Winners of tht International Dog Show Seinajoki (Finland), 24 - 25 October 2015

Best Veteran (Saturday, 24 October 2015)

Judge - Tenson Helin (Finland)
1 Place — English Springer Spaniel Wildomar's Dig Dub'n' Deny, owner - Isola Katariina & Isola Johanna
2 Place — Small Dutch Waterfowl Dog (Nederlandse Kooikerhondje) Manusia's Olivia, owner - Uusitalo Ninni & Uusitalo Anna-Kaisa
3 Place — Fox Terrier (Wire) Strozzavolpe Happy Hour, owner - Sundström Erna & Sundström Mikko & Sundström Mikko
4 Place — Jack Russell Terrier Firette's On The Rocks, owner - Bly Nina

Best Veteran (Sunday, 25 October 2015)

Judge - Pylvänäinen-Suorsa Marjatta (Finland)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Rajalinjan Halis, owner - Jyrkinen Simo & Kubiak-Zamora C Skinner & Shimel
2 Place — Tibetan Terrier Fabulous Teddy's Daniel Wanderer, owner - Salo Tarja
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Karswell African Sophistication, owner - Selen Stina
4 Place — Standard Schnauzer pepper & salt, Mihan Hyazintti, owner - Aalto Jorma

Best breeders' groups (Saturday, 24 October 2015)

Judge - Ehrenreich Günther (Austria)
1 Place — Skye Terrier Memorylane, owner - Brusin Nina
2 Place — Pharaoh Hound Northgate's, owner - Ukura Hanna & Ukura Kari & Haarala Pia
4 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Von Jungfruborg, owner - Silorinne Kurth

Best breeders' groups (Sunday, 25 October 2015)

Judge - Wieremiejczyk-Wierzchowska Malgorzata (Poland)
1 Place — Newfoundland Wave Seeker's, owner - Lius Outi
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Titara's, owner - Myllyntaus Satu
3 Place — Whippet Whiptails, owner - Aalto Kirsi & Valli Sari
4 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Tarijemiran, owner - Liesko Riitta & Liesko Tapio

FCI group I

Judge - Jipping Gerard (Netherlands)
1 Place — Puli Castlewolf Snow Tor For Rastaz, owner - Sandbäck Maarit
2 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Bluechannel Emma The Queen, owner - Örn Marika & Oksa Leena
3 Place — Dutch Schapendoes (Nederlandse Schapendoes) Trasseli Hui Hai, owner - Savilaakso Satu
4 Place — Briard (Berger de Brie) Kirmix Quinta De La Rosa, owner - Hiekkanen Sari

FCI group II

Judge - Bambach Robert (Romania)
1 Place — Boxer (Deutscher Boxer) Calvin Klein Della Cappastorta, owner - Rikkilä Anne & Laine Taneli
2 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Bonel Ä-Yön Ducadam, owner - Ryhänen Jyri & Luukkonen Marita
3 Place — Bullmastiff Librrani's High Performance Alonso, owner - Alaluusua Viivi & Durrani Imran & Timlin Satu
4 Place — English Bulldog (Bulldog) Riverside Gremlin's Carlos Corleone, owner - Paunimo Tiina & Lehtonen Jarmo & Härkönen Saila

FCI group III

Judge - Borchorst Ingrid (Denmark)
1 Place — Fox Terrier (Smooth) Optimo Optical Illusion, owner - Nyman Molli & Laitinen Sari & Campbell Jan & Ken
2 Place — English Toy Terrier (Toy Manchester Terrier, Black and Tan) Bonwild Talk Talk Talk, owner - Laitinen Sari
3 Place — West Highland White Terrier Gia' Che Ci Sei Della Riva D'arno, owner - Lehtonen Vesa & Lotzniker Lorena & Palosaari Juha
4 Place — Yorkshire Terrier Dallas Nové Kasio, owner - Lähdesmäki Olga

FCI group IV

Judge - Edlander Anette (Sweden)
1 Place — Dachshund standard wire-haired, Tappijalan Miss Marple, owner - Suhonen Nina & Lehtolammi Nina
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Naa-Naan Vaahteralehti, owner - Skyttä Saila
3 Place — Dachshund standard long-haired, Badamtam's Visages Janus, owner - Muuri Elina & Tikander Mikael
4 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Energy Elegance Lincoln, owner - Vuorio Tiina & Nieminen Tuula & Kiiskilä Taia

FCI group V

Judge - Kuriata-Okarmus Monika (Poland)
1 Place — American Akita Kallionahteen Kulkuri, owner - Silomäki Päivi & Lielahti Mauri & Lielahti Toivo
2 Place — Finnish Lapphund (Suomenlapinkoira) Peikkovuoren Xensaatio, owner - Maahi Markku & Maahi Liisa
3 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Eerondaali Made In Fin For Keez, owner - Tarvonen Niina & Tarvonen Nico & Tarvonen Nico
4 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Pipperoo A Good Catch, owner - Lager Mirja & Jaakkola Katja

FCI group VI

Judge - Ryk Jan (Poland)
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Icecream Van Tum-Tum's Vriendjes, owner - Leinonen Hanna & Sittibavornsakul Bensri & Chaiyah Tortrakul
2 Place — Finnish Hound (Suomenajokoira) Kahvanahon Kuutarha, owner - Pekkala Erja & Lehtola Arto
3 Place — Rhodesian Ridgeback Vastakarva Tp Lee, owner - Oksa Milka
4 Place — Black and Tan Coonhound Necku Coon Crazy, owner - Savolainen Heidi & Savolainen Vuokko

FCI group VII

Judge - Johansson Martin (Sweden)
1 Place — Brittany (Epagneul Breton) Jarlein Simply The Best, owner - Aho Leila
2 Place — Bourbonnais Pointing Dog (Braque du Bourbonnais) Freckle Du Rocher Des Jastres, owner - Rasinpää Minna & Rasinpää Veli-Pekka
3 Place — English Pointer Weimpoint Naughty Wizard Of Oz, owner - Närhi-Jääskeläinen Tiina & Jääskeläinen Timo & Vartiainen Sanna
4 Place — Gordon Setter Double Dream Loveset Morning Queen, owner - Mikkonen Tiia & Hentunen Anne & Karvonen Sari

FCI group VIII

Judge - Blaha Monika (Austria)
1 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Freezing-In-Finland, owner - Vartiainen Sanna
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Bazolo Dioro Di Mario, owner - Estupiñan Inge-Maj & Estupiñan Justo
3 Place — Irish Water Spaniel A Redriot A'curly-Co V Alpha Nordic, owner - Vottonen Sari & Rusi-Juusela Tarja
4 Place — Welsh Springer Spaniel Benton Jamaican Me Crazy, owner - Pynnönen Leena & Pynnönen Pekka

FCI group IX

Judge - Siil Inga (Estonia)
1 Place — Lhasa Apso Chic Choix Cleopatra Eurydice, owner - Helistölä-Laurila Piia Kaija Johanna
2 Place — Boston Terrier Canmoy's Boston Pole Position, owner - Båssar Johanna
3 Place — Little Lion Dog (Löwchen, Petit Chien Lion) Chic Choix Calais Royaliste, owner - Lindroos Outi
4 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Biscuits Tickle Me, owner - Metsäranta Eija & Kammonen Annika

FCI group X

Judge - Dehaes Louis (Belgium)
1 Place — Afghan Hound Agha Djari's Blue Blood, owner - Ylitalo Mikko & Hirvelä Arja & Ståhlberg Michaela
2 Place — Whippet Whiptails Daring To Dream, owner - Aalto Kirsi & Aalto Timo
3 Place — Greyhound Kimsar Double Check, owner - Linkopuu Saila
4 Place — Saluki El-Ubaid's Sincerity Isis, owner - Seppa Annmari

Best in Show

Judge - Finne Leni (Finland)
1 Place — Lhasa Apso Chic Choix Cleopatra Eurydice, owner - Helistölä-Laurila Piia Kaija Johanna
2 Place — Fox Terrier (Smooth) Optimo Optical Illusion, owner - Nyman Molli & Laitinen Sari & Campbell Jan & Ken
3 Place — Afghan Hound Agha Djari's Blue Blood, owner - Ylitalo Mikko & Hirvelä Arja & Ståhlberg Michaela
4 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Freezing-In-Finland, owner - Vartiainen Sanna


Junior Handler


Judge - Hilpinen Jarmo

1. Valkama Milla, Jokipii
2. Rasinpää Minttu-Marie, Nurmo
3. Ranta Noora, Kauhajoki as
4. Kivimäki Eveliina, Seinäjoki
5. Peura Emmi, Kainasto

Source: https://ilmoittautuminen.kennelliitto.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: