Dog Show Rijswijk, Sunday

FCI group I

Judge - Benny Blid von Schedvin (Sweden)
1 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) Laroz-Unique v/d Vanenblikhoeve, owners - H. Bruintjes-Schaap en W. Visser
2 Place — Collie Rough Si-Si's Prima La Perla, owner - P. mr. Freudenthal
3 Place — Bearded Collie Beardie Connections Kenji, owner - M.C.H.B. Otto

FCI group II

Judge - J.L. Williams
1 Place — Bullmastiff Heriol Athos, owner - L. Helmerich en V. Egg
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Maya de Zandvijver, owner - R. Declerck
3 Place — German Pinscher (Deutscher Pinscher) Händel-hayfa De L'ascherann, owner - A.D. Lange-Jansingh en J.A. de Lange

FCI group III

Judge - Dan Ericsson (Sweden)
1 Place — Scottish Terrier (Scottie) Lucia`s Dream Soldier Boy, owner - B. Smit-Kamerbeek
2 Place — Norwich Terrier Wychcover Over The Moon, owner - A. Schram
3 Place — Fox Terrier (Smooth) Gosel Ceylonesse, owner - C.A.F. Warmenhoven

FCI group IV

Judge - Bertil Lundgren (Sweden)
1 Place — Dachshund Standard, Wire-Haired, Treis Pinheiros Italian Summer, owner - S. Berkhout-Falkner
2 Place — Dachshund Rabbit, Smooth-Haired, Swissking Loving Annabelle, владелец - M. Kok
3 Place — Dachshund Miniature, Wire-Haired, Krunch De Breve vd Hoefstal, owner - K. Versluis

FCI group V

Judge - J. Utke Ramsing (Denmark)
1 Place — Siberian Husky Burn Baby Burn Of Nikolatsjka, owner - A.J. Brinkhoff
2 Place — Basenji Blaue King Adam, owner - N. Pineiro
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Lord of the Dance Triump Petit Poms, owner - M. Baart

FCI group VI

Judge - W. Wellens (Netherlands)
1 Place — Beagle Count The Stars From Elly’s Pack, owner - P.H.C.M. Vervoort,
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Timanka’s Sweetness is My Weakness, owner - F Brunberg Johansen
3 Place — Fawn Brittany Basset (Basset Fauve de Bretagne) Hasard De L'Echo De L'Aulne, owner - R.A. Blevins en L.A. Blevins

FCI group VII

Judge - F. Lochs-Romans (Netherlands)
1 Place — English Pointer Carmandine Kimono of Glenariff, owner - W.P. Fleming
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Vicary's Just in Time, owner - Y. Hill-Decoster

FCI group VIII

Judge - Moa Persson (Sweden)
1 Place — Welsh Springer Spaniel United Dream From Kind Of Magic, owners - J. in 't Groen- de Kovel en S. Soeters
2 Place — Curly Coated Retriever Oranje Boven Van Elegast, owner - B.M. Zwet
3 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Saltydawg N American Dancer I've Dreamed of You, owner - E .M. Rijnbeek-Hagendijk

FCI group IX

Judge - D. Klein
1 Place — Lhasa Apso Close To Perfection Next To You, owner - M. Radstok
2 Place — Poodle (Caniche) Standard, Black-White-Brown, Huffish American Sinner, owners - S. Ingadottir en C. Sandell
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Frabull Tinchy Stryder of Rozeldogue, owners - B. Dunning and P. van Mourik

FCI group X

Judge - Åke Cronander (Sweden)
1 Place — Irish Wolfhound Pitlochrys Darrach, owners - E.C. Fernhout-Schildt and N.J.G. Fernhout
2 Place — Whippet Dust 'n Dunes Legend, owners - R. Rodermans and W. Wiersma
3 Place — Saluki Meshki Almas Har Kala Rachi, owners - S. Benoit и M. Eloot

Best in Show

Judge - K. Nilsson (Sweden)
1 Place — Scottish Terrier (Scottie) Lucia`s Dream Soldier Boy, владелец - B. Smit-Kamerbeek
2 Place — Lhasa Apso Close To Perfection Next To You, owner - M. Radstok
3 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) Laroz-Unique v/d Vanenblikhoeve, owners - H. Bruintjes-Schaap and W. Visser
4 Place — Irish Wolfhound Pitlochrys Darrach, владельцы - E.C. Fernhout-Schildt and N.J.G. Fernhout


Rate:
0

Share:

Add comments: