Winners of the XXXVI International Dog Show Gipuzkoa (Spain), Sunday, 26 April 2015

Best Spanish Breed

Judge - Pascual Asensi Peinado (Spain)
1 Place — Spanish Mastiff (Mastín Español) FLOR DE TORANZO, owner - FLORANES HERRERO, Jose Ramon
2 Place — Euskal Artzain Txakurra (Basque Shepherd Dog) - Iletsua PARDARRI LORE, owner - MAIZA SAIZAR, Juan Antonio
3 Place — Spanish Greyhound (Galgo Español) CHANNEL, owner - DIEZ COVARRUBIAS, Montserrat

Best Puppy

Judge - Manuel Ramirez Muñoz (Spain)
1 Place — Siberian Husky EMPERATRIZ DEL KARRACES, owner - BERNARDOS, Jose C -KARRACES SI
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) TULIPANOS BERNI POPEYE, owner - PEREZ GUTIERREZ, Silvia
3 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) AZOR DE AGUASALADA, owner - LANDALUCE, C. - DEAGUASALADA

Best Junior

Judge - Gitty Schwab (Luxembourg)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) ILARGI BETEA'KO SUPER DELFINA, owner - MARTINEZ, Carlos-DELFIN KENNEL
2 Place — Golden Retriever ANNAPURNA DE SENDA CHIARA, owner - VICENTE, German - SENDA CHIARA
3 Place — Australian Shepherd AIRPLANE'S JETSREAM DREAM TO PARKEYRE, owner -

FCI group I

Judge - Pascual Asensi Peinado (Spain)
1 Place — Australian Shepherd RISINGSTAR ROYAL BLASH ENERGIES, owner - GERONA, Ludovic
2 Place — Bearded Collie DIANA DE GIANVIE, owner - ECHEVERRIA SAIZ, Visitacion
3 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) SIRIUS BLACK DE NOBLE LINAJE, owner - MEJIAS ORTA, Saray

FCI group II

Judge - Ake Cronander (Sweden)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) FINLEY FAY CARALLSA, owner - RECLUSA, E-LA SOMBRA DEL BIZKA
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) ALMAZKIN BAGRATION, owner - ZELENOVSCAIA, Svetlana
3 Place — Standard Schnauzer salt & pepper KARBONADO FOR DELFIN ARTACK'S ANGELS, owner - MARTINEZ, Carlos-DELFIN KENNEL

FCI group III

Judge - Gitty Schwab (Luxembourg)
1 Place — Jack Russell Terrier BIS DOS MAKUAS, owner - RODRIGUEZ, Sarai-QUEEN OF STAR
2 Place — Sealyham Terrier ELEVATE WORLD RECORDS, owner - TYZACK, M & HEUZE, D
3 Place — American Staffordshire Terrier Landerstaffs Alea Jacta Est Hispania, owner - VELAZQUEZ LAZARO, Jesus

FCI group IV

Judge - Gitty Schwab (Luxembourg)
1 Place — Dachshund standard long-haired YAGO VON CHARLOTTENHOF, owner - BEAULIEU, Sebastien
2 Place — Dachshund miniature long-haired EKIN DEL BIDEGORRI, owner - ARAMBURU ALLENDE, Jose L
3 Place — Dachshund miniature wire-haired IVONA DE KER KI DOUAR, owner - MERCIER-LE CHAT, Edith

FCI group V

Judge - Manuel Ramirez Muñoz (Spain)
1 Place — Akita (Akita-Inu) TAIKOU GO SHUN'YOU KENSHA, owner - EXPOSITO, S - SHUN'YOU KENSHA
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) GRINGO D'HERACLEOPOLIS, owner - BAUDET, Julie
3 Place — Siberian Husky FOSTER DOS CAMPOS DA RAINHA, owner - ARJONA MARTINEZ, Juan

FCI group VI

Judge - Pascual Asensi Peinado (Spain)
1 Place — Basset Hound HUBERT DU BERCEAU DE BFAMILY, owner - ARRIAZU ARANCETA, Ana & Berta
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) HANDSOME IS DE PUECH BARRAYRE, owner - NICHOLLS, Shona
3 Place — Beagle MYSTIQUE DE MONSBAY PACK, owner - TORRES, Vero & TIRADO, Fca

FCI group VII

Judge - Paul Stanton (Sweden)
1 Place — Gordon Setter DARKO DE ZUASTI, owner - ESCOLANO LLERENA, Maria Jesus
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) HANNA DE VALLE DOS LOBOS, owner - PEREZ FREIRE, Susana
3 Place — Small Munsterlander (Kleiner Münsterländer) HUMSCI DE LA TOUR DE LOUMAIL, owner - BOULANGER, Magali

FCI group VIII

Judge - Lidija Oklescen (Slovenia)
1 Place — Golden Retriever ZAMPANZAR A LOVE SUPREME, owner - GARCIA MENDOZA, Fco Javier
2 Place — Labrador Retriever DIVA DAM II DE DIANA CAMPO, owner - DIANA CONSULTING, S L
3 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) RAYARAGUA BILLABONG, owner - GARCIA, Oscar - RAYARAGUA

FCI group IX

Judge - Paul Stanton (Sweden)
1 Place — Coton De Tulear JESPERSEN'S DUENDE FLAMENCO, owner - SATSUKI, Rie
2 Place — Pug (Mops) LOS CHATOS DEL NORTE MACH POINT, owner - SANTIAGO PIER, Jose Luis & Mer
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) AFRICAN SOUL DE COTE BASQUE, owner - OROZCO CARVAJAL, Cristian

FCI group X

Judge - Jean-Francois Vanaken (Belgium)
1 Place — Spanish Greyhound (Galgo Español) CHANNEL, owner - DIEZ COVARRUBIAS, Montserrat
2 Place — Azawakh IKOUSS DE GARDE EPEE, owner - LUNDQVIST, Corine
3 Place — Sloughi (Arabian Greyhound) EMIR DE LA CITE DU GUERRIER, owner - MOLLICA, Christiane

Best in Show (BIS)

Judge - Paul Stanton (Sweden)
1 Place — Akita (Akita-Inu) TAIKOU GO SHUN'YOU KENSHA, owner - EXPOSITO, S - SHUN'YOU KENSHA
2 Place — Coton De Tulear JESPERSEN'S DUENDE FLAMENCO, owner - SATSUKI, Rie
3 Place — Australian Shepherd RISINGSTAR ROYAL BLASH ENERGIES, owner - GERONA, Ludovic


Source: www.caninagipuzkoa.net

Rate:
0

Share:

Add comments: