Results of the Dog Show «Rusne Summer - 2014»

Best in Show (BIS)

Best in Show - Rusne Summer 2014
Judge - Galina Zhuk (Belarus)

1 place - Boston Terrier
2 place - German Shepherd Dog (long-haired)
3 place - Grosser Schweizer Sennenhund

FCI group I

FCI I - Rusne Summer 2014
Judge - Marija Werbitskaja (Belarus)


1 place - German Shepherd Dog (long-haired)
2 place - Shetland Sheepdog
3 place - German Shepherd Dog  

FCI group II

FCI II - Rusne Summer 2014
Judge - Wyaceslav Werbitskij (Belarus)

1 place - Grosser Schweizer Sennenhund
2 place - Dobermann
3 place - Riesenschnauzer  

FCI group III

FCI III - Rusne Summer 2014
Judge - Galina Zhuk (Belarus)

1 place - Scottish Terrier
2 place - Norwich Terrier
3 place - West Highland White Terrier  

FCI group IV

FCI IV - Rusne Summer 2014
Judge - Wyaceslav Werbitskij (Belarus)

1 place - Dachshund (smooth-haired)
2 place - Dachshund (long-haired)
3 place - Dachshund (wire-haired) 

FCI group V

FCI V - Rusne Summer 2014
Judge - Wyaceslav Werbitskij (Belarus)

1 place - Samoyed
2 place - Basenji
3 place - Siberian Husky 

FCI group VI

FCI IV - Rusne Summer 2014
Judge - Galina Zhuk (Belarus)

1 place - Bavarian Mountain Hound
2 place - Rhodesian Ridgeback  

FCI group VII

FCI VII - Rusne Summer 2014
Judge - Wyaceslav Werbitskij (Belarus)

1 place - Deutsch Kurzhaar
2 place - English Setter
3 place - Irish Red Setter

FCI group VIII

FCI VIII - Rusne Summer 2014
Judge - Wyaceslav Werbitskij (Belarus)

1 place - Golden Retriever 
2 place - Labrador Retriever
3 place - Portuguese Water Dog  

FCI group IX

FCI IX - Rusne Summer 2014
Judge - Aleksandr Shishkin (Belarus)

1 place - Boston Terrier
2 place - Lhasa Apso
3 place - Chihuahua  

FCI group X

FCI X - Rusne Summer 2014
Judge - Wyaceslav Werbitskij (Belarus)

1 place - Saluki
2 place - Whippet
3 place - Greyhound  

FCI not recognized

FCI not recognized breeds - Rusne Summer 2014
Judge - Wyaceslav Werbitskij (Belarus)

1 place - Biewer
2 place - Lithuanian Hound
3 place - East-European Shepherd  

Best Veteran

Best Veteran - Rusne Summer 2014
Judge - Galina Zhuk (Belarus)

1 place - Golden Retriever
2 place - Standard Schnauzer
3 place - Greyhound

Best Puppy

Best Puppy - Rusne Summer 2014
Judge - Marija Werbitskaja (Belarus)

1 place - Tibetan Mastiff
2 place - Zwergpinscher 
3 place - American Cocker Spaniel  

Best Baby

Best Baby - Rusne Summer 2014
Judge - Aleksandr Shishkin (Belarus)
 
1 place - Bullmastiff
2 place - Dobermann
3 place - Golden Retriever

Best Junior

Best Junior - Rusne Summer
Judge - Wyaceslav Werbitskij (Belarus)

1 place - English Setter
2 place - Caniche
3 place - Norwich Terrier  

Best Brace

Best Brace - Rusne Summer 2014

Judge - Marija Werbitskaja (Belarus)

1 place - Dachshund
2 place - Chinese Crested
3 place - Bichon Frise

Best Progeny

Best Progeny - Rusne Summer 2014
Judge - Marija Werbitskaja (Belarus)

Best Breeder

Best Breeder - Rusne Summer 2014
Judge - Aleksandr Shishkin (Belarus)

BIS Natilonal Dog Show in Rusne «Rusne Summer - 2014» Video Part I


BIS Video Part II



Watch more video on our official channel in youtube. Other Images watch in the Photo Gallery of our site.

Rate:
0

Share:

Add comments: