BIS IDS Drzonkow (Poland), 4-5 March 2017

Best Breeders' Group (Sunday, 5 March 2017)

1 Place — Rhodesian Ridgeback Jelany Red
2 Place — Jack Russell Terrier Ziemann
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Happy On The Way

Best Brace (Saturday, 4 March 2017)

1 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) Hirvenoye BOO PALAI & NORANETRAVATI
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) ANDY Brilliant Bohemia & CYNTIE Alsior
3 Place — Shar Pei MY LOVE Gold King Fire & FINITA Sirocco Gold
4 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Regina Bichon PRINCE OF MISTERY & MERCI BEAUCOUP QUEEN BLANCHE z Marysina

Best Brace (Sunday, 5 March 2017)

1 Place — Jack Russell Terrier LESCORPIO Ziemann & NADINE Ziemann
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) IMPET Magiczny Ogród & JAPANESE CHERRY Magiczny Ogród
3 Place — Rhodesian Ridgeback Jelany Red ITONGO & Jelany Red IFA TIFFANI
4 Place — English Cocker Spaniel VENI VIDI VICI Esqueen & VICTORIA'S SECRET Esqueen

Best Minor Puppy (Saturday, 4 March 2017)

1 Place — Alabai (Central Asian Shepherd Dog) AK MAGASH AZAT, owner - Joanna Dzikiewicz
2 Place — Pug (Mops) Pomarszczony Czar MATYLDA CANTRAVIESO
3 Place — Newfoundland HAVILOA Cancrimo
4 Place — Yakutian Laika Rundogs DISA MAJESTIC QUEEN

Best Minor Puppy (Sunday, 5 March 2017)

1 Place — Australian Shepherd RORY Srdcové eso
2 Place — Labrador Retriever CHILLOUT Sarracenia
3 Place — Belgian Shepherd Dog - Malinois Windream GIGA
4 Place — Azawakh Hiddekel GAENA

Best Puppy (Saturday, 4 March 2017)

1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) JACK FROST Viwera Parys
2 Place — Dachshund rabbir smooth-haired, Loriwind CLEO'S LITTLE ANGEL
4 Place — English Setter DUBAI DASH by Michule

Best Puppy (Sunday, 5 March 2017)

1 Place — Scottish Terrier (Scottie) NO COMMENTS Tecono
2 Place — Siberian Husky Winter Melody AS GOOD AS IT GETS
4 Place — Fox Terrier (Smooth) VITO CORLEONE Canis Venator

Best Junior JBIS (Saturday, 4 March 2017)

1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) SENS D'ELEN Feeling Of Joy
2 Place — Dachshund rabbit long-haired, ANDRES Adacais Augus
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) ICE CREAM of Taita's Ushabti
4 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) RANDSELVA Red Fantasy

Best Junior JBIS (Sunday, 5 March 2017)

1 Place — Labrador Retriever PRINCESS EDEL PERLE Kola
2 Place — Scottish Terrier (Scottie) Mariss REVOLVER
3 Place — Golden Retriever Majik ZENA
4 Place — Miniature Bull Terrier Brauni Monsherry JIZEL BUNDHEN

Best Veteran (Saturday, 4 March 2017)

1 Place — Gordon Setter JOY Gordonkowy Zakątek
2 Place — Tibetan Terrier BOSS Subansuri
3 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) CHAROIT iz Russkoi Dinastii
4 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) Hjälm's PLUTO

Best Veteran (Sunday, 5 March 2017)

1 Place — West Highland White Terrier XENTI Jarwik
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Hakiba's DALIA
3 Place — Scottish Terrier (Scottie) STUART THE LITTLE ze Szkockiego Wzgórza
4 Place — Golden Retriever LUX BRIGHT EMERALD

FCI group I

1 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) ASTERIX Dynastia Podhala
2 Place — Border Collie Trucharm MY BRILLANTINO TALE
3 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) POZIOMKA Astarte Gold
4 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Di'Leilas Sheltie SKY IN VESCA MONTANA

FCI group II

1 Place — Newfoundland Cayuga JUST BACK FROM HOLLYWOOD AT CANCRIMO
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) JUST ONLY YOU Hajan Polonia
3 Place — Standard Schnauzer ALFREYDAN ANGEL KISS
4 Place — Caucasian Shepherd Dog (Kavkazskaïa Ovtcharka) BEHEMOT Perła Kaukazu

FCi group III

1 Place — Kerry Blue Terrier Zavetnaya Mechta COMILFO
2 Place — Yorkshire Terrier Favourite Winners HEARTBREAKER
3 Place — Scottish Terrier (Scottie) HOLIDAY BIG STAR Della Quattrocento
4 Place — Parson Russell Terrier Par Lae Mal (FCI) FI-STASHEK

FCI group IV

1 Place — Dachshund standard smooth-haired, SOPHIE Canis Venator
2 Place — Dachshund standard long-haired, JACKSON MICHAEL Dagi Dog
3 Place — Dachshund standard wire-haired, JANTAR Herbu Flinta
4 Place — Dachshund rabbit long-haired, ANDRES Adacais Augus

FCI group V

1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) CHALLENGE Premiera Poland
2 Place — Siberian Husky Kristari's RIGHT HAND MAN
3 Place — American Akita Ruthdale NO PAIN NO GAIN
4 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) FAMOUS IDOL Smiling Miracle

FCI group VI

1 Place — Polish Hound (Ogar Polski) FLINTA Leśna Muza
2 Place — Beagle Absolutely Spotless ZEUS
3 Place — Rhodesian Ridgeback ASTON MARTIN Ciepły Dom
4 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) NIXON von der Koselmühle

FCI group VII

1 Place — Gordon Setter METALLICA Gordon Paradise
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) TRAMPERUS AIR FORCE SEA WOLF z Arislandu
4 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) CAESAR Valiant Hunter

FCi group VIII

1 Place — Golden Retriever Majik ZENA
2 Place — Labrador Retriever PRINCESS EDEL PERLE Kola
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) TRUFI DZWONECZEK z Ustrońskiego Zakątka
4 Place — American Cocker Spaniel Joyful Event's KASANOVA

FCI group IX

1 Place — French Bulldog (Bouledogue français) AURELIEN Sweet Cookies, owner - Joanna Dzikiewicz
2 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Dogomania TOMEY
3 Place — Maltese TALKDIRTY White Star Of Eternity
4 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Regina Bichon PRINCE OF MISTERY

FCI group X

1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) YOURS FAITHFULLY Stepowy Goniec
2 Place — Whippet ELEGANCJA Supra Cetera
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) DAYLIGHT DESIRE z Koloseum
4 Place — Saluki Sharwassim BUSRA

Best of the Polish breeds

1 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) ASTERIX Dynastia Podhala
2 Place — Polish Hound (Ogar Polski) FLINTA Leśna Muza
3 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) POZIOMKA Astarte Gold
4 Place — Polish Greyhound (Chart Polski) BAŁAŁAJKA Herbu Węszynos
5 Place — Polish Hound (Ogar Polski) CZARNY Ogarusy

Best in Show (BIS)

1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) CHALLENGE Premiera Poland
2 Place — Newfoundland Cayuga JUST BACK FROM HOLLYWOOD AT CANCRIMO
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) AURELIEN Sweet Cookies, owner - Joanna Dzikiewicz
4 Place — Dachshund standard smooth-haired, SOPHIE Canis Venator

Photo: © DogsShutter


Source: www.zkwp.zgora.pl

Rate:
0

Share:

Add comments:

News
Articles about Pets