WDS 2014 Helsinki - winners FCI I, part 1

FCI 1 - Sheepdogs and Cattledogs (except Swiss Cattledogs) - results, part 1

Australian Cattle Dog
Judge - Spagnolo Guy
BOBWindwarrior's Sweet N'toxic (Heikkinen Tuulia, Komi)
BOSBanana Bender The Governor (Coletta Paolo & Cappelli Simona, ITALY)
CACIB, dogBanana Bender The Governor (Coletta Paolo & Cappelli Simona, ITALY)
CACIB, bitchWindwarrior's Sweet N'toxic (Heikkinen Tuulia, Komi)
BOB, veteranWorrigal Eager Edith (Kälvinmäki Niina, Korkeakoski)
BOS, veteranKohon Elton (Vainio Seija & Nurminen Kalle, Muurame)
Best Junior, dogBanana Bender Duke Of Edinburgh (Cusan Massimo, ITALY)
Best Junior, bitchSolka From Tasmanian Salt (Ovodneva Polina, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, breederErkkertin (Rantamäki Kerttu & Rantamäki Erkki, Ulvila)
BOB, braceWindwarrior's Dream Catcher/Windwarrior's Sweet N'toxic (Heikkinen Tuulia, Komi)
Australian Kelpie
Judge - Spagnolo Guy
BOBRoyal Coctail Jubileum Shot (Määttänen Taina, Kerava)
BOSBandicoots Happy (Kangas Tanja, Mänttä)
CACIB, dogBestseller Kova Meno (Eestilä Hanne & Eestilä Jukka, Mikkeli)
CACIB, bitchDidaktic's Cosmopolitan (Hiljanen Hanna)
BOB, veteranRoyal Coctail Jubileum Shot (Määttänen Taina, Kerava)
BOS, veteranKelmi Ahkera Antti (Tapio Taina Ilona, Iltasmäki)
Best Junior, dogBandicoots Happy (Kangas Tanja, Mänttä)
Best Junior, bitchDidaktic's Ivanka (Uusitupa-Kärppä Susanna & Palomäki Katariina, Jyväskylä)
BOB, puppyYacatis Happy-Daydream (Satamo Mia, Hirsjärvi)
BOB, breederDidaktic's (Uusitupa-Kärppä Susanna)
Australian Shepherd
Judge - Menaker Ron
BOBAllmark Fifth Avenue (Mr Allan Neil & Allan Angie & Harlow Robert, UNITED KINGDOM)
BOSSilver Dream Aussie's Tambourine Man (Korózs-Papp Judit, HUNGARY)
CACIB, dogSilver Dream Aussie's Tambourine Man (Korózs-Papp Judit, HUNGARY)
CACIB, bitchAllmark Fifth Avenue (Mr Allan Neil & Allan Angie & Harlow Robert, UNITED KINGDOM)
BOB, veteranHazelmoor Merry Mood (Lilja Jaana, Turku)
BOS, veteranBayshore's American Idol (Lovati Gabriella, ITALY)
Best Junior, dogTriplemoon Diamonds Of Smaug (Tikhonova Yana, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchInfinity To Mangry's Des Dolmens D'an Arvor (Ljutić Marko)
BOB, puppyEnergie's Stonepine The Bachelor (Patzold Kerstin, GERMANY)
BOS, puppyPeak River Bridge Over Troubled Sky (Suokko Fanni, Seinäjoki)
BOB, breederDel Whymper Delle G.Jorasses (Lovati Gabriella, Italy)
BOB, braceTriplemoon Absolute Storm/Triplemoon Captain Niobe (Kovalenko Adina, RUSSIAN FEDERATION)
Beauceron
Judge - Wilberg Leif-Herman
BOBFlash Gordon De La Noe D'orient (Wiplier Cecile, FRANCE)
BOSNeliss Warrior Soul (Siilmann Maris & Roosvald Kristi, ESTONIA)
CACIB, dogFlash Gordon De La Noe D'orient (Wiplier Cecile, FRANCE)
CACIB, bitchNeliss Warrior Soul (Siilmann Maris & Roosvald Kristi, ESTONIA)
BOB, veteranUnkan Des Fugues De Saint Alban (Oinonen Tiina, Otalampi)
BOS, veteranRacron Amie De Coeur (Hautamäki Hanna, Littoinen)
Best Junior, dogAlfa Sagitarius Semargl (Zaharova Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchIzorra L'etoile De La Nuit (Kämäräinen Elisa, Perttula)
BOB, breederMoisionmäen (Haapanen-Kallio Juliska & Kallio Juha, Sastamala)
BOB, bracePikkujalon Bottom Pair/Carnimiries Heartbreaker (Kämäräinen Elisa, Perttula)
Belgian Shepherd Dog, Groenendael
Judge - Berton-Sarlat Marie-Francoise
BOBJe M'appelle Xanthe (Hedenberg Sabina, Pålsböle)
BOSRedion Gonzesse (Laaksonen Sari, Ohkola)
CACIB, dogJe M'appelle Xanthe (Hedenberg Sabina, Pålsböle)
CACIB, bitchRedion Gonzesse (Laaksonen Sari, Ohkola)
BOB, veteranJetaime Esprit Du Futur (Laaksonen Sari, Ohkola)
BOS, veteranRedion Desarmante (Parviainen Nina, Hangonkylä)
Best Junior, dogFox Smile Black Garnet (Niemi-Sirviö Liisa, Liminka)
Best Junior, bitchDonatrix Belicia (Lindevall Tarja, Järvelä)
BOB, puppyNo-How Fifth Element (Roms Jaana, Espoo)
BOB, breederTendance (Hannola Hannariikka Elina, Elimäki)
Belgian Shepherd Dog, Laekenois
Judge - Varlet Marie-France
BOBJereck D'eroudur (Järvinen Tiina, Helsinki)
BOSChrissie Vår Letsager (Huusko Anna, Kajaani)
CACIB, dogJereck D'eroudur (Järvinen Tiina, Helsinki)
CACIB, bitchChrissie Vår Letsager (Huusko Anna, Kajaani)
Belgian Shepherd Dog, Malinois
Judge - Varlet Marie-France
BOBNo-How Boring Pal (Hildén Jouko, Pirkkala)
BOSGentiane Dite Kaneli Du Mas Des Lavandes (Joenväärä Sakari & Lavikainen Marko, Vihti)
CACIB, dogNo-How Boring Pal (Hildén Jouko, Pirkkala)
CACIB, bitchGentiane Dite Kaneli Du Mas Des Lavandes (Joenväärä Sakari & Lavikainen Marko, Vihti)
BOB, veteranSimply Minds Hidden Power (Alander Mirja, Yliskulma)
BOS, veteranNo-How Shut Up (Liimatainen Kirsi)
Best Junior, dogTaikatalven Four-Leaf Clover (Joenväärä Sakari & Litmanen Timo & Litmanen Sirpa, Vihti)
Best Junior, bitchMystique Du Hameau St-Blaise (Ström Sonny & Ström Lilleba, SWEDEN)
BOB, puppyBlack Master's Brilla Priima Likka (Kovanen Iida, Elimäki)
BOB, breederTaikatalven (Joenväärä Sakari)
Belgian Shepherd Dog, Tervueren
Judge - Gesquiere Hugo
BOBMustantuiskun Santeli (Piispa Tarja, Virolahti)
BOSFlammeus U Make Me Love (Sorsa Tarja & Hotanen Tiina)
CACIB, dogMustantuiskun Santeli (Piispa Tarja, Virolahti)
CACIB, bitchFlammeus U Make Me Love (Sorsa Tarja & Hotanen Tiina)
BOB, veteranFlammeus Freya Pretty (Hotanen Tiina & Hotanen Jan-Erik, Turku)
BOS, veteranPyrytuulen Tulennielijä (Sihvonen Satu, Joutseno)
Best Junior, bitchDuvel Chandra (Tikka Tuija & Oksanen Jouni, Hajala)
BOB, puppyNaughty Its Me Di Scottatura (Leiqvist Tuula, Vantaa)
BOB, breederFlammeus (Hotanen Tiina & Hotanen Jarno, Turku)
BOB, braceDumle Diplomat Von Virunique/Daim Diamant Von Virunique (Hakulinen Niina, Ylämaa)
Bergamasco
Judge - Griffa Adriana
BOBLete Del Piervez (Bignamini Claudia, ITALY)
BOSGala Del Piervez (Del Piervez Allevamento, ITALY)
CACIB, dogLete Del Piervez (Bignamini Claudia, ITALY)
CACIB, bitchGala Del Piervez (Del Piervez Allevamento, ITALY)
BOB, veteranTempeluddens Eleganza (Gode Maria, SWEDEN)
Best Junior, dogRastafellow's Sono Fortunello (Haaka Marjo, Helsinki)
Best Junior, bitchRastafellow's Sono Birbante (Vehviläinen Eija & Nieminen Anita, Mynämäki)
BOB, breederRastafellow's (Vehviläinen Eija, Mynämäki)
Border Collie
Judge - Merchant Marie
BOBMaccabee Angel's Kiss (Forss Mathias & Dumell Anna, SWEDEN)
BOSPikkupaimenen Jazz You Up (Haakana Jari, Riihimäki)
CACIB, dogSimaro Cold As Ice (Adelsperger Silvia, GERMANY)
CACIB, bitchPikkupaimenen Hento Kuiskaus (Kauppinen Miia & Kauppinen Tommy & Solanti Sari, Kokkola)
BOB, veteranMaccabee Angel's Kiss (Forss Mathias & Dumell Anna, SWEDEN)
BOS, veteranPikkupaimenen Jazz You Up (Haakana Jari, Riihimäki)
Best Junior, dogLucky For You Vamos A La Playa (Bényi Kristóf, HUNGARY)
Best Junior, bitchViiva La Tia I Am On A Wave (Garbacka Warecka Anna, POLAND)
BOB, puppyPeuhuliinan Ruskailta (Laine Sirpa, Vantaa)
BOB, breederPikkupaimenen (Solanti Sari)
Bouvier des Flandres
Judge - Talvitie Marja
BOBLaroz-Unique V.D. Vanenblikhoeve (Bruintjes-Schaap H. & Visser W., NETHERLANDS)
BOSSarol Yakira (Häger Jenny & Salmela Arja)
CACIB, dogLaroz-Unique V.D. Vanenblikhoeve (Bruintjes-Schaap H. & Visser W., NETHERLANDS)
CACIB, bitchZennah-Faisca V.D. Vanenblikhoeve (Bruintjes-Schaap H., Netherlands)
BOB, veteranSarol Tootsie (Paavola Tiina Katariina, Vantaa)
BOS, veteranSarol Tornado (Taipalinen Eija & Ranta Ari, Mikkeli)
Best Junior, dogHit Alivet Miron (Kapustina Ekaterina, RUSSIAN FEDERATION)
Best Junior, bitchSarol Yakira (Häger Jenny & Salmela Arja)
BOB, breederFamily Flight (Mesceryakova Irina, Russia)
Bouvier des Ardennes
Judge - Talvitie Marja
BOBHasenhirsch Alpha (Juvonen Anna & Nuutinen Lauri, Helsinki)
CACIB, bitchHasenhirsch Alpha (Juvonen Anna & Nuutinen Lauri, Helsinki)
Briard
Judge - Kerihuel Jean Paul
BOBCognac Vesely Dvor (Csapora Dóra Nagyné, HUNGARY)
BOSBerger La Motte's Magica Czarna (Ränssi Katarina & Linden Monica, SWEDEN)
CACIB, dogCognac Vesely Dvor (Csapora Dóra Nagyné, HUNGARY)
CACIB, bitchBerger La Motte's Magica Czarna (Ränssi Katarina & Linden Monica, SWEDEN)
BOB, veteranTeenager Moravia Campanella (Olga Novitckaia, RUSSIAN FEDERATION)
BOS, veteranSmooth Breeze Bonneville (Ilola Päivi, Peipohja)
Best Junior, dogCartier Monzerat Mighty Master (Edström Anette, SWEDEN)
Best Junior, bitchBoondock's Oh-What A Party Mama (Honko Laura & Pellas Anu & Pellas Jari, Tampere)
BOB, puppyUnder A Violet Moon Moravia Campanella (Touronen Mariia & Knuutti Ulla-Maija, Sastamala)
BOS, puppyUnlimited Speed Moravia Campanella (Nora Piia, SWEDEN)
BOB, breederZhamanen (Touronen Mariia)
BOB, braceO'remington Steele Nadina-Sis/Kendra Sarrah Nadina-Sis (Hohmann Ruth, GERMANY)
Ceskoslovensky Vlcak
Judge - Jancik Leos
BOBVacuna Passo Del Lupo (Casali Nicolo, ITALY)
BOSDanko Passo Del Lupo (Carraro Rudy, ITALY)
CACIB, dogDanko Passo Del Lupo (Carraro Rudy, ITALY)
CACIB, bitchVacuna Passo Del Lupo (Casali Nicolo, ITALY)
BOB, veteranWolfsirius Wanted Wolf (Heikkinen Janica)
Best Junior, dogTaabernakkelin Mr Matador (Salo Jenni & Suokallio Satu, Horo)
Best Junior, bitchWolfteam's Inter Canem Et Lupum (Axi-Timmerbacka Nina, Loppi)
BOB, breederTaabernakkelin (Suokallio Satu-Sinikka)
BOB, braceCzambor Z Vlciho Dubu/Eetee Ii Od Uhoste (Stelmachowski Grzegorz, POLAND)
South-Russian Ovtcharka
Judge - Kuplyauskas Evgeny
BOBRusskiy Velikan Kudesnitsa (Usanova V., RUSSIAN FEDERATION)
BOSBelaja Vorozheja Optimist (Bykhovsky Yury, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, dogBelaja Vorozheja Optimist (Bykhovsky Yury, RUSSIAN FEDERATION)
CACIB, bitchRusskiy Velikan Kudesnitsa (Usanova V., RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranMeranos Golda (Anttila Terhi)
Best Junior, dogAbsolut Arete Yali (Sompio Anu, Riihimäki)
Best Junior, bitchAbsolut Arete Yvette (Sompio Anu, Riihimäki)
BOB, breederBalandis (Starodubceva Natalija, Lithuania)
hollanninpaimenkoira, karkeakarvainen - Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired
Judge - Onstenk-Schenk Ilona
BOBWoodenshoe's Shooting Star (Salminen Mira, Kajaani)
BOSHäjy De Blauwe Pastorie (Eerikäinen Ulla, Villähde)
CACIB, dogHäjy De Blauwe Pastorie (Eerikäinen Ulla, Villähde)
CACIB, bitchWoodenshoe's Shooting Star (Salminen Mira, Kajaani)
BOB, veteranNambygo Ik Ben Idefix (Eerikäinen Ulla, Villähde)
BOS, veteranHetty Blok V.D. Vinkenburcht (Mäkynen Mirja, Kilvakkala)
Best Junior, dogAloha Kãkou Roel Romi (Tamminen Tiia, Nokia)
Best Junior, bitchHantaywee Chu Nalani (Wink Tarja, Riihikoski)
BOB, breederMeevaller (Järvinen Riitta-Maija, Pinsiö)
BOB, braceZemin Enne-Star/Zemin Eiku Titan-Heti (Granqvist Katariina, Uusikaupunki)
Dutch Shepherd Dog, Short-haired
Judge - Onstenk-Schenk Ilona
BOBCobranne De La Fureur De Vivre (Baudry Didier & Chapelle Anny, FRANCE)
BOSJunipermoor's Northern Harrier (Ehrnstén Ulrika, Tenala)
CACIB, dogJunipermoor's Northern Harrier (Ehrnstén Ulrika, Tenala)
CACIB, bitchCobranne De La Fureur De Vivre (Baudry Didier & Chapelle Anny, FRANCE)
BOB, veteranRochallor Love Walks In (Liikanen Krista, Orimattila)
Best Junior, dogEsaber Sterke Mnementh (Väisänen Noora, Risti)
Dutch Shepherd Dog, Long-haired
Judge - Onstenk-Schenk Ilona
BOBHertogin Hadewych V.D. Rozeborgh (Närvä Katia, Killinkoski)
BOSKenraali (Kosonen Eira, Elimäki)
CACIB, dogKenraali (Kosonen Eira, Elimäki)
CACIB, bitchHertogin Hadewych V.D. Rozeborgh (Närvä Katia, Killinkoski)
BOB, veteranBlack Aura's Daphne Bonzer (Ampuja Anu)
Best Junior, bitchShooters Brindle Ancilla Lenita (Ampuja Anu & Kivilä Netta)
BOB, breederSvartskenens (Hage Ulla)
Catalan Sheepdog
Judge - De Santiago Rafael
BOBAtengos Great Pretender (Amren Mariana, SWEDEN)
BOSElna Sisdits (Amren Mariana, SWEDEN)
CACIB, dogAtengos Great Pretender (Amren Mariana, SWEDEN)
CACIB, bitchElna Sisdits (Amren Mariana, SWEDEN)
BOB, veteranBoniton Karamel (Pasanen Maija-Liisa, Hiltulanlahti)
BOS, veteranSanttulan Nemo (Ala-Laurila Marja & Kylmälahti Päivi, Ruovesi)
Best Junior, bitchLa Petit Rana's Znäcka De Ranita (Danheimer Nilsson Susanne, SWEDEN)
BOB, breederLullabergets (Ekström-Andersen Eva, Mariehamn)
Komondor
Judge - Eerola Tapio
BOBWolfsirius Get's Your Attention (Koivisto Miia, Pennala)
BOSFelhö Kocos Kiraly Puszta (Kloss Jochen & Kloss Bärbel, GERMANY)
CACIB, dogWolfsirius Get's Your Attention (Koivisto Miia, Pennala)
CACIB, bitchFelhö Kocos Kiraly Puszta (Kloss Jochen & Kloss Bärbel, GERMANY)
Best Junior, dogAndahazi Tanyak Öre Astor (Sokal Maria-Theresia, AUSTRIA)
BOB, puppySzentmiklosi Kektavi Okoska (Tomina Yuliya, RUSSIAN FEDERATION)
Croatian Sheepdog
Judge - Skok Damir
BOBTuus Kuhnusarvio (Kettukangas Satu & Soini Toni, Raahe)
BOSTuus Hiinokka (Jalomeri Pia, Helsinki)
CACIB, dogTuus Kuhnusarvio (Kettukangas Satu & Soini Toni, Raahe)
CACIB, bitchTuus Hiinokka (Jalomeri Pia, Helsinki)
BOB, breederTuus (Uuskivi Tarja & Raita-Aho Tommi, Lempäälä)
Kuvasz
Judge - Eerola Tapio
BOBZahia - Tamaris Vom Quecksilber (Hellinger Mariette, GERMANY)
BOSCzaruso Brian Little (Blomqvist Jennie, SWEDEN)
CACIB, dogCzaruso Brian Little (Blomqvist Jennie, SWEDEN)
CACIB, bitchZahia - Tamaris Vom Quecksilber (Hellinger Mariette, GERMANY)
BOB, puppyBakari Vom Quecksilber (Parikka Kirsti)
Lancashire Heeler
Judge - Stanton Paul
BOBMyheels Tuxedo (Sundholm Tiina, Lohja)
BOSBovenop Clara Heeler (Hakkarainen Katja, Jokela)
BOB, veteranMc Heel's J-Lo (Teräväinen Eeva)
BOS, veteranAxa's Power Of The Axe (Korhonen Hanna, Helsinki)
BOB, breederBovenop (Lähdekorpi Marketta, Urjala as)
Short-haired Pyrenean Sheepdog
Judge - Perosino Guido
BOBBila Du Pic D'espade (Tapaninaho Sanna, Kempele)
BOSTottakai Uskomaton Olen (Hautamäki Jenni)
CACIB, dogGin Fizz De La Vie Pastorale (Hyttinen Pilvi, Joensuu)
CACIB, bitchBila Du Pic D'espade (Tapaninaho Sanna, Kempele)
BOB, veteranTottakai Kaunis Veera (Vikman Osmo & Vikman Seija, Kotka)
Best Junior, dogTottakai Uskomaton Olen (Hautamäki Jenni)
Best Junior, bitchTottakai Voin Olla Valoisa (Holopainen Hanna, Kuopio)
BOB, breederTottakai (Vikman Seija, Kotka)
Maremma and Abruzzese Sheepdog
Judge - Dondina Paolo
BOBGiotto Di Lucus Angitiae (Segato Gabriella, ITALY)
BOSOrtica Dell'antica Tenuta (Allevamento Dell'antica Tenuta, ITALY)
CACIB, dogGiotto Di Lucus Angitiae (Segato Gabriella, ITALY)
CACIB, bitchOrtica Dell'antica Tenuta (Allevamento Dell'antica Tenuta, ITALY)
Best Junior, dogMareus Marcello Di Bellosguardo (Frondelius Petra Johanna, Valkeala)
Best Junior, bitchFinska Filippa Mei Dan Di Santamaria (Kajander Nada, Förby)
BOB, breederMirosvet (Svrtlana Mironova, Venäjä)
Mudi
Judge - Eerola Tapio
BOBKilvan Formas Fecske (Vepsäläinen Heli, Mätäsvaara)
BOSNyirségfia Bence (Hohtela Riitta & Zsiros Csaba, Hämeenlinna)
CACIB, dogNyirségfia Bence (Hohtela Riitta & Zsiros Csaba, Hämeenlinna)
CACIB, bitchSzinesgyöngy Angyalka (Realfsen Inga, NORWAY)
BOB, veteranKilvan Formas Fecske (Vepsäläinen Heli, Mätäsvaara)
BOS, veteranMustapippurin Nokipoika (Åkerfelt Silja, Salo)
Best Junior, dogTake One Black Starwar (Lonka Emma, Lappeenranta)
Best Junior, bitchTake One Blue Starlight (Tikkaniemi Sini, Vantaa)
BOB, breederMustapippurin (Laukkanen Tiina, Suonenjoki)
BOB, braceNyirségfia Bence/Abrandos Ékszer (Hohtela Riitta, Hämeenlinna)
Tatra Shepherd Dog
Judge - Staunskjaer Ole
BOBHugo-Boss Des Arcanes D'hermes (Kucner Wojciech, POLAND)
BOSSnowy Coats Dazzling Pretty (Ralli Tuomas, Taipalsaari)
CACIB, dogHugo-Boss Des Arcanes D'hermes (Kucner Wojciech, POLAND)
CACIB, bitchIngermanlandija Emerald Of The World (Abbaturova Svetlana, RUSSIAN FEDERATION)
BOB, veteranSnowy Coats Destroy Ice (Makkonen Titta, Ala-särkilahti)
BOS, veteranSnowy Coats Dazzling Pretty (Ralli Tuomas, Taipalsaari)
Best Junior, dogMarco Polo Alpejskie Zauroczenie (Kucner Wojciech, POLAND)

WDS 2014 Helsinki - winners FCI I, part 2



Source: www.worlddogshow2014.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: