Winners of the International Dog Show «Prague Expo Dog» (Prague, Czech Republic), Sunday, 1 November 2015 (BIS photo)

Junior Handler, 9-13 years

1 Place — Poodle (Caniche) Anna Novákov
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Marta Kanepe

Junior Handler, 14-17 years

1 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Kateřina Navrátilíková
2 Place — Australian Shepherd Lucie Běhalová
3 Place — Poodle (Caniche) Kristýna Horáková

Best Brace

1 Place — Poitevin Herisson Du Bois Cerisier & Irlande Du Bois Cerisier
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Snow Curl Amore Mio & Diamella Frutti Di Maade
3 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) International Grand Ville, Flessner's & Cayenne, od Hadího potoka
4 Place — Whippet Callaway z Tripu & Contessa z Tripu
5 Place — English Cocker Spaniel Eldorado Skarline c.r. & Miracle Skar-Line c.r.

Best Kennel

1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Moskvorechie, owner - Yatsenko Galina
2 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) Altan-Corgo, owner - Tomáš Schneider
3 Place — Hungarian Greyhound (Magyar Agár) Llawondyss, owner - Petra Kappelová - Čechová
4 Place — Rhodesian Ridgeback z Valdštejnských lip, owner - Nováková Markéta
5 Place — Australian Silky Terrier Pet Pursuit, owner - Jenna Timonen

Best Veteran

1 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Armando Mario Della Quattrocento
2 Place — Shih Tzu Danish Prince Roy´s Sun
3 Place — Australian Silky Terrier Excelence Ramkas
4 Place — Golden Retriever Gucci Z Dražovského hájku
5 Place — Newfoundland Jebisu Jumane Joe vom Rosendahl

Best non-FCI breed

1 Place — Czech Spotted Dog (Český strakatý pes) Atina z Luční ulice
2 Place — Boerboel OXANA BALLOTADA
3 Place — Patterdale Terrier Finta Srdcové eso
4 Place — Continental Bulldog Apollo Thai Bull
5 Place — American Bulldog ISGAR Tajomný dvor Koválov

Best Czech Dog

1 Place — Cesky Terrier (Czech Terrier) Gijs Garex
3 Place — Czech Spotted Dog (Český strakatý pes) Atina z Luční ulice
4 Place — Bohemian Wire-Haired Pointing Griffon (Cesky Fousek) Bor z Jamenských Valíků
5 Place — Bohemian Shepherd (Chodsky Pes) Gruner Bryvilsár

Best Junior of FCI group I

1 Place — English Bulldog (Bulldog) Adel Sharm Flash In The Night
2 Place — Dutch Shepherd Dog (Hollandse Herdershond) Istominov Iljinična Wapini von Folge
3 Place — Welsh Corgi Pembroke YVETTA BEAUTIFUL FLOWER KRISTALL BUSCH

Best Junior of FCI group II

1 Place — Shar Pei ROSE MARY Magic Sonet
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black & silver Wild Wind z Dixie
3 Place — Leonberger Amor Choovio Amigo Dog

Best Junior of FCI group III

1 Place — Welsh Terrier Legenda od Guvernéra
2 Place — American Staffordshire Terrier Hermína Tipit z Hanky
3 Place — Fox Terrier (Smooth) Krystal od Rytíře Malovce

Best Junior of FCI group IV

1 Place — Dachshund miniature wire-haired Romeo My Wonderboy Vitoraz
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired Rudolfina Madamme Chic Vitoraz
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired Uragan Gapro Bohemia

Best Junior of FCI group V

1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Pure Crystal Smiling Snowball
2 Place — Alaskan Malamute I AM CUTE AND COOL SHAMANROCK
3 Place — Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog) Local Hero's King Of Hart's Jayce

Best Junior of FCI group VI

1 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) Jambi z Liptovských Revúc
2 Place — Beagle Erotic Kitty Tergyan
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Almond Dotted Aisha's Heritage

Best Junior of FCI group VII

1 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) Pogo z Mešinské hájovny
3 Place — Weimaraner Jethro Šedý lovec

Best Junior of FCI group VIII

1 Place — Welsh Springer Spaniel Jamie Merylic
3 Place — Flat-Coated Retriever Arwen Tia Vrbovecké stráně

Best Junior of FCI group IX

1 Place — Maltese Maybe Mystery Mondak Monwhite Star
2 Place — Boston Terrier Eywa Pro-Nika
3 Place — Poodle (Caniche) miniature black Mr. Glorious od Lalanki Poland

Best Junior of FCI group X

1 Place — Irish Wolfhound Rosalin Paluduz
2 Place — Greyhound Estet Classis kisser at Decuma
3 Place — Whippet Adagio In G Minor Nugabe

FCI group I

1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Jazz Rock n´Roll of Trebons Berger Blanc
2 Place — Australian Shepherd CAYUGA BLACK DOLL Fallcat
3 Place — Bearded Collie ALBERT EINSTEIN MonaChristie
4 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) Enco Framato Rolau
5 Place — Briard (Berger de Brie) Nightwork Bohemia Elité

FCI group II

1 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black ELEGANT MAN Gently Born
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Moskvorechie Luchezar
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black & silver Solar Stone z Dixie
4 Place — Shar Pei ROSE MARY Magic Sonet
5 Place — Newfoundland Arthur The King Power Of Faith

FCI group III

1 Place — Sealyham Terrier All About Aksel of Cesky Dream`s
2 Place — Welsh Terrier Legenda od Guvernéra
3 Place — Cesky Terrier (Czech Terrier) Gijs Garex
4 Place — Bedlington Terrier COME DANCE WITH ME COLACODA
5 Place — American Staffordshire Terrier Ringmaster Bellefire

FCI group IV

1 Place — Dachshund miniature wire-haired NELA Rosmery
2 Place — Dachshund miniature long-haired Alex Forest Engel Dianette
3 Place — Dachshund standard long-haired Black z Divoké vody
4 Place — Dachshund rabbit wire-haired KURRICULUM VÍTEK Vitoraz
5 Place — Dachshund miniature smooth-haired Uragan Gapro Bohemia

FCI group V

1 Place — Siberian Husky LISA SIMPSON Vendredi 13
2 Place — Shiba Inu X-RAY KURO Czech Jakobín
3 Place — Thai Ridgeback Love At First Sight Wonderland Itar
4 Place — Lapponian Herder (Lapinporokoira) Willi Wonka Hiittanan
5 Place — Pomeranian (Zwergspitz) YES YUKI Ancarado

FCI group VI

1 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) Cayenne od Hadího potoka
2 Place — Schweizer Laufhund - Schwyz Hound Aida z Vančáku
3 Place — Beagle Enyky Benyky Tergy
4 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Cordis Fortis Viva Bohemia
5 Place — Basset Hound Fabien od Berounky

FCI group VII

1 Place — Weimaraner Dixie od Potoka Kačáku
2 Place — English Setter Artush Mandygold
3 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) Assira Od Jizerského splavu
5 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Earnest Enthusiast Everdene

FCI group VIII

1 Place — Flat-Coated Retriever Double Shot z Mokré Hory
2 Place — Chesapeake Bay Retriever Prince of Coco Kelečský poklad
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Cioccolato Dolce Solipse
4 Place — Welsh Springer Spaniel Jamie Merylic
5 Place — English Springer Spaniel Camelia of Klamar garden

FCI group IX

1 Place — Poodle (Caniche) medium black Joyful Jeffrey Starring Moravia
2 Place — Poodle (Caniche) miniature black Mr.Pontius od Lalanki
3 Place — Tibetan Terrier Khyi-Mi Bod-ja Lamleh
4 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Diamella Frutti Di maade
5 Place — Boston Terrier Greta Kolinea

FCI group X

1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) OCTAVIAN z Bilmy
2 Place — Irish Wolfhound FYAWINTXU EYWA Caen Morhen
3 Place — Saluki Interesse ze Zličínských luk
4 Place — Whippet BACOPA z Úplňku

Best in Show (BIS)

Best in Show (BIS)

1 Place — Poodle (Caniche) medium black Joyful Jeffrey Starring Moravia
Photo: © Honza Bendl (Jandl)


Source: www.vystavapsu.cz

Rate:
0

Share:

Add comments: