WDS 2014 Helsinki - winners FCI I, part 2

FCI 1 - Sheepdogs and Cattledogs (except Swiss Cattledogs) - results, part 2

Bearded Collie
Judge - De Giuliani Claudio
BOBParadise For Dirty Talking (Gerasimenko Regina, RUSSIAN FEDERATION)
BOSAlistair's Pretty Posh (Långsved Marie, SWEDEN)
CACIB, dogParadise For Dirty Talking (Gerasimenko Regina, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchAlistair's Pretty Posh (Långsved Marie, SWEDEN)
BOB, veteranVis Ta Vie De Chester (Koroknai József & Vörös Zsuzsanna, Hungary)
BOS, veteranMemorylane Hold On Tight (Vierimaa Marja & Vierimaa Ari)
Best Junior, dogOldbear Burberry The Beat (Kortelainen Jaana, Juuka)
Best Junior, bitchAlistairs Troublemaker (Långsved Marie, SWEDEN)
BOB, puppyBeardmarked's Push Comes To Shove (Vepsäläinen Liisa & Vepsäläinen Timo, Lieksa)
BOB, breederMemorylane (Brusin Nina)
BOB, braceMemorylane Move Heaven'n Earth/Memorylane The Divine Miz M (Brusin Nina)
Berger Picard
Judge - Kerihuel Jean Paul
BOBTaikurin Aragorn (Niemelä Kaarina & Sallinen Tiina, Narkaus)
BOSViva La Magie De La Tour Philippe (Ranta Johanna & Kosonen Noora)
CACIB, dogTaikurin Aragorn (Niemelä Kaarina & Sallinen Tiina, Narkaus)
CACIB, bitchTaikurin Abacus (Mäkinen Satu-Maria, Mänttä)
BOB, veteranViva La Magie De La Tour Philippe (Ranta Johanna & Kosonen Noora)
Best Junior, dogIlan Des Jardins De Damalis (Otto Tina, DENMARK)
BOB, breederTaikurin (Pakkala Marjaana)
Collie Rough
Judge - Vuorinen Rainer
BOBSeabound's New Love In Town (Johansson Micael, SWEDEN)
BOSSteadwyn Majestic Classical (Burchard Stephanie & Ejerstad Anja, SWEDEN)
CACIB, dogSteadwyn Majestic Classical (Burchard Stephanie & Ejerstad Anja, SWEDEN)
CACIB, bitchSeabound's New Love In Town (Johansson Micael, SWEDEN)
BOB, veteranSteadwyn Moccamint (Lindh-Stausholm Ann-Marie & Rohlin Tomas, DENMARK)
BOS, veteranPahlex Dollar N Dime (Pahl Henriette & Rohlin Tomas, DENMARK)
Best Junior, dogWinston Magiczny Szkot (Grubba Gabriela, POLAND)
Best Junior, bitchBlack Gary Wonderful Birdie (Koivumaa Margit & Ruottinen Johanna, Heinävaara)
BOB, puppyLadnar Kissmaster (Hautaviita Marjo, Kauhajoki as)
BOB, breederRoxier's (Muuronen Anita, Ruotsinkylä)
BOB, braceCesamen Vincent/Cesamen Kirsberry Rose (Lammi Anna-Mari, Kulennoinen)
Long-haired Pyrenean Sheepdog
Judge - Perosino Guido
BOBHob-Nob's Gemme (Fellman Roderick & Clements Yvonne, NETHERLANDS)
BOSHob-Nob's Scandinave (Westerberg Monica & Lundh Ulrika, SWEDEN)
CACIB, dogHob-Nob's Scandinave (Westerberg Monica & Lundh Ulrika, SWEDEN)
CACIB, bitchHob-Nob's Gemme (Fellman Roderick & Clements Yvonne, NETHERLANDS)
BOB, veteranBedeille Du Pic D'arbizon (Sonni-Kautto Teija, Kirkkonummi)
BOS, veteranChez L'ours Vif Couche-Tard (Jussila Johanna & Setälä Johanna, Tampere)
Best Junior, dogEntre Nous Oeil De Faucon (Tankka Soile & Nieminen Eveliina, Luumäki)
Best Junior, bitchDrole D'oiseau Saut A La France (Riihimäki Lea, Kokemäki)
BOB, breederEntre Nous (Tankka Soile, Luumäki)
Polish Lowland Sheepdog
Judge - Stanton Paul
BOBFranek Chluba Z Polski (Staszczyk Urszula & Albertini Janina, POLAND)
BOSFlinkbein Akwarela (Tuohilampi Taija, Lepsämä)
CACIB, dogFranek Chluba Z Polski (Staszczyk Urszula & Albertini Janina, POLAND)
CACIB, bitchFlinkbein Niż Nagroda (Viljanen Maija)
BOB, veteranFlinkbein Akwarela (Tuohilampi Taija, Lepsämä)
BOS, veteranBorgåkers Olen Pikku-Dee (Koskinen Vuokko, Vantaa)
Best Junior, bitchJedna Taka Kontekst (Robak Grzegorz, POLAND)
BOB, breederKontekst (Robak Grzegorz)
BOB, braceDumboss Arnold/Dumboss Bossanova (Koskinen Vuokko, Vantaa)
Puli, other colors
Judge - De Santiago Rafael
BOBBubbleton Feel The Spirit (Vonge Steen & Ravn Jesper, DENMARK)
BOSBubbleton Told You So (Ravn Jesper, DENMARK)
CACIB, dogBubbleton Feel The Spirit (Vonge Steen & Ravn Jesper, DENMARK)
CACIB, bitchBubbleton Told You So (Ravn Jesper, DENMARK)
BOB, veteranCordmaker Hurdy Gurdy (Rüsz Bodil & Huebner Sue & Laub Michael, DENMARK)
Best Junior, dogBubbleton Original Sin (Kivikoski Kirsi & Kivikoski Kari, Kylmälä)
Best Junior, bitchVadrozsa Gyemant At Ximene (Koski Salla & Taipale Kati, Jyväskylä)
BOB, breederBubbleton (Ravn Jesper & Andersen Klaus, Denmark)
Puli, white
Judge - De Santiago Rafael
BOBCastlewolf Unique Windy (Koivisto Miia, Pennala)
BOSCastlewolf White Charms (Virtanen Maaret & Sandbäck Maarit, Lahti)
CACIB, dogCastlewolf White Charms (Virtanen Maaret & Sandbäck Maarit, Lahti)
CACIB, bitchCastlewolf Unique Windy (Koivisto Miia, Pennala)
BOB, veteranNagykunsagi-Csihogo Kincsö (Niskanen Soili, Lempäälä)
BOB, breederCastlewolf (Sandbäck Maarit)
Pumi
Judge - Eerola Tapio
BOBPilisi-Kócos Jeles (Levy Tom & Levy Chris, USA)
BOSNapos Jozsi (Peura Tarja, Keminmaa)
CACIB, dogNapos Jozsi (Peura Tarja, Keminmaa)
CACIB, bitchPilisi-Kócos Jeles (Levy Tom & Levy Chris, USA)
BOB, veteranKarvakorvan Äyskäri (Blomberg Johanna, Vantaa)
BOS, veteranJesper (Ylisaari Jussi & Hanttu Minna Kristiina, Helsinki)
Best Junior, dogKarvakorvan Guru (Paasikivi Mailis, Halli)
Best Junior, bitchSue The Invisible Pumidoro (Pellonpää Helen, SWEDEN)
BOB, breederNapos (Metsävainio Eila)
BOB, braceKisködmönös Csínom Palkó/Kisködmönös Angyika (Metsävainio Eila, Maula)
Romanian Mioritic Shepherd Dog
Judge - Staunskjaer Ole
BOSNordic Delight's Northern Princess (Laski Anne K & Laski Efraim, NORWAY)
Saarloos Wolfdog
Judge - Staunskjaer Ole
BOBWolfteam's Rosso Un Nuovogiorno (Reponen Typy, Norola)
BOSFilippa La Belle De Louba-Tar (Keizer Cornelia, FRANCE)
CACIB, dogWolfteam's Rosso Un Nuovogiorno (Reponen Typy, Norola)
CACIB, bitchFilippa La Belle De Louba-Tar (Keizer Cornelia, FRANCE)
BOB, veteranCh. Giulia Dolce De Louba-Tar (Di Fossombrone Allevamento, ITALY)
BOS, veteranDragon Wolfsirius Yoza Di Canelupi (Broström Mika & Turkkila Suski, Jyväskylä)
Best Junior, bitchHope For The Future Di Fossombrone (Di Fossombrone Allevamento, ITALY)
BOB, breederWolfsirius (Turkkila Susanna)
BOB, braceBrisingr Di Fossombrone/Hope For The Future Di Fossombrone (Di Fossombrone Allevamento, ITALY)
German Shepherd Dog
Judge - Podesta Ramon
BOBSantbiri Ultra (Lagutkina Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
BOSIgl Bi Yamato (Siutkina N., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogIgl Bi Yamato (Siutkina N., RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchSantbiri Ultra (Lagutkina Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranSvarzekoks Skala (Kanerva Outi, Riihimäki)
BOS, veteranBar-Waxan Jaguar (Rantasaari Mervi, Lukana)
Best Junior, dogWilly Vom Kuckucksland (Kiisma Malle & Pikkoja Marii)
Best Junior, bitchNovaspace Curacao (Lappalainen Heini, Kouvola)
BOB, puppyEasy Choice Kulman Kingi (Söderlund Hanna, Helsinki)
BOB, breederSensen Mann (Baggström Kim)
German Shepherd Dog, long and harsh outer coat
Judge - Podesta Ramon
BOBSensen Mann Kyra (Koskinen Maritta, Hämeenkyrö)
BOSPiotr Von Der Zenteiche (Czyruk Grzegorz, POLAND)
CACIB, dogPiotr Von Der Zenteiche (Czyruk Grzegorz, POLAND)
CACIB, bitchSensen Mann Kyra (Koskinen Maritta, Hämeenkyrö)
Best Junior, dogSensen Mann Icarus (Sjögren Tero & Sjögren Satu & Baggström Kim, Lohja)
Best Junior, bitchVita Ad Astra Gloria (Naumova O., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederSensen Mann (Baggström Kim)
Schapendoes
Judge - Tast Harry
BOBLa Familia's Teunchakka Filur Fiano (Seilitz Ninni, SWEDEN)
BOSNille Lycke V.D. Korte Toren (Roponen Mira & Jansson Sari, Orivesi as)
CACIB, dogTrasseli Hui Hai (Savilaakso Satu & Savilaakso Janne, Liminka)
CACIB, bitchLa Familia's Teunchakka Filur Fiano (Seilitz Ninni, SWEDEN)
BOB, veteranTrasseli Coco Mocoma (Autio Silva, Klaukkala)
BOS, veteranLumikuono Uva Marina (Karppinen Sirpa, Puhos)
Best Junior, dogNille Lycke V.D. Korte Toren (Roponen Mira & Jansson Sari, Orivesi as)
Best Junior, bitchMc Marras Tomboy Twister (Frost Jensen Helle, SWEDEN)
BOB, puppyNalle-Haukun Brenda (Lahdenperä Anja, Sastamala)
BOB, breederBuffing (Lehdistö Paula, Vihti)
Schipperke
Judge - Skalin Bo
BOBBeachview's Is Franhowil Tar Baby (Zwoferink Joanne & Lindsey Mclachlan)
BOSIson Mustan Geisha (Nummela Jessica, Riihimäki)
CACIB, dogBeachview's All Caught Up (Presnyakova Irina & Sidorova Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchIson Mustan Geisha (Nummela Jessica, Riihimäki)
BOB, veteranFandal's Jambalaya (Koskela Niina Maarit, Turenki)
BOS, veteranShalako N' Coros Cattin' Around (Stolt Johanna & Ojanperä Risto & Ojanperä Carola, Kauniainen)
Best Junior, dogBeachview's Is Franhowil Tar Baby (Zwoferink Joanne & Lindsey Mclachlan)
Best Junior, bitchBlack Circus Alma (Virtanen Marjatta & Virtanen Lauri & Virtanen Noora, Kerava)
BOB, puppyBallantines Limited Edition S Suschevki (Brushnivskaya Elena, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, puppyBaileys Creme Caramel S Suschevki (Samojlova Alina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederIson Mustan (Nummela Jessica, Riihimäki)
BOB, braceBeachview's All Caught Up/Beachview's Snowstorm (Presnyakova Irina, RUSSIAN FEDERATION)
Portuguese Sheepdog
Judge - Amaral Antonio Jose
BOBJeronimo Da Quinta D'abroeira (Parkkila Juha, Muhos)
BOSHerdsmaid's Atalaia (Sjöstedt Kerstin, SWEDEN)
CACIB, dogJeronimo Da Quinta D'abroeira (Parkkila Juha, Muhos)
CACIB, bitchHerdsmaid's Atalaia (Sjöstedt Kerstin, SWEDEN)
BOB, veteranFunfun Only One (Metsätalo Päivi, Anttola)
Best Junior, bitchHerdsmaid's Cereja (Sjöstedt Kerstin, SWEDEN)
BOB, puppyDama Do Monte Da Bica (Metsätalo Päivi, Anttola)
BOB, breederFunfun (Metsätalo Päivi, Anttola)
BOB, braceHerdsmaid's Tomilho/Herdsmaid's Tijuana (Bjädefors Carina, SWEDEN)
Shetland Sheepdog
Judge - Wight Albert
BOBShellrick's Quite Right (Reider Anne, SWEDEN)
BOSShellrick's Touch My Wishes (Reider Anne, SWEDEN)
CACIB, dogShellrick's Quite Right (Reider Anne, SWEDEN)
CACIB, bitchShellrick's Touch My Wishes (Reider Anne, SWEDEN)
BOB, veteranJaparo Eye Of The Storm (Olsen Finn Helge, NORWAY)
BOS, veteranWindcrest Smart Move (Åkesson Carin, Sweden)
Best Junior, dogOnnenpisaran Voittamaton Riemu (Heliävirta Sirkku & Lilleberg Päivi, Jämsä)
Best Junior, bitchOnnenpisaran Verraton Lysti (Heliävirta Sirkku, Jämsä)
BOB, puppyLemmikkipolun Hurmuripoika (Sillman Sanna, Kaavi)
BOB, breederShellrick's (Reider Anne, Sverige)
BOB, braceLemmikkipolun Freddie/Lemmikkipolun Felicia (Sillman Sanna, Kaavi)
Collie Smooth
Judge - Ericsson Dan
BOBKoiruuksien Typy On Tähti (Lehtoranta Teija, Tervakoski)
BOSClingstone's Got To Be (Asikainen Satu, Pekola)
CACIB, dogClingstone's Got To Be (Asikainen Satu, Pekola)
CACIB, bitchKoiruuksien Typy On Tähti (Lehtoranta Teija, Tervakoski)
BOB, veteranCalibra's Drop Of Honey (Lehtoranta Teija, Tervakoski)
BOS, veteranBell Pepper's Ghost Buster (Kangas Kati, Kruunupyy)
Best Junior, dogClingstone's Marshmallow Fellow (Kangas Kati, Kruunupyy)
Best Junior, bitchKoiruuksien Meri Tähti (Lehtoranta Teija, Tervakoski)
BOB, puppyJudy's Magician Fuzzbox Voodoo (Virtanen Jaana & Virtanen Minna, Humppila)
BOS, puppyOneway's Timothy Dalton (Seppälä Nina, Tirva)
BOB, breederTimonan (Tikkanen Tuula)
BOB, braceNatalain Donn Kolin/Uill Klerian S Volozhki (Loseva O, RUSSIAN FEDERATION)
Slovakian Chuvach
Judge - Jancik Leos
BOBKalliovaaran Meika Princova (Piskunen Ritva, Järvelä)
BOSHaltiavuoren Boja Derek (Latvala Jane, Mäntyharju)
CACIB, dogHaltiavuoren Davádat (Koivuvuori Sari, Kerkkoo)
CACIB, bitchAugenzahn Marina (Marttila Visa, Tuuri)
BOB, veteranKalliovaaran Meika Princova (Piskunen Ritva, Järvelä)
BOS, veteranHaltiavuoren Boja Derek (Latvala Jane, Mäntyharju)
Chodsky Pes
Judge - Jancik Leos
BOBBritta Z Jamenských Valíků (Kananen Jarkko, Tyrnävä)
BOSBrahms J. Lukato Gold (Vesa Sari, Kylmälä)
BOB, puppyCandy (Kankainen Sari & Varjonen Jessica, Jyväskylä)
White Swiss Shepherd Dog
Judge - Haapaniemi Elina
BOBWaroggi Maitreya (Sabirov Dmitry, NORWAY)
BOSBaltic Beauty Galaxy Light (Skopa Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogWaroggi Maitreya (Sabirov Dmitry, NORWAY)
CACIB, bitchBaltic Beauty Galaxy Light (Skopa Tatiana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranWaroggi Neelam (Pekari Ossi, Lemi)
BOS, veteranSvarzekoks Buick Electra (Kojola Tarja, Lapua)
Best Junior, dogBellringer (Baranyuk Mikhail, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchKasmurens Wild Flower Ilia Raye (Martinsson Daniella, SWEDEN)
BOB, puppyWhite Dream Dancer Bright Moon (Salo Tiina & Helenius-Lehtonen Ulla-Maija, Eteläinen)
BOB, breederWaroggi (Wiggenhauser Hannele, Kisko)
BOB, braceOldambt's Special Into Action/Safe Guardian's Love At First Bite (Juottonen Tiina)
Old English Sheepdog
Judge - Anderson Diane
BOBZottels Xtravagance (Mueller Urs, SWITZERLAND)
BOSDizzny'z Supernatural (Wallstrom Ingela, SWEDEN)
CACIB, dogDizzny'z Supernatural (Wallstrom Ingela, SWEDEN)
CACIB, bitchZottels Xtravagance (Mueller Urs, SWITZERLAND)
BOB, veteranBluechannel Aragorn (Leino Minna & Tirri Ari, Tervakoski)
BOS, veteranSoft Motion's April Love (Norima Niina, Mynämäki)
Best Junior, dogSnezhnyi Dozor Oranienbaum (Trushinskaya Anastasia & Puzyrevskaia Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchZottels Coco Chanel (Eriksson Åsa, SWEDEN)
BOB, puppyBluechannel Emma The Queen (Örn Marika & Oksa Leena, Piispanristi)
BOS, puppyBluechannel Edward The Great (Örn Marika & Harstela Niina, Piispanristi)
BOB, breederGriland (Grigoryan Karina, Russia)
Welsh Corgi Cardigan
Judge - V D Berg Hans
BOBBig-Wood's Triumph Renown (Flink Johanna, Pattijoki)
BOSAethwy Blueberry Hill (Mayorova Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogAethwy Blueberry Hill (Mayorova Natalia, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchBig-Wood's Triumph Renown (Flink Johanna, Pattijoki)
BOB, veteranGeestland's Untold Unity (Hämäläinen Mette & Hirsikangas Heli, Kotka)
BOS, veteranNewcard's Make Me Smile (Kolhinoja Inka-Johanna & Kovanen Antti)
Best Junior, dogAgicor Rumcajs Rozbójnik (Rouhiainen Saana, Mönni)
Best Junior, bitchCarddicted Just Watch Me (Eriksson Malin, SWEDEN)
BOB, puppyAstersland Blue Rhapsody (Masiagina Svetlana)
BOS, puppyPluperfect Merrymoon Pathfinder (Zhludova Anna)
BOB, breederBig-Wood's (Flink Johanna & Suominen Raili)
Welsh Corgi Pembroke
Judge - Taylor Sarah
BOBMistycor Game Of Flame (Klimenko K, Russian Federation)
BOSJoshua Prince Iz Doma Infanty (Polikutina L., Russian Federation)
CACIB, dogJoshua Prince Iz Doma Infanty (Polikutina L., Russian Federation)
CACIB, bitchMistycor Game Of Flame (Klimenko K, Russian Federation)
BOB, veteranAnnline's My Ways Chance (Sutela Anneli & Kosunen Maija, Kaipola)
BOS, veteranHaywire's Line Of Faith (Ahlbom Else & Liikamaa Milka, Heinola kk)
Best Junior, dogCaamora Shamquin I Have A Dream For Annline (Sutela Anneli & Quinio Beatrice, Kaipola)
Best Junior, bitchAmber Queen Amberyn (Jermakova Natalja & Snicareva Jelena, LATVIA)
BOB, puppyRowells Find My Way (Sandman Kristiina & Vickholm Hanna, Tuusula)
BOS, puppyAlfawish Fairy Tale (Akylenko Oksana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederMistycor (Rondik Oktyabrina, Russia)
BOB, braceAndvol Mercury/Andvol Monro (Sidorenko Raisa, RUSSIAN FEDERATION)

WDS 2014 Helsinki - winners FCI I, part 1



Source: www.worlddogshow2014.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: