Winners of the International Dog Show Salzburg (Austria), 9-10 April 2016

Best Junior Handler (Younger, Saturday, 9 April 2016)

Judge - Eisner Uschi (Andorra)
1 Place — Wieland Dina
2 Place — Guyer Gwendolin
3 Place — Vigna Alexandra
4 Place — Kainz Anna

Лучший юнный хэндлер (младшая группа, воскресенье 10 апреля 2016)

Judge - Bregenzer Brigitte (Andorra)
1 Place — Wieland Dina
2 Place — Locher Samira
3 Place — Vigna Alexandra
4 Place — Rösner Sarah
5 Place — Kainz Anna

Best Junior Handler (Elder, Saturday, 9 April 2016)

Judge - Eisner Uschi (Andorra)
1 Place — Hofer Jana
2 Place — Woitsch Ella
3 Place — Konrad Sophie
4 Place — Sonnleitner Pernilla
5 Place — Zimny Jennifer

Best Junior Handler (Elder, Sunday, 10 April 2016)

Judge - Bregenzer Brigitte (Andorra)
1 Place — Sonnleitner Pernilla
2 Place — Konrad Sophie
3 Place — Woitsch Ella
4 Place — Hofer Jana
5 Place — Zimny Jennifer

Best Junior Handler (Saturday, 9 Aptil 2016)

Judge - Eisner Uschi (Andorra)
1 Place — Hofer Jana

Best Junior Handler (Sunday, 10 Aptil 2016)

Judge - Bregenzer Brigitte (Andorra)
1 Place — Wieland Dina

Best Puppy (Saturday, 9 April 2016)

Judge - Poduschka-Aigner Phyllis (Andorra)
1 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) ALBERT VON NEO ABAKAN, owner - LICHTENEGGER ANJA
2 Place — Beagle AMBER ROSE FROM STYRIAN COTTAGE, owner - HAIDL BARBARA
3 Place — Siberian Husky HANDSOME TIGER CARINTHIAN FIRE INSIDE, owner - POLANZ FABIENNE

Best Puppy (Sunday, 10 April 2016)

Judge - Kliebenstein Horst (Belize)
1 Place — Dogo Argentino PAKHRA MAGNIFIKA VERON CAILLOU, owner - BAUR BIRGIT
2 Place — Shih Tzu LENDO'S A BEAUTIFUL MIND, owner - LENZ DORTHE
3 Place — Pug (Mops) BIG BUBBLE'S I.Q, owner - GÜRTLER NADINE

Best Veteran (Saturday, 9 April 2016)

Judge - Poduschka-Aigner Phyllis (Andorra)
1 Place — Siberian Husky VENUS DE MILO OF NORDICA, owner - KRENN FRANZ KARL MAG
2 Place — English Pointer WORLD'S END AURORA SNOW ANGEL, owner - MAYER KATHRYN -JANE & WOLFGANG ING
3 Place — Basenji AFRICAN RAINBOW`S DIMBA, owner - KOCH HANS-JÜRGEN

Best Veteran (Sunday, 10 April 2016)

Judge - Kliebenstein Horst (Belize)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL PINKERTON, owner - ERMAN MARGARITA
2 Place — Bearded Collie QUIRYNJO BLACK VON DER GLÜCKSALM, owner - SCHNABEL BIRGIT
3 Place — Chinese Crested Dog LAUREOLA'S FINAL COUNTDOWN, owner - FRITTHUM JOHANNA & ERNST

Best Brace (Saturday, 9 April 2016)

Judge - Maissen-Jarisch Heliane Mag. (Andorra)
1 Place — Brazilian Terrier (Terrier Brasileiro), owner - SIMONYI MARTA
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz), owner - SCHMIDTOVA VERA
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka), owner - HABIETINEK NINJA

Best Brace (Sunday, 10 April 2016)

Judge - Eberhardt Jochen (Andorra)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund), owner - DIELENTHEIS THOMAS DR. & ARBAC ALP
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene), owner - ILZE FRAIMANE
3 Place — Pug (Mops), owner - CHIESA-FOLBRECHT SABINA

Best Breeders' group (Saturday, 9 April 2016)

Judge - Maissen-Jarisch Heliane Mag. (Andorra)
1 Place — Welsh Springer Spaniel JANKINA ZAHRADA, owner - JANEK JANA & LUDOVIT
2 Place — Brazilian Terrier (Terrier Brasileiro) DA PEDRA FILOSOFAL, owner - SIMONYI MARTA
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, VOM HALLWANGER SILBERBERG, owner - STEIGMÜLLER IRIS

Best Breeders' group (Sunday, 10 April 2016)

Judge - Eberhardt Jochen (Belize)
2 Place — Russian Toy (Russkiy Toy) OF YORKSIDE

FCI group I

Judge - Poduschka-Aigner Phyllis (Andorra)
1 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) HARDEY FROM THE DOGSFARM, owner - ISKE J.
2 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) PENNYLANE ASTON MARTIN, owner - ANTL ELISABETH
3 Place — Beauceron (Berger de Beauce, French Shepherd) DIAMONDS IN ROUGH MONET, owner - POHLA CAROLINE
4 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) LESZY II Z PERONOWKI, owner - Stumpf Veronika
5 Place — Carpathian Sheepdog (Ciobănesc Românesc Carpatin) DRAGOS DE COGAION, owner - KLEIN JANINE

FCI group II

Judge - Habig Christofer (Belize)
1 Place — Leonberger DAKAR VOM ROTEN SCHOPF, owner - HOLTHOFF SABINA
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) NYOTA VAN'T STOKERYBOS, owner - DIELENTHEIS THOMAS DR. & ARBAC ALP
3 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) FEODORA ALEXANDRA VOM ZARENHOF, owner - FRIEDRICH HEDI
4 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) TARA GANGKAR, owner - ADAMKOVA LENKA
5 Place — English Bulldog (Bulldog) KINGROCK CAPTAIN NEMO, owner - GÜRTLER NADINE

FCI group III

Judge - Machetanz Peter (Belize)
1 Place — Welsh Terrier LEGENDA OD GUVERNERA, owner - LIEBLOVA LUCIE
2 Place — West Highland White Terrier HOPECHARM SPACE COWBOY, owner - BAUER JÖRG
3 Place — Australian Silky Terrier KARLYERMAI KEEP THE FAITH, owner - BRUCKMAIER EVELYN
4 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) BILLY THE KID FAITHFUL DIAMONDS, owner - HIRMANN DANIEL
5 Place — Irish Terrier ALLERBESTER VON DER EMSMÜHLE, owner - RÜHL SASCHA

FCI group IV

Judge - Deutscher Erwin (Andorra)
1 Place — Dachshund standard long-haired, NURIA VON DER WEIDEWIESE, owner - PUSCH ANJA
2 Place — Dachshund standard wire-haired, QUINTO VOM LINTELER-FORST, owner - ENGEL DIETER
3 Place — Dachshund rabbit long-haired, ALBANO VOM MARGELCHOPF, owner - VETSCH DORIS
4 Place — Dachshund standard smooth-haired, LA PASSION VOM HALLWANGER SILBERBERG, owner - STEIGMÜLLER IRIS
5 Place — Dachshund miniature smooth-haired, SWEETAX WONDERFUL WILLY WONKA, owner - SCHUMANN KATJA

FCI group V

Judge - Jipping Gerard (Guadeloupe)
1 Place — Basenji AFRICAN RAINBOW'S FARIH￾FARAI, owner - KOCH HANS-JÜRGEN
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) CABAKA'S MISS ENVY OF CRUISE, owner - Mahr Ursula
3 Place — American Akita GABRITHO'S TWO HOMELAND SECURITY, owner - MATRAJ VIKTORIA
4 Place — Pomeranian (Zwergspitz) TREVIS SOUL BOY IZ VESTLANDII, owner - BOSNJAKOVIC EMINA
5 Place — Lapponian Herder (Lapinporokoira) NUORTARIIKAS' CAIBMA CAKCA, owner - WITIBSCHLAGER JULIA

FCI group VI

Judge - Kliebenstein Horst (Belize)
1 Place — Rhodesian Ridgeback WA KISHUJAA DAKARI, owner - WINKLER MARKUS
2 Place — Beagle COURAGEOUS CERBEROS OF GREAT OLYMPIA, owner - KRASSNIGG LYDIA & MICHAEL
3 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) MARVELLOUS TRUFFE MEDIEVALE, owner - PROKOP Tomas
4 Place — Basset Hound HUBERT II DU HARAS DE LA VERGNE, owner - BARATIN ERIC
5 Place — Schweizer Laufhund - Schwyz Hound DANTE LADY BARDOTTE

FCI group VII

Judge - Urek Tatjana
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) EXCLUSIVE OF SKYROCKET, owner - PAYER FRIGYES
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) GUARDIAN ANGEL THE IRISH SPIRIT OF NATURE, owner - MAYER GÜNTHER
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) ERNESTO COMPATRIOTA DI BONFINI, owner - HEINZ ANDREA
4 Place — Weimaraner GREY CLASSIC'S LIL SUGAR, owner - NASTURZI MANUELA
5 Place — Stabyhoun (Frisian Pointing Dog) DESHER OF STABY ISLAND, owner - NEUNER BARBARA

FCI group VIII

Judge - Mach Lisbeth (Jamaica)
1 Place — Labrador Retriever CRIS EVANS DI MARBANE, owner - FRANCHI ROSELLA
2 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) BOA FELICIDADE BARAO, owner - Clemens Franz Josef
3 Place — American Cocker Spaniel RÄUBERLEIN'S BACK FOR GOOD, owner - KUTSCHER IRENE
4 Place — Nova Scotia Duck Tolling Retriever SEAWILD´S BORN TO PERFORM, owner - Larsen Signe Melsen
5 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) ELLIOTT VOM GRÜNEN FICHTELGEBIRGE, owner - Moosbrugger Christian

FCI group IX

Judge - Deutscher Erwin (Andorra)
1 Place — Poodle (Caniche) miniature black, ATTILA-LAKI BLACK JOKTAN, owner - SOBCZYK KATARZYNA
2 Place — Coton De Tulear FLAMENCOTON ETERNITY, owner - KLEVISAR DARJA
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) REGINA BICHON MAGICAL DREAM, owner - BAUMANN KATHRIN
4 Place — Tibetan Terrier MO SHU PAMO, owner - BIRWE SIEGFRIED
5 Place — Griffon Bruxellois (Brussels Griffon) RUS ELODSER EVERYDAY JOY, owner - SEROVA LIUDMILA

FCI group X

Judge - Liimatainen Jussi (Bolivia)
1 Place — Greyhound NEVA DELL'ATTIMO FUGGENTE, owner - ZONOVA PETRA
2 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) DERVISCH DIVINE, owner - SVETLICIC MOJCA
3 Place — Whippet AURIFER CAPULET, owner - KOLDT ELISABETH
4 Place — Afghan Hound WAY UP EMERALD ESCAPE, owner - SCOZIERO ENRICO
5 Place — Saluki YILL-DJIIBAAJAH VON DER IRMINSUL, owner - HORN SABINE

Best Junior (Saturday, 9 April 2016)

Judge - Stefanescu Christian (Ethiopia)
1 Place — Jack Russell Terrier MARHOF GUARDIANS CINDARELLA, owner - WETZL KLAUDIA UND SORRE MICHAELA
2 Place — Welsh Terrier LEGENDA OD GUVERNERA, owner - LIEBLOVA LUCIE
3 Place — Afghan Hound GOLD`N COPPER STAY ALL NIGHT, owner - MAYER MAXIMILIAN

Best Junior (Sunday, 10 April 2016)

Judge - Machetanz Peter (Belize)
1 Place — Poodle (Caniche) small black, FAIR PLAY STAR OF SILESIA, owner - SOBCZYK KATARZYNA
2 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) ABSOLUTE WHITE CHOCOLATE CAMILLA BELLA, owner - Moro Giovanna
3 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) MAGIC CRYSTAL RIOS SAINTS, owner - PRCAC DOLINSEK NINA

Best Dog of the Day (Saturday, 9 April 2016)

Judge - Eberhardt Jochen (Belize)
1 Place — Greyhound NEVA DELL'ATTIMO FUGGENTE, owner - ZONOVA PETRA
2 Place — Welsh Terrier LEGENDA OD GUVERNERA, owner - LIEBLOVA LUCIE
3 Place — Rhodesian Ridgeback WA KISHUJAA DAKARI, owner - WINKLER MARKUS

Best Dog of the Day (Sunday, 10 April 2016)

Judge - Mach Lisbeth (Jamaica)
1 Place — Leonberger DAKAR VOM ROTEN SCHOPF, owner - HOLTHOFF SABINA
2 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) HARDEY FROM THE DOGSFARM, owner - ISKE J.
3 Place — Poodle (Caniche) small black, ATTILA-LAKI BLACK JOKTAN, owner - SOBCZYK KATARZYNA


Source: www.oekv.at

Rate:
0

Share:

Add comments: