BIS CACIB Wieselburg (Austria), 22 May 2016 (photo)

Best Junior Handler, younger group (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Wonisch Günter (Andorra)
1 Place — Leoni Mach

Best Junior Handler, older group (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Wonisch Günter (Andorra)
1 Place — Ella Woitsch
2 Place — Jana Hofer
3 Place — Sophie Konrad
4 Place — Zak Petr
5 Place — Pernilla Sonnleitner

Best Junior Handler, BIS (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Wonisch Günter (Andorra)
1 Place — Ella Woitsch

Best Junior Handler, younger group (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Ahrens Hana (Andorra)
1 Place — Leonie Mach

Best Junior Handler, older group (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Ahrens Hana (Andorra)
1 Place — Sophie Konrad
3 Place — Jana Hofer
4 Place — Pernilla Sonnleitner

Best Junior Handler, BIS (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Ahrens Hana (Andorra)
1 Place — Sophie Konrad

Best Puppy (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Havelka Tibor (Honduras)
1 Place — American Staffordshire Terrier ACHILLES LE GRANDE ROISTAFF, owner - Stanisavljevic Igor
2 Place — American Akita BACK TO THE FUTURE VON MAKUN, owner - MATRAJ VIKTORIA
3 Place — Beagle AMBER ROSE FROM STYRIAN COTTAGE, owner - HAIDL BAR

Best Puppy (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Poduschka-Aigner Phyllis (Andorra)
1 Place — Puli CHMURKA BLACK OBSESSION, owner - ZEMANN BARBARA
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) OAHU-FRENCHIE VOM KÜNIGELBERG, owner - FRITTHUM JOHANNA & ERNST
3 Place — Tornjak (Bosnian-Herzegovinian and Croatian Shepherd Dog) SOKO, owner - BEGANOVIC EDIN

Best Veteran (Saturday, 22 May 2016)

Judge - Havelka Tibor (Honduras)
1 Place — Rhodesian Ridgeback WA KISHUJAA DAKARI, owner - WINKLER MARKUS
2 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier LOVELY SONNY KNI-YORK, owner - SUBERTOVA PETRA & TEREZA
3 Place — Chow Chow ROSSY DEZI, owner - KREIL JOHANN & CHRISTINE

Best Veteran (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Poduschka-Aigner Phyllis (Andorra)
1 Place — Pyrenean Sheepdog Long-Haired (Chien de Berger des Pyrénées à poil long) TAVELLE BLEUE DE LA VALLEE DU MOUTON, owner - HATLAK CAROL
2 Place — Lhasa Apso EKAJATI'S BAHA, owner - WINKELBAUER SONJA
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) FAUSTO VON DER ALTEN HINTERBURG, owner - LEITNER OTTO

Best Brace (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Lemo Niksa (Dominica)
1 Place — Siberian Husky, owner - Polanz Fabienne
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz), owner - Schmidtova Vera
3 Place — Weimaraner, owner - Navratilova Gabriela

Best Brace (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Matyas Jaroslav (Honduras)
1 Place — Maltese, owner - Kupicova Monika
2 Place — Pug (Mops), owner - Chiesa-Folbrecht Sabina
3 Place — Russian Toy (Russkiy Toy), owner - Haider Andrea

Best Breeders' Group (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Lemo Niksa (Dominica)
1 Place — Azawakh BASTIEN`S, owner - GAISCHNEK SYLVIA
2 Place — Weimaraner ZE SLEZSKYCH LESU, owner - Navratilova Gabriela

Best Breeders' Group (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Matyas Jaroslav (Honduras)
1 Place — Pyrenean Sheepdog Long-Haired (Chien de Berger des Pyrénées à poil long) DE LA VALLEE DU MOUTON, owner - JANES MONIKA & CHRISTIAN
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) VOM KÜNIGELBERG, owner - FRITTHUM JOHANNA & ERNST

Best Junior (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Poduschka-Aigner Phyllis (Andorra)
1 Place — American Cocker Spaniel LAYTON YOU BET, owner - BLAZKOVA MARCELA
2 Place — Irish Wolfhound GWYNN AP NADD'S ELISABETH, owner - WUTTKE SUSANNE & SCHNEIDER HANS
3 Place — Dachshund rabbit wire-haired, U KNOW I LIKE IT VITORAZ, owner - BUSTA JAN

Best Junior (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Matyas Jaroslav (Honduras)
1 Place — Border Collie BORDERLINE COUNTRY YOURPOINT, owner - POSCHACHER HEIDI
2 Place — Poodle (Caniche) medium black, AVATAR THE OLYMPIAN, owner - Vavrouskova Jana
3 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) BEISY BEAUTIFUL BLUE BALLERINES, owner - CERESNAKOVA KATARINA

FCI group I

Judge - Lemo Niksa (Dominica)
1 Place — Border Collie BORDERLINE COUNTRY O'CONNOR, owner - POSCHACHER HEIDI
2 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) PENNYLANE ASTON MARTIN, owner - ANTL ELISABETH
3 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) BELLA LUCKY OF LUKAVA, owner - SUSTER PREMYSL
4 Place — Briard (Berger de Brie) ZEN LIMITED EDITION DALIDO, owner - Vana Vladimir
5 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) HARDEY FROM THE DOGSFARM, owner - ISKE J.

FCI group II

Judge - Blaha Monika (Andorra)
1 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) XANERO MARADONA CHESUNA DI MATARIO, owner - NAHM SILVIA UND NINA
2 Place — English Bulldog (Bulldog) KINGROCK CAPTAIN NEMO, owner - GÜRTLER NADINE
3 Place — Dogo Canario (Canary Dog, Perro de Presa Canario) ARNAU DE ACOMETEDOR, owner - BRYCHTA ROMAN
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper & salt, TIMANFAYA DE MARLANGO, owner - MOSQUERA RAFAEL
5 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) CONCERTO SPLENDORIA VRATISLAVIA, owner - Dabrowska Iwona

FCI group III

Judge - Matyas Jaroslav (Honduras)
1 Place — Welsh Terrier TERRIERIX IRIS SIMPKINS, owner - NEMESSZEGHY PETRA & ROMAN
2 Place — Jack Russell Terrier ORIGINAL MASTER'S VOICE LOVESONG RNB, owner - FARADI JOZSEF
3 Place — West Highland White Terrier XTREME POKER FACE SUNSHINE CELEBRATION, owner - KANASOVA MARTINA
4 Place — Kerry Blue Terrier DANDY BLACK & BLUE QUEEN OF THE NIGHT, owner - BAN ANDJELA
5 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier LOVELY SONNY KNI-YORK, owner - SUBERTOVA PETRA & TEREZA

FCI group IV

Judge - Opris Roxana (Ethiopia)
1 Place — Dachshund miniature long-haired, WOLKE VON SCHLOSS TENNEBERG, owner - Ball Brigitte
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired, PING PONG PUSSY VITORAZ, owner - BUSTA JAN
3 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, BENJAMIN BLUMHEN IZ MISHKINOGO DOMA, owner - Döring Stefanie
4 Place — Dachshund standard long-haired, NURIA VON DER WEIDEWIESE, owner - PUSCH ANJA
5 Place — Dachshund miniature wire-haired, Romeo My Wonderboy Vitoraz, owner - BUSTA JAN

FCI group V

Judge - Blaha Monika (Andorra)
1 Place — Basenji COCOBELLA'S ASFALOTH, owner - KRAMER ANNE MAG.
2 Place — Siberian Husky BREE BRIGHTENS AND STAR'N NORDICA, owner - KRENN FRANZ KARL MAG.
3 Place — Akita (Akita-Inu) ROSIA KARA SHIKOU, owner - FISCHER RENE
4 Place — Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog) ZHAKLIN MEREDIT IZ KANEKSO, owner - Vratnikova Iva
5 Place — Keeshond (Wolfsspitz) RONNY VOM SCHÜLERHOF, owner - HAUPTFLEISCH WOLFGANG

FCI group VI

Judge - Foss Arne (Guadeloupe)
1 Place — Beagle FONTEPOSCA'S FACE TO FACE, owner - MAURER MICHAELA
2 Place — Rhodesian Ridgeback WA KISHUJAA DAKARI, owner - WINKLER MARKUS
3 Place — Poitevin IRLANDE DI BOIS CERISIUR, owner - BERANKOVA SVATAVA
4 Place — Basset Hound ISIS GLOOMY CLOWN, owner - ROZBROY EVA
5 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) BLACK MAJESTY GRIOTTE, owner - RAIC IVA & HOCHHOLD NATASCHA

FCI group VII

Judge - Ahrens Hana (Andorra)
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) LUXATORI SOMA, owner - HAMORI TIBOR
2 Place — Spinone Italiano (Spinone) ALEXANDER DAI RIFERIMENTI, owner - HAVLIK VITEZSLA
3 Place — Small Munsterlander (Kleiner Münsterländer) ZANO-DAR VOM MUSTERLAND, owner - DRNEC VLADIM
4 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) KARMINO MADE MAMBO NUMBER FIVE, owner - KVARITS BERND
5 Place — Weimaraner CZECH CHEER ZE SLEZSKYCH LESU, owner - Navratilova Gabriela

FCI group VIII

Judge - Wonisch Günter (Andorra)
1 Place — American Cocker Spaniel MOONLIGHT SHOW MAGIC TOUCH, owner - Volarikova Linda
2 Place — Golden Retriever LITTLE VIOLET`S UNCHAIN MY HEART, owner - JOHN KATHARINE & ARMINGER VERENA
3 Place — Chesapeake Bay Retriever X'MAS XANTHIPE KELECSKY POKLAD, owner - NOVACKOVA TATA
4 Place — English Cocker Spaniel ELLA FIUMANA RONDO' VENEZIANO, owner - ROCCHI DAILA
5 Place — Flat-Coated Retriever YES KARKONOSKI CHAMPION, owner - ILLES REGNA

FCI group IX

Judge - Eisner Uschi (Andorra)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) PETIT AMI ́S ONE AND ONLY, owner - RODMANN SYLKE
2 Place — Tibetan Spaniel QI GONG ́S YANG-MING, owner - Kuosmanen Kari
3 Place — Poodle (Caniche) miniature black, MISS FIONA OD LALANKI, owner - MATLAWSKA BEATA
4 Place — Pug (Mops) BALLETT DANCE, owner - CHIESA-FOLBRECHT SABINA
5 Place — Chihuahua (Chihuahueño) PROUD PHOENIX OF LITTLE MATLAWSKA BEATA BURRITOS, owner - GROSS EVELYNE

FCI group X

Judge - Skalin Bo (Argentina)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) BELLA DI GIORNO HOMEROCALLIS IMPERA, owner - MERULLI FRANCESCO
2 Place — Whippet GLACE A LA VANILLE TOOMIE TRISHEL, owner - HALLMANN LAURA
3 Place — Azawakh BASTIEN`S XOLANI, owner - GAISCHNEK SYLVIA
4 Place — Saluki AL ZUBEYDA FODEIL, owner - LEMOUZY JEAN LUC
5 Place — Afghan Hound UNCAS GANDAMAK SLOVAKIA, owner - MALIKOVA MARCELA

Best Dog of the Day (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Lemo Niksa (Dominica)
1 Place — Welsh Terrier TERRIERIX IRIS SIMPKINS, owner - NEMESSZEGHY PETRA & ROMAN
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) BELLA DI GIORNO HOMEROCALLIS IMPERA, owner - MERULLI FRANCESCO
3 Place — American Cocker Spaniel MOONLIGHT SHOW MAGIC TOUCH, owner - Volarikova Linda

Best Dog of the Day (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Skalin Bo (Argentina)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) PETIT AMI ́S ONE AND ONLY, owner - RODMANN SYLKE
2 Place — Border Collie BORDERLINE COUNTRY O'CONNOR, owner - POSCHACHER HEIDI
3 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) XANERO MARADONA CHESUNA DI MATARIO, owner - NAHM SILVIA & NINA


Rate:
0

Share:

Add comments: