Winners of the International Dog Show «Duo CACIB Nitradog» (Slovakia), Saturday, 28 November 2015 (BIS photo)

Grand Prix National Breeds

Judge - Tibor Havelka (Honduras)
1 Place — Slovakian Chuvach (Slovenský čuvač) FARO CARIN DOM, owner - UHRIN ŠTEFAN
2 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) ENIGMA ŠEDÝ POKLAD, owner - KUNC RADEK
3 Place — Wire-Haired Slovakian Pointer (Slovenský hrubosrstý Stavač, Ohař) XANDER Z KRÁĽOVSKÝCH CHLMOV, owner - ŠTAUDINGEROVÁ RADKA + KRIEKOVCI RADOMÍR A STANISLAVA

Best non-FCI breed

Judge - Kuriš Dušan (Honduras)
1 Place — East-European Shepherd (VEO) ARMANI FLER-DA-FOSH, owner - HORNAKOVA DOMINIKA
2 Place — Continental Bulldog CONTIBULLS INDIANA JONES, owner - MAZÁKOVI V.+M.
3 Place — Catahoula Leopard Dog (Catahoula Cur) COAHOMA IVANHOE, owner - RAJNÁKOVÁ SOŇA

Junior Handler Competition (9-13 years)

Judge - Anna Cwieceková (Honduras)
1 Place — Basenji SZÁSZOVÁ DOMINIKA
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) DRZIAK JAKUB
3 Place — Dachshund ZAPLETALOVÁ MONIKA

Junior Handler Competition (14-17 years)

Judge - Anna Cwieceková (Honduras)
1 Place — Chinese Crested Dog MACHÁLEKOVÁ KRISTÍNA
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) BĚHALOVÁ LUCIE
3 Place — Dachshund PISONOVA NIKOL

Best Brace

Judge - Pierluigi Buratti (Greenland)
1 Place — Poodle (Caniche) standard white VESPERTINE LIGHT MY FIRE & BEATRIS KOBWITLER, owner - FRANKOVÁ MIROSLAVA
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) FABULOUS ADAMON PARDÁL Z ASUANU & KADIRA IMAGINE PARDÁL Z ASUANU, owner - ZEMÁNKOVÁ HANA A ANDREA
3 Place — Lhasa Apso SAYONARA APSO JOHN TERRY & XANTE IVEPET, owner - KORCOVÁ JANA

Best Baby

Judge - Linda Voláriková (Honduras)
1 Place — Golden Retriever BOOM BOOM MY ANGEL TOMI, owner - NECHALOVI JANA A MICHAL
2 Place — Standard Schnauzer EDpepper & salt MONT ALARM BESKYD, owner - FAJKUSOVÁ LENKA
3 Place — Australian Shepherd NIA SRDCOVÉ ESO, owner - HODOVÁ LINDA

Best Breeders' Group

Judge - Jarmo Vuorinen (Bolivia)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) DANCO OF AMBER, owner - DANKOVA PATRICIA
2 Place — Dogo Argentino LA ROSA DE INCA, owner - OSLANEC LUBOMIR
3 Place — Saluki AL ZAHRA, owner - PUDOVÁ PETRA

Best Puppy, male

Judge - Vasile-Carol Papp (Ethiopia)
1 Place — American Akita TENK-JOU-LEE TABASCO, owner - BUGÁR ANDOR
2 Place — Shih Tzu KAYBAROSHI HAN&HAR MIDNIGHT PRINCE, owner - ŽOURKOVÁ JIŘINA
3 Place — Beagle VIENNA CALLING GRAND FINAL, owner - TOMKAHAZY-HAJEK HELENA

Best Puppy, female

Judge - Kurišová Jana (Honduras)
1 Place — Shiba Inu AYA NOBLE-LG KENNELS, owner - PRACHAROVÁ JANA
2 Place — American Akita BAROUNS BARBARA CARRERA, owner - DOBO JOZEF
3 Place — Collie Rough REBECCA BLUE PRINCESS PARDÁL Z ASUANU, owner - ZEMÁNKOVÁ HANA A ANDREA

Best Veteran

Judge - Piotr Król (Guatemala)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) GARDEN STAR’S ORIGINAL EDITION, owner - ZÁHONYI-ÁBEL DOROTTYA
2 Place — Australian Shepherd HEARTHSIDE HAPPY MESSAGE, owner - HODOVÁ LINDA
3 Place — English Pointer FILA BRZEZOWIANKA, owner - DOROBA ANITA

Honor Class

Judge - Šaranský Peter (Honduras)
1 Place — Maltese CHRISTOFER STAR MAGIC MALTESE, owner - MLEZIVOVÁ SOŇA
2 Place — Rhodesian Ridgeback CHIBALE “HABEEBAH” OF SHINGAMONGA  , owner - BENČIČOVÁ ADRIANA
3 Place — Poodle (Caniche) standard black BELARIAN Z ČERNÉHO PANSTVÍ, owner - OBHLÍDALOVÁ MONIKA

Best Junior FCI group I

Judge - Aleksoski Mile
1 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) ENIGMA ŠEDÝ POKLAD, owner - KUNC RADEK

Best Junior FCI group II

Judge - Piskay Vladimír (Honduras)
1 Place — Alabai (Central Asian Shepherd Dog) CAMAL RASBEN TURUK, owner - NEU RASTISLAV + DINŽÍKOVY JARO A PETRA, NEU BENITA

Best Junior FCI group III

Judge - Aleksoski Mile
1 Place — West Highland White Terrier STARS FALL IN SUNSHINE CELEBRATION, owner - KANÁSOVÁ MARTINA

Best Junior FCI group IV

Judge - Piskay Vladimír (Honduras)
1 Place — Dachshund standard wire-haired FUSILLO DELLA VAL VEZZENO, owner - ŚWIDEREK KRZYSZTOF

Best Junior FCI group V

Judge - Aleksoski Mile
1 Place — Siberian Husky CONTESA ROSE OF NORDIC, owner - BODNAROVA KATARINA

Best Junior FCI group VI

Judge - Piskay Vladimír (Honduras)
1 Place — Beagle COUNTRY BOY IS READY FOR A PARTY, owner - KLAJIC DEJAN

Best Junior FCI group VII

Judge - Aleksoski Mile
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) ESPECIAL OF SKYROCKET, owner - PAYER FRIGYES

Best Junior FCI group VIII

Judge - Piskay Vladimír (Honduras)
1 Place — Flat-Coated Retriever SORBON BONNY DUX, owner - KLÍCHOVÁ JINDŘIŠKA

Best Junior FCI group IX

Judge - Aleksoski Mile
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) STING DIAMOND DOG FOREVER, owner - SARACH NATALIA

Best Junior FCI group X

Judge - Piskay Vladimír (Honduras)
1 Place — Whippet BELLAMEE KEIKO CZECH SPRING, owner - JÍLKOVÁ LUCIE + TOMAN IVO

FCI group I

Judge - Oleinikova Zoja
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) BOTTOM SHAKER ZEPHYR DREAM, owner - KOROKNAI JÓZSEF
2 Place — Komondor MÁTYÁS KIRÁLY UDVARI PANKA FANNI, owner - CRESCINI SANDRO
3 Place — Australian Shepherd JURÁŠEK SRDCOVÉ ESO, owner - HODOVÁ LINDA

FCI group II

Judge - Mladenović Mića (Venezuela)
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) GEORGIY POBEDONOSETS NOCH NA KUPALU, owner - ZIKIY VITALIY + DIDKOVSKAYA DIANA
2 Place — Boxer (Deutscher Boxer) MAFIA SANVITA, owner - POGODINA VICTORIA + PODGAETSKJJ LEV
3 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) SANKTI-ICE JUST IN LOVE, owner - MIROWSKA KATARZYNA

FCI group III

Judge - Kanás Róbert (Honduras)
1 Place — Australian Terrier BLUE AYERS BONAFIDE BOGART, owner - GRONLUND JORGEN
2 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier HOUSE OF SOFTY ORLANDO, owner - ŠUBERTOVÁ PETRA
3 Place — Airedale Terrier LILLY LILLYBETH ADIA AVI, owner - KRÁLOVÁ IVA

FCI group IV

Judge - Maffezzoni Bruno (Greenland)
1 Place — Dachshund miniature wire-haired PINK MAFIA VITORAZ, owner - BUŠTA JAN
2 Place — Dachshund standard long-haired MARLEY Z CHOTÁRA, owner - MOLNÁROVÁ LUCIA + MOLNÁR DALIBOR
3 Place — Dachshund rabbit wire-haired RUDOLFINAMADAMMECHIC VITORAZ, owner - BUŠTA JAN

FCI group V

Judge - Václavík Miroslav (Panama)
1 Place — American Akita LADHARMAYA BAD BOY, owner - LANTOS ZSOLT
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) PRIDE OF LITTLE ELF ASSIA GOLD, owner - SHALAEVA GALINA
3 Place — Shiba Inu CONVERS BENJIRO FOR HAKONE IDZU, owner - BLATOŇOVÁ HANA

FCI group VI

Judge - Věra Dvořáková (Panama)
1 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) JAMBI Z LIPTOVSKÝCH REVÚC, owner - BURIÁNEK PETR
2 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) SOLETRADER HEART TO HEART, owner - CIRKOS CSONGOR + CIRKOS VERONIKA
3 Place — Basset Hound ARTHAS ZE SRDCE BRD, owner - PAZDERNÍK JIŘÍ + PAZDERNÍKOVÁ LADA

FCI group VII

Judge - Řehánek Petr (Panama)
1 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) MALOMKÖZI GRÁF, owner - NAGY ISTVÁN
2 Place — Weimaraner SILHOUETTE`S ALL REVVED UP, owner - NACSA AGNES
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) BERETA DANITTY, owner - RUYS HENRY

FCI group VIII

Judge - Aidietiene Julija
1 Place — American Cocker Spaniel CADILLAC OF YOUR SWEETEST DREAM, owner - VIKTOR RÓBERT
2 Place — English Cocker Spaniel GALLINAGOS AS IT IS, owner - PILJEVIC DUSKO & MINA
3 Place — Golden Retriever GOLDEN EDITION ANGEL OF THE DREAMS, owner - KOLAROVICOVA LUCIA

FCI group IX

Judge - Cochetti Francesco (Greenland)
1 Place — Tibetan Terrier TRIPITAKA BITE THE BULLET, owner - LYDON SEAN + LYDON CATHY
2 Place — Poodle (Caniche) medium black MISS FIONA OD LALANKI, owner - MATŁAWSKA BEATA
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) SWEET INDEED SHOW ME THE SUNSHINE, owner - MILLE KAMENCIKOVA ALEXANDRA

FCI group X

Judge - László Erdős (Grenada)
1 Place — Afghan Hound VICTORIA GANDAMAK SLOVAKIA, owner - BEZÁK PETRA & ALEX
2 Place — Hungarian Greyhound (Magyar Agár) BARRACUDA LLAWONDYSS, owner - BARANYAI GÁBOR
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) IKARIO NA KLÍNKÁCH, owner - HARANTOVÁ ZDEŇKA

Best Junior of the Show (BIS)

Judge - Ridarčíková Gabriela (Honduras)
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) ESPECIAL OF SKYROCKET, owner - PAYER FRIGYES
2 Place — West Highland White Terrier STARS FALL IN SUNSHINE CELEBRATION, owner - KANÁSOVÁ MARTINA
3 Place — Alabai (Central Asian Shepherd Dog) CAMAL RASBEN TURUK, owner - NEU RASTISLAV + DINŽÍKOVY JARO A PETRA, NEU BENITA

Best in Show (BIS)

Judge - Pichard Laurent (Jamaica)
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) BOTTOM SHAKER ZEPHYR DREAM, owner - KOROKNAI JÓZSEF
2 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) MALOMKÖZI GRÁF, owner - NAGY ISTVÁN
3 Place — Tibetan Terrier TRIPITAKA BITE THE BULLET, owner - LYDON SEAN + LYDON CATHY

Photo: © Martina Trávníčková (www.martinatravnickova.cz)


Source: dogshow.sk

Rate:
0

Share:

Add comments: