Winners of the International Dog Show «Prague Expo Dog» (Prague, Czech Republic), Saturday, 31 October 2015 (BIS photo)

Junior Handler, 9-13 years

1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Marta Kanepe
2 Place — Poodle (Caniche) Anna Nováková

Junior Handler, 14-17 years

1 Place — Gordon Setter Eliska Kubinova
2 Place — Afghan Hound Lucie Běhalová
3 Place — Poitevin Petr Žák

Best Brace

1 Place — English Setter SULLA, Liwang & SELMA, Liwang
2 Place — Poitevin Herisson Du Bois Cerisier & Irlande Du Bois Cerisier
3 Place — Australian Silky Terrier Pet Pursuit Bay Falcon & Pet Pursuit Blue Sensation

Best Kennel

1 Place — Hungarian Greyhound (Magyar Agár) Llawondyss, owner - Petra Kappelová - Čechová
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) SUNSET DALMATIAN, owner - Eva Dragović
4 Place — Australian Shepherd FALLCAT, owner - Martin Švec
5 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) z Molu Es, owner - Ing. Monika Soukupová

Best Veteran

1 Place — English Setter Leo z Krzáku
2 Place — Newfoundland Jebisu Jumane Joe vom Rosendahl
3 Place — Golden Retriever Gucci Z Dražovského hájku
4 Place — Tibetan Terrier Brooke Shields of Darkness

Best non-FCI breed

2 Place — Boerboel OXANA BALLOTADA
3 Place — Catahoula Leopard Dog (Catahoula Cur) Florida Coahoma
4 Place — Bolonka Zwetna (Russian Tsvetnaya Bolonka) ODIN CHÁRLÍ Sileko
5 Place — Český horský pes (Czech Mountain Dog) BEST Plavská smečka

Best Czech Dog

1 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) Enigma Šedý poklad
2 Place — Pražský Krysařík (Prague Ratter) Alfons Mitanni Princess
3 Place — Cesky Terrier (Czech Terrier) Galán od Fontánky
4 Place — Bohemian Wire-Haired Pointing Griffon (Cesky Fousek) Bor z Jamenských Valíků
5 Place — Bohemian Shepherd (Chodsky Pes) Gruner Bryvilsár

Best Junior of FCI group I

1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Atlayn's Diam's of Izbb
2 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) Enigma Šedý poklad
3 Place — Welsh Corgi Pembroke Clark Yasmin Quessant

Best Junior of FCI group II

1 Place — Bullmastiff UNQAS Ha-Szani Vendy
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black & silver Wild Wind z Dixie
3 Place — Shar Pei ROSE MARY Magic Sonet

Best Junior of FCI group III

1 Place — Welsh Terrier Legenda od Guvernéra
2 Place — Airedale Terrier Lilly Lillybeth Adia Avi
3 Place — Cairn Terrier Aldridge Cairnberry

Best Junior of FCI group IV

1 Place — Dachshund standard long-haired Black z Divoké vody
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired Bibi Bohemia Abies
3 Place — Dachshund miniature long-haired Indy Ze Stoupovy chaloupky

Best Junior of FCI group V

1 Place — Basenji SULLA Liwang
2 Place — American Akita ECLIPSE OF THE SUN ANGEL IN FUR
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Pure Crystal Smiling Snowball

Best Junior of FCI group VI

1 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) Jambi z Liptovských Revúc
3 Place — Polish Hound (Ogar Polski) Charlie Nevděk

Best Junior of FCI group VII

1 Place — English Pointer Legacy Whipspan
2 Place — Weimaraner Arcangelo Grigio La Vita Eterna

Best Junior of FCI group VIII

1 Place — Golden Retriever Kiss Me Quick Rusty Love
2 Place — English Springer Spaniel Great Gabe Rockdale
3 Place — English Cocker Spaniel Ursula z Vejminku

Best Junior of FCI group IX

1 Place — Chinese Crested Dog Ursius Cool Lady
2 Place — Poodle (Caniche) medium black FAIR PLAY Star of Silesia
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Y' ZACHARIEL Aglaos

Best Junior of FCI group X

2 Place — Azawakh Hadiya Eidi n´Amanar
3 Place — Saluki Lara´s Lady of Islay

FCI group I

1 Place — Welsh Corgi Pembroke New Idol Dragonjoy
2 Place — Bearded Collie ALBERT EINSTEIN MonaChristie
3 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) Enigma Šedý poklad
4 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) CHELLSI LA BLANKPAPILIO
5 Place — Beauceron (Berger de Beauce, French Shepherd) Jacqueline Blackgorge

FCI group II

1 Place — Newfoundland Charming Prince of Gentle Blackgiant
3 Place — Rottweiler ENYO Od Beridy
4 Place — Standard Schnauzer pepper & salt Amore Mio Alarm Beskyd
5 Place — Leonberger Coudy Goldenleon

FCI group III

1 Place — Sealyham Terrier All About Aksel of Cesky Dream`s
2 Place — Fox Terrier (Wire) Emerald Star Franke
3 Place — Lakeland Terrier Slicey Koestliche Sacher
4 Place — Yorkshire Terrier SHARMNATAN'S ORLANDO MAGIC

FCI group IV

1 Place — Dachshund standard long-haired Nikita Noa of Mister Quincy
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired Anastasia z Úplňku
3 Place — Dachshund miniature wire-haired Day by Day Mabel Kalokagathia
4 Place — Dachshund rabbit wire-haired Dear Naomi Kalokagathia
5 Place — Dachshund standard smooth-haired Nathan vom Krummholz

FCI group V

1 Place — Basenji SULLA Liwang
2 Place — American Akita COMMANDER Pibaro
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Sammantic Quentin
4 Place — Alaskan Malamute Igual Du Grand Stormyth
5 Place — Pomeranian (Zwergspitz) EFIM LOVELY HOOLIGAN POMSTYLE

FCI group VI

1 Place — Basset Hound Donna Chase & Pleasure's
2 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) Jambi z Liptovských Revúc
4 Place — Rhodesian Ridgeback Addy Jonas Nyambe
5 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Mexx von der Koselmühle

FCI group VII

1 Place — English Pointer Legacy Whipspan
2 Place — Weimaraner Grace od Potoka Kačáku
3 Place — Gordon Setter Lofoten My Love is Forever
5 Place — English Setter Sophia Loren Magenta in Blue

FCI group VIII

1 Place — English Cocker Spaniel Needs A Chance Black Petrs
3 Place — American Cocker Spaniel Forman's Is Someone Home
4 Place — English Springer Spaniel Mr.Marty Ruthless z Zaglebia
5 Place — Flat-Coated Retriever Double Shot z Mokré Hory

FCI group IX

1 Place — Poodle (Caniche) miniature black Mr.Pontius od Lalanki
2 Place — Shih Tzu WESOŁY WITEK Astarte Gold
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Diamella Frutti Di maade
4 Place — Poodle (Caniche) medium black Lucrétia Arcanus Iliria
5 Place — Tibetan Terrier Khyi-Mi Bod-ja Lamleh

FCI group X

1 Place — Saluki Dastageer Arsinoé al-Quadar
2 Place — Afghan Hound Vincenzo Nibali Gandamak Slovakia
3 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Daisy Carrie Irater
4 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) OCTAVIAN z Bilmy
5 Place — Azawakh Ghat de Nulle Part Ailleurs

Best in Show (BIS)

1 Place — Welsh Terrier Legenda od Guvernéra

Best in Show (BIS)

1 Place — English Pointer Legacy Whipspan
Photo: © Honza Bendl (Jandl)


Source: www.vystavapsu.cz

Rate:
0

Share:

Add comments: