Results of International Dog Show Strängnäs 13-15 March 2015

FCI group I

Judge - Svarstad Per
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Dizzny'z Supernatural, owner - Jonsson Lena & Dahlander Wallström Ingela
2 Place — Australian Shepherd Easy The Idol, owner - Munkvall Anna-Lena
3 Place — Welsh Corgi Cardigan Fromax Phoenix Fawkes, owner - Bylander Andrea
4 Place — Australian Kelpie Dragonora Steel Panther, owner - Johansson Malin

FCI group II

Judge - Svarstad Birgitta
1 Place — Leonberger Namupalan Bling Smack Chap, owner - Junehall Lindberg Jessika, Vallentuna
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Fixus Drummer Boy, owner - Wallin Anne & Wallin Jannica
3 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Diplomatic's Jason Bourne, owner - Nilsson Johnny
4 Place — Shar Pei Pei Attention Bow-Tie, owner - Thorsjö Anna

FCI group III

Judge - Stafberg Carl Gunnar
1 Place — West Highland White Terrier Royal Attitude Vom Deipen Brook, Wikström Anna & Tina Deipenbrock
2 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron Rockferry, owner - Hulthén Helén, Sala
3 Place — Dandie Dinmont Terrier Dariant Gardian Me Favorito, owner - Varis Anna
4 Place — Scottish Terrier (Scottie) Raglan Russian Winter, owner - Lövstedt Vivi-Ann, Eskilstuna

FCI group V

Judge - Whitmarsh Anita
1 Place — Siberian Husky Tristan Of Inner Visionowner, owner - Skoglund Helena
2 Place — Pharaoh Hound Faouziah's Faramir, owner - Hall Jenny
3 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Stand Ups Lili Marlene, owner - Persson Daniel
4 Place — Swedish Vallhund (Västgötaspets) Nordville Eric Clapton, owner - Jari Mäki

FCI group VI

Judge - Jonsson Mats
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Timanka's Sweetness Is My Weakness, owner - Andersson Jenny & Brunberg Johansen Florence
2 Place — Beagle Pink Floyd v D Hoefstal, owner - Rhodin Elisabeth
3 Place — Dachshund standard long-haired, Hunderbar Purple Haze, owner - Rhodin Elisabeth
4 Place — Basset Hound Swede Sun's Gazton, owner - Sunebring Paula & Thorlin Bo

FCI group VII

Judge - Jonsson Mats
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Happy Luuke's Safir, owner - Källberg Anita
2 Place — Weimaraner Warrior's Song Imperium Star, owner - Spångberg Jeanette
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Nuits Rocca Di Montemassi, owner - Hansén Yvonne
4 Place — English Pointer Sweet Sensation Do Vale Carvoeiro, owner - Rui Oliviera

FCI group VIII

Judge - Persson Moa
1 Place — Flat-Coated Retriever Castlerock Simply Magic, owner - Dyrén Anette
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Blixtra Alberta, owner - Björkman Lovisa
3 Place — American Cocker Spaniel Caci's Count On Me, owner -Östman Carina
4 Place — Clumber Spaniel Mingla's St. James Park, owner - Gagnebeck Kristina

FCI group IX

Judge - Skaar Torbjörn
1 Place — Poodle (Caniche) middle, Montserrat Caballe, owner - Åge Gjetnes
2 Place — Pekingese Diaquiris Cutting Edge, owner - Sundström Maria
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Fomielens Karen, owner - Enoksson Bergström Sofie
4 Place — Griffon Bruxellois (Brussels Griffon) Jet's Smart Single 'n Stunning, owner - Espen Engh & Åge Gjetnes

FCI group X

Judge - Smith Barbara Ruth
1 Place — Afghan Hound Al-Nacira Bint Roula von Haussman, owner - Levén Elisabet
2 Place — Greyhound Jet's Nothing Left To Loose, owner - Tore Berg-Vingen
3 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Lawtons Be Bop Baby, owner - Hagstedt Stefan
4 Place — Whippet Twyborn Grey Gardens, owner - Vikström Michael

Best Puppy, Friday 13 March

Judge - Bogren Bengt-Åke
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Primaliv Uptown Girl, owner - Lindbergh Marie
2 Place — American Staffordshire Terrier Zican's Charger Bar, owner - Fredriksson Linda
3 Place — Leonberger Fiva's Zokrates, owner - Wildering Victoria
4 Place — Cairn Terrier Tanliy's The Peace Of Love, owner - Vikström Monika

Best Puppy, Saturday 14 March

Judge - Cronander Åke
1 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Py's Beritza, owner - Häll Håkan
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Nairobi de Petit Farouche, owner - Jansson Gunnel
3 Place — Alaskan Malamute Coldspeed Hurricane, owner - Thorsell Holm Sarah
4 Place — Boston Terrier Imperial Eriador Bisquit, owner - Steen Helena

Best Puppy, Sunday 15 March

Judge - Stääv Jahn
1 Place — Dachshund standart wire-haired, Castelpetroio Luppolo, owner - Segersten Susanne
2 Place — Golden Retriever Goldblaze Just Me, owner - Hofman Riitta Liisa
3 Place — Alaskan Malamute Happy New Year Hazba, owner - Spångberg Jeanette
4 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Frostice Summer Girl, owner - Andersson Birgit

Best Veteran, Friday 13 March

Judge - Svarstad Per
1 Place — Newfoundland Vvonderboy Des Oursons Du Vent, owner - Michele Utke Ramsing
2 Place — Bedlington Terrier Isotop's Sprite, owner - Eriksson Malin
3 Place — Yorkshire Terrier Stavregårdens Yorker Atomic Swing, owner - Davidsson Marianne
4 Place — English Bulldog (Bulldog) Malcom's Magic Iceflower,owner - Ögren Karin

Best Veteran, Saturday 14 March

Judge - Bodegård Göran
1 Place — Bolognese Nao Aphåia, owner - Johansson Carina
2 Place — Poodle (Caniche) Exclusively For Ebony Eve, owner - Aksér Marielle
3 Place — Saluki Baklava's Uqir, owner - Arbliden Magnus & Arbliden Linda
4 Place — Pug (Mops) Faunus Ginger Griffin, owner - Bexander Maria

Best Veteran, Sunday 15 March

Judge - Stafberg Carl Gunnar
1 Place — Flat-Coated Retriever Söklustens Miracle So Magic, owner - Uddin Linn
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) C.I.B Limbunya Orion, owner - Andersson Johnny
3 Place — Puli Bubbleton Hot'n Spicy, owner - Nyman Marianne & Ernstsson Stefan
4 Place — Welsh Springer Spaniel Benton Under Oath, owner - Sörensen Carsten Haven & Pettersson Urban

Best Progeny Group, Friday

Judge - Bogren Bengt-Åke
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Berntiers On Demand, owner - Sundell Johansson Eva
2 Place — Danish-Swedish Farmdog (Dansk-svensk gårdshund) Stallbacka's Rekorderlige Rune, owner - Hulting Ann Christine

Best Progeny Group, Saturday

Judge - Pettersson Cindy
1 Place — Pug (Mops) Faunus Ginger Griffin, owner - Bexander Maria
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Drakedram Japanese Gold, owner - Hanhund Äg. Olofsson Rita

Best Progeny Group, Sunday

Judge - Almgren Hans
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Jilloc's Zero Zero Zeven, owner - Brunberg Johansen Florence
2 Place — Bearded Collie Alistair's King Of The Castle, owner - Långsved Marie
3 Place — English Springer Spaniel Big Brazzel Born To Be Wild, owner - Rosenblad Katarina
4 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Aquatass Magic Touch, owner - Landström Turi

Best Breeding Group, Friday

Judge - Stanton Paul
3 Place — Border Terrier Björshults
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Peppar & Salt, New Era's

Best Breeding Group, Saturday

Judge - Stanton Paul
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Långhårig, Shine On
2 Place — Pug (Mops) Strandsmedjans
3 Place — Tibetan Spaniel Gamla Herrgården
4 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Drakedram

Best Breeding Group, Saturday

Judge - Stanton Paul
1 Place — Basset Hound Swede Sun's
2 Place — American Cocker Spaniel Caci's
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Shellrick's
4 Place — Flat-Coated Retriever Almanza

Best in Show (BIS)

Judge - Leonard Michael
1 Place — Leonberger Namupalan Bling Smack Chap, owner - Junehall Lindberg Jessika
2 Place — Flat-Coated Retriever Castlerock Simply Magic, owner - Dyrén Anette
3 Place — Afghan Hound Al-Nacira Bint Roula von Haussman, owner - Levén Elisabet
4 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Dizzny'z Supernatural, owner - Jonsson Lena & Dahlander Wallström Ingela


Rate:
0

Share:

Add comments: