Latvian Winner 2014 - results

Best Breeder

Judge - Anatoly ZHUK (Belarus)
1 Place — Shih Tzu LANEJA, owner - N.Popova (LV)
2 Place — Bearded Collie MEMORYLANE, owner - N.Brusin (FI)
3 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) LITTLE LIONHEART, owner - N.Borodajenko (LV)
4 Place — Jack Russell Terrier SVEDUDDENS, owner - A.Norrthon (SE)
5 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) LUX LORAL, owners - I.Grava-Tūrmane & K.Grava-Bārdiņa (LV)

Best Progeny Group

Judge - Helin SIMBERG (Estonia)
1 Place — Rhodesian Ridgeback ARIEL ARI LIBERTA, owner - V.Paisuma (LV)
2 Place — Bolognese AMORE AMORINAS TEMRA, owner - E.&E.Nieminen (FI)

Best Couple

Judge - Oleg Vasiliev (Russia)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) DOLLBABIES ASHER ART OF STYLE & DOLLBABIES ABELLE ART OF ELEGANCE, owner - I.Fraimane (LV)
2 Place — Weimaraner ARGAS & AMBER RAIN CARSKI TRAKT, owner - K.Šterna (LV)
3 Place — Bearded Collie MEMORYLANE MOVE HEAVEN’N EARTH & MEMORYLANE THE DIVINE MIZ M, owner - N.Brusin (FI)
4 Place — Tibetan Spaniel LILILEIAN HONOR OF ALL & ZIESTAN INDIRA, owner - T.Rāmõ (FI)
5 Place — Clumber Spaniel BIMBIK’S IIAN & BIMBIK’S GIGILLE, owner - K.Juurak & H.Tammiste (EE)

Best Puppy

Judge - Fred (John C.F.) PEDDIE (Canada)
1 Place — Pug (Mops) FINNDANES QUITE A JOKE, owner - A.-L.Tiimo & T.Granstrõm (FI)
2 Place — Shar Pei PEI ATTENTION BOW-TIE, owner - A.Thorsjõ (SE)
3 Place — Welsh Corgi Pembroke STYLE LIFE ALPINE ROSE, owner - M.Evdokimova & V.Zaraeva (RU)
4 Place — American Cocker Spaniel EXPANSIVE DADD’Y GIRL DIVINE ALSO, owner - Dz.Seļecova (LV)
5 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) ZARA IZ CHIGASOVO, owner - R.Stapjaks (LV)

Best Veteran

Judge - Maria KAVČIČ (Slovenia)
1 Place — Collie Smooth TIMONAN QIANA QINNIE, owner - T.Tikkanen (FI)
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) TALVITUULI PETER PAN, owner - K.Jõgi (EE)
3 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) MAGICPOWER’S GOLDEN SKY, owner - E.Hautala & M.Ratus (FI)
4 Place — Curly Coated Retriever GYPSY’S SOUL HEARTBREAKER, owner - K.Kriisk (EE)
5 Place — Tibetan Spaniel MILIISIN TRANS-AM, owner - K.Kanninen (FI)

FCI group I

Judge - Linga JŪRGENS (Estonia)
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) HARWISH GLITTERING GEM, owner - M.Parinova (RU)
2 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) FAMILY FLIGHT BIG BONUS, owner - M.Klementjeva (LV)
3 Place — Belgian Shepherd Dog - Groenendael MARMARA UNBELIEVABLE RASCAL, owner - P.Paavola-Pehkonen (FI)
4 Place — Collie Smooth TIMONAN QIANA QINNIE, owner - T.Tikkanen (FI)
5 Place — Welsh Corgi Pembroke ASTERSLAND YOU KNOW WHO, owner - M.Laut (EE)

FCI group II

Judge - Victor VAN RAAMSDONK (Belgium)
1 Place — Cane Corso Italiano JULIA CEZARIS DORADO, owner - A.Gorenkova (LV)
2 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) IMIDŽ LADY EMMANUELE, owner - J.Pekarskis (LV)
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) MARGARITA NIGRA JOHNNIE WALKER, owner - H.Laurits (EE)
4 Place — Fila Brasileiro ALVARO-ANGEL, owner - I.Kovalinskaya (RU)
5 Place — English Bulldog (Bulldog) ANGELICAL GLAMOUR HAGRID, owner - J.Johnsson (FI)

FCI group III

Judge - Svante FRISK (Sweden)
1 Place — Brazilian Terrier (Terrier Brasileiro) BRASHILL ESPLENDIDO, owner - T.Jauhonen (FI)
2 Place — Skye Terrier NIIMAN’S ALL ABOUT ME, owner - C.Matikainen (FI)
3 Place — West Highland White Terrier TIRAMISU TO KICHAUS FOR BIS, owner - L.Martinova (LV)
4 Place — Fox Terrier (Wire) DANDIEPRAID DELAGARDIE, owner - N.&S.Volkova (EE)
5 Place — Sealyham Terrier ALBAROSSI’K HIGH HOPE, owner - O.&V.Markevich (BY)

FCI group IV

Judge - Natalja SEDYKH (Russia)
1 Place — Dachshund (miniature smooth-haired) MAGIK RAINBOW TRISTAN, owner -A.Mockeviciute (LT)
3 Place — Dachshund (standard smooth-haired) HIEKKALINNAN GOLDEN FASHION GIRL, owner - S.&.J.Hiekkamies (FI)
4 Place — Dachshund (miniature wire-haired) LISEGO NOSA HVASTUNISHKA, owner - P.Veermāe (EE)
5 Place — Dachshund (rabbit long-haired) ZVEZDA KOVALENI ORLANDO, owner - E.Gataullina (RU)

FCI group V

Judge - Rony DOEDIJNS (Netherlands)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) OF KORS ENDZHEL IZ DOMA MAKSIMOVYUH, owner - L.Freimane (LV)
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) AKEMOSS ILMATAR, owner - S.Laitinen &S.Hārkõnen (FI)
3 Place — Basenji FARLANDERS AGAINST ALL STORMS, owner - H.&M.&K.Tõnurist (EE)
4 Place — Akita (Akita-Inu) MUSASHI GO SHUN’YOU KENSHA, owner - M.Savickiene (LT)
5 Place — Chow Chow PRIM S KRASNOY GORKI TSEZARIO, owner - G.Zadumova (RU)

FCI group VI

Judge - Željka HALPER DRAŽIČ (Croatia)
1 Place — Rhodesian Ridgeback AMBER GRAND STAR QWANDOYA, owner - I.Vanaga (LV)
2 Place — Basset Hound BALTIK SHOW DE LUX SEMION, owner - E.Zhukova & A.Posokhin (RU)
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) LAGUNA DIOS WORLD AROUND ME, owner - T.Yli-Sassi & N.Melnikava (FI)
4 Place — Beagle MANO SUMMER THUNDER, owner - I.Venisloviene (LT)
5 Place — Artesian Norman Basset (Basset Artésien Normand) FOUGERE DE BERENICE, owner - V.Vigren (FI)

FCI group VII

Judge - Otakar VONDROUŠ (Czech Republic)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) WIND CHART AT ORIGINAL DOT COM, owner - M.Ylitalo & P.Artiola (FI)
2 Place — English Setter BLUE BALTIC’S BLUES BROTHER, owner - S.Vartiainen (FI)
3 Place — Gordon Setter YUKKI HILL MESMERIZER FOR SILENT NORTH, owner - R.&M.Lõija (FI)
4 Place — English Pointer EDGEHILL’S TOUCH OF GOLD, owner - N.Jentkiene (LV)
5 Place — Bourbonnais Pointing Dog (Braque du Bourbonnais) JOGIS MAŽAS BROLIS, owner - D.Ragelis (LT)

FCI group VIII

Judge - Vladimir PISKAY (Slovakia)
1 Place — English Springer Spaniel BIMBIK’S FINCH, owner - K.Juurak & H.Tammiste (FI)
2 Place — Flat-Coated Retriever BLUE-BLOODED CAPTAIN BASTETA, owner - T.Zamorskaja (EE)
3 Place — American Cocker Spaniel FABELSFEE HIGH FIVE STATESMAN, owner - M.Tanninen & T.Elo & V.Paulsen (FI)
4 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) BUDOAR ANCELIGA, owner - M.Siven (FI)
5 Place — Clumber Spaniel BIMBIK’S IIAN, owner - K.Juurak & H.Tammiste (FI)

FCI group IX

Judge - Jean-Francois VANAKEN (Belgium)
1 Place — Lhasa Apso CHIC CHOIX SIXTH SENSE, owner - L.Rubikaite (LT)
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) FRIZZLED LIFE SANTA, owner - L.&S.Pyatyginy (UA)
3 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) MAGIC SUNRISE GREAT GENTLEMAN, owner - I.Fraimane (LV)
4 Place — Poodle (Caniche) (miniature) KUDOS CHEETAH, owner - I.Siil & M.Pavelson (EE)
5 Place — Little Lion Dog (Löwchen, Petit Chien Lion) ROYALGROWL ADAM LAMBERT, owner - I.Ojala (FI)

FCI group X

Judge - Kornelija BUTRIMOVA (Lithuania)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) PHAEDRA TAMERLANE, owner - S.Jyrkinen & C.Kubiak-Zamora & K.Shimel (FI)
2 Place — Afghan Hound SHOU GERAT SHELKOVY VETER, owner - V.Osotova (RU)
3 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) BLACK JADE’S COFFEY, owner - V.&K.Lindqvist (FI)
4 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) LUX LORAL MICHELANGELO MIRACOLOSO, owner - I. Grava-Tūrmane & K.Grava-Bārdiņa (LV)
5 Place — Whippet ABSOLIUTI IDILE BE MY BIANCA RYAN, owner - R.Balčiūniene & R.Vengalyte (LT)

Best in Show (BIS)

Judge - Sylvie DESSERNE (France)
1 Place — Lhasa Apso CHIC CHOIX SIXTH SENSE, owner - L.Rubikaite (LT)
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) WIND CHART AT ORIGINAL DOT COM, owner - M.Ylitalo & P.Artiola (FI)
3 Place — Rhodesian Ridgeback AMBER GRAND STAR QWANDOYA, owner - I.Vanaga (LV)
4 Place — Pomeranian (Zwergspitz) OF KORS ENDZHEL IZ DOMA MAKSIMOVYUH, owner - L.Freimane (LV)
5 Place — Dachshund (miniature smooth-haired) MAGIK RAINBOW TRISTAN, owner -A.Mockeviciute (LT)


Source: dogs.lv

Rate:
0

Share:

Add comments: