Hundmässa 2014 - results

FCI group I

Judge - Smith Derek
1 Place — Australian Shepherd Northbay's Rock On Summit, owner - Omarsson Gisli, Sweden
2 Place — Puli Cordmaker Hurdy Gurdy, owner - Bodil Rüsz, Denmark
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Shellrick's Just A Wish, owner - Reider Anne, Sweden
4 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Bluechannel Baron Knockout, owner - Leino Minna, Finland

FCI group II

Judge - Pocas Joao Vasco
1 Place — Standard Schnauzer (black) Velvet Dandy's Aura, owner - Lange Veronica, Sweden
2 Place — Leonberger Namupalan Bling Smack Chap, owner - Junehall Lindberg Jessika, Sweden
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) (black) Stablemaster's Arsene Lupin, owner - Frances Fabergé, Finland
4 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Bernerdalens Jackpot, owner - Nilsson Lisa, Sweden

FCI group III

Judge - Salminen Kari
1 Place — Fox Terrier (Smooth) Optimo Optical Illusion, owner - Molli Nyman & Sari Laitinen & Ken & Jan Campbell, Finland
2 Place — Lakeland Terrier Big Lady's Micro-Invader, owner - Kilsund Ann & Hunt Bert, Sweden
3 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron Rockferry, owner - Hulthén Helén, Sweden
4 Place — Bull Terrier (English Bull Terrier) Super Glory's Piece Of Cake, owner - Rask Susanne, Sweden

FCI group IV and VI

Judge - Nymann Gunnar
1 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) Askmaden's Yrrol, owner - Spångberg Jeanette, Sweden
2 Place — Dachshund (standard long-haired) Örnbergets Amigo, owner - Rhodin Elisabeth, Sweden
3 Place — Dachshund (miniature wire-haired) Wervest's Winn, owner - Vera Vestby, Norway
4 Place — Basset Hound Honeycar's Unic, owner - Almstedt Anne-Cathryne, Sweden

FCI group V

Judge - Svarstad Per
1 Place — Basenji Enigma Just Watch Me, owner - Lönn Madelene & Lönn Sofie, Sweden
2 Place — Thai Ridgeback Bo Handler's Chaithai At Tintavon, owner - Johansson Renata, Sweden
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Callevys Empire, owner - Nilsson Fredrik & Nilsson Mikael, Sweden
4 Place — Swedish Vallhund (Västgötaspets) Skogsbygdens Nora Supernova, owner - Johansson Kim, Sweden

FCI group VII

Judge - Sporre-Willes Renée
1 Place — Weimaraner (short-haired) Warrior's Song Imperium Star, owner - Spångberg Jeanette & Högberg Lennart, Sweden
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Andzar Success, owner - Wik Catarina, Sweden
3 Place — English Pointer East Meadows Mr Turbo Triss, owner - Legneskog Susanne, Sweden
4 Place — English Setter Blue Baltic's Goldi Lock Rock, owner - Lehto Janette & Ulla, Finland

FCI group VIII

Judge - Hollings Patsy
1 Place — Flat-Coated Retriever Castlerock Simply Magic, owner - Dyrén Anette, Sweden
2 Place — Labrador Retriever Rossmix Sea Salt And Vinegar, owner - Strömbom Héléne & Persson Moa, Sweden
3 Place — Clumber Spaniel Jazzin's Tailor Made For Spicetwice , owner - Kostiainen Marianne& Sarlin Ira, Finland
4 Place — American Cocker Spaniel Caci's Count On Me, owner - Lundqvist Caroline, Sweden

FCI group IX

Judge - Nataletti Valerio
1 Place — Poodle (Caniche) (miniature) Kudos Firework, owner - Nilsson Fredrik & Nilsson Mikael, Sweden
2 Place — Tibetan Terrier Kybo Kickboxer, owner - Gisslén, Roberts, Price & Whitehead, UK
3 Place — Lhasa Apso Chic Choix Cleopatra Eurydice, owner - Sanna Kopola-Hirsimäki, Finland
4 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Wyomaers Who Let The Dog Out, owner - Noora Jyly & Katja Rahunen, Finland

FCI group X

Judge - Cocozza Mark
1 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Soltar's Blue My Mind, owner - Lillstrang - von Wendt Jukka, Finland
2 Place — Saluki Dabka's Italy, owner - Seiholm Persson Liz-Mari, Sweden
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Phaedra Tamerlane, owner - Simo Jyrkinen, Finland
4 Place — Azawakh Insolens Bamako, owner - Marja Sivusalo, Finland

Best Veteran (Saturday, 13 December)

Judge - Ericsson Dan
1 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Robelalexanderthegreataquatass, owner - Runi Kristiansen & Elizabeth Volz & Terje Kristiansen, Norway
2 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) Askmaden's Yrrol, owner - Spångberg Jeanette, Sweden
3 Place — Flat-Coated Retriever Toffedreams Seven From Heaven, owner - Dyrén Anette, Sweden
4 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron Hot-Lips, owner - Hörberg Wahlström Ulla & Wahlström Kurt, Sweden

Best Veteran (Sunday, 14 December)

Judge - Staunskjaer Ole
1 Place — Lhasa Apso Black Boots Stars And Stripes, owner - Friberg Andersson Linda, Sweden
2 Place — Poodle (Caniche) (standard) Party-Line's Me And My Monkey, owner - Jonasson Gunilla, Sweden
3 Place — Swedish Vallhund (Västgötaspets) Skogsbygdens Nora Supernova, owner - Johansson Kim, Sweden
4 Place — Chinese Crested Dog Prefix Trafalgar, owner - Carlsson Annika, Sweden

Best Kennel (Saturday, 13 December)

Judge - Lövenkjaer Svend
1 Place — Standard Schnauzer (pepper & salt) Mihan Värisuora, owner - Saimi Nieminen & Raili Kärkkäinen, Finland
2 Place — Flat-Coated Retriever Almanza Burberry Goodiebag, owner - Ulin Ragnhild, Sweden
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Botnicus Attraction, owner - Nordmark Lina, Sweden
4 Place — Labrador Retriever Rossmix Zenato Ripassa, owner - Strömbom Héléne & Persson Moa, Sweden

Best Kennel (Sunday, 14 December)

Judge - John Philip
1 Place — Pharaoh Hound Faouziah's Faramir, owner - Hall Jenny, Sweden
2 Place — Tibetan Spaniel Tjo-Nins Minerva, owner - Nordahl Marita & Söderstam Krister, Sweden
3 Place — Bearded Collie Alistair's King Of The Castle, owner - Långsved Marie, Sweden
4 Place — Kuvasz (Hungarian Kuvasz) Red Dog's White Russian, owner - Gustavsson Johan, Sweden

Best Breeding Group (Saturday, 13 December)

Judge - Mach Lisbeth
1 Place — Flat-Coated Retriever Almanza, breeder - Ulin Ragnhild, Sweden
2 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron, breeder - Hulthén Helén, Sweden
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Botnicus, breeder - Nordmark Lina, Nordmark Kjell, Sweden
4 Place — American Staffordshire Terrier Zican's, breeder - Cederlöf Patrik, Benjaminson Cecilia, Sweden

Best Breeding Group (Sunday, 14 December)

Judge - Bister Soile
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Shellrick's, breeder - Reider Anne, Sweden
2 Place — Portuguese Warren Hound (Podengo Português) Tappinskis, breeder - Tapper Anna, Sweden
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Soltar's, breeder - Lillestrang von Wendt Jukka, Finland
4 Place — Bearded Collie Alistair's, breeder - Lönner Andersson Nina, Andersson Johan, Sweden

Best SKK Breeding Group 2014

1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Shellrick's, breeder - Reider Anne, Sweden
2 Place — American Cocker Spaniel Caci's, breeder - Östman Carina, Persson Mikael, Lundqvist Caroline, Sweden
3 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron, breeder - Hulthén Helén, Sweden
4 Place — Saluki Badavie, breeder - Nordin Maria, Brandén Marie, Sweden

Best in show (BIS)

Judge - Stafberg Carl Gunnar
1 Place — Poodle (Caniche) (miniature) Kudos Firework, owner - Nilsson Fredrik & Nilsson Mikael, Sweden
2 Place — Flat-Coated Retriever Castlerock Simply Magic, owner - Dyrén Anette, Sweden
3 Place — Fox Terrier (Smooth) Optimo Optical Illusion, owner - Molli Nyman & Sari Laitinen & Ken & Jan Campbell, Finland
4 Place — Weimaraner (short-haired) Warrior's Song Imperium Star, owner - Spångberg Jeanette & Högberg Lennart, Sweden

Photo: Johan Frick-Meijer

Video from the Show you can watch here


Source: www.skk.se

Rate:
0

Share:

Add comments: