BIS CACIB Eurasia-2 (Moscow, Russia), 18 March 2017 (photo)

Best Non-FCI breed

Judge - Mikhail Permyakov (Russia)
1 Place — Yakutian Laika SVOBODNAYA STAYA YAMAL, owner - ZHIANSHINA G.R.
2 Place — Biewer (Biewer Yorkie Terrier, Biewer Yorkshire) A IN BI BANDITOS, owner - PTICHENKO O.A.
3 Place — Moscow Watchdog (Moskovskaya Storozhevaya Sobaka) ZLATO EKATERINY GUBERNATOR, owner - KOMARISTAYA E.

Best Brace

Judge - Tina Peixoto (Portugal)
2 Place — Labrador Retriever
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired, owner - Irina Hapaeva

Best Minor Puppy

Judge - Kornelija Butrimova (Lithuania)
1 Place — Weimaraner SOFFIO D'AMORE ZEND-AVESTA, owner - ROMANYUK E.A.
2 Place — Akita (Akita-Inu) UTA SIN'YU KEN, owner - KIREEVA O.
3 Place — Pug (Mops) SVEYTANA GAIL MALYSHKA NA MILLION, owner - OSINA S.

Best Breeders' Group

Judge - Angel Garach Domech (Spain)

Best Puppy

Judge - Claudio De Giuliani (Italy)
1 Place — American Akita TOMO NO KIMI TIGER FORCE, owner - KUDRYASHOVA A.N.
2 Place — Leonberger ELBRUS BIS IZ GALKINA GNEZDA, owner - TAGIROVA N.
3 Place — Weimaraner VENERA YAR HELEN HOUSE FROM SEPTEMCOLLES, owner - LAPSHINA E.

Best Progeny

Judge - Elzbieta Chwalibog (Poland)
2 Place — Beagle
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) salt and pepper

Best Veteran

Judge - Pedro Delerue (Portugal)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL PINKERTON, owner - SHUVALOVA O.V.
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) DOUBLE DREAM LOVESET PACIFIC FOXTROT, owner - LAZAREVA N. V.
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, NORDEN LIHT UNKAS, owner - KRYLOVA A.

FCI group I

Judge - Timothy Thomas (Australia)
1 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) MAGIYA IZ FORTUNA MERDI, owner - MOSKOVSKIKH D.
2 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL PINKERTON, owner - SHUVALOVA O.V.
3 Place — Romanian Mioritic Shepherd Dog (Ciobănesc Românesc Mioritic) BEAUTY BB FELIX PASTOR, owner - KRASKOVA ELENA

FCI group II

Judge - Niksa Lemo (Croatia)
1 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) MASTIFWAY ZOLTON, owner - E.BORICHEV
2 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) SLAVJANKA TAKTIKA, owner - GRIGOREVA N.S.
3 Place — German Pinscher (Deutscher Pinscher) IZHERSTAY MEGAN FAVORIT LADY, owner - OPARINA N.

FCI group III

Judge - Paula Heikkinen-Lehkonen (Finland)
1 Place — Jack Russell Terrier LOVELY-ORANGE YUKIKO SAKURA FLOWER, owner - O.V. SEROVA & SOLOSHENKO N. G.
2 Place — Airedale Terrier RUS KORNELS SAMA DRAGOTSENNOST, owner - NIKULIN S.
3 Place — Scottish Terrier (Scottie) SNAILAND LANSELOT, owner - O. MERZLIKINA

FCI group IV

Judge - Daniele Poltri (Italy)
1 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, PICOLLO TECKEL INFANTA, owner - PIKUL E.
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, FORMULA USPEHA ORLANDINA, owner - KHAPAEVA I.YU.
3 Place — Dachshund miniature long-haired, LUNA CAPRESE RIDI PAGLIACCIO, owner - RESHETINA M.

FCI group V

Judge - Chie Yamakado (Japan)
1 Place — Alaskan Malamute ATHELING OF A MISTERY DREAM, owner - LUKUSHINA T.
2 Place — American Akita DAVID BRINGS HAPPINESS, owner - GINTER G.
3 Place — Shiba Inu LEKKOU MAKES PEOPLE TALK ABOUT, owner - KULAKHMETIEVA T. & KURENKOVA A.

FCI group VI

Judge - Malgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska (Poland)
1 Place — Beagle ART-FANTASY HANDSOME STYLE, owner - PAVLOVA N.
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) CINNAMON SWIRL VON ASCABAH, owner - NIKOLAEVA T.
3 Place — Basset Hound VEZUVII ASSUMPTA, owner - ZUEVA V. V.

FCI group VII

Judge - Mark Zaturinskiy (Kazakhstan)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) DOUBLE DREAM LOVESET PACIFIC FOXTROT, owner - LAZAREVA N. V.
2 Place — English Pointer RALPH LAUREN DO VALE CARVOETRO, owner - SHELKOVSKAYA P.
3 Place — Weimaraner YAR HELEN HOUSE MONTAGUE BRINGS JOY, owner - KOREC D.

FCI group VIII

Judge - Pascual Asensi Peinado (Spain)
1 Place — American Cocker Spaniel DENVER MOSER DOG, owner - MAKINEN N.
2 Place — Labrador Retriever WEST SIB STORY ONLY SON, owner - ALEHINA N.
3 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) BIG BOY ESPIRITO DE AQUA, owner - DEMERJIEVA A.

FCI group IX

Judge - Roger Vanhoenacker (Belgium)
1 Place — Poodle (Caniche) standard black, HUFFISH RAVE THE RHYTHM, owner - SANDELL CHARLOTTE
2 Place — Poodle (Caniche) toy, EVAK'S WATERMARK, owner - STEPKINA & MANKOVA
3 Place — Lhasa Apso SANDAURI SHOW MUST GO ON, owner - RUDENKO N.

FCI group X

Judge - Lisbeth Mach (Switzerland)
1 Place — Irish Wolfhound BOURBON TULLAMORE GOOD STUFF, owner - NALOBIN O.
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) AMULET MOI BRAVO BARONESSA, owner - BALAKIREVA E.
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) QUEEN CATHERINE THE GREAT DEL BARONE RAMPANTE, owner - RODICHEV P.

Best Junior

Judge - Jean-Paul Kerihuel (France)
1 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) EVGENIYA IZ BELOGO JARA, owner - MESHCHERYAKOVA S.
2 Place — Newfoundland AQUATORIYA KELVIN ZHENERAL, owner - ABUTOVA T.O.
3 Place — Labrador Retriever BRAVO MESSI, owner - SHATRUKOVA N.

Competition For Russian Breeds «Pride Of Russia»

Judge - Alexsey Belkin (Russia)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) AMULET MOI BRAVO BARONESSA, owner - BALAKIREVA E.

Best in Show (BIS)

Judge - Kari Jarvinen (Finland)
1 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) MASTIFWAY ZOLTON, owner - BORICHEV E.
2 Place — Poodle (Caniche) standard black, HUFFISH RAVE THE RHYTHM, owner - SANDELL CHARLOTTE
3 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) MAGIYA IZ FORTUNA MERDI, owner - MOSCOVSKIH D.
ADD MY PET

pets_eng.jpg

ADD MY ADVERTISEMENT

board_eng.jpg

ADD PROFESSION

prof_eng.jpg


Source: rkfshow.ru

Rate:
0

Share:

Add comments: