BIS IDS «Helsinki Winner 2016» (Finland), 10-11 December 2016

Best Breeders Group

Judge - Czeglédi Attila
1 Place — Lhasa Apso Chic Choix, owner - Kares Juha
2 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie, owner - Pichard Laurent, Mahlu
3 Place — Standard Schnauzer Jettyspoof's, owner - Tolonen Nea
4 Place — Puli Castlewolf, owner - Sandbäck Maarit

Best Veteran

Judge - Pylvänäinen-Suorsa Marjatta
1 Place — Tibetan Terrier Fabulous Teddy's Daniel Wanderer, owner - Salo Tarja
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Rajalinjan Halis, owner - Jyrkinen Simo & Kubiak-Zamora Carol & Skinner Barbara & Shimel Kevin
3 Place — Lhasa Apso Chic Choix Faith Hope Love, owner - Kares Juha & Kallela Karoliina & Kopola-Hirsimäki Sanna
4 Place — Spinone Italiano (Spinone) Heinäaron Anima Mia, owner - Viitanen Jenni & Leppänen Anne

Best Junior Handler (10-13 years)

Judge - Dufwa Louise
1 Place — Kanepe Marta
2 Place — Kosunen Jenna
3 Place — Keisu Sini
4 Place — Sokolova Vladislava
5 Place — Rumask Kerttu Kethly

Best Junior Handler (14-17 years)

Judge - Dufwa Louise
1 Place — Lehto Jonna
2 Place — Leedu Anabel
3 Place — Rantanen Laura
4 Place — Heikkinen Jasmin
5 Place — Tauriainen Janniina

Best Junior Handler

Judge - Dufwa Louise
1 Place — Lehto Jonna (Финляндия)
2 Place — Kanepe Marta (Латвия)

FCI group I

Judge - Heikkinen-Lehkonen Paula
1 Place — Collie Smooth Timonan Veronica Velvet, owner - Tikkanen Tuula
2 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Shaggy Blue Bob's Undercover Girl, owner - Lindahl Erno & Lindahl Merja & Lindahl Merja
3 Place — Australian Kelpie Royal Coctail Jubileum Shot, owner - Määttänen Taina
4 Place — Lancashire Heeler Myheels Tuxedo, owner - Sundholm Tiina

FCI group II

Judge - Grüttner Hans-Erhard
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Moscvorechie Irineya, owner - Guryanova Mariya
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) Stablemaster's Arsene Lupin, owner - Fabergé Frances
3 Place — Boxer (Deutscher Boxer) Calvin Klein Della Cappastorta, owner - Rikkilä Anne
4 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) Petro-Prestije Simela, owner - Popova Olga & Smirnova V.G

FCI group III

Judge - Spagna Jari Rosario
1 Place — Fox Terrier (Smooth) Shoutinghill Little Punk, owner - Mulari-Karvonen Satu & Karvonen Sinna & Karvonen Sinna
2 Place — Skye Terrier Finnsky Krystal, owner - Dahlbom Thea & Kitti Carina & Risula Eija
3 Place — West Highland White Terrier Who's Rock The Boat, owner - Lehtonen Vesa & Sim William & Lindquist Sim Randi
4 Place — Irish Terrier Merrymac You Are The Winner, owner - Hagström G&T

FCI group IV

Judge - Ahlberg Kristiina
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Gyrfalcon Bossanova, owner - Alla Ilona
2 Place — Dachshund miniature wire-haired, Angelina Pet Vitoraz, owner - Timonen Unto
3 Place — Dachshund standard wire-haired, Lux Del Palatino Ocean Deep, owner - Saletti Annaluce
4 Place — Dachshund miniature long-haired, Lekoll Bobbi Sharm Sangaree, owner - Snellman Anu

FCI group V

Judge - Kipinä Markku
1 Place — Pharaoh Hound Bazinga A Song Of Ice And Fire, owner - Kanerva Emilia
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Smiling Snowball Luminous Phobos, owner - Lastik Triin & Uspenski Kristiine
3 Place — Swedish Vallhund (Västgötaspets) Aurinkolan Aliisa, owner - Vuorinen Satu & Vuorinen Sonja & Sarin Elina
4 Place — Lapponian Herder (Lapinporokoira) Tinttaraisen Ollivander, owner - Lackman Mari

FCI group VI

Judge - Savolainen Tuula
1 Place — Grand Griffon Vendeen (Grand Griffon Vendéen) Frosty Snowman, owner - Huikeshoven Gwen & Reid Phil
2 Place — Beagle Valsi Lavanda, owner - Sidorova Svetlana
3 Place — Black and Tan Coonhound Necku Coon Crazy, owner - Savolainen Heidi & Savolainen Vuokko
4 Place — Small Gascony Blue (Petit Bleu de Gascogne) Best Tracker Amadeus, owner - Bergström Minna

FCI group VII

Judge - Silva Zeferino
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Dubliner Alejandro, owner - Ronnebro Jenny
2 Place — Spinone Italiano (Spinone) Fragola Tempesta Dineve, owner - Haarala Pia & Haarala Juho
3 Place — Gordon Setter Moonset Ghostbuster, owner - Lappalainen Tarja & Lappalainen Kari & Lappalainen Kari
4 Place — English Pointer Weimpoint Naughty Wizard Of Oz, owner - Närhi-Jääskeläinen Tiina & Jääskeläinen Timo & Vartiainen Sanna

FCI group VIII

Judge - Koskelo Arja
1 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Huluberlulu, owner - Vartiainen Sanna & Kangas Heidi & Korhonen Terhi
2 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) Weewaddle West Side Story, owner - Kinnunen Mira
3 Place — Flat-Coated Retriever Altaflats Ain't I'm A Dog, owner - Wiesener Ida
4 Place — Labrador Retriever Jenzkun Popkuningas, owner - Veitonmäki Jenniina

FCI group IX

Judge - Veiga Gabriela
1 Place — Maltese Cinecitta' Ian Somerhailder, owner - Prosperi Franco
2 Place — Lhasa Apso Chic Choix Cleopatra Eurydice, owner - Helistölä-Laurila Piia Kaija Johanna
3 Place — Poodle (Caniche) standard black, Huffish Rave The Rhythm, owner - Sandell, Palmedal Charlotte, Peter
4 Place — Pug (Mops) Royalgrowl The Hope, owner - Ojala Ilpo & Kyngäs Veera

FCI group X

Judge - Vuorinen Rainer (Финляндия)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Phaedra Tamerlane, owner - Jyrkinen Simo & Carol Kubiak-Zamora & Kevin Shimel
2 Place — Afghan Hound Mandinah Kingdom Of Heaven, owner - Gardemeister Sini
3 Place — Saluki Aziz Karim, owner - Piili-Sinkkonen Päivi
4 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Dervisch Sixteen Shades Of Blue, owner - Haarala Pia & Ukura Hanna

Best in Show (BIS)

Judge - Sinko Stefan (Словения)
1 Place — Maltese Cinecitta' Ian Somerhailder, owner - Prosperi Franco (Италия)
2 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Huluberlulu, owner - Vartiainen Sanna & Kangas Heidi & Korhonen Terhi (Финляндия)
3 Place — Pharaoh Hound Bazinga A Song Of Ice And Fire, owner - Kanerva Emilia (Финляндия)
4 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) Frosty Snowman, owner - Huikeshoven Gwen & Reid Phil (Нидерланды)
Photo: © Harri Lehkonen

Source: www.koiramessut.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: