WDS 2014 Helsinki - winners FCI V, part 2

FCI 5 - Spitz and primitive types - results, part 2

Mexican Hairless Dog Intermediate
Judge - Ojalvo David
BOBUn Papalote Caliente (Criadero Cxaliente, USA)
BOSSarovskiy Suvenir Vaspheya (Goreva O, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogUn Papalote Caliente (Criadero Cxaliente, USA)
CACIB, bitchSarovskiy Suvenir Vaspheya (Goreva O, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranHarmeks Mikelangelo (Komarova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogArango Caliente (Moreno Mata Eleazar Gerardo, SPAIN)
Best Junior, bitchCoronela Citlali Caliente (Moreno Mata Eleazar Gerardo, SPAIN)
Mexican Hairless Dog Miniature
Judge - Ojalvo David
BOBMc'roc Jaguar Negro (Alvarez Roberto, MEXICO)
BOSMc'roc Coral Sea (Criadero Mc'rco, MEXICO)
CACIB, dogMc'roc Jaguar Negro (Alvarez Roberto, MEXICO)
CACIB, bitchMc'roc Coral Sea (Criadero Mc'rco, MEXICO)
Best Junior, dogSheldobchi Derby (Persson Jan-Åke, SWEDEN)
Best Junior, bitchB'ayana Stella Nigra Nudus Deus (Ochs Claudia, SWITZERLAND)
BOB, puppyLimanner Grand Cezar (Sobyanin V., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederMc'roc (Alvarez Marquez Roberto, Meksiko)
Norwegian Elkhound, black
Judge - Fors Jari
BOBBlomma (Fordal Sverre, NORWAY)
BOSTjapp (Onsøien Jon Bjarne, NORWAY)
CACIB, dogTjapp (Onsøien Jon Bjarne, NORWAY)
CACIB, bitchBlomma (Fordal Sverre, NORWAY)
Peruvian Hairless Dog Large
Judge - Filippini Enrique
BOBFarra Huatuntupaq (Kablova V., RUSSIAN FEDERATION)
BOSWanhan Wuoren Yksi Lupaus (Padt G, NETHERLANDS)
CACIB, dogWanhan Wuoren Yksi Lupaus (Padt G, NETHERLANDS)
CACIB, bitchFarra Huatuntupaq (Kablova V., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranAlfonzo (Malmisalo Marja, Helsinki)
BOS, veteranWanhan Wuoren Welhotar (Malmivaara Amy, Yliskulma)
Best Junior, bitchGemma Huatuntupaq (Kablova V., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederWanhan Wuoren (. .)
BOB, braceNakku Rakkans Örnest/Nakku Rakkans Ziva (Flink Jeanette, SWEDEN)
Peruvian Hairless Dog Medium-sized
Judge - Paunovic Dusan
BOBWanhan Wuoren Walon Kajastus (Hult Raija & Votkin Päivi, Pornainen)
BOSUnay Pelito (Allemant Pedro/Santiago, PERU)
CACIB, dogUnay Pelito (Allemant Pedro/Santiago, PERU)
CACIB, bitchTekla (Matilainen Kaisa, Uusikylä)
BOB, veteranWanhan Wuoren Walon Kajastus (Hult Raija & Votkin Päivi, Pornainen)
BOB, breederWanhan Wuoren (. .)
BOB, braceUnay Pelito/Tawari D'inka Espipena (Allemant Pedro/Santiago, PERU)
Peruvian Hairless Dog Miniature
Judge - Paunovic Dusan
BOBAfina Pallada Fratriya Van Edelsieger (Nikitochina Olga, RUSSIAN FEDERATION)
BOSJuansito Del Ngorongoro (Malmivaara Amy, Yliskulma)
CACIB, dogJuansito Del Ngorongoro (Malmivaara Amy, Yliskulma)
CACIB, bitchAfina Pallada Fratriya Van Edelsieger (Nikitochina Olga, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederBay's Bushyfur (Naaralainen Kaarina, Pappinen)
Norrbottenspitz
Judge - Talvitie Marja
BOBPeppi (Kilpeläinen Kati & Turunen Jukka, Kajaani)
BOSNaavan Kiiski (Helisten Mikko & Helistén Marita, Jääli)
CACIB, dogNaavan Kiiski (Helisten Mikko & Helistén Marita, Jääli)
CACIB, bitchPeppi (Kilpeläinen Kati & Turunen Jukka, Kajaani)
BOB, veteranChic Choix Elosalama (Kilpeläinen Kati & Turunen Jukka, Kajaani)
BOS, veteranJoutsenvaaran Becky Lou (Mäkelä Kristiina & Mäkelä Jorma, Kihniö)
Best Junior, dogHopeapajulaakson Reetu (Valjus Tuomo & Valjus Väinö & Saastamoinen Aino, Miehikkälä)
Best Junior, bitchWashaway Valkokultaa (Uusitalo Samuel, Oittila)
BOB, breederWashaway (Kilpeläinen Kati, Kajaani)
BOB, braceHopeapajulaakson Reetu/Hopeapajulaakson Tuuni (Valjus Tuomo, Miehikkälä)
Podengo Portuguese, Wire-haired Large
Judge - Amaral Antonio Jose
BOBIdanha-A-Nova Da Urca (Kristiansen Runi & Kristiansen Treje, NORWAY)
CACIB, bitchIdanha-A-Nova Da Urca (Kristiansen Runi & Kristiansen Treje, NORWAY)
Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size
Judge - Amaral Antonio Jose
BOBAlexandra's Heritage Cavalheiro (Karttunen Tiina & Talvensaari Petri, Montola)
BOSAlexandra's Heritage Bonita (Rautalin Sirkka, Hämeenlinna)
CACIB, dogStagedog Rei Alfonso (Kotilainen Tia, Kolla)
CACIB, bitchAlexandra's Heritage Bonita (Rautalin Sirkka, Hämeenlinna)
BOB, veteranVehkakallion Alexandra (Mulari Jouni, Kellokoski)
BOS, veteranAlexandra's Heritage Aguaceiro (Hokkanen Mirja, Helsinki)
Best Junior, dogAlexandra's Heritage Cavalheiro (Karttunen Tiina & Talvensaari Petri, Montola)
Best Junior, bitchAlexandra's Heritage Cinamomo (Sipiläinen Pirjo & Sipiläinen Jari, Espoo)
BOB, breederAlexandra's Heritage (Mulari Jouni, Kellokoski)
Podengo Portuguese Wire-haired Miniature
Judge - Vasco Pocas Joao
BOBVasco De Viaonte (Morgado Alexandra, PORTUGAL)
BOSSmaughterer's Cristal (Paananen Esko, Pakaa)
CACIB, dogGerseme's Caramelon Carlito (Fellman-Närhi Mimori Sari Maria & Närhi Mika, Vesanka)
CACIB, bitchSmaughterer's Cristal (Paananen Esko, Pakaa)
BOB, veteranVasco De Viaonte (Morgado Alexandra, PORTUGAL)
BOS, veteranHirsituvan Kanerva (Sandholm Eija & Sandholm Sari, Espoo)
Best Junior, dogDixon Bauer (Kujala Hanna-Leena & Mikkola Mervi, Veikkola)
Best Junior, bitchHirsituvan Virvatuli (Rasimäki Salla-Maria & Kärkkäinen Marke, Maaninka)
BOB, breederIrezumi (Tuorilainen Tuija)
BOB, braceDixon Bauer/Just For You Of Great Promise (Kujala Hanna-Leena, Veikkola)
Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size
Judge - Amaral Antonio Jose
BOBNevecereja (Lonka-Salminen Jenna & Karppinen Susanna & Salakari Ruut, Nastola)
BOSCaramelon More Than Words (Fellman-Närhi Mimori & Isoniemelä Sami, Vesanka)
CACIB, dogCaramelon More Than Words (Fellman-Närhi Mimori & Isoniemelä Sami, Vesanka)
CACIB, bitchNevecereja (Lonka-Salminen Jenna & Karppinen Susanna & Salakari Ruut, Nastola)
Best Junior, bitchCaramelon Contrivance (Väisänen Laura, Tampere)
BOB, breederCaramelon (Fellman-Närhi Mimori Sari Maria, Vesanka)
Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature
Judge - Amaral Antonio Jose
BOBPizon's Dom Decisivo (Veiga Gabriela, PORTUGAL)
BOSPizon's Helga Honoris Causa (Tammi Eija & Veiga Gabriela, Prunkila)
CACIB, dogPizon's Dom Decisivo (Veiga Gabriela, PORTUGAL)
CACIB, bitchPizon's Helga Honoris Causa (Tammi Eija & Veiga Gabriela, Prunkila)
BOB, veteranZorro Da Praia Do Ribatejo (Paananen Esko, Pakaa)
BOS, veteranTähtitaivaan Unelma (Hahko Virpi & Hahko Heikki, Koski tl)
Best Junior, dogDitoso O Cacador De Farafra (Jomgart Mari, SWEDEN)
Best Junior, bitchPizon's Hilda Haksatina Ff (Tammi Eija & Laiho Nina, Prunkila)
BOB, puppyDixon Lucky-Amira (Kujala Hanna-Leena & Ruskeepää Veronica, Veikkola)
BOB, breederPizon's (Veiga Gabriela, Portugal)
Swedish Lapphund
Judge - Foss Arne
BOBLoabala Cahppe (Gaup Ann-Brith)
BOSHerding Instinct's Famolas Faust (Marques Cattlin, SWEDEN)
CACIB, dogHerding Instinct's Famolas Faust (Marques Cattlin, SWEDEN)
CACIB, bitchLoabala Cahppe (Gaup Ann-Brith)
BOB, veteranHerding Instinct's Boazu Busig (Marques Cattlin, SWEDEN)
BOS, veteranHerding Instinct's Divan Nemi (Heikkinen Kaisa, Kiiminki)
Best Junior, dogLappbergets Nemo (Ekberg Liselotte, SWEDEN)
Best Junior, bitchHerding Instinct's Qlara Qlarvaken (Marques Cattlin, Sweden)
BOB, puppySjaunjas Arrax (Godt Merete & Törmä Marja, Helsinki)
BOB, breederHerding Instinct's (Marques Cattlin, Sweden)
Grossspitz (Giant Spitz), white
Judge - Kliebenstein Horst
BOBSimeon Vom Berg Sonnenhof (Asikainen Pirjo, Kuopio)
BOB, veteranSimeon Vom Berg Sonnenhof (Asikainen Pirjo, Kuopio)
Best Junior, dogOf Millwood Eerik (Kankainen Anu & Kankainen Harri, Villähde)
Wolfsspitz (Keeshond)
Judge - Sharp-Bale Jean
BOBTuscan Love Story (Koivusalo Pirre & Koivusalo Matti, Kangasto)
BOSArctic Kees Eternal Affair (Ruotsalainen Laura & Ranne Jaana, Lammi)
CACIB, dogTuscan Love Story (Koivusalo Pirre & Koivusalo Matti, Kangasto)
CACIB, bitchNynka Bella Nivalis (Koskinen Johanna, Mustasaari)
BOB, veteranWindrift's Aurora Fund (Höglund Christina, SWEDEN)
BOS, veteranTulisalon Dynamite (Lääkkölä Jukka, Kuivaniemi)
Best Junior, dogSolvargens Ymer (Wendell Susanne, Helsingby)
Best Junior, bitchArctic Kees Eternal Affair (Ruotsalainen Laura & Ranne Jaana, Lammi)
BOB, breederIkurin (Vatanen Pirjo-Liisa & Saarilahti Katariina)
BOB, braceTuscan Love Story/Lady Godiva's Faye Of Eswood (Koivusalo Pirre, Kangasto)
Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown
Judge - V D Berg Hans
BOBTempore Making Waves (Kailasuo Anne & Soronen Salla, Oulu)
BOSMajolisa Zyxxez Mazelamazai (Lundin Annica, SWEDEN)
CACIB, dogViksalan Roter Sand (Teittinen Minna, Taavetti)
CACIB, bitchMajolisa Zyxxez Mazelamazai (Lundin Annica, SWEDEN)
BOB, veteranTempore Making Waves (Kailasuo Anne & Soronen Salla, Oulu)
BOS, veteranKuurakuonon Ace Of Hearts (Tumelius Lea & Viinamäki Karri, Ii)
Best Junior, dogIsaak Zum Alten Feuerwehrturm (Yudina Alina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchPienenpolun Lady Suklaaunelma (Lappalainen Kirsi, Lievestuore)
BOB, breederTempore (Ruotsalainen Laura)
Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours
Judge - Machetanz Peter
BOBPienenpolun Pikku Kettu Vuk (Korhonen Tiina, Otava)
BOSAikuaiven Maidon Kanssa Tee (Petushkova Svetlana)
CACIB, dogPienenpolun Pikku Kettu Vuk (Korhonen Tiina, Otava)
CACIB, bitchAikuaiven Maidon Kanssa Tee (Petushkova Svetlana)
BOB, veteranArzenland Love Story (Gremitskaya Olga, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranPienenpolun Odysseia (Lappalainen Kirsi, Lievestuore)
Best Junior, dogTirhan Lucky Break (Ruotsalainen Esa & Ruotsalainen Laura & Ahola-Vuorinen Minna, Lammi)
Best Junior, bitchGraubube Gaudi (Savolainen Maiju, Kemi)
BOB, breederPienenpolun (Lappalainen Kirsi)
BOB, braceCezar Z Hradu Pajreku/Koivulan Kartanon Roosa Rebeca (Avikainen Helka, Mäntyharju)
Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white
Judge - Machetanz Peter
BOBDamirazin Viidakon Valtiatar (Tuominen Eija, Hämeenlinna)
BOSAmadeus (Kokkonen Raija, Kinkomaa)
CACIB, dogAmadeus (Kokkonen Raija, Kinkomaa)
CACIB, bitchJenkkin's Easy Show (Mäkelä Kristiina & Mäkelä Jorma, Kihniö)
BOB, veteranJenkkin's Arctic Queen (Elovaara Mirja, Pori)
Best Junior, dogNatan Perlowy Ogrod (Jussinpekka Jarmo Henrik & Kotasaari Laura, Kiviniemi)
Best Junior, bitchDamirazin Viidakon Valtiatar (Tuominen Eija, Hämeenlinna)
Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown
Judge - Skok Damir
BOBJotamillen Handsome Hiram (Koponen Teija & Tunturipuro Johanna, Kurolanlahti)
BOSHulmukan Bööna (Toroi Kati)
CACIB, dogJotamillen Handsome Hiram (Koponen Teija & Tunturipuro Johanna, Kurolanlahti)
CACIB, bitchHulmukan Bööna (Toroi Kati)
BOB, veteranMustanpaimenen Krista (Honkanen Johanna, Espoo)
BOS, veteranPienenpolun Diplomatic (Tunturipuro Ida-Maria & Tunturipuro Ida-Maria, Helsinki)
Best Junior, dogTybautt Alain Lukato Gold (Vesa Sari & Limnell Iida, Kylmälä)
Best Junior, bitchBlackbagheera's Xereswein Fur Dich (Luiro-Juntunen Tanja, Paltamo)
BOB, breederJotamillen (Tunturipuro Johanna, Tennilä)
BOB, braceJotamillen Handsome Hiram/Jotamillen Impressive Idella (Koponen Teija, Kurolanlahti)
Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors
Judge - Kliebenstein Horst
BOBMont De Valer Chablis (Nyhus Vivi, NORWAY)
BOSThomdy Dom's Lugano (Hänninen Riitta & Hänninen Jenni, Kangashäkki)
CACIB, dogThomdy Dom's Lugano (Hänninen Riitta & Hänninen Jenni, Kangashäkki)
CACIB, bitchMont De Valer Chablis (Nyhus Vivi, NORWAY)
BOB, veteranDamirazin Oikotie Onneen (Tuominen Eija, Hämeenlinna)
BOS, veteranDamirazin Dynamiitti (Ahtaanluoma Marika & Suonpää Klaus, Somero)
Best Junior, dogDamirazin Firaabeli (Tuominen Eija, Hämeenlinna)
Best Junior, bitchMahti Vahdin Becka (Kääpä Marja-Leena, Pappinen)
BOB, puppyMahti Vahdin Calista (Kääpä Marja-Leena, Pappinen)
BOB, breederBlack Caesar's (Siintovaara Mariella)
BOB, braceGyanta's Beyond Belief/Damirazin Tulisielu (Savolainen Juulia, Turku)
Mittelspitz (Medium size Spitz), white
Judge - Kliebenstein Horst
BOBMintgarden's Sune (Rinkinen Jasmin, Masku)
BOSKäpylä Kuura (Toivanen Johanna, Lahti)
CACIB, dogMintgarden's Sune (Rinkinen Jasmin, Masku)
CACIB, bitchUsvarannan Fantasia (Nuora Katja, Heinävaara)
BOB, veteranKäpylä Kuura (Toivanen Johanna, Lahti)
Best Junior, dogPikku Diivan Jäämies (Mustonen Tytti, Kuusamo)
Best Junior, bitchUsvarannan Erika (Rönkkö Katri, Eno)
BOB, breederUsvarannan (Puruskainen Kirsi Maarit, Joensuu)
Zwergspitz (Pomeranian)
Judge - Carroll Sean
BOBCallevys Empire (Nilsson Mikael & Nilsson Fredrik, SWEDEN)
BOSHobby Maryden Tamerlana (Denisova Marina, LATVIA)
CACIB, dogCallevys Empire (Nilsson Mikael & Nilsson Fredrik, SWEDEN)
CACIB, bitchHobby Maryden Tamerlana (Denisova Marina, LATVIA)
BOB, veteranNoble Art Do's And Don't (Spillman Åkerlund Elisabeth & Skoli Roar H, SWEDEN)
BOS, veteranStar-Ginter Anizabetti (Prikhodkina Ludmila, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogThai Silk Little Lion Man (Galimova Tatiyana & Degtyareva Radmila, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchSalsapom Angel Kiss My Dominica (Kusnezova Evgenia, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyIzumrudny Svet Nice Wish Master (Beznosova Elena & Kusnezova Evgenia, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, puppyBaby-Doll's Glory Of Eden (Paajanen Päivi, Lempäälä)
BOB, breederPipperoo (Lager Mirja, Kirkkonummi)
BOB, braceFon's Flying Prince To Thai Silk/Thai Silk Zone Of Perfection (Mironenko Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)
Samoyed
Judge - Jeavons Guy
BOBCabaka's Everything I Do (Qvist Nana & Morell Gitte, DENMARK)
BOSJäähelmen Prince Of Snow (Varila Tuija & Keski-Kuru Matti, Kokkola)
CACIB, dogJäähelmen Prince Of Snow (Varila Tuija & Keski-Kuru Matti, Kokkola)
CACIB, bitchSmiling Snowball Moon Sonnet (Uspenski Kristiine & Teder Riina, ESTONIA)
BOB, veteranThundery Thysonn De Sanna Gourska (Dubois Nadege, FRANCE)
BOS, veteranTalvituuli Peaceful Pearl (Neva Susanna & Neva Ari, Kangasala as)
Best Junior, dogAgrarium Daa Daa Dear Dylan (Remesaho Kaija & Neva Susanna, Toholampi)
Best Junior, bitchCabaka's Everything I Do (Qvist Nana & Morell Gitte, DENMARK)
BOB, puppyHellas Blueaegean Thetis (Johansson Tuija, Box)
BOS, puppyBelyi Volk Bruce Almighty (Goreva Svetlana & Evgrafova Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederCabaka's (Morell Gitte, Tanska)
BOB, braceDorian Spring Born To Live Siberia/Dorian Spring Cherutti For Amundsen Team (Gladushenko Alla, RUSSIAN FEDERATION)
Shiba
Judge - Burt Andrew
BOBDragon House Mr. Jones (Puranen Marjo & Smith Sandi)
BOSCopperdots Beikoku Riko (Van Der Meer Wilma, NETHERLANDS)
CACIB, dogDragon House Mr. Jones (Puranen Marjo & Smith Sandi)
CACIB, bitchCopperdots Beikoku Riko (Van Der Meer Wilma, NETHERLANDS)
BOB, veteranExplorer's Q-Hime (Hillerby Birgit, SWEDEN)
BOS, veteranArctic Trail's Benito (Timonen Maija-Liisa, SWEDEN)
Best Junior, dogCharming Soul Incipita Vita (Pavlovska Sofie, CZECH REPUBLIC)
Best Junior, bitchYui No Aiko Go Shun'you Kensha (Exposito Silvia, Spain)
BOB, puppyHandzimemesite Oogon (Egorova Alevtina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederExplorer's (Hillerby Birgit, Ruotsi)
BOB, braceGenki Go Del Biagio/Mishima Go Del Biagio (Biagiotti Giuseppe, ITALY)
Shikoku
Judge - Kamisato Hiroshi
BOBYuu-Saiki V.D. Egmato (Van Veghel Egitte, NETHERLANDS)
BOSSupassion's Aimi Sadako (Haapakallio Riina & Marttila Katri, Tampere)
CACIB, dogYuu-Saiki V.D. Egmato (Van Veghel Egitte, NETHERLANDS)
CACIB, bitchKeiko-Michi V.D Egmato (Mitchell Lise, DENMARK)
Best Junior, bitchSupassion's Aimi Sadako (Haapakallio Riina & Marttila Katri, Tampere)
BOB, breederV.D. Egmato (Van Veghel Egitte, Alankomaat)
Siberian Husky
Judge - Pratt Tuula
BOBGjel Gamekeeper (Kistanov Aleksey & Gorbachevskaya Ghanna, Russian Federation)
BOSPolarnaia Noch Darina (Samsonova Elena, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogErzulie Freda Aatu (Ryakshin Alexey, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchTh.Ch.Mysticlight's Mysterious Black Pearl (Kanjanachusak Oranuj, THAILAND)
BOB, veteranIcesmile's Shaman (Pietikäinen Mira & Vesalainen Maritsa & Pietikäinen Jussi, Kontiomäki)
BOS, veteranBedarra V I Warshawski (Virkkunen Niina, Iisalmi)
Best Junior, dogGjel Gamekeeper (Kistanov Aleksey & Gorbachevskaya Ghanna, Russian Federation)
Best Junior, bitchPolarnaia Noch Darina (Samsonova Elena, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyKingston Town De Zakouma (Palm Annette, SWEDEN)
BOS, puppySpectacular Passion The Future Is Ours (Joon Martin, ESTONIA)
BOB, breederOf Siberian Lady (Prpic Mirjana, Serbia)
BOB, braceSnow Team's Jens Weissflog/Snow Team's Just Updated (Auvinen Kirsi, Västinniemi)
Finnish Lapphund
Judge - Sampakoski Saara
BOBPetäjämaan Viksu (Kivijärvi Pirjo & Moilanen Jani, Suomussalmi kk)
BOSLecibsin Suhina (Sundqvist Anne, Kemi)
CACIB, dogPetäjämaan Viksu (Kivijärvi Pirjo & Moilanen Jani, Suomussalmi kk)
CACIB, bitchLecibsin Suhina (Sundqvist Anne, Kemi)
BOB, veteranLecibsin Macce (Miettinen Taina, Palokka)
BOS, veteranAino (Hietanen Katja Hannele, Paimio)
Best Junior, dogTurnukan Nalle (Toitturi Nina, Suur-miehikkälä)
Best Junior, bitchLapinlumon Onnetar (Strömbäck Anette, SWEDEN)
BOB, puppySavumerkin Mymmeli (Vettenranta Sanna, Lautiosaari)
BOS, puppySavumerkin Muumipeikko (Petäjäjärvi Merja, Kiiminki)
BOB, breederPeikkovuoren (Miettinen Taina & Friman Ari)
BOB, bracePeikkovuoren Vahca/Peikkovuoren Wanda (Keinänen Jaana, Kuusjärvi)
Finnish Spitz
Judge - Teini Pekka
BOBLoukkaharjun Lapin Ukko (Silomäki Arvo & Silomäki Päivi, Parkano)
BOSKekkeruusin Ulriikka (Kotisaari Saara Ja Jarmo & Korhonen Pertti, Pyhäntä)
CACIB, dogLoukkaharjun Lapin Ukko (Silomäki Arvo & Silomäki Päivi, Parkano)
CACIB, bitchTaiga (Helander Jukka, Kerimäki)
BOB, veteranKatajahaan Pekka (Simonen Mauno, Tornio)
BOS, veteranSulunmäki Sohvi (Arola Laura & Arola Tapio, Vainikkala)
Best Junior, dogKekkeruusin Uska (Sutinen Saija & Sutinen Aimo, Kajaani)
Best Junior, bitchKekkeruusin Ulriikka (Kotisaari Saara Ja Jarmo & Korhonen Pertti, Pyhäntä)
BOB, puppyRoutamarjan Leni (Heikkinen Mika, Suonenjoki)
BOS, puppyRoutamarjan Vikke (Munter Harri, Kuopio)
BOB, breederKoppelokankaan (Rissanen Birgitta)
BOB, braceKekkeruusin Tikki/Kekkeruusin Ulriikka (Korhonen Pertti, Nakertaja)
Thai Ridgeback
Judge - Paloheimo Annukka
BOBSiam Grand Mung-Mee By D-D-P (Ngampromsakul. Thamarut., THAILAND)
BOSNalada Of Classic Kennel (Poonpol Polthep, THAILAND)
CACIB, dogSiam Grand Mung-Mee By D-D-P (Ngampromsakul. Thamarut., THAILAND)
CACIB, bitchNalada Of Classic Kennel (Poonpol Polthep, THAILAND)
BOB, veteran Fah Sansai (Sidorova Valerys & Arsenyeva ., RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranKhanbull's Ko Lin (Päivärinta Essi)
Best Junior, dogBua-Luang Antar Han Yungai (Golding Sylvester)
Best Junior, bitchLawan Failin Annelisa For Tpl (Formanchuk Elena, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyMidnight Music Take My Soul (Salnikova Ludmila, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, puppyNellirel Aridzh Beauty (Sebrova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederKikkanokan (Helander Carina, Perttula)
BOB, braceKikkanokan Agastya/Kikkanokan Makahea (Helander Carina, Perttula)
Thai Bangkaew Dog
Judge - Paloheimo Annukka
BOB Bowie Of Banpaporn (Ngampromsakul. Thamarut., THAILAND)
BOSMitrapab Hero (Lueksamran Suksawang, THAILAND)
Swedish White Elkhound
Judge - Talvi Hannu
BOB Sarek (Flatås Steinar, NORWAY)
BOSRiistamäen Hekla (Kallio Tarja & Kallio Markku, Pyhätunturi)
Russian-European Laika
Judge - Belkin Alexey
BOBSiltamiehen Vilijonkka (Broman Titi & Broman Peter, Skinnarby)
CACIB, bitchSiltamiehen Vilijonkka (Broman Titi & Broman Peter, Skinnarby)
Volpino Italiano
Judge - Griffa Adriana
BOBLimoncello Del Colle Degli Ulivi (Francini Roberto, ITALY)
BOSAnserina's Virgola (Seesvaara Siiri & Niiles Maini, Espoo)
CACIB, dogLimoncello Del Colle Degli Ulivi (Francini Roberto, ITALY)
CACIB, bitchAnserina's Virgola (Seesvaara Siiri & Niiles Maini, Espoo)
BOB, veteranWishful Thinking Barbie Girl (Lähdeniemi Tuomo, Helsinki)
BOS, veteranRam Del Monte Frondoso (Kilponen Anu, Kuhmo)
Best Junior, dogNerone Del Colle Degli Ulivi (Francini Roberto, ITALY)
Best Junior, bitchNeve Del Colle Degli Ulivi (Francini Roberto, ITALY)
BOB, puppy
Source: www.worlddogshow2014.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: