WDS 2014 Helsinki - winners FCI II, part 1

FCI 2 - Pinscher and Schnauzer, Molossoid and Swiss Mountain and Cattledogs - results, part 1

Aidi
Judge - Paunovic Dusan
BOBFeriq Du Doggenhagen (Keizer Cornelia, FRANCE)
BOSFawhzi Du Doggenhagen (Turkkila Suski & Turkkila Pasi, Kotka)
CACIB, dogFeriq Du Doggenhagen (Keizer Cornelia, FRANCE)
CACIB, bitchFawhzi Du Doggenhagen (Turkkila Suski & Turkkila Pasi, Kotka)
Anatolian Shepherd Dog
Judge - Paunovic Dusan
BOB, puppyChristie Anna Von Tahlspere (Kostová Lenka, CZECH REPUBLIC)
Affenpinscher
Judge - Juslin Johan
BOBTricky Ricky From Yarrow-Hi Tech (Budiman Jongkie & Cooijmans Mieke & None None, INDONESIA)
BOSOrlock Viva La Vita (Lange Veronica & Brown Dr Mhairi & Borg Maria, SWEDEN)
CACIB, dogTricky Ricky From Yarrow-Hi Tech (Budiman Jongkie & Cooijmans Mieke & None None, INDONESIA)
CACIB, bitchOrlock Viva La Vita (Lange Veronica & Brown Dr Mhairi & Borg Maria, SWEDEN)
Best Junior, dogStrongfort Nothingonna Stop Me (Laub Michael & Laub Erik & Mckinnon Kerry, DENMARK)
Best Junior, bitchIndigo Iz Doma Kunets (Gordienko Ievgenia, UKRAINE)
BOB, breederV. Tani Kazari (Cooymans Mieke, Espoo)
BOB, braceZalzoon's Mannerheim/Zalzoon's Siiri Angerkoski (Turunen Merja, Karjaa)
Appenzell Cattle Dog
Judge - Heikkinen-Lehkonen Paula
BOBAlpenhirts Nana Brown (Mannervesi Tuija, Vaskio)
BOSBeda Vom Schlosscappi (Eräjää Vuokko, Parainen)
CACIB, dogAlptricolour Vindzor (Mursula Marita, Hollola)
CACIB, bitchAlpenhirts Nana Brown (Mannervesi Tuija, Vaskio)
BOB, veteranAlpenhirts Ulrica (Mannervesi Atte, Vaskio)
Best Junior, dogBeda Vom Schlosscappi (Eräjää Vuokko, Parainen)
Best Junior, bitchAlpenhirts Marlene (Tukiainen Hannu, Kylänlahti)
BOB, puppyAlpenwasser Edelweiss (Nordman Arja, Martinkylä)
BOB, breederAlpenhirts (Eräjää Vuokko)
BOB, braceMalvin-Carob Vom Inseli Im Schwendetal/Alpenhirts Nora Brown (Eräjää Vuokko, Parainen)
Saint Bernard Dog, Short-haired
Judge - Rossier Christine
BOBWinner Na Kazda Pogode (Pylaeva Yulia)
BOSBlancolin Pepper Mint (Kesti Hanna-Kaisa, Lievestuore)
CACIB, dogWinner Na Kazda Pogode (Pylaeva Yulia)
CACIB, bitchBlancolin Pepper Mint (Kesti Hanna-Kaisa, Lievestuore)
BOB, veteranFlore Du Koubba De La Frasse (Sillanpää Tanja, Röykkä)
Best Junior, dogHarry Potter Vilnoja (Kumpulainen Tarja & Kumpulainen Marjut, Laksiainen)
Best Junior, bitchBig Angel Brillians (Prudnikova Ksenia, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederBreezy Blizzard (Leer Liia, Estonia)
Saint Bernard Dog, Long-haired
Judge - Rossier Christine
BOBSt.Fellix King's Emmerson (Ellerova Martina, SLOVAKIA)
BOSImaani Van't Hof Ten Eynder (De Tandt Franky, BELGIUM)
CACIB, dogSt.Fellix King's Emmerson (Ellerova Martina, SLOVAKIA)
CACIB, bitchImaani Van't Hof Ten Eynder (De Tandt Franky, BELGIUM)
BOB, veteranKing-Baronen's Rules The World (Pallari Mika, Ii)
BOS, veteranKing-Baronen's Pick Pocket (Pallari Mika, Ii)
Best Junior, dogBright Beauty Attention Please (Mesjatseva Sabina & Nugis Maive, ESTONIA)
Best Junior, bitchSt.Zamba's Zoom In On Zilence (Prøven Ruth, NORWAY)
BOB, puppyHannu Helliot De Perabernardo (Huusko Anne & Montonen Maija, Pukkila)
BOS pentu - puppySara Od Mikija (Huusko Anne, Pukkila)
BOB, breederBlancolin (Montonen Maija, Jyväskylä)
BOB, braceEst Kalvana Lion Gold/Est Kalvana Jeffy Perfect Jewel (Kaljulaid Anna, ESTONIA)
Bernese Mountain Dog
Judge - Perosino Guido
BOBBernerdalens Uno Amigo Bueno (Hansen Ann-Kristin, NORWAY)
BOSRidon Hennet Elisee (Suits Raili, ESTONIA)
CACIB, dogSennenhund Rossii Senator (Larina A., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchRidon Hennet Elisee (Suits Raili, ESTONIA)
BOB, veteranBernerdalens Uno Amigo Bueno (Hansen Ann-Kristin, NORWAY)
BOS, veteranRiccarron One Smiling Sun (Jalli Laura, Iittala)
Best Junior, dogStarry Town Indimenticabile George Best (Maurizio Mauro, ITALY)
Best Junior, bitchBottega Veneta Rojaus Bernas (Piskunovas Erikas, LITHUANIA)
BOB, puppyTulipános Berni Newsmaker (Salonen Tiina & Salonen Johny, Tampere)
BOS pentu - puppyBernerbrukets Tingeling (Richter Anita & Börve Lotta)
BOB, breederBerntiers (Sundell Johansson Eva, Sweden)
BOB, braceBernoban Supermarket/Bernoban Supermiina (Törn Kaisa, Savonlinna)
Boxer
Judge - Onstenk-Schenk Ilona
BOBSat`Elit Van Helsing (Gornova Elena, RUSSIAN FEDERATION)
BOSHard To Be An Angel Napmary's Daroq (Sieranen Saija, Saukkola)
CACIB, dogSat`Elit Van Helsing (Gornova Elena, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchHard To Be An Angel Napmary's Daroq (Sieranen Saija, Saukkola)
BOB, veteranGolden Amulette Nena Elegance (Nõmmemaa Mari & Tuvike Taavi)
BOS, veteranVanhelsing Von Fausto (Rauhala Sonja, Muurla)
Best Junior, dogRodrigo Díaz De Vivar Del Alminar De Daimalos (Navas Rodriguez Jose Carlos, SPAIN)
Best Junior, bitchLeeway's Ideal For Cocoon's (Halkomäki Maarit & Kaukonen Jenni, Nurmijärvi)
BOB, puppyArcha Von Samblebens Amadeus (Ikonen Minna & Ikonen Joel, Espoo)
BOB, breederNapmary's (Stahanova Maria, Latvia)
Dogue de Bordeaux
Judge - Skalin Natalja
BOBImk Cassius Clay Mdm (Leto Mirko, ITALY)
BOSAmbiciya Winner For D'or Bordo (Starovoitova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogImk Cassius Clay Mdm (Leto Mirko, ITALY)
CACIB, bitchAmbiciya Winner For D'or Bordo (Starovoitova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranButcher De La Tour Gelle (Dorogova Svetlana & Vrbanovic Dubravko, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranDorsdorf Konsuella (Dorogova Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogHit Harley (Borisenko A., RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchHensoneta Honey Hope (Ivanova E., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyVergenti Hariton Osypaushiy Milostyami (Ohlopkov Andrey, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederMaxento (Kravt Ilona & Kravt Alexei, Puuppola)
Broholmer
Judge - Staunskjaer Ole
BOBGood Mind's Our Osckar (Siivola Anniina, Loimaa)
BOSGreat Master Sweet Dream (Seppänen Aija & Laine Elisa, Jäniksenlinna)
CACIB, dogGood Mind's Gonzalo (Harmoinen Pirjo & Ahonen Veijo, Kalvitsa)
CACIB, bitchGreat Master Sweet Dream (Seppänen Aija & Laine Elisa, Jäniksenlinna)
Best Junior, dogGood Mind's Our Osckar (Siivola Anniina, Loimaa)
BOB, breederGood Mind's (Harmoinen Pirjo)
Bullmastiff
Judge - Burt Andrew
BOBLibrrani's I Am Miss July (Timlin Satu, Tuusula)
BOSPeacekeeper N'leathernecks Axarkan-Bull's (Belman Manuel, SPAIN)
CACIB, dogPeacekeeper N'leathernecks Axarkan-Bull's (Belman Manuel, SPAIN)
CACIB, bitchLibrrani's I Am Miss July (Timlin Satu, Tuusula)
BOB, veteranBullgrin's Be My Gala-Girl (Niemi Olli-Pekka & Niemi Maarit, Lahti)
Best Junior, dogMarconin N Ridgetops Head Of State Is-Dvariskiu (Chmelevskaja Grazina, LITHUANIA)
Best Junior, bitchApophe`Oz Sakura No Hana (Zaychenko Olga, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyWhispering Spirit Is Dvariskiu (Starkuviene Ligita & Chmelevskaja Grazina, LITHUANIA)
BOS, puppyGardian Vince Gold Nikon (Guseva Marina)
BOB, breederGolden Uelsi (Masalskikh Svetlana, Russia)
BOB, braceHereu Del Gorg Negre/Herba Del Gorg Negre (Bonete Mensa Xavier, SPAIN)
Italian Cane Corso
Judge - Griffa Adriana
BOBDorian Gerassi Corso (Gerassi Lazar, ISRAEL)
BOSPuma Gerassi Corso (Gerassi Lazar, Israel)
CACIB, dogDorian Gerassi Corso (Gerassi Lazar, ISRAEL)
CACIB, bitchPuma Gerassi Corso (Gerassi Lazar, Israel)
Best Junior, dogKing Bakster For Amberland (Mezecka Irina, LATVIA)
Best Junior, bitchJulia Cezaris Octavia Apriori Best (Maikova Elena, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyEaglemount Goliath (Helander Elina & Pikkarainen Marko, Lammi)
BOS, puppyEaglemount Felicia (Ilumäe Ettel & Rezullo Paolo)
BOB, breederIz Dinastii Chempionov (Gaidukova Emilia, Russia)
BOB, braceVankoor Hypnos Jc/Vankoor Harta's Memory Jc (Arups Olegs, LATVIA)
Dobermann
Judge - Khomasuridze Revaz
BOBPride Of Russia Barbarossa (Gorbachev Aleksandr, RUSSIAN FEDERATION)
BOSPride Of Russia Sidor (Gorbachev Aleksandr, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogPride Of Russia Sidor (Gorbachev Aleksandr, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchPride Of Russia Barbarossa (Gorbachev Aleksandr, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranSant Kreal Vivache (Gornaya Olga, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogVarlaam Iz Zoosfery (Tomilina I., RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchMagdalena Nera Di Altobello (Visnjic Srdjan, SERBIA)
BOB, puppyWinningmood Angelina Amour (Kauppinen Minna, Tortinmäki)
BOS, puppyKaiser Diperlantera (Abashkina Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederKriegerhof (Aaltonen Kristiina)
BOB, braceEdwin/Ediva (Saarinen Anu, Pankakoski)
Dogo Argentino
Judge - Filippini Enrique
BOBMattia De Don Eloy (Albino Bagnoli, ITALY)
BOSMacha Bravoure Blanche (Kurenkova Alla & Bellavitis Carlos A., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogMattia De Don Eloy (Albino Bagnoli, ITALY)
CACIB, bitchMacha Bravoure Blanche (Kurenkova Alla & Bellavitis Carlos A., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranKerberos Blanco Salvador (Ellonen Pasi & Ellonen Niina, Lahti)
BOS, veteran, MVV-14Imperia Iz Lunnoy Stai (Olsson Katarina, SWEDEN)
Best Junior, dogEstilo Fuerte Leon Magnifico (Kurenkova Alla & Dolzhenkova Ekaterina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchEstilo Fuerte Light Of My Life (Toiviainen Johanna & Kurenkova Alla, Kuusankoski)
BOB, puppyAcero Ugnies Zeme (Rusakova Marina & Bagirian Arno, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, puppyPandora Blanco Diamante (Czertkowa Tatiana, POLAND)
BOB, breederIz Lunnoy Stai (Rusakova Marina, Russia)
Bulldog
Judge - Godfrey Graham
BOBHeaven Bulls Jhonny Deep (Marcellini Massimo, ITALY)
BOSTuhtilan Ensilempi (Orpana Kirsi, Helsinki)
CACIB, dogHeaven Bulls Jhonny Deep (Marcellini Massimo, ITALY)
CACIB, bitchTuhtilan Ensilempi (Orpana Kirsi, Helsinki)
BOB, veteranBramptons Mr Fletcher (Boyko Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
BOS veteraani - veteran, MVV-14Rus Kalido O'xara Style Repin Pictures (Khelmitskaya E., RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogShipshape Beyond Suspicion Ocobo (Bauwens Ilse, BELGIUM)
Best Junior, bitchBullsour Femme Fatale (Tuominiemi Marko & Tuominiemi Suvi, Seinäjoki)
BOB, puppyFantastika Iz Zvezdnogo Legiona (Razova Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
BOS pentu - puppyYoung-King Tao-Tao (Kuusela Anna-Liisa & Turunen Riina, Kuopio)
BOB, breederMöwens (Reimari Tanja & Reimari Harri)
Entlebuch Cattle Dog
Judge - Louhi Kirsti
BOBKorona Rossii Bagration (Sukhoroslov D., RUSSIAN FEDERATION)
BOSLada Kaukuras (Danilova Kseniya, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogKorona Rossii Bagration (Sukhoroslov D., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchLada Kaukuras (Danilova Kseniya, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogKorolevstvo Gornih Psov Shekspir (Svetlana Kalinina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchSchastie Evropy Ormella (Lukanina Ksenia & Khrapko Oksana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederKorolevstvo (Nelli Lin, Russia)
Spanish Mastiff
Judge - Belkin Alexey
BOBMotley House Abis Delight Ice (Egorova I, RUSSIAN FEDERATION)
BOSMotley House Yuvelir Dushi (Egorova I, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogMotley House Yuvelir Dushi (Egorova I, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchMotley House Abis Delight Ice (Egorova I, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranHessi Mastibe (Prudnik Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogGirón De Tierra De Órbigo (Garrido Manuel, SPAIN)
Best Junior, bitchPitomec Gigant Elizabet (Leontieva E, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyMadridsky Dvor Riolago (Kruchinina Marina)
Estrela Mountain Dog, Long-haired
Judge - Vasco Pocas Joao
BOBO'maisa Da Casa De Lôas (Holmström Nina, Lohja)
BOSLouvados Rainbow Star (Vanhanen Satu, Haarajoki)
CACIB, dogLouvados Rainbow Star (Vanhanen Satu, Haarajoki)
CACIB, bitchCibelle Econ (Cepak Miroslav, SLOVAKIA)
BOB, veteranLi'l Folks Take's Tango (Laiho Nina & Laiho Kai-Markus, Vahto)
Best Junior, dogGladlystones Quantum Quercus (Viljander Päivi, Saarentaus)
Best Junior, bitchO'maisa Da Casa De Lôas (Holmström Nina, Lohja)
BOB, breederSteppen Hill's (Uusitalo Sari, Kodesjärvi)
Fila Brasileiro
Judge - Filippini Enrique
BOBAlua Hernandez Xin (Alua Hernandez Kennel, MEXICO)
BOSMiraflores Iv Do Rincao Violento (Manzoni Giulia, ITALY)
CACIB, dogAlua Hernandez Xin (Alua Hernandez Kennel, MEXICO)
CACIB, bitchMiraflores Iv Do Rincao Violento (Manzoni Giulia, ITALY)
BOB, veteranPlod Ljubvi Zhonaina (Kautto Vera, Jyväskylä)
Best Junior, bitchBerenice From Rey's Pride (Dyakonova Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)

Hovawart
Judge - Eerola Tapio
BOBArizona Vom Klinov Hof (Trifonova (Klinova) Oxana)
BOSStelmo's Ghostbuster (Felixson Päivi & Salmijärvi Kirsi, Espoo)
CACIB, dogStelmo's Ghostbuster (Felixson Päivi & Salmijärvi Kirsi, Espoo)
CACIB, bitchArizona Vom Klinov Hof (Trifonova (Klinova) Oxana)
BOB, veteranGwendy Vom Garten Der Freiheit (Felixson Päivi, Espoo)
BOS, veteranHofmacher Fargo (Salmi Katja & Salmi Jukka, Oikarainen)
Best Junior, dogStelmo's Legolas (Kiviluoto-Hannula Soila, Pori)
Best Junior, bitchIllinsaari Niitta (Suutarinen Anna Ja Pekka, Oulu)
BOB, breederHofmacher (Sarkkinen Johanna)
BOB, braceHofmacher Morris/Hofmacher Milan (Sarkkinen Johanna, Kempele)
Great Swiss Cattle Dog
Judge - Heikkinen-Lehkonen Paula
BOBSennenhund Rosii Shangri-La (Geacheva N., Russian Federation)
BOSSennenhund Rossii Equador (Popov T., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogSennenhund Rossii Equador (Popov T., RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogMeafition Dior Beiri (Marena Dace, LATVIA)
Best Junior, bitchFjella Vom Försterrain (Mannel Conny, GERMANY)
BOB, breederJomatanjo's (Ekstrand Yvonne, Sweden)
Austrian Pinscher
Judge - Assenmacher-Feyel Hassi
BOBJosephine Vom Traisenufer (Rastemand Regitze & Benny, DENMARK)
BOSDerastemand's Claude Francois Cloclo (Rastemand Regitze & Benny, DENMARK)
CACIB, dogDerastemand's Claude Francois Cloclo (Rastemand Regitze & Benny, DENMARK)
CACIB, bitchJosephine Vom Traisenufer (Rastemand Regitze & Benny, DENMARK)
BOB, veteranDerastamand's Bertolt (Rastemand Regitze & Benny, DENMARK)
Dogo Canario
Judge - De Santiago Rafael
BOBTyrannus Baluarte De Los Perros (Satton Katarina, RUSSIAN FEDERATION)
BOSJasmine El Presa Gran Canaria (Talaeva Liliya, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogTyrannus Baluarte De Los Perros (Satton Katarina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchJasmine El Presa Gran Canaria (Talaeva Liliya, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogBap De Cluj Hiroto Sun (Gadalean Laurentiu & Roberta, ROMANIA)
Best Junior, bitchDuenos De La Vida Vassa (Zemitis Andris)
BOB, breederCorso Nonparel (Ageeva Anna, Russia)
BOB, braceDuenos De La Vida Bellissimo/Duenos De La Vida Vassa (Zemitis Andris)
Karst Shepherd Dog
Judge - Paunovic Dusan
BOBAmelia My Sentinel (Nilsson Paula, SWEDEN)
Best Junior, bitchAmelia My Sentinel (Nilsson Paula, SWEDEN)
Caucasian Ovtcharka
Judge - Belkin Alexey
BOBRusskii Risk Avrora (Voronovitskaya O., RUSSIAN FEDERATION)
BOSGee (Lapteva Nadya, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogGee (Lapteva Nadya, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchRusskii Risk Avrora (Voronovitskaya O., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranAmazonka Iz Otchego Doma (Chekova E., RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranTeris Taco Hunza (Harju Päiviö, Lapua)
Best Junior, dogKratovo De Lux Admiral (Voronovitskiy V., RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchKratovo De Lux Alfa Dlya Oskar Pljus (Karpova O, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyOsoby Amulet Iz Otchego Doma (Sozonov Ivan, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederRusskii Risk (Yagodkina T., Russia)
BOB, braceErots Tsagun/Lana Zilva (Mals Lily, ESTONIA)
Central Asian Ovtcharka
Judge - Zake Ligita
BOBRatly Ashs Iz Klovi (Ovsaynnikov Anatoliy, RUSSIAN FEDERATION)
BOSTriple Thrust Gudrat Baygazy (Glazunova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogRatly Ashs Iz Klovi (Ovsaynnikov Anatoliy, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchTriple Thrust Gudrat Baygazy (Glazunova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranHatun (Raanto Katriina, Sälinkää)
Best Junior, dogDaryal-Ug Faberzhe Dlya Shevi-Dar (Izhboldina V. & Shustova E., RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchSmolis Haus Vasma (Samoryadov Alexander, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppySmoll's House Guyulchatay (Kisliakov Andrei, BELARUS)
BOS, puppyJaunzembek Almaz (Mazule Lauma, LATVIA)
BOB, breederIz Klovi (Ovsyannikov Anatoliy)
BOB, braceGrafskoe Gnezdo Tuygun/Grafskoe Gnezdo Toza (Danilova Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
Miniature Pinscher
Judge - Nagler-Magal Yolanda
BOBSlavjan Winner (Makarenko Irina, RUSSIAN FEDERATION)
BOSBaron Wolf Ebony Bw (Tiimo Arja-Leena, Kouvola)
CACIB, dogSlavjan Winner (Makarenko Irina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchBaron Wolf Ebony Bw (Tiimo Arja-Leena, Kouvola)
BOB, veteranJoker Show Ataka (Ovodneva Polina & Bystryakova Oxana, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranTheneican's James Dean (Åkesson Göran & Wåger Marie, SWEDEN)
Best Junior, dogValentine Bat-Chen (Berger Shimshon, ISRAEL)
Best Junior, bitchSuper Shine Beautiful And Wild (Naumova Elena, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyBolria's Adeena (Kumpulainen Sara & Karumaa Sanna-Mari, Hauho)
BOS, puppyHelen Hoff Forevor (Selezneva E., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederSlavjan (Baklushin G. V., Russia)
BOB, bracePinserella's Piccolino/Pinserella's Koh-I-Nor (Tammiala Tarja, Riihikoski)
Miniature Schnauzer, black
Judge - Wilberg Leif-Herman
BOBAstra Fortunata Isida Darck Shadows (Prokofyev Vladimir, RUSSIAN FEDERATION)
BOSVictorious Star Ruy Of San (Ryabishchenko Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogPanomaks Bentley (Kirov Dmitriy & Vishnevskaya Yu., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchAstra Fortunata Isida Darck Shadows (Prokofyev Vladimir, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranAfrodite (Nurmela Eija & Nieminen John & Nurmela Eeva & Osmo, Jorvas)
BOS, veteranPanomaks Indian Summer Boy (Vishnevskaya Yulia & Kargapolova Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogVictorious Star Ruy Of San (Ryabishchenko Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchDreamkiss Acme (Chernyavskaya E., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, puppyAstra Fortunata Ya-Gold (Vladimir Prokofiev, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederDreamkiss (Kaptsova T., Russia)
BOB, braceAstra Fortunata Game Point/Astra Fortunata Isida Darck Shadows (Prokofyev Vladimir, RUSSIAN FEDERATION)
Miniature Schnauzer, black and silver
Judge - V D Berg Hans
BOBSteadlyn Recognition (Ejerstad Conti Mia, SPAIN)
BOSRus Pitmark Beyond All Doubt (Bocchino Fabrizio, SPAIN)
CACIB, dogSteadlyn Recognition (Ejerstad Conti Mia, SPAIN)
CACIB, bitchRus Pitmark Immortal Fame (Romanova Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranSasquehanna /Fci/ Gordon (Kaminska Sylwia, POLAND)
BOS, veteranAlgriss Yen Saccess (Agapova Ekaterina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, dogRecognition's Strategist (Ejerstad Conti Mia, SPAIN)
Best Junior, bitchRus Pitmark Beyond All Doubt (Bocchino Fabrizio, SPAIN)
BOB, puppyOvation For Alfa Adrian Ot Barbatsutsy (Gutsal Maria, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederAstra Fortunata (Prokofyev Vladimir, Russia)
BOB, braceSanta Knyrys Wunderkind/Santa Knyrys We Are The Champions (Rogozina Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)

Rate:
0

Share:

Add comments: