EDS 2014 in Brno - first day results

Best Couple

Judge - Matyáš Jaroslav (Slovakia)
1 Place — Basenji Indiana Jones of Swala Pala & High Spirit of Swala Pala
2 Place — Romanian Mioritic Shepherd Dog (Ciobănesc Românesc Mioritic) Wooly Bear Alike Fluffy Snowball & Wooly Bear Absolute Happy
3 Place — Dachshund Rabbit, Smooth-haired: Norden Liht Imperial Gold & Norden Liht Eclipse Solar

Best Breeders Group

Judge - Jílková Zdena (Czech Republic)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka's, Gitte Morell
2 Place — Dachshund Miniature, Long-haired: Anamsunamon, Kateřina Šafaříková
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) DAN-STAR-KOM, KOMYAKOVA

Best Baby

Judge - Grygarová Alexandra (Czech Republic)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Flamenco Tauro
2 Place — Dachshund Miniature, Smooth-haired: Pardina Gang Della Parda
3 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Tessi la Blankpapilio

Best Puppy

Judge - Nováková Iveta (Czech Republic)
1 Place — Shiba Inu Makes People Talk About Lekkou
2 Place — Welsh Corgi Pembroke Real Dream Lisja Staja
3 Place — Siberian Husky Ethan Fire Deepglacier

Best Veteran

Judge - Řehánek Petr (Czech Republic)
1 Place — Komondor Landro Koroščenko
2 Place — Dachshund Miniature, Wire-haired: Happy Diva Vitoraz
3 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) Malinnik Sasquehanna Ponadto

FCI group I, Juniors

Judge - Krinke Milan (Czech Republic)
1 Place — Collie Smooth Make My Day Clingstone`s
2 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) Ironman Grey tetis
3 Place — Australian Shepherd Buzzdo Mangry's

FCI group IV, Juniors

Judge - Piskay Vladimír (Slovakia)
1 Place — Dachshund Rabbit, Wire-haired: Dargonne Dollar Baby del Wanhelsing
2 Place — Dachshund Standard, Smooth-haired: Bisquit EmDash
3 Place — Dachshund Miniature, Smooth-haired

FCI group V, Juniors

Judge - Petrusová Hana (Czech Republic)
1 Place — Cirneco dell'Etna Lex Murphy Can't Get Enough
2 Place — Norwegian Lundehund (Norsk Lundehund) Gidii-guu Lonewolf
3 Place — Basenji Black Strong Mocca Doberguard´s

Junior Best of Day

Judge - Kavčič Blaž (Slovakia)
1 Place — Cirneco dell'Etna Lex Murphy Can't Get Enough, owner - Weinehall Maria, Sjömarken (Sweden)

FCI group I

Judge - Korózs András (Hungary)
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Xtravagance Zottels
2 Place — Bearded Collie Ops I Did It aGAIN Cuore Impavido
4 Place — Pumi Jóbarát Pilisi-Kócos

FCI group IV

Judge - Tornau Andreas (Germany)
1 Place — Dachshund Rabbit, Long-haired: Ursa Emmonsi Anamsunamon
2 Place — Dachshund Miniature, Wire-haired: Just Do It Alpheratz
3 Place — Dachshund Standard, Wire-haired: Edward vom Linteler-Forst FCI
4 Place — Dachshund Standard, Long-haired: Donald Curry Corallo Dario
5 Place — Dachshund Standard, Smooth-haired: Bisquit EmDash

FCI group V

Judge - de Guiliani Claudio (Italy)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Winningmood 2000 Volts Caletto
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Everything I Do Cabaka's
3 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Luisa Šumbarský pramen
4 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Dynamiitti Damirazin
5 Place — Portuguese Warren Hound (Podengo Português) Pizon's Helga Honoris Causa


Source: 2014eurodogshow.cz, eukanuba.co.uk/eds2014

Rate:
0

Share:

Add comments:

Мне нравится0
Simona Mirescu
Best Couple second place is Dac de Pont Euxin and Ciuleandra - breeder MUSAT MIHAIL, and not the Austrian you mentioned wrongly! Be kind and check and correct the post accordingly.Thank you in advance.