WDS 2014 Helsinki - winners FCI IX, part 2

FCI IX – Companion and Toy Dogs

Petit Brabancon
Judge - Kazlauskaite Ramune
BOBSuper Luch Ot Nevskogo Hobbita (Gilevich A & Grigoreva I, RUSSIAN FEDERATION)
BOSPelageya Ot Nevskogo Hobbita (Alexander Gilevich)
CACIB, dogSuper Luch Ot Nevskogo Hobbita (Gilevich A & Grigoreva I, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchPelageya Ot Nevskogo Hobbita (Alexander Gilevich)
BOB, veteranNineth Emina-Eulaalia (Korvola Sari, Palokka)
BOS, veteranBlue Bay's De Mon Chagrin (Hilpinen Jarmo & Salmela Marko, Laukaa)
Best Junior, dogRyzhy Plut Mafi Osi (Vladimirova Elena, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchBlue Bay's Refrain Qui Me Plait (Hilpinen Jarmo & Salmela Marko & Gustafsson Mia, Laukaa)
BOB, puppyRussisch Geist Jorzh Legendarniy (Nassonova Viktoriia, UKRAINE)
BOS, puppyZazou Merry Brandybuck (Hannonen Sirpa, Kellokoski)
BOB, breederBlue Bay's (Hilpinen Jarmo & Salmela Marko, Laukaa)
BOB, braceGudzonskiy Yastreb Iz Mitkov Ekateriny/Orra Iz Mitkov Ekateriny (Skvortsova Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)
Phalène
Judge - Paunovic Dusan
BOBNoble Nadirs Oliver (Kangas Kaisa & Kangas Leena, Oulunsalo)
BOSDollbabies Abelle Art Of Elegance (Fraiamne Ilze, LATVIA)
CACIB, dogNoble Nadirs Oliver (Kangas Kaisa & Kangas Leena, Oulunsalo)
CACIB, bitchDollbabies Abelle Art Of Elegance (Fraiamne Ilze, LATVIA)
BOB, veteranYoperhon Iivari Into (Mieto-Saarijarvi Jaana & Saarijarvi Esko, Tuomikyla)
BOS, veteranChaplin Line's Northern Lights (Kangas Kaisa & Kangas Leena, Oulunsalo)
Best Junior, dogDreaming Way's Royal Spark (Dahlstrom Jonna & Karp Kai)
Best Junior, bitchPutterflies Buffy The Slayer (Balynina Svetlana & Vitnova Lina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederYoperhon (Mieto-Saarijarvi Jaana & Saarijarvi Esko, Tuomikyla)
BOB, braceDollbabies Asher Art Of Style/Dollbabies Abelle Art Of Elegance (Fraimane Ilze, LATVIA)
Prazský Krysarík
Judge - Jancik Leos
BOBGripen Lovely Labolina (Jensen Kjell Arne & Hansen Anne-Katrin, NORWAY)
BOSPomchih Chicannas Gsp Xero (Makinen Noora, Urjala as)
French Bulldog
Judge - Tevalin Kirsi
BOBA'vigdors Ramasseur Des Compliments (Nikulina A, RUSSIAN FEDERATION)
BOSA'vigdors Cacharel Amor Amor Elixir Passion (Tygunova Olga, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogA'vigdors Ramasseur Des Compliments (Nikulina A, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchA'vigdors Cacharel Amor Amor Elixir Passion (Tygunova Olga, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranZon Mirekl Roket Bomb (Tygunova Olga, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranFrench Affair's Woody Wotan (Ihalainen-Saira Noora & Saira Toni)
Best Junior, dogDaulokke´S Claude Monet (Rasmussen Tove, DENMARK)
Best Junior, bitchIacta Alea Est De La Bete (Hearst Shaw Patricia)
BOB, puppySormadi Murey (Sorokina D., RUSSIAN FEDERATION)
BOS, puppyIgl Medgik Sambuca (Gladyshevskaya Irina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederCarte Truffe (Ihalainen-Saira Noora & Saira Toni)
BOB, braceCarte Truffe Prince Coco Vialatte/Carte Truffe Pretty Coco Vialatte (Saira Toni)
Shih Tzu
Judge - Louhi Kirsti
BOBMatsuba Divine Fantasy (Rinne Ulla & Laaksonen Maria, Espoo)
BOSUrss Di Casa Corsini (Pipkova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogUrss Di Casa Corsini (Pipkova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchMatsuba Divine Fantasy (Rinne Ulla & Laaksonen Maria, Espoo)
BOB, veteranHin Chen's Princess (Finnanger Hege Mari, NORWAY)
BOS, veteranHin Chen's Jay Walker (Finnanger Hege Mari, NORWAY)
Best Junior, dogJo-Kin's Wag That Ducktail (Rantamaki Seija, Vaasa)
Best Junior, bitchCamelle Cinnamon Touch (Makela Kati, Tervakoski)
BOB, puppyAise Bijou Foma (Gourlay Laurence, SWEDEN)
BOS, puppyAise Bijou Favoritka (Zaksor N. & Kiseleva A., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederTa Maria (Laaksonen Anne & Laaksonen Maria)
BOB, braceYung Lo's Hampty Dumty/Hin Chen's Princess (Finnanger Hege Mari, NORWAY)
Tibetan Spaniel
Judge - Corish Geoff
BOBDown-Goblin Finalisti (Nieminen Nina, Nuoramoinen)
BOSShibazhan Brunnera (Johansson Anne, Kerava)
CACIB, dogDown-Goblin Finalisti (Nieminen Nina, Nuoramoinen)
CACIB, bitchTuuling Len Leiju (Laaksonen Maaret & Laaksonen Teuvo, Rauma)
BOB, veteranTuuling Cions Olivia (Parviainen Tuula, Nakkila)
BOS, veteranMiliisin Trans-Am (Kanninen Katriina, Hameenlinna)
Best Junior, dogAlbin Av Hiks (Stokke Hilde Karin, NORWAY)
Best Junior, bitchShibazhan Brunnera (Johansson Anne, Kerava)
BOB, puppyTashi-Gong Handsome Harrison (Huuskonen Eija, Sotkamo)
BOS, puppyTashi-Gong Hand In Hand (Huhtinen Katriina & Huhtinen Pasi, Rasala)
BOB, breederMow-Zow (Rita Katja, Rantsila)
BOB, braceWindpower Kyle Busch/Toyway Fa-Bi-Anna (Kalliomaki Tuuli, Nokia)
Tibetan Terrier
Judge - Ingram Ann
BOBTi La Shu United Magic Colours (Rauhut Sabine + Katja, GERMANY)
BOSTi La Shu Regalia Angel On Fire (Rauhut Sabine + Katja, GERMANY)
CACIB, dogTi La Shu United Magic Colours (Rauhut Sabine + Katja, GERMANY)
CACIB, bitchTi La Shu Regalia Angel On Fire (Rauhut Sabine + Katja, GERMANY)
BOB, veteranFalamandus Kick Ass (Lehdisto Laura & Hakamo Tanja, Vantaa)
BOS, veteranFalamandus Knock-Out (Karkkainen Heidi & Karkkainen Lea, Helsinki)
Best Junior, dogFalamandus Sir Kick-A-Lot (Hakamo Tanja & Lind Ellen, Tuusula)
Best Junior, bitchFalamandus Simply Kick-Asstic (Lehdisto Laura & Hakamo Tanja, Vantaa)
BOB, puppyShabash Darcy (Huhtakangas Ulla, Kemi)
BOS, puppyShabash Dixie (Nortaja Kati, Lahti)
BOB, breederFalamandus (Hakamo Tanja)
BOB, braceFalamandus Sir Kick-A-Lot/Falamandus Simply Kick-Asstic (Hakamo Tanja, Tuusula)
Russkaja Tsvetnaja Bolonka
Judge - Belkin Alexey
BOBSozvezdie Diany Shanezhka (Paatola Outi, Klaukkala)
BOSTsvet Hibin Barvinok (Karlsson Anja & Maula Sanna & Huhta Kirsi, Perttula)
BOB, puppyShibumi's Syuzanna (Paatola Outi, Klaukkala)
Russian Toy Short-haired
Judge - Kuplyauskas Evgeny
BOBGrand Tandem Sorvi Golova (Tikhomirova M & Kirillova E., RUSSIAN FEDERATION)
BOSRus Design Zabava (Serous Elizaveta, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogGrand Tandem Sorvi Golova (Tikhomirova M & Kirillova E., RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchRus Design Zabava (Serous Elizaveta, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogKeehawn Black Russian (Andersen Anette, SWEDEN)
Best Junior, bitchFibi Crazy Angel (Stavecka Viktorija)
BOB, puppyClassica Stilya Vysshiy Ball (Strizeva Antonina, ESTONIA)
BOB, breederGrand Tandem (Kirillova Ekaterina, Russia)
Russian Toy Long-haired
Judge - Zake Ligita
BOBStempfort Yunistrim Korrado Boss (Zemlyanaya Marina, RUSSIAN FEDERATION)
BOSStempfort Zalihvatskaya Kadril (Chistyakova Nataliya)
Best Junior, dogStempfort Yunistrim Korrado Boss (Zemlyanaya Marina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchStempfort Zalihvatskaya Kadril (Chistyakova Nataliya)
BOB, veteranMustan-Mantan Missocherovanye (Holland-Ojala Anne & Ojala Jyrki, Vantaa)
BOS, veteranDjaz-Band Edinstvenny Nepovtorimy (Palm Sari, Joensuu)
Best Junior, dogPet Stail Luxury (Leontieva Olga, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchSnou Mirekl Molniya Doma Gryoz (Kukharenko Yana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyMilyi Angel Juravinka (Nisser Blanck Suzanne, SWEDEN)
BOB, breederGrand Tandem (Kirillova Ekaterina, Russia)
BOB, braceStempfort Shalnoy Ogon/Stempfort Zalihvatskaya Kadril (Chistyakova Nataliya)
Standard Poodle, grey, apricot and red
Judge - Landarte Adrian
BOBVolzhskiy Talisman Nagrada (Galina Petukhova, RUSSIAN FEDERATION)
BOSPompano Texas Twister (Tellberg Lena, SWEDEN)
CACIB, dogPompano Texas Twister (Tellberg Lena, SWEDEN)
CACIB, bitchMermix Hasta Manana (Oinonen Katja, Mikkeli)
Best Junior, dogVegas Baltic Dream (Djacenko Olga & Djacenko Jelena, LATVIA)
Best Junior, bitchVolzhskiy Talisman Nagrada (Galina Petukhova, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, braceJoiner's Quality Narek Nestor/Joiner's Quality Narek Nemea (Kosonen Arja, Jaali)
Standard Poodle, black, brown and white
Judge - Meen Richard
BOBAfterglow Maverick Sabre (Biondi Ilaria, PERU)
BOSHuffish Americhan Hightide (Galloway Missy & Sandell Charlotte, SWEDEN)
CACIB, dogAfterglow Maverick Sabre (Biondi Ilaria, PERU)
CACIB, bitchHuffish Americhan Hightide (Galloway Missy & Sandell Charlotte, SWEDEN)
BOB, veteranDomestic Dark Disquised Dreamer (Olofsson Denise, SWEDEN)
BOS, veteranUskomattoman Musta Mimmi (Verkkoniemi Annikki, Helsinki)
Best Junior, dogHuffish American Gangster With Atastar (Langdon Philip, UNITED KINGDOM)
Best Junior, bitchHot Gossip Sweet Kiss- Kiss (Varpunen Hannamaari, Varkaus)
BOB, breederMartina's (Rilanko Tiina & Rilanko Markku, Orimattila)
BOB, braceLapponia's Walk Of Fame/Lapponia's Catwoman (Kuutti Piia, Helsinki)
Medium Size Poodle, grey, apricot and red
Judge - Filippini Enrique
BOBDragonflame's Golden Eye (Saren Anne & Pilvinen Sanna, Turku)
BOSGoldfire's Quixie Sarati (Rautiainen Sanna, Turku)
CACIB, dogDragonflame's Golden Eye (Saren Anne & Pilvinen Sanna, Turku)
CACIB, bitchLennira Dolly Sweet Star (Lennova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranApolet Grey Fitz (Kauranen Johanna & Kauranen Liisa-Inkeri, Vantaa)
BOS, veteranYellowmellow Aurora (Turunen Mari, Hameenlinna)
Best Junior, dogCelesterling Easy Rider (Kati Turunen, Riihimaki)
Best Junior, bitchGoldfire's Quixie Sarati (Rautiainen Sanna, Turku)
BOB, breederGoldfire's (Rautiainen Sanna)
Medium Size Poodle, black, brown and white
Judge - Coad Michael
BOBShining Sun S Tsvetochnoi Poljany (Kania Romana, CZECH REPUBLIC)
BOSLifelong Eternal Joy (Lehtiranta Henni, Kauvatsa as)
CACIB, dogShining Sun S Tsvetochnoi Poljany (Kania Romana, CZECH REPUBLIC)
CACIB, bitchLifelong Eternal Joy (Lehtiranta Henni, Kauvatsa as)
BOB, veteranBazaars Frequent Flyer (Myhrbraaten Anne, NORWAY)
Best Junior, dogFilagon Devoted To You (Valkonen Paivi, Helsinki)
Best Junior, bitchFashion Girl S Tsvetochnoi Poljany (Arkhipova Olga, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyBerg & Blanes Christmas Dream (Larsen Ann-Kristin Flo, NORWAY)
BOS, puppyPipeline's Little Darlin (Svensson Karin, SWEDEN)
BOB, breederOlymbinar's (Lehtiranta Henni)
Miniature Poodle, grey, apricot and red
Judge - Nagler-Magal Yolanda
BOBOrange Kindom Hennessy Joy (Sushchenko V., RUSSIAN FEDERATION)
BOSEvak's Ring Master (Kari Minna & Kari Jonna, Joensuu)
CACIB, dogEvak's Ring Master (Kari Minna & Kari Jonna, Joensuu)
CACIB, bitchOrange Kindom Hennessy Joy (Sushchenko V., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranTrucker's Orgasmo Totale (Koivusalo Katariina, Lieto)
BOS, veteranCleopatra (Makinen Vappu, Orivesi as)
Best Junior, dogSalina Westen Yupiter (Kolodkina Ekaterina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchNatis Clea (Tribuson Cerne Natasa, SLOVENIA)
BOB, breederEvak's (Mankova Natalia, Russia)
Miniature Poodle, black, brown and white
Judge - Gadsby Michael
BOBWillianas Chrysantheme (Blomberg Pia, SWEDEN)
BOSMr.Pontius Od Lalanki (Chrystoph Aneta, POLAND)
CACIB, dogMr.Pontius Od Lalanki (Chrystoph Aneta, POLAND)
CACIB, bitchEscada Of Chanel Coco (Linneberg Charlotte & Kristensen Jorn, DENMARK)
BOB, veteranWillianas Chrysantheme (Blomberg Pia, SWEDEN)
BOS, veteranCaspian Line's Blue Baykal (Kolbe Natascha, GERMANY)
Best Junior, dogSjarmtrollets Livselsker (Sletthaug Anne Mette, NORWAY)
Best Junior, bitchMiss Fiona Od Lalanki (Matlawska Beata, POLAND)
BOB, puppyBebella's Jewell (Torni Armi, Kitee)
BOS, puppyZabavny Kolokolchik Solemdal' (Golovko Elena, Russian Federation)
BOB, breederCaspian (Kolbe Natascha, Saksa)
BOB, braceCaspian Line's Keep Me/Miniwin's La Caspiana (Kolbe Natascha, GERMANY)
Toy Poodle
Judge - Reeve-Newson John
BOBSmash Jp Winner Take It All (Omura Toshinori & Owada Akiko, JAPAN)
BOSSmash Jp Lovely Walk (Kishida Susumu & Toshinori Omura, JAPAN)
CACIB, dogSmash Jp Lovely Walk (Kishida Susumu & Toshinori Omura, JAPAN)
CACIB, bitchSmash Jp Winner Take It All (Omura Toshinori & Owada Akiko, JAPAN)
BOB, veteranSilkwind Moonlight At Zahir (Giuliani Alessandra, ITALY)
BOS, veteranCanmoy's Shamrock (Lund Carita & Papini Claudia, Kaukalampi)
Best Junior, dogYamit Muskat Little Pride Of Art Of Life (Kurbatskaya Polina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchButterfly Iz Severnoy Imperii (Kolesova Antonina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyStaccato's Mistletoe (Harjanne Nina, Espoo)
BOS, puppyStaccato's Jingle Bell (Harjanne Nina, Espoo)
BOB, breederAiri Arabeska (Denisova Victoria, Russia)
BOB, braceOsmanthus Renoir/Butterfly Iz Severnoy Imperii (Kolesova Antonina, RUSSIAN FEDERATION)


Source: www.worlddogshow2014.fi/

Rate:
0

Share:

Add comments: