Results of International Dog Show «Eurasia - I» Saturday 21 March 2015

Best Baby

Judge - MONIKA BLAHA (Andorra)
1 Place — Siberian Husky PAKIRA STARS THE QUEEN OF THE RING, owner - Panskaya
2 Place — Shiba Inu HANDZIMEMANSITE AIDZABURO, owner - Perminova
3 Place — Shih Tzu SAFFRON SHERHI CASABLANCA, owner - Cherkasova

BIS competitions for FCI unrecognized breeds

Judge - Vitaliy Khizhnyak (Barbados)
1 Place — Pražský Krysařík (Prague Ratter) LAGY MYS-FYS, owner - Tikmenova
2 Place — Fantom GENTLY BORN MOI D'ARTAGNAN, owner - Trofimova
3 Place — Biewer (Biewer Yorkie Terrier, Biewer Yorkshire) A IN BI BANDITOS, owner - Ptichenko

Best Brace

Judge - ZAFRA SIRIK (Ecuador)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi), owner - Ostrovskaya K. ,Uspenskiy
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, owner - Dumov
3 Place — Rhodesian Ridgeback, owner - Kamle E.

Best breeder's group

Judge - KARL REISINGER (Andorra)
1 Place — Pharaoh Hound REEDLY ROAD, owner - Evteeva M.
2 Place — black, DREAMKISS, owner - Kapcova T.
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black, GENTLY BORN, owner - Vlasova, Trofimova

Best Progeny

Judge - BARBARA MULLER (Jamaica)
1 Place — Siberian Husky SOKOL DE CIUKCI, owner - Proferansova A.
2 Place — American Staffordshire Terrier JE T'AIME IZ DOMA ALLVIK, owner - Morozova T.
3 Place — Flat-Coated Retriever RADOST IS ISTRY DELUX AT NIGHT, owner - Dement'eva E.

Best Puppy

Judge - LUIS PINTO TEIXEIRA (Haiti)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) DAN-STAR-KOM SWEET SOUL KISS, owner - Slapoguzova S.
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black, Gently Born GOLD STAR, owner - Samoznaeva N.
3 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Aldia Apricot Sensation, owner - Akindinova M.

Best Veteran

Judge - SVEND LOVENKJAER (Trinidad and Tobago)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke LISJA STAJA ZVEZDNAJA NOCH, owner - Usolceva N.
2 Place — Standard Schnauzer pepper and salt, DRONAS ASTI MONDORO, owner - Karceva S.
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, UNJEDI FANDANGO, owner - Kapcova, Sevastyanova

FCI group I

Judge - MANUEL LOUREIRO BORGES (Haiti)
1 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) MITSCHIGAN PRIMO GRANDE, owner - Mesheryakov S.
2 Place — Welsh Corgi Pembroke LISJA STAJA ZVEZDNAJA NOCH, owner - Usolceva N.
3 Place — Bearded Collie OPS I DID IT AGAIN DEL CUORE IMPAVIDO, owner - Klimova O.

FCI group II

Judge - DR. WILFRED PEPER (Belize)
1 Place — Dogo Argentino OPIUM IZ LUNNOY STAI, owner - Rusakova, Bykovskaya
2 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) EURO POWER FUTURE LORD, owner - Shulgin O.
3 Place — Leonberger AMICUS OPTIMUS VALENTUS, owner - Agafonova N.

FCI group III

Judge - LARS ADEHEIMER (Argentina)
1 Place — Scottish Terrier (Scottie) ANSTAMM DEMUR LONE STAR, owner - ANSTAMM, Popova
2 Place — Lakeland Terrier RUS TERRIER CARDENAL LINDA LA REINA, owner - Aleksashina, Sinyak
3 Place — Border Terrier STELLA ROVER ANTEY, owner - Kiruhina V.

FCI group IV

Judge - HANS BOELAARS (Guadeloupe)
1 Place — Dachshund miniature long-haired, XAVIER VEGAS ANAMSUNAMON, owner - Baranova-Schtokmann S.
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, NORDEN LIHT YOU FOR ME, owner - Yakovleva I.
3 Place — Dachshund miniature wire-haired, MONSTERS INC DUCHESS D'EXCELLENCE, owner - Grishina E.

FCI group V

Judge - MARGARET O'GORMAN (Montserrat)
1 Place — Siberian Husky GENTLE BOY BLUE BRICASSART, owner - Megirova A.
2 Place — Keeshond (Wolfsspitz) NEVASTAR OPTIMUS PRIME, owner - Ojiganova O.
3 Place — Alaskan Malamute ICE MERIDIAN APRIL REVOLUTION, owner - Philippova G.

FCI group VI

Judge - JOHN WAUBEN (Guadeloupe)
1 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) GERTSOGINYA GLAFIRA, owner - Bartashevich A.
2 Place — Basset Hound ZIPPER DOS SETE MOINHOS, owner - Golubeva I.
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) FLINKVILD UDACHNAYA KOMBINATSIA, owner - Voroshilova U.

FCI group VII

Judge - ERWIN DEUTCHER (Andorra)
1 Place — Weimaraner DALTON SILVER ANGEL FLYING FORWARD, owner - Lapshina E.
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) WIND CHART AT ORIGINAL FREE FLYER, owner - Safonova E.
3 Place — Gordon Setter GORDON HALL ZAVIER, owner - Sevruk A.

FCI group VIII

Judge - LAURENT PICHARD (Jamaica)
1 Place — English Springer Spaniel FOXBERRYHILLS BLISS TO BE THE JEWEL, owner - Anikushina E.
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) IL GRANAIO DEI MALATESTA ELIDE, owner - Semenova E.
3 Place — Flat-Coated Retriever GERMIONA IZ STOLITSY URALA, owner - Popova T.

FCI group IX

Judge - DAN ERICSSON (Argentina)
1 Place — Poodle (Caniche) large, KAYLENS SMART IMPULSE, owner - Knorr O.
2 Place — Poodle (Caniche) miniature, FIDEL ZINA, owner - Stepkina A.
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) BENITA'S SANS FACON NICE STORY, owner - Artushenko G.

FCI group X

Judge - JEAN-JEACQUES DUPAS (El Salvador)
1 Place — Azawakh AZAMOUR KHEMOSABI, owner - Klishas A.
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) SOLOVYEV NOSTALGIA, owner - Ostrovskaya, Uspenskiy
3 Place — Afghan Hound AMAL SALANG COEUR D'COEURS, owner - Shirokov D.

Best Junior

Judge - OLE STAUNSKJAER (Trinidad and Tobago)
1 Place — Basenji Team Spirit Sailor Moon, owner - Selezneva E.
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Konstantin Velikiy iz Russkoy Dinastii, owner - Artemova L.
3 Place — Shih Tzu SAFFRON SHERHY FAETON, owner - Cherkasova I.

The Best of National Breeds

Judge - Marina Gerasimova (Barbados)
1 Place — Alabai (Central Asian Shepherd Dog) YRAL TAY GVIDON TSAR, owner - Luchnikova L.

Best in Show (BIS)

Judge - MARJA TALVITIE (Bolivia)
1 Place — Azawakh AZAMOUR KHEMOSABI, owner - Klishas A.
2 Place — English Springer Spaniel FOXBERRYHILLS BLISS TO BE THE JEWEL, owner - Anikushina E.
3 Place — Scottish Terrier (Scottie) ANSTAMM DEMUR LONE STAR, owner - ANSTAMM, Popova

Best Junior Handler

Winners of the Flyball championship


Video from the show can be found HERE



Source: rkf.org.ru

Rate:
0

Share:

Add comments: