Winners of Crufts 2017 (Birmingham, GB), 9-12 March 2017 (results, winners, photo)

Best of Terriers Group

Judge - Mr Don Munro
1 Place — Lakeland Terrier SAREDON ENIGMA, owner - MR J & MR A SCHEMBI & BARKER
2 Place — West Highland White Terrier BELLEVUE THUNDER BOLT, owner - K & S VAN DER VEEN
3 Place — Dandie Dinmont Terrier ELLABETH AMABILISDANDIE AT BAMBUSA, owner - MR R & MRS M GREGG
4 Place — Kerry Blue Terrier DANDY BLACK AND BLUE JUST FOR BALBOA, owner - MR P R, MRS R A & MR R ENSELL & TASSELLI

Best of Hound Dogs Group

Judge - Mr Graham Hill
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) FROSTY SNOWMAN, owner - G M & P HUIKESHOVEN & REID
2 Place — Whippet COLLOONEY TARTAN TEASE JW, owner - MR & MRS D G SHORT
3 Place — Irish Wolfhound DONNERHALL DELLA BASSA PAVESE, owner - DR L SALAMON
4 Place — Beagle DIALYNNE PETER PIPER, owner - MISS M SPAVIN

Best of Utility Group

Judge - Mr Derek Smith
1 Place — Poodle (Caniche) miniature, MINARETS BEST KEPT SECRET, owner - MISS M HARWOOD
2 Place — Akita (Akita-Inu) STECAL'S LOVE AT FIRST SIGHT, owner - MS C & MS F, MRS R BEVIS & CORR
3 Place — Poodle (Caniche) toy, EVAK'S WATERMARK, owner - N & A MANKOVA & STEPKINA
4 Place — French Bulldog (Bouledogue français) MAYWEATHER DE ARONUI ARDHUB, owner - MISS L MCGROARTY

Best of Toy Group

Judge - Mrs Zena Thorn-Andrews
1 Place — Yorkshire Terrier MY PRECIOUS JP KAGAYAKI, owner - MRS C & MR H KADOWAKI
2 Place — Chihuahua (Chihuahueño) HOLLYEL TOPAZ CHANCER, owner - MRS L ADAMS
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) PAMPLONA JUST MAGIC, owner - MR M COAD
4 Place — Australian Silky Terrier LIMARTINE RAGE IN RED, owner - MR J L MAULT

Best of Gundog Group

Judge - Mrs Fiona Coward Scholes
1 Place — American Cocker Spaniel AFTERGLOW MIAMI INK, owner - MR J & MR R LYNN & DA SILVA
2 Place — Flat-Coated Retriever ALTAFLATS AIN'T I''M A DOG, owner - MISS I WIESENER
3 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) ESMEE DRAGON FROM RHONA'S HOME AT BAREVE, owner - MISS S PINKERTON
4 Place — Gordon Setter LOURDACE FULCRUM, owner - MESSRS D & D & MRS J ALCORN, CROWTHER & BADDELEY

Best of Working Dog Group

Judge - Mrs Meg Purnell-Carpenter
1 Place — Newfoundland MERRYBEAR D'ARTAGNAN, owner - MRS L & MR T CHAPMAN
2 Place — Leonberger AMICUS OPTIMUS VITALIS, owner - A MIKHALEVA
3 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) JOJAVIK MIDNIGHT EXPRESS, owner - MRS J A & MISS V L INGRAM
4 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) SEAS DR ROMEO MACDUFF, owner - MS L G NEWTON

Best of Pastoral Dog Group

Judge - Mr Robin Newhouse
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) ARYAKAS PEGASOS, owner - MR N KANALES
2 Place — Puli WEETONEON POLLY FLINDERS, owner - MRS C M KNIGHT
3 Place — Welsh Corgi Cardigan JOSETER MR BLOBBY, owner - MR P CLIFTON
4 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) VENEZE GUCCI, owner - MR J CULLEN

Junior Warrant Winner

Judge - Tom Mather
1 Place — Rottweiler Jodipas Time, owner - Mr J and Mrs D Allen
2 Place — Australian Shepherd Allmark Vanity Fayre, owner - Mr N & Mrs AE Allan and Mr R Harlow

Kennel Club Vulnerable Breeds Competition Final

1 Place — Collie Smooth Petra, owner - Trevor Hayward
2 Place — Gordon Setter LOURDACE FULCRUM, owner - D. ALCORN, D. CROWTHER, J. BADDLEY & F. SWAN (Scotland)

Best Junior Handler

Judge - Vesa Lethonen
1 Place — Scarlett-Atlanta Burnside, 16
2 Place — Raquel Goncalves, 17
3 Place — Nagi Kondo, 16

Kennel Club Breeders Competition

Judge - Anne Macdonald
1 Place — Shiba Inu Mrs E Dunhill
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Mrs A Cawthera-Purdy
3 Place — Australian Shepherd Mr A & Mrs N Allan & Mr R Harlow
4 Place — Tibetan Spaniel Mr G & Mrs T Quest

Best in Show (BIS)

Judge - Jeff Horswell
1 Place — American Cocker Spaniel AFTERGLOW MIAMI INK, owner - MR J & MR R LYNN & DA SILVA

Reserved Best in Show (Res.BIS)

1 Place — Poodle (Caniche) miniature, MINARETS BEST KEPT SECRET, owner - MISS M HARWOOD
Photo: © onEdition 2017

Source: www.crufts.org.uk

Rate:
0

Share:

Add comments:

News
Articles about Pets