«RKF President Cup - 2014» Dog Show results

Best couple

Judge - LIGITA ZAKE (LATVIA)
1 Place — Schipperke owner - Presnyakova, Sidorova
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) owner - Ostrovskaya
3 Place — Siberian Husky owner - Nareiko

Best breeder

Judge - ALEX ZEE (TAIWAN)
1 Place — Golden Retriever Riera, owner - Perepelova
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Zolotoi Grad, owner - Zolotova
3 Place — Rhodesian Ridgeback Faira, owner - Syalmova

Best progeny

Judge - PEERAPONG PISITWUTTINAN (THAILAND)
1 Place — Golden Retriever MON SOLEI LARUSH FEERI, owner - Perepelova
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) MAURO COMPATRIOTA DI BONFINI, owner - Fontanov
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) (black & silver) SANTA KNYRYS YOKO ONO, owner - Rogozina, Shiryaeva

Best Baby

Judge - SEAMUS OATES (IRELAND)
1 Place — American Staffordshire Terrier Vyat Galena Lang Amante, owner - Kunina
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) IN Sof Pride of Toytown, owner - Travleeva
3 Place — Australian Shepherd Harajuku Lovers iz Doma s Korolevoi, owner - Koroleva, Visozkova

Best Puppy

Judge - C.V. SUDARSAN (INDIA)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Starpom Rivera, owner - Kobez
2 Place — Shar Pei Icetea Ileal Zinia Divine Flower, owner - Ilyina
3 Place — Scottish Terrier (Scottie) FILISITE BRASH Variety Diamond, owner - Popova

Best Veteran

Judge - CHAN WENG WOH (MALAYSIA)
1 Place — Shih Tzu RAGSOL NAUTILUS, owner - Sautina
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) (black) GENTLY BORN HEART BREAKER, owner - Vlasova
3 Place — Pekingese PUMP IT UP IZ ZHASMINOVOGO DVORTSA, owner - Potapenkova

FCI group I

Judge - SALVATORE TRIPOLI (ITALY)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL PINKERTON, owner - Shuvalova
2 Place — Bearded Collie OPS I DID IT AGAIN DEL CUORE IMPAVIDO, owner - Klimova
3 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) GRILAND MASTERPIECE, owner - Grigoryan

FCI group II

Judge - PETRUS ROOSENBOOM (BELGIUM)
1 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) CHENPOREWA LUCKY LOBZANG, owner - KOMOV, TENDERMANN
2 Place — Caucasian Shepherd Dog (Kavkazskaïa Ovtcharka) IGNAT LEKSEICH IZ ALMAZNOY ROSSYPI, owner - Druzinina, Rechkalov
3 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) RASKAT GROMA IZ ZVEZDNOY GAVANI, owner - Zibin

FCI group III

Judge - EEVA RAUTALA (FINLAND)
1 Place — Lakeland Terrier RUS TERRIER CARDENAL LINDA LA REINA, owner - Aleksashina, Sinyak
2 Place — Scottish Terrier (Scottie) FILISITE BRASH PEARLY DEW, owner - Popova
3 Place — Yorkshire Terrier SMILAIN AMI DEZ ROUZEZ, owner - Baranova

FCI group IV

Judge - PETTER STEEN (NORWAY)
1 Place — Dachshund (rabbit smooth-haired) FORMULA USPEHA COLIBRI, owner Hapaeva
2 Place — Dachshund (miniature wire-haired) BALTIYSKIY TALISMAN EMU NET RAVNYH, owner - Kuropatkina
3 Place — Dachshund (rabbit wire-haired) TAVI RAFAEL II, owner - Vasilieva

FCI group V

Judge - HIROSHI KAMISATO (JAPAN)
1 Place — Siberian Husky Asti Dog House One On A Million, owner - Chaplina
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Benjamin II Iz Kaskada Grez, owner - Maksimova
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) RADOST ZHIZNI SWEET DREAM, owner - Petruseva

FCI group VI

Judge - SIGRID JARMER (AUSTRIA)
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) BLACK MAJESTY HALL OF FAME, owner - Zaderenko, Raic
2 Place — Rhodesian Ridgeback VELDTKAMMER MATTER OF HONOR, owner - Vargina
3 Place — Porcelaine (Chien de Franché-Comté) C'DERBY BERANKOVI, owner - Maryanovskaya

FCI group VII

Judge - RICKY LOCHS-ROMANS (THE NETHERLANDS)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) JETSETTER LAMBORGHINI DIABLO, owner - Isaenko
2 Place — Irish Red and White Setter SIMPLY GORGEOUS SHADOW DOG, owner - Kondrashkina
3 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) D-Agat, owner - Tihonov

FCI group VIII

Judge - DOROTHEA CARROLL (IRELAND)
1 Place — Golden Retriever RIERA BYRON BAY, owner - Pimenova
2 Place — English Springer Spaniel LORDSETT WHITE GOLD, owner - Emelyanova
3 Place — American Cocker Spaniel ZHEMCHUZHNAYA ROSSIP U-TWO, owner - Titova, Vlasova

FCI group IX

Judge - HARRY TAST (FINLAND)
1 Place — Pug (Mops) ALFEORI MICHIGAN, owner - Leonova, Alferova
2 Place — Maltese M-WILD CARD OF LOVELY HOUSE, owner - LEE SANG HOON, LINA HANNYE
3 Place — Pekingese PUMP IT UP IZ ZHASMINOVOGO DVORTSA, owner - Potapenkova

FCI group X

Judge - THEO LEENEN (BELGIUM)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) SOLOVYEV TALISMAN FOR GRAN VENCEDOR, owner - Klishas
2 Place — Afghan Hound AMAL SALANG COEUR D'COEURS, owner - Shirokov
3 Place — Saluki AL NAFISEH DA'IM, owner - Solovieva, Zaikovskaya

Breeds, not recognized by FCI

Judge - Elena Erusalimova (Russia)
1 Place — Taigan (Kyrgyz Sighthound) SUMRAK, owner - Klishas
2 Place — East-European Shepherd (VEO) Veo Ross Yakudza, owner - Strashnova, Lebedeva
3 Place — Moscow Watchdog (Moskovskaya Storozhevaya Sobaka) HAZAR, owner - Komaristaya

Best Junior

Judge - MARJA TALVITIE (FINLAND)
1 Place — Alabai (Central Asian Shepherd Dog) Amulet Eurasit Thuraya, owner - Terpugova
2 Place — Siberian Husky Asti Dog House One On A Million, owner - Chaplina
3 Place — Azawakh AZAMOUR AMIRAH, owner - Klishas

The Best of National Breeds

Judge - ANATOLIY ZYUK (BELARUS)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) SOLOVYEV TALISMAN FOR GRAN VENCEDOR, owner - Klishas

Best in Show (BIS)

Judge - EUGENE YERUSALIMSKY (RUSSIA)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL PINKERTON, owner - Shuvalova
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) SOLOVYEV TALISMAN FOR GRAN VENCEDOR, owner - Klishas
3 Place — Siberian Husky Asti Dog House One On A Million, owner - Chaplina


Source: rkf.org.ru; hotdogrus.ru

Rate:
0

Share:

Add comments: