BIS IDS Split (Croatia), Friday, 29 July 2016 (Photo)

Junior Handling – Younger Group

Judge - KEITH ROBINSON (Australia)
1 Place — DEDKOVA DENISA
2 Place — FIAMMENGO ALICE
3 Place — ŠOLTESOVA AGATA
4 Place — NEDAVASKOVA IVA
5 Place — PALUMBO RACHELE

Junior Handling – Older Group

Judge - KEITH ROBINSON (Australia)
1 Place — FOLLETTI LETIZIA
2 Place — NAVRATILIKOVA KATERINA
3 Place — BURNSIDE SCARLETT
4 Place — HJERPETJONN HANSSEN SELMA
5 Place — SONNLEITNER PERNILLA

Best Brace

Judge - PERO BOŽINOVSKI (Macedonia)
1 Place — Whippet, owner - KOLLAPS (Italy)
2 Place — Australian Silky Terrier, owner - KORHONEN TERHI & HEINONEN KRISTINA (Finland)
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz), owner - KOMYAKOVA L (Russia)

Best Breeders' Group

Judge - LINDA VOLARIKOVA (Slovakia)
1 Place — Rhodesian Ridgeback, owner - KAMLE ELENA (Russia)
2 Place — Maltese, owner - KUPICOVA MONIKA (Czech Republic)
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund), owner - DEL SACRO FIUME (Italy)

Best Minor Puppy

Judge - LINDA VOLARIKOVA (Slovakia)
1 Place — French Bulldog (Bouledogue français) ADMIRABLE BULLY DROP IT LIKE IT`S HOT, owner - ŽIC TANJA & DOKOZA IGOR (Croatia)
2 Place — American Akita DR WOLF FROM BOSNIA WITH LOVE, owner - HASBOLAT SAVAS (Turkey)
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) ZOYA`S KINGDOM ORION, owner - PADOVANO TIZIANA (Italy)

Best Puppy

Judge - ŠTEFAN ŠINKO (Slovenia)
1 Place — American Akita MAMORU THE FORCE AWAKENS MILUNA WITH RUTHDALES, owner - WAEFER RAY & MARIA & VAN MOURIK LUCA (Netherlands)
2 Place — Lakeland Terrier SUNNILY GOLD DOLLAR, owner - SCHONEBERG FRIEDRICH - WILHELM (Germany)
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) DAN-STAR-KOM FAN LOVING FREND, owner - KOMYAKOVA L. (Russia)

Best Veteran

Judge - PERO BOŽINOVSKI (Macedonia)
1 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier LOVELY SONNY KNI-YORK, owner - ŠUBERTOVA PETRA (Czech Republic)
2 Place — Poodle (Caniche) toy, POLOSAS WHITE ROSALINA, owner - UNG ANNA-LENA & FUGELSTAD PETER (Sweden)
3 Place — Croatian Sheepdog (Hrvatski Ovcar) REA COLONIA AURELIE CIBALE, owner - MARUŠIĆ MIRO (Croatia)

Best Junior

Judge - PEDRO SANCHES DELERUE (Portugal)
1 Place — Welsh Terrier MONALINE LAGOON LEE, owner - PIJUNOVIC VLADIMIR & BARTOS LEA (Serbia)
2 Place — American Akita ESTAVA RAIN RIVER OF DREAMS, owner - LOVATI GABRIELLA (Italy)
3 Place — American Cocker Spaniel VERY VIGIE LATE NIGHT SHOW, owner - VARTIAINEN SANNA & HUOVILA PIRJO (Finland)

FCI group I

Judge - MICHAEL FORTE (Ireland)
1 Place — Puli HUNGARY WHITE PULI DOKI, owner - RUSZ BODIL (Denmark)
2 Place — Australian Shepherd JUMPING JACK FLASH DES TERRES DE KHAIRYACA, owner - GAJEWSKI MARLENE (France)
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) JAPARO EYE OF THE STORM, owner - OLSEN FINN HELGE (Norway)

FCI group II

Judge - REVAZ KHOMASURIDZE (Russia)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) DIRE STRAITS DE TRUFAS NEGRAS, owner - BRODD CAROLINE (Sweden)
2 Place — Affenpinscher CREA DIEM MAJA, owner - WIKSTROM NINA
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) BEATRICE'S DIAMOND GLARE OF ILLUSION, owner - IVIĆ BRANKA (Croatia)

FCI group III

Judge - ATTILA CZEGLEDI (Hungary)
1 Place — Lakeland Terrier AIOLA VON DEN SCHOENEN BERGEN, owner - SCHONEBERG FRIEDRICH - WILHELM (Germany)
2 Place — Fox Terrier (Wire) HAMPTON COURT` CHARLES, owner - MOHRKE AXEL & KOROSZ-PAPP JUDIT (Germany)
3 Place — Jack Russell Terrier LACKY HUNTER OLLY QUEEN DLYA IMPERII INES, owner - KOSTYGOVA I.N. (Russia)

FCI group IV

Judge - LESLEY CHALMERS (New Zealand)
1 Place — Dachshund smooth-haired rabbit, PICOLLO TECKEL INFANTA, owner - PIKUL E.S. (Russia)
2 Place — Dachshund wirehaired rabbit, BESTIJA VAIVORYKŠTE, owner - VERŠICKAITE MIGLE (Lithuania)
3 Place — Dachshund wirehaired miniature, ŠMEKLA MARSELIO KOMPANIJOS VAIVORYKŠTE, owner - VERŠICKAITE MIGLE (Lithuania)

FCI group V

Judge - CARMEN GUISADO NAVARRO (Spain)
1 Place — Alaskan Malamute LEROY TORNADO OT AVERINOY, owner - LAVRENTIEVA O. & AVERINA L. (Russia)
2 Place — Akita (Akita-Inu) P`TOSHI GO NAMITORI, owner - SZECSEI KRISZTINA (Hungary)
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SAMMANTIC QUICK, owner - BRUNS BARBARA & STAMP WOLFGANG (Germany)

FCI group VI

Judge - MANOLA POGGESI (Italy)
1 Place — Beagle BORN TO BE MY DESTINY, owner - MOONLIGHTSKY (Italy)
2 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) SOLETRADER PUMPINK PIE, owner - RAIC IVA & RASHID MICHAEL
3 Place — Rhodesian Ridgeback JELANY RED IFA TIFFANI, owner - KAMLE ELENA (Russia)

FCI group VII

Judge - OLIVER ŠIMON (Croatia)
1 Place — Weimaraner DOC N`CAMELOT`S HEAVEN CAN WAIT, owner - LENAERTS EDWIN & FINCH TONIE &VAN DER SICHEL LINDA (Belgium)
2 Place — English Pointer ZENSU MOUSTREAP HEART, owner - BRUNO P. & ZAHONYI -A. DOROTTYA (Hungary)
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) RISLEY SIMPLY IRRESISTIBLE, owner - KELLY CATHERINE (Ireland)

FCI group VIII

Judge - RAINER VUORINEN (Finland)
1 Place — American Cocker Spaniel VERY VIGIE I DON`T KNOW, owner - LEONARD-NOLLE MATHILDE (France)
2 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) ADVENTURER`S DORIAN GRAY BY ALEX, owner - TAMMI SANNA & RAILAMAA JAANA (Finland)
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) ROZEBOTTEL`S PLAYBOY, owner - VAN GEMERT KATRIEN (Netherlands)

FCI group IX

Judge - TIINA TAULOS (Finland)
1 Place — Bichon Havanais (Havanese) BELLEZZA`S KEEP IT HOT, owner - LAURONEN MIIA (Finland)
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) BEST BENDZAMIN NIGHT DREAM, owner - RANCANE SIGNE (Latvia)
3 Place — Poodle (Caniche) ATASTAR MISS MONEYPENNY, owner - MATKOVIĆ MIRKO & LANGDON PHILIP (Croatia)

FCI group X

Judge - GABRIEL VALDEZ
1 Place — Afghan Hound SHAIRA BINT BENASID VON HAUSSMAN, owner - HEILMANN ERIKA (Germany)
2 Place — Whippet SOBRESALTO STANDING OVATION, owner - LIGUORI GIOVANNI (Italy)
3 Place — Saluki BADAVIE V FOR VICTORY, owner - SKAFAR GUNILLA (Sweden)

Best Croatian Breed

Judge - ŠTEFAN ŠINKO (Slovenia)
1 Place — Istrian Short-Haired Scent Hound (Istarski Kratkodlaki Gonič) BRIK LIČKI, owner - VIDUŠ TOMISLAV (Croatia)
2 Place — Croatian Sheepdog (Hrvatski Ovcar) REA COLONIA AURELIE CIBALE, owner - MARUŠIĆ MIRO (Croatia)
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) MARCUS AURELIUS THE FIRST AT MEDIOLANUM, owner - DEVIĆ NENAD, MEDIOLANUM KENNEL (Serbia)

Best In Show (BIS)

Judge - TINO PEHAR (Croatia)
1 Place — American Cocker Spaniel VERY VIGIE I DON`T KNOW, owner - LEONARD-NOLLE MATHILDE (France)
2 Place — Bichon Havanais (Havanese) BELLEZZA`S KEEP IT HOT, owner - LAURONEN MIIA (Finland)
3 Place — Afghan Hound SHAIRA BINT BENASID VON HAUSSMAN, owner - HEILMANN ERIKA (Germany)
Photo: © Boris Glukharev, , Andrew Brace

Source: www.4summershows.com

Rate:
0

Share:

Add comments: