WDS 2014 Helsinki - winners FCI VII

FCI 7 - Pointing Dogs - results

Braque d'Auvergne
Judge - Amaral Antonio Jose
BOBE'jazz Du Ruisseau De Montbrun (Fantgauthier Gerard, FRANCE)
BOSWildjane's Tears Of Diamonds (Tikkanen Antti, Iisalmi)
CACIB, dogE'jazz Du Ruisseau De Montbrun (Fantgauthier Gerard, FRANCE)
CACIB, bitchWildjane's Tears Of Diamonds (Tikkanen Antti, Iisalmi)
BOB, veteranHera Od Smutne Ricky (Nyman Laura, Sauvo)
Best Junior, dogComtess Archer All Irish Gold (Cichoń Hanna, POLAND)
BOB, breederWildjane's (Bergstén Janette)
Braque du Bourbonnais
Judge - Kerihuel Jean Paul
BOBHunter Gyldenskov De La Pierre D'or (Vatne Gyldenskov Maiken, NORWAY)
BOSEstree De La Benigousse (Vaglio Rubens)
CACIB, dogHunter Gyldenskov De La Pierre D'or (Vatne Gyldenskov Maiken, NORWAY)
CACIB, bitchEstree De La Benigousse (Vaglio Rubens)
BOB, veteranCanine Baeralvahki (Zaff Satu-Päivi, SWEDEN)
Best Junior, dogIn Vino Veritas Du Pech Du Cayrol (Širmenienė Irma & Šepetys Eligijus, Lithuania)
Best Junior, bitchJunona Mazas Brolis (Debreczeni-Szick Katalin, HUNGARY)
BOB, breederCanine (Tammivuori Hannele)
Bracco Italiano
Judge - Griffa Adriana
BOBPraia Dei Sanchi (Salvi Marcello, ITALY)
BOSHeinäaron Don Corleone (Pohjolan-Pirhonen Tarja, Espoo)
CACIB, dogHeinäaron Don Corleone (Pohjolan-Pirhonen Tarja, Espoo)
CACIB, bitchPraia Dei Sanchi (Salvi Marcello, ITALY)
BOB, veteranLogpoint Aroldo (Sahlman Ari, Helsinki)
Best Junior, dogOlympos Il Mio Nouvo Carnevale (Finnich Pedersen Gitte & Finnich Pedersen John, DENMARK)
Best Junior, bitchPolly Dei Sanchi (Lorella Vismara, ITALY)
BOB, breederHeinäaron (Kuusisto Teija, Urjalankylä)
BOB, braceHeinäaron Ferrari Fxx/Periferia Buon Anno (Hautala Noora, Kalajoki)
Braque de l´Ariege
Judge - Kerihuel Jean Paul
BOB, puppyMeldor-Sett Ouragan Puissant (Bergsten Janette & Bergsten Kirsti & Cederberg Maarit, Espoo)
Brittany
Judge - Amaral Antonio Jose
BOBGipsy Du Vallon De La Rigaude (Pourcel Robert, FRANCE)
BOSEgo Iz Mechti Ohotnika (Diratsuyan Vladimir, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogEgo Iz Mechti Ohotnika (Diratsuyan Vladimir, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchGipsy Du Vallon De La Rigaude (Pourcel Robert, FRANCE)
BOB, veteranAroania Fanta (Kuusisto Pirkko)
Best Junior, dogIlo D'alpha Umi Et Sigma Oct (Rauhamäki Sanna & Rauhamäki Teijo, Jyväskylä)
Best Junior, bitchIalta De Passemarais (Simola Jyrki, Vähäkyrö)
BOB, breederVanity (Bergh Hallgeir & Sørensen Gitte Hjorth, Norge)
BOB, braceJarlein Simply The Best/Jarlein Beau Beau (Aho Leila, Yppäri)
English Setter
Judge - Jakkel Tamas
BOBBlue Baltic's Ultra Sonic Bullet (Pietikäinen Anu, Lapinlahti)
BOSWhite Lily Lofty (Pöllänen Jaana & Väkiparta Katja, Valkeala)
CACIB, dogBlue Baltic's Ultra Sonic Bullet (Pietikäinen Anu, Lapinlahti)
CACIB, bitchBlue Baltic's Goldi Lock Rock (Lehto Janette & Örn Marika & Antila Marita, Piikkiö)
BOB, veteranSilver Fog Vernisazh (Korhonen Maaret, Hattula)
BOS, veteranPrerianwithita (Keinänen Jaana & Moilanen Kari, Toivala)
Best Junior, dogEdenbridge Cinnamon Bun (Parna Evelin)
Best Junior, bitchWhite Lily Lofty (Pöllänen Jaana & Väkiparta Katja, Valkeala)
BOB, puppySheradin's Star Black Velvet For Arisland (Bujnowicz Agata & Konkiel Jadwiga, POLAND)
BOB, breederBlue Baltic's (Antila Pirjo Marita, Forssa)
Gordon Setter
Judge - Iversen Per
BOBLudstar Frederick Frankenstein (Ivaldi Michele & Salamon Ludovica, ITALY)
BOSSilent North Amalthea (Paajanen Jutta & Matikainen Henri, Parikkala)
CACIB, dogLudstar Frederick Frankenstein (Ivaldi Michele & Salamon Ludovica, ITALY)
CACIB, bitchSilent North Amalthea (Paajanen Jutta & Matikainen Henri, Parikkala)
BOB, veteranGoango Black Booms (Malo Minna, Ii)
BOS, veteranGoango Black Belle (Hentunen Anne, Mietoinen)
Best Junior, dogEvening-Star Z Ojcowskiej Doliny (Schneider Markus, GERMANY)
Best Junior, bitchRedder Gaelic Legened (Kornecka Monika, POLAND)
BOB, puppyCeltic Frost Kochanej Emilki (Sklorz Grzegorz, POLAND)
BOB, breederGoango (Hentunen Anne)
BOB, braceGoango Black Illusion/Double Dream Loveset Morning Queen (Hentunen Anne, Mietoinen)
Partridge Dog
Judge - Assenmacher-Feyel Hassi
BOBBart Fan 'T Suydevelt (Hoeksema J.W. & Hoeksema F., NETHERLANDS)
BOSDoortje Fan't Suydevelt (Iversen Eivor, SWEDEN)
CACIB, dogBart Fan 'T Suydevelt (Hoeksema J.W. & Hoeksema F., NETHERLANDS)
CACIB, bitchDoortje Fan't Suydevelt (Iversen Eivor, SWEDEN)
BOB, veteranRinus Fan't Suydevelt (Iversen Eivor, SWEDEN)
Best Junior, bitchPebbles Fan 'T Suydevelt (Olsen Tom Vidar, NORWAY)
BOB, breederFan 'T Suydevelt (Hoeksema J.W. & Hoeksema-Schuurman F., Netherlands)
Large Münsterlände
Judge - Staunskjaer Ole
BOBBärbel Vom Löwenberg (Jokinen Janita, Vantaa)
BOSSeefest Bendix (Parkkali Mari, Kangashäkki)
CACIB, dogSeefest Bendix (Parkkali Mari, Kangashäkki)
CACIB, bitchBärbel Vom Löwenberg (Jokinen Janita, Vantaa)
BOB, breederSeefest (Parkkali Mari, Kangashäkki)
Wire-haired German Pointer
Judge - Mattila Paavo
BOBAsta (Tuikkala Minna-Liina & Tuikkala Sami, Liminka)
BOSFerhill's Oaccas (Rantanen Frans & Rantanen Piia, Akaa)
CACIB, dogFerhill's Oaccas (Rantanen Frans & Rantanen Piia, Akaa)
CACIB, bitchAsta (Tuikkala Minna-Liina & Tuikkala Sami, Liminka)
BOB, veteranFerhill's Inari (Ulmanen Minna, Nukari)
BOS, veteranTaikavuoren Mc Majuri (Murtomäki Marko, Mänttä)
Best Junior, dogUri Vom Fuchsberg (Sirviö Anu & Sirviö Olavi, Kontiomäki)
Best Junior, bitchPitkän Sr Halå (Hartikainen Jorma, Säynätsalo)
BOB, breederPitkän (Pitkänen Titta & Pitkänen Kari, Kuopio)
Slovakian Wire-haired Pointing Dog
Judge - Staunskjaer Ole
BOBJorky Classic Dreams Z Milhostovskych Poli (Ryberg Pernilla & Ryberg Rolf, SWEDEN)
BOSClassic Dreams Sea Eagle (Steffan Andersen, NORWAY)
CACIB, dogClassic Dreams Sea Eagle (Steffan Andersen, NORWAY)
CACIB, bitchJorky Classic Dreams Z Milhostovskych Poli (Ryberg Pernilla & Ryberg Rolf, SWEDEN)
Hungarian Vizsla Wire-haired
Judge - Belkin Alexey
BOBZöldmáli Zoe (Shibkova Oksana, Russian Federation)
BOSZöldmáli Dio (Przhelutskaya Natalia & Enaeva Ksenya, Russian Federation)
CACIB, dogZöldmali Torma (Savolainen Hanna, Mänttä)
CACIB, bitchZöldmáli Éber (Suutari Satu & Ollikainen Liisu, Ii)
Best Junior, dogZöldmáli Dio (Przhelutskaya Natalia & Enaeva Ksenya, Russian Federation)
Best Junior, bitchZöldmáli Zoe (Shibkova Oksana, Russian Federation)
BOB, puppyTangrams Habibi (Lusenius Maiju, Oikarainen)
BOB, breederZöldmáli (Miczek Zsófia, Hungary)
French Wire-haired Korthals Pointing Dog
Judge - Staunskjaer Ole
BOBGeisha Du Jardin De Coralicia (Leuqueux Nadine, FRANCE)
BOSGlendower Du Jardin De Coralicia (Leuqueux Nadine, FRANCE)
CACIB, dogGlendower Du Jardin De Coralicia (Leuqueux Nadine, FRANCE)
CACIB, bitchGeisha Du Jardin De Coralicia (Leuqueux Nadine, FRANCE)
Short-haired German Pointer
Judge - Heikkinen-Lehkonen Paula
BOBKora Kajminia (Appelberg Maria, Pojanluoma)
BOSAvaline Poker (Jojkic Zlatko, SERBIA)
CACIB, dogAvaline Poker (Jojkic Zlatko, SERBIA)
CACIB, bitchKora Kajminia (Appelberg Maria, Pojanluoma)
BOB, veteranNero Rio (Čečiņa Zane, LATVIA)
BOS, veteranIloks'in Verna (Halmepuro Mikko & Heikkilä Riikka)
Best Junior, dogMetis Moon Eyes (Thelén Anita, Nurmijärvi)
Best Junior, bitchCharleswood Rhonda (Heikkilä Riikka & Halmepuro Mikko)
BOB, breederCharleswood (Appelberg Maria, Pojanluoma)
BOB, braceRugdelias Vlv Lucius/Rugdelias Tlf Altezza Reale (Kallekleiv Tore, NORWAY)
Hungarian Vizsla Short-haired
Judge - Belkin Alexey
BOBZafir Of Skyrocket (Steponaitytė Justė, LITHUANIA)
BOSGivenchy Kievskie Kashtany (Ilychev D, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogZafir Of Skyrocket (Steponaitytė Justė, LITHUANIA)
CACIB, bitchGivenchy Kievskie Kashtany (Ilychev D, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranCanine Cool Boy (Thelen Anita, Nurmijärvi)
Best Junior, dogAndzar Imperial Yantar (Moshkina Alyona, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchAndzar Success (Wik Catarina, SWEDEN)
BOB, puppyYour Choice Czeck My Winning Step (Ivarsson Johanna, SWEDEN)
BOS, puppyYour Choice Czeck With No Limit (Lehtineva Jari, Jungsund)
BOB, breederAndzar (Lukovkina Svetlana, Russia)
BOB, braceZafir Of Skyrocket/Canberra Of Skyrocket (Steponaitytė Justė, LITHUANIA)
Burgos Pointing Dog
Judge - Kerihuel Jean Paul
BOBB. Potka De Pedralvez (Penttonen Petra, Espoo)
BOSTeyla De Pedralvez (Henttu Kirsi)
CACIB, dogB. Potka De Pedralvez (Penttonen Petra, Espoo)
CACIB, bitchTeyla De Pedralvez (Henttu Kirsi)
Picardy Spaniel
Judge - Kerihuel Jean Paul
BOBRämesuon Ursula (Korkala Unna, Liminka)
BOSHarmageddon Of Sea Bird Sanctuary (Mäkeläinen Raiko & Patjas Tiina-Liisa, Porras)
CACIB, dogHarmageddon Of Sea Bird Sanctuary (Mäkeläinen Raiko & Patjas Tiina-Liisa, Porras)
CACIB, bitchRämesuon Ursula (Korkala Unna, Liminka)
Best Junior, bitchRämesuon Etiäinen (Saurula Kati, Joensuu)
Small Münsterländer
Judge - Kliebenstein Horst
BOBHerrskapets I-Kurbits (Brate Torun, SWEDEN)
BOSQuorum's Lizett (Ståhlberg Katja & Nilsson Benny, SWEDEN)
CACIB, dogHerrskapets I-Kurbits (Brate Torun, SWEDEN)
CACIB, bitchQuorum's Lizett (Ståhlberg Katja & Nilsson Benny, SWEDEN)
BOB, veteranSeitsenaukeen Janka (Kallio Tarja & Kallio Markku, Pyhätunturi)
Best Junior, dogBjörlias Arn Fra Götaland (Hermansson Melinda & Hermansson Mikael, SWEDEN)
Best Junior, bitchGråsidingens Edit (Gillstedt Lena, SWEDEN)
BOB, breederNummituvan (Nummi Erja & Nummi Vesa, Rusko)
Long-haired German Pointer
Judge - Staunskjaer Ole
BOBJahtiladyn Glamour (Brückner Satu & Moilanen Pasi, Mustio)
BOSJasper (Holländer Petri, Rautavaara)
CACIB, dogJasper (Holländer Petri, Rautavaara)
CACIB, bitchJahtiladyn Glamour (Brückner Satu & Moilanen Pasi, Mustio)
English Pointer
Judge - Anttinen Eeva
BOBQuartz Do Vale Carvoeiro (Lumpov Anita, Ruotsinkylä)
BOSRøynåsens Bare Bieber (Gill Robert, NORWAY)
CACIB, dogRøynåsens Bare Bieber (Gill Robert, NORWAY)
CACIB, bitchQuartz Do Vale Carvoeiro (Lumpov Anita, Ruotsinkylä)
BOB, veteranSunhouse Ice Skater (Olsson Berit, SWEDEN)
Best Junior, bitchFjellrypas Rd Il Tempo (Vatne Gyldenskov Maiken, NORWAY)
BOB, breederHaepakka (Rissanen Jorma, Leppävesi)
Spaniel de Pont-Audemer
Judge - Staunskjaer Ole
BOBWestgrove Quatra Rua (Saarela Anna-Maija, Vihtavuori)
BOSGeuze Du Mesnil En Lieuvin (Ruotsalainen Laura & Ruotsalainen Esa, Lammi)
CACIB, dogWestgrove Quatra Rua (Saarela Anna-Maija, Vihtavuori)
CACIB, bitchGeuze Du Mesnil En Lieuvin (Ruotsalainen Laura & Ruotsalainen Esa, Lammi)
BOB, breederWestgrove (Westerlund Minna)
Portuguese Pointing Dog
Judge - Amaral Antonio Jose
BOBEsperanca (Sundholm Erika & Kilpinen Nina, Iittala)
CACIB, bitchEsperanca (Sundholm Erika & Kilpinen Nina, Iittala)
Irish Red Setter
Judge - Thorn-Andrews Zena
BOBApplegrove Bechamel (Trusov Igor, RUSSIAN FEDERATION)
BOSCaemgen's Edge Of Glory (Jobse Sjoerd, SWEDEN)
CACIB, dogApplegrove Bechamel (Trusov Igor, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchCaemgen's Edge Of Glory (Jobse Sjoerd, SWEDEN)
BOB, veteranCaemgen's Butterflies In Winter (Jobse Sjoerd, SWEDEN)
BOS, veteranClever Sett Tennessee Waltz (Lahtinen Sari & Lahtinen Jenni, Kuusankoski)
Best Junior, dogContario Ode Picasso (Sildmäe Svea, ESTONIA)
Best Junior, bitchKarhutarhan Kim Wilde (Larjo Paula & Larjo Lassi, Helsinki)
BOB, puppyFansett Wow Wow (Haverinen Arja & Viertola Minna, Porvoo)
BOB, breederZ Arislandu (Konkiel Jadwiga, Poland)
BOB, braceJetsetter Lamborghini Diablo/Jetsetter Lambrusco Rosso Emilia (Isaenko Irina, RUSSIAN FEDERATION)
Irish Red and White Setter
Judge - Gorman Kathy
BOBRedwhitesilk Dynamite (Siiro Sirke, Nokia)
BOSCourtdown Dancing Queen (Tuomisalo Kati & Valkonen Harri, Vantaa)
CACIB, dogRedwhitesilk Dynamite (Siiro Sirke, Nokia)
CACIB, bitchCourtdown Dancing Queen (Tuomisalo Kati & Valkonen Harri, Vantaa)
BOB, veteranRhoswendale Mairead (Tuomisalo Kati, Vantaa)
BOS, veteranRhoswendale Madigan (Davidsson Päivi Elina, Vantaa)
Best Junior, dogRedwhitesilk Gunpowder (Siiro Sirke, Nokia)
Best Junior, bitchRedwhitesilk Grace (Peltonen Päivi, Vesanka)
BOB, puppyRhoswendale Cardamom Lady (Tuomisalo Kati, Vantaa)
BOS, puppyRhoswendale Cicely Sonny (Järvinen Katja & Reiman Markus, Hyvinkää)
BOB, breederRedwhitesilk (Peltonen Päivi, Vesanka)
Braque Francais, type Pyrenees
Judge - Kerihuel Jean Paul
BOBHulk Du Milobre De Bouisse (Skachek Maria, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogHulk Du Milobre De Bouisse (Skachek Maria, RUSSIAN FEDERATION)
Blue Picardy Spaniel
Judge - Staunskjaer Ole
BOBRosagrus Induno (Herranen-Rask Katri & Rask Jerry, Hämeenlinna)
Best Junior, dogRosagrus Induno (Herranen-Rask Katri & Rask Jerry, Hämeenlinna)
Spinone Italiano
Judge - Griffa Adriana
BOBFragola Tempesta Dineve (Haarala Juho & Haarala Pia, Pattijoki)
BOSTaro Dell'adige (Poli Maria Grazia, ITALY)
CACIB, dogTaro Dell'adige (Poli Maria Grazia, ITALY)
CACIB, bitchFragola Tempesta Dineve (Haarala Juho & Haarala Pia, Pattijoki)
Best Junior, dogStannamore Vittorio Tomaso (Khenkina Marina & Ukraintseva Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchStannamore Vera Celeste Isabel (Khenkina Marina & Ukraintseva Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederFragola (Ylilauri Kerttu)
BOB, braceTrebbio Dell'adige/Ambra Dell'adige (Poli Maria Grazia, ITALY)
Stabyhoun
Judge - Kliebenstein Horst
BOBOobje Oobke V.D. Kraay Heide (Kettunen Kati Ja Jyrki, Jorvas)
BOSBerggreen (Johansen Jan Kofoed, DENMARK)
CACIB, dogBerggreen (Johansen Jan Kofoed, DENMARK)
CACIB, bitchSinisuven Bilehile (Tiainen Pia & Tiainen Teemu)
BOB, veteranLivsgnistans Embla (Hedström Suzanne)
Best Junior, dogDobbie (Viertonen Taija, Rauma)
Best Junior, bitchOobje Oobke V.D. Kraay Heide (Kettunen Kati Ja Jyrki, Jorvas)
BOB, puppySinisuven Dumbo (Pehkonen Elli, Vantaa)
BOS, puppySiebe Chap Fân Bûten Ût (Leppänen Anne & Kääriäinen Risto & Kääriäinen Helena, Maakeski)
BOB, breederCoastal Stars (Kettunen Kati, Jorvas)
Cesky Fousek
Judge - Jancik Leos
BOBBorek Z Chatrnosti (Porubsky Marian & Pitrova Jana, CZECH REPUBLIC)
CACIB, dogBorek Z Chatrnosti (Porubsky Marian & Pitrova Jana, CZECH REPUBLIC)
BOB, veteranBorek Z Duskova Dvora (Porubsky Marian & Pitrova Jana, CZECH REPUBLIC)
Old Danish Pointer
Judge - Lövenkjaer Svend Erik
BOBNeptun (Saugstrup Jens Peder, DENMARK)
CACIB, dogNeptun (Saugstrup Jens Peder, DENMARK)
Weimaraner Short-haired
Judge - Gorman Kathy
BOBDalton Silver Angel Flying Forward (Lapshina Elena, RUSSIAN FEDERATION)
BOSGrace Kelly Atria Cordis (Mikus-Koralewska Dorota, POLAND)
CACIB, dogDalton Silver Angel Flying Forward (Lapshina Elena, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchGrace Kelly Atria Cordis (Mikus-Koralewska Dorota, POLAND)
BOB, veteranWeimaranus Quest For Adventure (Fanetti Silvia, Arezzo - italy)
BOS, veteranWaldwiese Silver N Jazz (Jurniene Jurate, LITHUANIA)
Best Junior, dogRylio Dusty Summer Road (Bendinskas Mindaugas)
Best Junior, bitchElektra Soffio D'amore (Romanyuk E.A., RUSSIAN FEDERATION)
Weimaraner Long-haired
Judge - Gorman Kathy
BOBClassic Dream's Hazel Grouse (Ryberg Pernilla & Ryberg Rolf, SWEDEN)
BOSKamikaze Z Korunova Dola (Vedenoja Sini, Piehinki)
CACIB, dogKamikaze Z Korunova Dola (Vedenoja Sini, Piehinki)
CACIB, bitchClassic Dream's Hazel Grouse (Ryberg Pernilla & Ryberg Rolf, SWEDEN)
BOB, veteranClassic Dream's Yupya (Ryberg Pernilla & Ryberg Rolf, SWEDEN)
Best Junior, dogQasida's Ag Special Weapon (Malinen Heikki, Vantaa)
Best Junior, bitchClassic Dream's Virgo (Bergqvist Åsa, SWEDEN)
BOB, breederDragonghost (Vedenoja Sini, Piehinki)
Pudelpointer
Judge - Kliebenstein Horst
BOBAika Von Der Engelburg (Nuutero Tiina & Nuutero Antti, Lempäälä)
CACIB, bitchAika Von Der Engelburg (Nuutero Tiina & Nuutero Antti, Lempäälä)


Source: www.worlddogshow2014.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: