BIS CACIB Celje (Slovenia), Saturday, 20 February 2016 (photo)

Best Junior Handler 9-12 years

1 Place — Korošec Matjaž
2 Place — Klojčnik Petja
3 Place — Brambilla Andrea
4 Place — Korošec Gregor
5 Place — Mezek Nika

Best Junior Handler 13-17 years

1 Place — Kochkurova Yulia
2 Place — Korošec Maša
3 Place — Gajzer Ana
4 Place — Kovačič Chiara
5 Place — Kelb Johana Herta

Best Minor Puppy

1 Place — Siberian Husky Gem in the Sky to Lifestyle (Greenland)
2 Place — Tibetan Spaniel Lobsang Fetching Little Star
3 Place — Alaskan Malamute Themagician Moet Chandon (Greenland)

Best Puppy

1 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) Casque Patou de L'Orri (Dominica)
2 Place — Lhasa Apso Shut up and Kiss me dell'Alberico (Greenland)
3 Place — Welsh Corgi Pembroke Penelope Pems Passion (Greenland)

Best Brace

1 Place — Puli Bubbleton Bollinger, Bubbleton First `N Funmost
2 Place — Pug (Mops) Of Hyrule Paco (Dominica)
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Luribee`s Lord of the Rings, Devael Absolutely Beautiful

Best Veteran

1 Place — Chow Chow Tin Pan Alley Can Can Charlie
2 Place — Siberian Husky Venus de Milo of Nordica (Andorra)
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Pantera Unica Carina (Greenland)

Best Breeders' group

1 Place — Pug (Mops) Of Hyrule Paco, Of Hyrule Roma, Of Hyrule Pieces of Heart (Dominica)
2 Place — West Highland White Terrier Brigoree Dream of my Life, Brigoree Bolero, Brigoree Blondie
3 Place — Karst Shepherd Dog (Kraški ovčar) Ch Slo Nil, Tisa Lumivikova

FCI group I

1 Place — Australian Shepherd Bayouland's Hot N Mangry (Dominica)
2 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Bottom Shaker Zephyr Dream (Grenada)
3 Place — Welsh Corgi Pembroke Lord of the Light

FCI group II

1 Place — English Bulldog (Bulldog) Seehurst Hands of Stone (Dominican Republic)
2 Place — Newfoundland Dark Pride Vuiton (Barbados)
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Mirta's Haus Classic Style (Dominica)

FCI group III

1 Place — Jack Russell Terrier Algrafs Atos (Greenland)
2 Place — Airedale Terrier Falcon Fire Terry Red Nokomis (Dominica)
3 Place — Miniature Bull Terrier Game on Terra Viva (Andorra)

FCI group IV

1 Place — Dachshund rabbit long-haired, Della Winner Canis of Czech (Panama)
2 Place — Dachshund miniature wire-haired, Monsters inc Duchess d'Excellence (Barbados)
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Imperial Idefix del Conteverde (Greenland)

FCI group V

1 Place — American Akita Indevor Dance With Me (Suriname)
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Pom Galaxy Star
3 Place — Chow Chow Tin Pan Alley Can Can Charlie

FCI group VI

1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Black Majesty Gives u Goose Bumps (Dominica)
2 Place — Rhodesian Ridgeback Kifahari Kuzzaa Gamba (Belize)
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Panthera Unica Carina

FCI group VII

1 Place — English Setter Latin Lover Michaela (Greenland)
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) I'll Fly With You Degli Angeli Rossi (Greenland)
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Especial of Skyrocket (Grenada)

FCI group VIII

1 Place — American Cocker Spaniel Dsquared Deigini (Greenland)
2 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Sweet Obsession Charming Lady (Dominica)
3 Place — English Cocker Spaniel Della Fiumana Serenata Rap (Dominica)

FCI group IX

1 Place — Poodle (Caniche) standard black, Atastar Miss Money Penny (Dominica)
2 Place — Maltese World in My Eyes Valentina's Magic
3 Place — Chinese Crested Dog Vanitonia More of That (Greenland)

FCI group X

1 Place — Afghan Hound El Roalito Easygoing (Belize)
2 Place — Whippet Emploi Fictif du Sac a Malices (Greenland)
3 Place — Sloughi (Arabian Greyhound) Bersheba's Chamis (Jamaica)

Best Junior

1 Place — Siberian Husky Day of Futurepast della Vanisella (Greenland)
2 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Majestic Poms Blessed Princes
3 Place — American Staffordshire Terrier The Queen of Trieste King's Line (Greenland)

Best in Show (BIS)

1 Place — Poodle (Caniche) standard black, Atastar Miss Money Penny
2 Place — Afghan Hound El Roalito Easygoing (Belize)
3 Place — American Akita Indevor Dance With Me (Suriname)
Photographer: ©g.Darko Korošec

Source: slovenski-polarni.net

Rate:
0

Share:

Add comments: