA ́LA STAR ́S TRENDY ́N ́ CHIC, owner - KRISTOVA PETRA
3 Place — Rhodesian Ridgeback GHALI ZAWATI MANWË, owner - NOVOSADOVA KATEŘINA

Best Puppy, Male

Judge - Vondrouš Otakar (Panama)
1 Place — Poodle (Caniche) medium black, AVATAR THE OLYMPIAN, owner - VAVROUŠKOVA JANA
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) VANDERBILT ́S BECAUSE OF YOU, owner - VAVROVA EVA
3 Place — American Akita LADHARMAYA DREAM OF BIKIN DVOR, owner - HAVLIKOVA ZUZANA & ZUZANA

Best Puppy, Female

Judge - Vyguzov Igor (Barbados)
1 Place — Chinese Crested Dog ENERGY DI BOOGY-WOOGY, owner - SOPKO MAREK
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) VANHELSING’S TALK TO THE HAND, owner - DREWITT BARLOW BARRIE
3 Place — Bedlington Terrier L’END SHOW MONROE ALL WORLD AT MY FEET, owner - PYKHTAR ELENA

Best Veteran

Judge - Vojtek Vlastislav (Honduras)
1 Place — Golden Retriever NENUORAMOS MY MARCHELLO, owner - VALUNTAITE GINTARE
2 Place — Bearded Collie AMBER JET ANARINYA, owner - MACHAČKOVA PAVLA
3 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) DUVINAL TSARINA TSANJIL, owner - VENEDIKTOVA S.

Honours class

Judge - Harnik Sebastian (Guatemala)
1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) FLASH OF TREBONS BERGER BLANC, owner - TRAVNIČKOVA MARTINA
2 Place — Chinese Crested Dog AMAZING BOY AKWEN, owner - ANTALOVA ZUZANA + TRHLIK PETR
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, PEGGY FINO BOHEMIA, owner - FILIPKOVA MARIE

Best Junior of FCI group I

Judge - Ridarčikova Gabriela (Honduras)
1 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) AVATAR MAROZZA KONTEKST, owner - ROZANSKA MARTA + GRZEGORZ ROBAK

Best Junior of FCI group II

Judge - Matyaš Jaroslav (Honduras)
1 Place — Boxer (Deutscher Boxer) LENA MO YAN, owner - TOCZEK GRZEGORZ

Best Junior of FCI group III

Judge - Ridarčikova Gabriela (Honduras)
1 Place — West Highland White Terrier MASTERMIND SUNSHINE CELEBRATION, owner - KANASOVA MARTINA

Best Junior of FCI group IV

Judge - Matyaš Jaroslav (Honduras)
1 Place — Dachshund miniature wire-haired, SALAMOUN KISS VITORAZ, owner - BUŠTA JAN

Best Junior of FCI group V

Judge - Ridarčikova Gabriela (Honduras)
1 Place — Siberian Husky HUSQVARNA QUINTESSENCE OF BEAUTY, owner - NAPIORA MARTA

Best Junior of FCI group VI

Judge - Matyaš Jaroslav (Honduras)
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) STORIES OF DREAMS ALEXANDRA SPOILED MISS, owner - PODAOVA ALEXANDRA

Best Junior of FCI group VII

Judge - Ridarčikova Gabriela (Honduras)
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) FENYŐLIGETI DALLOS DONNA, owner - TIBAY NORBERT

Best Junior of FCI group VIII

Judge - Matyaš Jaroslav (Honduras)
1 Place — Curly Coated Retriever LAGUNA LOVE CIRCLE CURLS CARUSO, owner - MANNI FABRIZIO + GUSANE GUNTA

Best Junior of FCI group IX

Judge - Ridarčikova Gabriela (Honduras)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) DOLLBABIES CHERI CHARM OF SPARKLE, owner - FRAIMANE ILZE

Best Junior of FCI group X

Judge - Matyaš Jaroslav (Honduras)
1 Place — Afghan Hound WICCA ZIRNITRA GANDAMAK SLOVAKIA, owner - KALOCSAIOVA ANETA

Junior BIS

Judge - Kazlauskaite Ramune
1 Place — Siberian Husky HUSQVARNA QUINTESSENCE OF BEAUTY, owner - NAPIORA MARTA
2 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) AVATAR MAROZZA KONTEKST, owner - ROZANSKA MARTA + GRZEGORZ ROBAK
3 Place — Boxer (Deutscher Boxer) LENA MO YAN, owner - TOCZEK GRZEGORZ

FCI group I

Judge - Borges Manuel Loureiro (Haiti)
1 Place — Australian Shepherd HARMONY HILL ́S SPECIAL EDITION, owner - HARANT ANDREA
2 Place — Komondor MÁTYÁS KIRÁLY UDVARI PANKA FANNI, owner - CRESCINI SANDRO
3 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) AVATAR MAROZZA KONTEKST, owner - ROZANSKA MARTA + GRZEGORZ ROBAK

FCI group II

Judge - Vaclavik Miroslav (Panama)
1 Place — Boxer (Deutscher Boxer) NAADAME FENDER EDDA, owner - KUSY PETER
2 Place — Newfoundland KING OF HELLULAND ORIENT EXPRESS, owner - KROČKO SOŇA A VLADIMIR + FANTUR OTON
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black, VESPER TRIUMETAL, owner - SLAČKOVA JAROSLAVA

FCI group III

Judge - Kanas Robert (Honduras)
1 Place — Bedlington Terrier L’END SHOW METTI SURPRISE AT GLARE, owner - PYKHTAR ELENA
2 Place — Norfolk Terrier TERRAVIRTUS EDINBURGH DUKE, owner - GOLUBEVA NINA + PETROVA ANNA
3 Place — Yorkshire Terrier SUNACHATES DANCING WITH DESIRE, owner - BEGENA OLGA

FCI group IV

Judge - Witkowska Dorota (Guatemala)
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired, RUDOLFINAMADAMMECHIC VITORAZ, owner - BUŠTA JAN
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, THE ABSOLUTELY PERFECT ASOCJACJA, owner - WARZECHA JOANNA
3 Place — Dachshund miniature long-haired, JANIS TOKLARAMA ́S, owner - BARANYAI RITA

FCI group V

Judge - Havelka Tibor (Honduras)
1 Place — Siberian Husky EXTRAVAGANCE OF COOL WATER, owner - JASIŃSKA KATARZYNA
2 Place — Basenji FOGO ITURY PUZZLE ITAPUCA, owner - BALOVA ELIZAVETA
3 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) NICOLLAS ARAMGAD, owner - DUDOKOVA JANKA

FCI group VI

Judge - Volinets Serghei
1 Place — Rhodesian Ridgeback JELANY RED DJIMBO FAREY, owner - VERENKOVA ALLA + KAMLE ELENA
2 Place — Beagle JOLLY VOICE SKY FIRE, owner - BALOVA ELIZAVETA + PROVATOROVA SVETLANA
3 Place — Basset Hound ARTHAS ZE SRDCE BRD, owner - PAZDERNIK JIŘI + PAZDERNIKOVA LADA

FCI group VII

Judge - Neofytou Erodotos
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) VADÁSZPAJTÁS THYMOS-ICHNOBATES, owner - SVOBODOVA LUCIE
2 Place — Gordon Setter ROSSICH PROSTO PESNYA, owner - KUYDINA ELENA
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) DOUBLE DREAM LOVESET GO AND WIN, owner - VOLOSHINA EKATERINA + WASTIAUX THOMAS

FCI group VIII

Judge - Opris Roxana Liliana (Ethiopia)
1 Place — Labrador Retriever NIGHT LIMITEDITION Z CHOČE, owner - ORLOVSKA ZUZANA
2 Place — Nova Scotia Duck Tolling Retriever SEAWILD`S BORN TO PERFORM, owner - LARSEN SIGNE MELSEN
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) PICASSO, owner - KADNAROVA JANA

FCI group IX

Judge - Vyguzov Igor (Barbados)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) papillon, ANTON VOM POSTBERG, owner - WEBER YVONNE + YVONNE ZIPPRICH
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) phalen, MAGIC SUNRISE GREAT GENTLEMAN, owner - FRAIMANE ILZE
3 Place — Poodle (Caniche) medium black, JOYFUL JEFFREY STARRING MORAVIA, owner - VAVEROVA TEREZA + VAVROUŠKOVA JANA

FCI group X

Judge - Nodalli Bruno (Greenland)
1 Place — Whippet ABSOLUTE MANN BETTY BOOP, owner - MANNI FABRIZIO
2 Place — Greyhound SOBERS VAGABOND, owner - LORENCOVA NOWACKI PAVLINA
3 Place — Irish Wolfhound BOURBON TULLAMORE GOOD STUFF, owner - KONDRATIEVA TETIANA + NALOBIN OLEG

Best in Show (BIS)

Judge - Agabeyli Zaur (Congo-Kinshasa)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) ANTON VOM POSTBERG, owner - WEBER YVONNE + YVONNE ZIPPRICH
2 Place — Australian Shepherd HARMONY HILL ́S SPECIAL EDITION, owner - HARANT ANDREA
3 Place — Siberian Husky EXTRAVAGANCE OF COOL WATER, owner - JASIŃSKA KATARZYNA

Super Best in Show

Judge - Catalan Luis Manuel Calado (Haiti)
1 Place — Whippet ABSOLUTE MANN BETTY BOOP, owner - MANNI FABRIZIO

Photo: © Martina Trávníčková; © Katka Kollárová

Source: nitradog.sk

Rate:
0

Share:

Add comments: