Results of the International Dog Show «Tallinn Winner 2015» 11-12 April

Best Puppy (Saturday, 11 April)

Judge - Lorena Merati (Italy)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL LUMINOUS MERCURY, owner - Kristiine Uspenski (Estonia)
2 Place — American Akita INULINE SUMMERTIME, owner - Alexandra Vinogradova & Kristina Ushkova, Russia
3 Place — American Staffordshire Terrier MASTERBOLT GOLD RUSH, owner - Oona Reponen (Finland)
4 Place — Dachshund miniature smooth-haired, NAA-NAAN HIENOHELMA, owner - Saila Skyttä & Unto Timonen & Sampo Miettinen (Finland)

Best Puppy (Sunday, 12 April)

Judge - Jeff Horswell (United Kingdom)
1 Place — Whippet ABSOLIUTI IDILE FANTASY, owner - Ramune Balciuniene & Jolanta Pyragiene (Lithuania)
2 Place — Castro Laboreiro Dog (Cão de Castro Laboreiro) FUNFUN SUKLAA UNELMA, owner - Päivi Metsätalo (Finland)
3 Place — Greyhound ESTET CLASSIC ABSOLUTE, owner - Olga Gorbatšjova (Estonia)
4 Place — Shih Tzu LUSTICA DYJON HARIBO, owner - Ulla Ostra (Estonia)

Best Junior (Saturday, 11 April)

Judge - Göran Bodegård (Sweden)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL MY WAY TO FLY, owner - Kristiine Uspenski & Chen Ying (Estonia)
2 Place — Leonberger PIA DESIDERATA DIANTHUS GOLDEN CROSS, owner - Yulia Tsybulnikova (Russia)
3 Place — Beagle ABSOLUTELY SPOTLESS IDOL, owner - Brit-Hell Ruus (Estonia)
4 Place — Australian Silky Terrier NIGHT DANCER BOHEMIA XSANTIA, owner - Teija Tripolitis (Finland)

Best Junior (Sunday, 12 April)

Judge - Christine Rossier (Switzerland)
1 Place — Australian Shepherd MYSTIC FALLS BAZINGA! , owner - Marge Perri & Jane Evert (Estonia)
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) DIAMELLA INVOLVED IN CRIME, owner - Jaana Karenmaa-Nurminen & Eija Pulkkinen (Finland)
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) HEINÄARON ZAFFERANO, owner - Katleen Lukin (Estonia)
4 Place — Afghan Hound OSHANAMEH'S MARK MY WORDS, owner - Anne Naarits & Iren Naarits (Estonia)

Best Veteran (Saturday, 11 April)

Judge - Jørgen Hindse (Denmark)
1 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) SMART WOOD HILLS UMA, owner - Helena Kanerva (Finland)
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) SANTARINTEEN JADE, owner - Piia Nieminen (Finland)
3 Place — Beagle WOLMAR STAR DEKO, owner - Janis Šelders (Latvia)
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) BLYTHEWOOD KINDLY CHAP, owner - Irina Lukasevich (Russia)

Best Veteran (Sunday, 12 April)

Judge - Antoaneta Penkova (Bulgaria)
1 Place — Puli CASTLEWOLF ABERGINE, owner - Mirka Luostari (Finland)
2 Place — Poodle (Caniche) MARTINA'S CANDELARIO, owner - Inga Siil (Estonia)
3 Place — Chinese Crested Dog SUN DAN MAGIC KEY, owner - Maria Kajalainen & Anni Rytkönen-Tetri (Finland)
4 Place — Bichon Havanais (Havanese) BANNERA'S GILDED GEMSTONE, owner - Tanja Hokkanen (Finland)

Best Breeder (Saturday, 11 April)

Judge - Maija Heinilä (Norway)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) RIDON HENNET, owner - Raili Suits (Estonia)
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) ANGELSTONE, owner - Natalja Žgun & Galina Markina & Olga Lomovtseva (Estonia)
3 Place — Estonian Hound (Eesti Hagijas) SAKSTE, owner - Maris Siilmann & Marika Hiiemaa (Estonia)
4 Place — Keeshond (Wolfsspitz) EERONDAALI, owner - Petri Turunen (Finland)

Best Breeder (Sunday, 12 April)

Judge - Lilian Pajulaid (Estonia)
1 Place — Boston Terrier BARROCO'S, owner - Tarja Hyvärinen (Finland)
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) FIKRET'S, owner - Marika Tenhunen (Finland)
3 Place — Afghan Hound OSHANAMEH'S, owner - Anne Naarits & Iren Naarits (Estonia)
4 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) WEEWADDLE, owner - Niina Wessman (Finland)

Best Progeny (Saturday, 11 April)

Judge - Lilian Pajulaid (Estonia)
1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) EURO POWER BOY TOY, owner - Kati-Maija Korhonen (Finland)
2 Place — Basenji FARAOLAND VIKING IDUN, owner - Kerli Liivand & Maire Tõnuris (Estonia)
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) RIDON HENNET ILLINOIS, owner - Raili Suits & Margo Vilmann (Estonia)
4 Place — Estonian Hound (Eesti Hagijas) ALITA, owner - Marika Hiiemaa & Maris Siilmann (Estonia)

Best Progeny (Sunday, 12 April)

Judge - Lorena Merati (Italy)
1 Place — English Springer Spaniel BIMBIK'S FINCH, owner - Heigo Tammiste & Katrin Juurak (Finland)
2 Place — Golden Retriever GOLDEN TUNES ROCKET MAN, owner - Mairi Siimon (Estonia)
3 Place — Cavalier King Charles Spaniel HELANDROS MISS MOONPEARL, owner - Reelika Reinomägi & Heli Järvet (Estonia)
4 Place — French Bulldog (Bouledogue français) TOCHKA PRITJAZHENIJA VARVARA, owner - Toni Saira & Noora Ihalainen-Saira (Finland)

Best Couple (Saturday, 11 April)

Judge - Tiina Illukka (Finland)
1 Place — Dachshund standard smooth-haired, KULDNE TALISMAN FANTASTIC FAVORIT, KULDNE TALISMAN FANTASTIC BEAUTY, owner - Tatjana Tomingas (Estonia)
2 Place — Chow Chow BON TRIUMPH SUGAR WHITE, FEARLESS HEART NOTA BENE, owner - Jolanta Taujeniene & Irina Zinovieva (Lithuania)
3 Place — Japanese Spitz (Nihon Supittsu) SAARNION PAKURIYA, SAARNION PIKATTO, owner - Tina Ehnström-Backas & Heidi Haromo (Finland)
4 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) EURO POWER HANOI ROCK, EURO POWER HELSINKI ROCK, owner - Sini Lindfors & Kati-Maija Korhonen (Finland)

Best Couple (Sunday, 12 April)

Judge - Maija Heinilä (Norway)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) DOLLBABIES ABELLE ART OF ELEGANCE, DOLLBABIES ASHER ART OF STYLE, owner - Ilze Fraimane (Latvia)
2 Place — Labrador Retriever NORBON HILL DOUBLE ACTION, NORBON HILL DOUBLE SPICY, owner - Maria Kappi & Spartak Kappi (Estonia)
3 Place — Collie Smooth DANE AMOR SOUND OF LOVE, DANE AMOR MIRACLE OF LOVE, owner - Päivi Iivonen & Sirpa Iivonen (Finland)
4 Place — Barbet (French Water Dog) HAPIBERG'S LUCREZIABORGIA, LEONARDO DA VINCI DELLA CORTE DEI BERBERI, owner - Carola Lindroos (Finland)

FCI group I

Judge - Jørgen Hindse (Denmark)
1 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren FLAMMEUS U SHOULD KNOW ME, owner - Iida Rinne (Finland)
2 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) CYNIA MOSCIC, owner - Christina Drake & Sami Vesterinen (Estonia)
3 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) PARFAIT FLEUR TANT MIEUX, owner - Suvi Sepänmäki & Kirsi Salmela (Finland)
4 Place — Puli CASTLEWOLF ABERGINE, owner - Mirka Luostari (Finland)

FCI group II

Judge - Christine Rossier (Switzerland)
1 Place — Leonberger FAITHFUL AMIGO MAXIME TRIJOL, owner - Kadri Aksin (Estonia)
2 Place — Dogo Argentino GOLDINALENA LEYLAND, owner -Kirill Drozdov (Russia)
3 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) ECHO DE'CHIEN BEAU MARTIN, owner - Ülar Palm (Estonia)
4 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) STABLEMASTER'S ARSENE LUPIN, owner - Frances Faberge (Finland)

FCI group III

Judge - Sergii Slukin (Ukraine)
1 Place — Bedlington Terrier L'END SHOW METTI SURPRISE AT GLARE, owner - Elena Pyhtar (Russia)
2 Place — Scottish Terrier (Scottie) SIRKISS STATESMAN, owner - Sirpa Huusari (Finland)
3 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier MIL MEAR GERAGOLD YANKEE COWBOY, owner - Katja Päivinen & Karin Bergbom (Finland)
4 Place — American Staffordshire Terrier ARIEL, owner - Ekaterina Lazareva (Russia)

FCI group IV

Judge - Jeff Horswell (United Kingdom)
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired, GYRFALCON BOSSANOVA, owner - Ilona Alla (Estonia)
2 Place — Dachshund miniature long-haired, SENSATSIA PITERA CHEST IMEU, owner - Oksana Spitsa & N. Kuzmina (Russia)
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, SNOOPY FACE FOR SECRET LOVE, owner - Hanna Sairanen (Finland)
4 Place — Dachshund standard long-haired, ARMARILA'S STYLE BALTIC TRIUMPH, owner - Igor Shandaevskiy (Russia)

FCI group V

Judge - Antoaneta Penkova (Bulgaria)
1 Place — American Akita MAMORU MOULIN ROUGE WITH RUTHDALES, owner - Kadri Audova (Эстония)
2 Place — Keeshond (Wolfsspitz) EERONDAALI VAGABOND, owner - Petri Turunen (Finland)
3 Place — Shiba Inu HANDZIMEMESITE FUUSAI-NO II, owner - Olga Andrienko (Russia)
4 Place — Porcelaine (Chien de Franché-Comté) BAZINGA A SONG OF ICE AND FIRE, owner - Emilia Kanerva (Finland)

FCI group VI

Judge - Jelena Kruus (Estonia)
1 Place — Rhodesian Ridgeback TARUJEN APOLLO, owner - Miia Lemmetyinen (Finland)
2 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S GRAND OLIVIER, owner - Eija Kunnari (Finland)
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) SOLBO'S PICASSO AV ZACCO, owner - Mirja Rantasalo-Nyman (Finland)
4 Place — Beagle WOLMAR STAR DEKO, owner - Janis Šelders (Latvia)

FCI group VII

Judge - Sergii Slukin (Ukraine)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) APPLEGROVE I AM THE DRAGON'S AID, owner - Malin Persson (Sweden)
2 Place — Irish Red and White Setter REDWHITESILK DYNAMITE, owner - Sirke Siiro (Finland)
3 Place — Drentse Partridge Dog (Drentsche Patrijshond) MAKKER FAN 'T SUYDEVELT, owner - Kadi-Liis Säre & Niels Hollender (Estonia)
4 Place — Gordon Setter GOANGO BLACK JASMINE, owner - Minna Alanko & Anne Hentunen (Finland)

FCI group VIII

Judge - Tiina Illukka (Finland)
1 Place — Flat-Coated Retriever FLAT POWER CRIMINAL INTENT, owner - Marianne Forsell (Finland)
2 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) ADVENTURER'S DORIAN GRAY BY ALEX, owner - Sanna Tammi & Jaana Railamaa (Finland)
3 Place — Welsh Springer Spaniel STANDARD-BEARER CAESAR, owner - Suvianna Virkkunen (Finland)
4 Place — Labrador Retriever WIZARD'S CREEK EMIL, owner - Raija Raun & Taavi Raun (Estonia)

FCI group IX

Judge - Vitaliy Belskyy (Ukraine)
1 Place — Pekingese STSANJA ROMEO OF LIVANDA ASTARTE GOLD, owner - M. Sowinski & Zhanna Novikova & V Machowska (Poland)
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) DIAMELLA INVOLVED IN CRIME, owner - Jaana Karenmaa-Nurminen & Eija Pulkkinen (Finland)
3 Place — Chinese Crested Dog ARTE FIGURE HAPPY ENDING, owner - Lassi Alestalo (Finland)
4 Place — Pug (Mops) SEN CHINYONI BRIEF BLACKOUT, owner - Teele Juursalu (Estonia)

FCI group X

Judge - Göran Bodegård (Sweden)
1 Place — Afghan Hound AMAL SALANG COEUR D'COEURS, owner - Denis Shirokov (Russia)
2 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) QUEEN CATHERINE THE GREAT DEL BARONE RAMPANTE, owner - Petr Rodichev (Russia)
3 Place — Whippet SAGRAMOUR GRACEFUL HENRIETTA, owner - Unto Timonen & Sampo Miettinen & Marina Aaltio (Finland)
4 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) ESTET CLASSIC VSEMILA, owner - Olga Gorbatšjova (Estonia)

Best in Show (BIS)

Judge - Göran Bodegård (Sweden)
1 Place — Afghan Hound AMAL SALANG COEUR D'COEURS, owner - Denis Shirokov (Russia)
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, GYRFALCON BOSSANOVA, owner - Ilona Alla (Estonia)
3 Place — Pekingese STSANJA ROMEO OF LIVANDA ASTARTE GOLD, owner - M. Sowinski & Zhanna Novikova & V Machowska (Poland)
4 Place — Rhodesian Ridgeback TARUJEN APOLLO, owner - Miia Lemmetyinen (Finland)
5 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren FLAMMEUS U SHOULD KNOW ME, owner - Iida Rinne (Finland)


Source: online.kennelliit.ee

Rate:
0

Share:

Add comments: