EDS 2014 in Brno - second day results

Best Couple

Judge - Bouček František (Czech Republic)
1 Place — Greyhound Estet Classic Beefeater at Salgreys & Estet Classic Delightful
2 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) Cee'd od Hadího potoka & Cayenne od Hadího potoka
3 Place — American Staffordshire Terrier Zican´s All In & Zican´s All Star

Best Breeders Group

Judge - Frnčová Lenka (Czech Republic)
1 Place — Beagle Absolutely Spotless, Tomasz Budkowski
2 Place — Greyhound
3 Place — Afghan Hound CALAMUS, Iwona & Sebastian Kurłowicz

Best Baby

Judge - Kanás Robert (Slovakia)
1 Place — Whippet
2 Place — Beagle

Best Puppy

Judge - Březinová Hana (Czech Republic)
1 Place — Norwich Terrier
2 Place — Saluki
3 Place — Airedale Terrier

Best Veteran

Judge - Stefanescu Cristian (Romania)
1 Place — Bedlington Terrier Airis Bule Volshebnik Merlin
2 Place — Yorkshire Terrier Question Stříbrné přání
3 Place — Irish Wolfhound Ivanhoe Glor Na Gael

FCI group III, Juniors

Judge - Tichá Vladimíra (Czech Republic)
1 Place — Miniature Bull Terrier Panda of Bully Lake
2 Place — American Staffordshire Terrier BC All In Zican´s
3 Place — Dandie Dinmont Terrier Europa Dariant

FCI group VI, Juniors

Judge - Dvořáková Věra (Czech Republic)
1 Place — Grand Gascogne Saintongeois Indy du Prince de Gascogne
2 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Black Majesty Gives U Goose Bumps
3 Place — Basset Hound Xena Principessa Guerriera Vanali

FCI group X, Juniors

Judge - Panuška Vladimír (Czech Republic)
1 Place — Greyhound Neva dell' Attimo Fuggente
2 Place — Irish Wolfhound Fyawintxu Eywa Caen Morhen
3 Place — Whippet Wake the World Sobresalto

Junior Best of Day

Judge - Nagler Yolanda (Israel)
1 Place — Grand Gascogne Saintongeois Indy du Prince de Gascogne, owner - Hornakova Dominika

FCI group III

Judge - Delmar Sean (Ireland)
1 Place — Fox Terrier (Wire) Kingarthur van Foliny home
2 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) Ultra Black Stig Wizard Bull
3 Place — Welsh Terrier Elffin Ap Gwyddno
4 Place — Scottish Terrier (Scottie) Kingly Step Filisite Brash
5 Place — Irish Terrier Uomo Mondano von der Emsmühle

FCI group VI

Judge - Šimek František (Czech Republic)
1 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) Inesperée du Noble Limier
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Cinnamon Swirl von Ascabah
4 Place — Beagle Old Glory Born To Be Chic Alotorius
5 Place — Basset Hound Xena Principessa Guerriera Vanali

FCI group X

Judge - Jipping Geert (Netherlands)
1 Place — Azawakh Khemosabi Azamour
2 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Fairy Footsteps Fiefoerniek's
3 Place — Afghan Hound Blue Steel Agha Djari's
4 Place — Irish Wolfhound Ivanhoe Glor Na Gael
5 Place — Hungarian Greyhound (Magyar Agár) Kuruclesi Viki


Source: 2014eurodogshow.cz, eukanuba.co.uk/eds2014

Rate:
0

Share:

Add comments: