BIS IDS Tulln an der Donau (Austria), Sunday, 2 October 2016 (photo)

Best Junior Handler, 1 Age Group

Judge - Mazura Peter
1 Place — Seemann Kai
2 Place — Krüger Amelie
3 Place — Rösner Sarah
4 Place — Yilmaz Kalypso
5 Place — Zauner Zoe

Best Junior Handler, 2 Age Group

Judge - Mazura Peter
1 Place — Kucera Tadeus
2 Place — Woitsch Ella
3 Place — Hofer Jana
4 Place — Konrad Sophie
5 Place — Holoszi Mia

Best Junior Handler

Judge - Mazura Peter
1 Place — Kucera Tadeus

Best Brace

Judge - Blaha Monika
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired, owner - Kucerova Chrpova Veronika
2 Place — Rhodesian Ridgeback, owner - Belova G.

Best Breeders' Group

Judge - Deutscher Erwin
1 Place — Beagle Vienna Calling, owner - Tomkahazy-Hajek Helena Mag.
2 Place — Poodle (Caniche) miniature black, Caspian Line`S, owner - Kolbe Natascha
3 Place — Russian Toy (Russkiy Toy) Of Yorkside, owner - Haider Andrea

Best Puppy

Judge - Järvinen Kari
1 Place — Maltese Tauro Aurora, owner - Ausmane Kamile
2 Place — Australian Shepherd Aussiepride Omg Last Action Hero, owner - Biedermann Nicole
3 Place — Basenji Vestoid Rubria, owner - Varga Henriette & Manni Fabrizio

Best Veteran

Judge - Zilli Orietta Dr.
1 Place — Rhodesian Ridgeback Wa Kishujaa Dakari, owner - Winkler Markus
2 Place — Irish Terrier Irish Fellow Fairytale, owner - Hache Robert
3 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Sher Mona Lisa, owner - Ugrumova G.

FCI Group I

Judge - Urosevic Milivoje Dr.
1 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) Grey Tetis Kvitka, owner - Abeling Silvia
2 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Pennylane Aston Martin, owner - Antl Elisabeth
3 Place — Bearded Collie Rimmel Del Cuore Impavido, owner - Letteri Nicoletta
4 Place — Belgian Shepherd Dog - Groenendael Royal Groenendael Asgard, owner - Heinl Kurt U., Isabella & Weber Matthias
5 Place — Carpathian Sheepdog (Ciobănesc Românesc Carpatin) Erou De Ziridava Cazacu, owner - Claudia Flavia

FCI Group II

Judge - Matakovic Bojan
1 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) Mir-Jan's Camaro Van Bergherbos, owner - Dobranic Dusan
2 Place — Greater Swiss Mountain Dog (Grosser Schweizer Sennenhund) Elmir Alpiyskaya Semya, owner - Ismail Valiiev
3 Place — Boxer (Deutscher Boxer) Gelb Undo Ljub Box, owner - Gorjanac Ljubomir
4 Place — Hovawart Aik Carpathia Heart, owner - Racakova Lenka
5 Place — Leonberger Coudy Goldenleon, owner - Zvolsky Vladimir

FCI Group III

Judge - Stefanescu Cristian
1 Place — Bedlington Terrier L' End Show Metti Surprise At Glare, owner - Pykhtar Elena
2 Place — Lakeland Terrier Amor Vom Jaungraben, owner - Schöneberg Friedrich-Wilhelm
3 Place — Kerry Blue Terrier Dandy Black & Blue Just Look At Me Now, owner - Ban Andjela
4 Place — Skye Terrier Gold Monarh Tramontana, owner - Kanasova Martina
5 Place — Jack Russell Terrier Touchstar Gossip Maker, owner - Scorza Francesca & Danilovic Jovana

FCI Group IV

Judge - La Rocca Fabrizio
1 Place — miniature wire-haired, Queenlord Skinny Love, owner - Barcella Valentina
2 Place — Dachshund rabbit long-haired, Albano Vom Margelchopf, owner - Vetsch Doris
3 Place — Dachshund standard wire-haired, Idesüss Jujjdejo, owner - Vertes Luca
4 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Anastasia Z Uplnku, owner - Kucerova Chrpova Veronika
5 Place — Dachshund miniature long-haired, Amber Piters-Burg Bradford, owner - Urbanova Kristyna

FCI Group V

Judge - Zwaartman-Pinster Incke
1 Place — Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog) Gardian Vince Gold Emilien, owner - Hubackova Ladislava
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Sammantic Quentin, owner - Bruns Barbara & Stamp Wolfgang
3 Place — Siberian Husky Kailua Antique Dust, owner - Bradac Jan
4 Place — American Akita El Gaucho De Gabritho, owner - Thoma Gabriele
5 Place — Pomeranian (Zwergspitz) BJ House Tour Billion, owner - Dedkova Ingrid

FCI Group VI

Judge - Jarmer Sigrid
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Black Majesty Griotte, owner - Raic Iva & Hochhold Natascha
3 Place — Rhodesian Ridgeback Wa Kishujaa Dakari, owner - Winkler Markus
4 Place — Black and Tan Coonhound Necku Sound Of A Coon, owner - Lulic-Galovic Manuela
5 Place — Fawn Brittany Basset (Basset Fauve de Bretagne) Aminata Von Der Kalksburgerhöh, owner - Köhler Sabrina & Markus

FCI Group VII

Judge - Machetanz Peter
1 Place — English Setter Victor's Very Valentino Simarilion, owner - Preissl E., Spangenberg-Bayer Sh. & Najsarek E.U.A.
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Ernesto Compatriota Di Bonfini, owner - Heinz Andrea
3 Place — English Pointer Pawprint Fire On Ice, owner - Turzo Janos
4 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Tommy Hilfiger Gloryred, owner - Cichon Hanna
5 Place — Small Munsterlander (Kleiner Münsterländer) Zano-Dar Vom Musterland, owner - Drnec Vladimir

FCI Group VIII

Judge - Urek Tatjana
1 Place — English Cocker Spaniel Einfärbig Gallinagos Cause Nothing Compares, owner - Piljevic Dusko
2 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Ambereyes Magic Apropos Good Luck, owner - Cichowska Alexandra
3 Place — Clumber Spaniel Big Booms Jocker Donkey, owner - Levai Lana
4 Place — Labrador Retriever Nora Iceflower Of Finnwoods, owner - Barberi Franco
5 Place — English Springer Spaniel Winterwater Creek`S Great Britain Made, owner - Hübler Eva-Maria

FCI Group IX

Judge - Spoljaric Boris DI
1 Place — Poodle (Caniche) miniature black, Caspian Line`S Keep Me, owner - Kolbe Natascha
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Anton Vom Postberg, owner - Weber Yvonne
3 Place — Pekingese Genesha Gud Lak Devin, owner - Bachurina Tatyana
4 Place — Chinese Crested Dog Charisma-Sterling Never Say Never, owner - Koryugina Elena
5 Place — Russian Toy (Russkiy Toy) Snou Mirekl Molniya Doma Gryoz, owner - Kukharenko Yana

FCI Group X

Judge - Jipping Gerard
1 Place — Afghan Hound Gold`N Copper Stay All Night, owner - Mayer Maximilian
2 Place — Irish Wolfhound Jamiroquai Roan Inish, owner - Bastuck Frank
3 Place — Whippet Absolute Mann Never Give Up, owner - Mayer Margarete
4 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Ailean Of Highland Blues, owner - Wüger Cristina
5 Place — Hungarian Greyhound (Magyar Agár) Ajandek Elrond, owner - Mazura Peter & Nora

Best Junior

Judge - Mach Lisbeth
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Medvezhiya Staya Ilya Muromets, owner - Sarvari Krisztina
2 Place — Basenji Nature's Masterpiece Happy For Zainabu, owner - Chudzinska Krystyna
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Xebec Kingsman, owner - Gerster Peter

Best in Show (BIS)

Judge - Forte Michael
1 Place — English Cocker Spaniel Einfärbig Gallinagos Cause Nothing Compares, owner - Piljevic Dusko
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) Mir-Jan's Camaro Van Bergherbos, owner - Dobranic Dusan
3 Place — Poodle (Caniche) miniature black, Caspian Line`S Keep Me, owner - Kolbe Natascha


Source: oekv.at

Rate:
0

Share:

Add comments: