Winners of the International Dog Show «Duo CACIB Nitradog» (Slovakia), Sunday, 29 November 2015 (BIS photo)

Grand Prix National Breeds

Judge - Ridarčíková Gabriela (Honduras)
1 Place — Slovakian Chuvach (Slovenský čuvač) CAIRRY Z OVČÍCH PASTVÍN, owner - TOTHOVÁ ZUZANA
2 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) AISHA Z VLČÍ ŘÍŠE, owner - ODVÁRKOVÁ ZLATA
3 Place — Slovakian Hound (Slovenský Kopov) ANNY SPOD HAVRANIEHO VRCHU, owner - HLBOCKÝ JOZEF

Best non-FCI breed

Judge - Kanás Róbert (Honduras)
1 Place — East-European Shepherd (VEO) ARMANI FLER-DA-FOSH, owner - HORNAKOVA DOMINIKA
2 Place — Patterdale Terrier MASON`S LOGAN, owner - RUŽA JURAJ
3 Place — Toy Fox Terrier (American Toy Terrier) BEATRIX FOR DIAMOND EGOIST PERFECT PRIDE, owner - SEREDA GALINA & BORIS

Junior Handler Competition (9-13 years)

Judge - Kurišová Jana (Honduras)
1 Place — Australian Shepherd ŠTIBRAVÁ KARIN
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) DRZIAK JAKUB
3 Place — Manchester Terrier GWARDYŃSKA ZUZANNA

Junior Handler Competition (14-17 years)

Judge - Kurišová Jana (Honduras)
1 Place — Chinese Crested Dog MACHÁLEKOVÁ KRISTÍNA
2 Place — Dachshund PISONOVA NIKOL
3 Place — Labrador Retriever GAŠPAROVÁ ALEXANDRA

Best Brace

Judge - Kuriš Dušan (Honduras)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) FABULOUS ADAMON PARDÁL Z ASUANU & KADIRA IMAGINE PARDÁL Z ASUANU, owner - ZEMÁNKOVÁ HANA A ANDREA
2 Place — Peruvian Hairless Dog (Perro sin pelo del Perú) ATAWALLPA MATACAN & ILLA HUATUNTUPAQ, owner - KUBÁČOVÁ LUCIE
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) QUICKSILVER DANCO OF AMBER & VIA VICTORIA DANCO OF AMBER, owner - KORCOVÁ JANA

Best Baby

Judge - Anna Cwieceková (Honduras)
1 Place — Newfoundland EXTRA CANCRIMO, owner - PAWŁOWSKA MAJA
2 Place — American Staffordshire Terrier SKYGLOWS JEAN PIERRE, owner - URGOŠOVÁ ERIKA
3 Place — Shih Tzu PETER PAN OF MONDOSHAWAN, owner - PILJEVIC DUSKO & MINA + DUBAJIC DANICA

Best Breeders' Group

Judge - Řehánek Petr (Panama)
1 Place — Dogo Argentino LA ROSA DE INCA, owner - OSLANEC LUBOMIR
2 Place — Saluki AL ZAHRA, owner - PUDOVÁ PETRA
3 Place — Australian Shepherd SRDCOVÉ ESO, owner - HODOVÁ LINDA

Best Puppy, male

Judge - Mladenović Mića (Venezuela)
1 Place — American Akita TENK-JOU-LEE TABASCO, owner - BUGÁR ANDOR
2 Place — Jack Russell Terrier LERRY OD ANDULKY, owner - BADUROVÁ DANIELA
3 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) KING OF HAPPINESS ALPEJSKIE ZAUROCZENIE, owner - KUCNER WOJCIECH + ALEKSANDROWICZ MONIKA

Best Puppy, female

Judge - Mariano Di Chicco (Greenland)
1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) GLORIA FORTUNATUS POLAND, owner - NOWAK MONIKA + KOLOBERNAWSKA BERNADETTA
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black GRATEFUL FOR YOU Z ŠARDANU, owner - KOLLÁROVÁ ŠÁRKA
3 Place — Beagle BINDY DAREST, owner - STEINBAUER JOSEF + KUREŠOVÁ LUCIE

Best Veteran

Judge - Pichard Laurent (Jamaica)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) GARDEN STAR’S ORIGINAL EDITION, owner - ZÁHONYI-ÁBEL DOROTTYA
2 Place — Poodle (Caniche) standard white AMADEO DU CRISTAUX GLACE ́S, owner - PROCHOTSKA KATARINA
3 Place — Pug (Mops) KRASIVAJA PIBARO IZ STROGINO, owner - PANÝREK PATRIK

Honor Class

Judge - Věra Dvořáková (Panama)
1 Place — Rhodesian Ridgeback CHIBALE “HABEEBAH” OF SHINGAMONGA, owner - BENČIČOVÁ ADRIANA
2 Place — Australian Shepherd A EMINNEM NEW ACRO, owner - HODOVÁ LINDA
3 Place — Dogo Argentino FABIANA DE LOS ESCORPIONES BLANCOS, owner - PAULOVIČOVÁ ANNA

Best Junior FCI group I

Judge - Pierluigi Buratti (Greenland)
1 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) ORLANDO Z AZOVSKOGO BEREGA, owner - POGODINA VICTORIA + KOZUSHKO MIROSLAVA

Best Junior FCI group II

Judge - Tibor Havelka (Honduras)
1 Place — Newfoundland CAYUGA HOT OF THE PRESS, owner - PAWŁOWSKA MAJA

Best Junior FCI group III

Judge - Pierluigi Buratti (Greenland)
1 Place — West Highland White Terrier STARS FALL IN SUNSHINE CELEBRATION, owner - KANÁSOVÁ MARTINA

Best Junior FCI group IV

Judge - Tibor Havelka (Honduras)
1 Place — Dachshund miniature wire-haired PINK MAFIA VITORAZ, owner - BUŠTA JAN

Best Junior FCI group V

Judge - Pierluigi Buratti (Greenland)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) EAGER EDISON XSARA ́S HOPE, owner - GAŠPAROVIČOVÁ PETRA

Best Junior FCI group VI

Judge - Tibor Havelka (Honduras)
1 Place — Beagle COUNTRY BOY IS READY FOR A PARTY, owner - KLAJIC DEJAN

Best Junior FCI group VII

Judge - Pierluigi Buratti (Greenland)
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) ESPECIAL OF SKYROCKET, owner - PAYER FRIGYES

Best Junior FCI group VIII

Judge - Tibor Havelka (Honduras)
1 Place — English Cocker Spaniel DRYCASTLE DANDY ́S HONEY, owner - FELSZEGHY E.A.O.

Best Junior FCI group IX

Judge - Pierluigi Buratti (Greenland)
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) STING DIAMOND DOG FOREVER, owner - SARACH NATALIA

Best Junior FCI group X

Judge - Tibor Havelka (Honduras)
1 Place — Greyhound GOODLUCK CHARM, owner - ANLAUFOVÁ MARTINA

FCI group I

Judge - Václavík Miroslav (Panama)
1 Place — Komondor MÁTYÁS KIRÁLY UDVARI PANKA FANNI, owner - CRESCINI SANDRO
2 Place — Australian Shepherd JURÁŠEK SRDCOVÉ ESO, owner - HODOVÁ LINDA
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) ATOM HEART MOTHER AND FATHER ASKETILA, owner - HORCZAK PIOTR + WIŚNIEWSKA JADWIGA

FCI group II

Judge - Beata Petkevica
1 Place — Standard Schnauzer pepper & salt ZIG ZAG ALARM BESKYD, owner - FAJKUSOVÁ LENKA + MARIANELLI EMILIANO
2 Place — Cane Corso Italiano DALTON BOJTOR VÁRI, owner - PIRINT ATTILA + NYIKOS ZSOLT
3 Place — Alabai (Central Asian Shepherd Dog) CARJ BOBUSHIK GJUĽČITAJ TUHAJ BEJ, owner - JAKUBIČKA JAROSLAV

FCI group III

Judge - Konrad Tijana (Venezuela)
1 Place — American Staffordshire Terrier LARA CROFT COSA NOSTRA IMPERO, owner - MUNCAN LAZAR + PAVKOVIC ALEKSA
2 Place — Bedlington Terrier COLACODA COME DANCE WITH ME, owner - LASIŃSKA-PILARCZYK EWA
3 Place — West Highland White Terrier FLANAGAN SUNSHINE CELEBRATION, owner - KANÁSOVÁ MARTINA

FCI group IV

Judge - Piotr Król (Guatemala)
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired RUDOLFINAMADAMMECHIC VITORAZ, owner - BUŠTA JAN
2 Place — Dachshund miniature wire-haired ZZZORA THE EXPLORA VITORAZ, owner - BUŠTA JAN
3 Place — Dachshund standard smooth-haired ELTON Z HRADSKEJ HORY, owner - ALEX AMBER TWINE

FCI group V

Judge - Piskay Vladimír (Honduras)
1 Place — Peruvian Hairless Dog (Perro sin pelo del Perú) ATAWALLPA MATACAN, owner - KUBÁČOVÁ LUCIE
2 Place — Shiba Inu CONVERS BENJIRO FOR HAKONE IDZU, owner - BLATOŇOVÁ HANA
3 Place — Alaskan Malamute DARK SHADOW INDITAROD, owner - LYSÁKOVÁ IVANA

FCI group VI

Judge - Aleksoski Mile
1 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) HORVÁRI BIG BOSS, owner - HANISCH RITA
2 Place — Basset Hound IAN IAN OD BEROUNKY, owner - ŠŤAVÍK JIŘÍ
3 Place — Beagle VIENNA CALLING CINNAMON FLOWER, owner - JUHÁS ROMAN

FCI group VII

Judge - Oleinikova Zoja
1 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) MALOMKÖZI GRÁF, owner - NAGY ISTVÁN
2 Place — Weimaraner SILHOUETTE`S ALL REVVED UP, owner - NACSA AGNES
3 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) ZORAN STELLA VENANDI, owner - KUCNER WOJCIECH + ALEKSANDROWICZ MONIKA

FCI group VIII

Judge - Voláriková Linda (Honduras)
1 Place — English Cocker Spaniel GALLINAGOS AS IT IS, owner - PILJEVIC DUSKO & MINA
2 Place — Labrador Retriever BLUE RAY KREUZBURG, owner - SZEWCZYK KATARZYNA
3 Place — American Cocker Spaniel CHESS KING BOHEMIA BLACK DIAMOND, owner - NEPOMUCKÁ EVA

FCI group IX

Judge - Vítková Viera (Honduras)
1 Place — Poodle (Caniche) standard white VESPERTINE LIGHT MY FIRE, owner - FRANKOVÁ MIROSLAVA + ROUSOVÁ VLADIMÍRA
2 Place — Tibetan Terrier TRIPITAKA BITE THE BULLET, owner - LYDON SEAN + LYDON CATHY
3 Place — Lhasa Apso SAYONARA APSO JOHN TERRY, owner - KORCOVÁ JANA + PETRAKOVA IVETA

FCI group X

Judge - Jarmo Vuorinen (Bolivia)
1 Place — Saluki CARISSA AL ZAHRA, owner - PUDOVÁ PETRA
2 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) LAVINIA LAMIA QUINDICI, owner - SLIVOŇOVÁ ZUZANA
3 Place — Whippet BELLAMEE KEIKO CZECH SPRING, owner - JÍLKOVÁ LUCIE + TOMAN IVO

Best Junior of the Show (BIS)

Judge - Matyáš Jaroslav (Honduras)
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) ESPECIAL OF SKYROCKET, owner - PAYER FRIGYES
2 Place — West Highland White Terrier STARS FALL IN SUNSHINE CELEBRATION, owner - KANÁSOVÁ MARTINA
3 Place — English Cocker Spaniel DRYCASTLE DANDY ́S HONEY, owner - FELSZEGHY E.A.O.

Best in Show (BIS)

Judge - Aidietiene Julija
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired RUDOLFINAMADAMMECHIC VITORAZ, owner - BUŠTA JAN
2 Place — English Cocker Spaniel GALLINAGOS AS IT IS, owner - PILJEVIC DUSKO & MINA
3 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) MALOMKÖZI GRÁF, owner - NAGY ISTVÁN

Super Best in Show

Judge - Cochetti Francesco (Greenland)
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) BOTTOM SHAKER ZEPHYR DREAM, owner - KOROKNAI JÓZSEF

Photo: © Martina Trávníčková (www.martinatravnickova.cz)


Source: dogshow.sk

Rate:
0

Share:

Add comments: