Winners of the Eukanuba International Summer Show 2015, Helsinki (Finland), 24 - 26 July 2015

Best Veterans, 24.07.2015 (Friday)

Judge - Vuorinen Rainer (Finland)
1 Place — Swedish Vallhund (Västgötaspets) Bodeneis Carr Calgary, owner - Halonen Jarkko & Halonen Niin
2 Place — Dachshund standard wire-haired, Minelan Balsami, owner - Vuorio Tiina & Ultamo Jani
3 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Mustanpaimenen Krista, owner - Honkanen Johanna
4 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Pannacotta Of Pomeranian World, owner - Paajanen Päivi

Best Veterans, 25.07.2015 (Saturday)

Judge - Vuorinen Rainer (Finland)
1 Place — Flat-Coated Retriever Flat Power Criminal Intent, owner - Forsell Marianne
2 Place — English Springer Spaniel Wildomar's Dig Dub'n' Deny, owner - Isola Katariina & Isola Johanna
3 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) Fago De Alba De Los Danzantes, owner - Tammiala-Salonen Tuulikki & Salonen Juulia
4 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Edendane's Pirate's Gold, owner - Salmi-Aalto Teija

Best Veterans, 26.07.2015 (Sunday)

Judge - Vuorinen Rainer (Finland)
1 Place — Afghan Hound Agha Djari's Urban Cowboy, owner - Suokas Salla & Lyyski Sami
2 Place — Collie Smooth Timonan Qiana Qinnie, owner - Tikkanen Tuula
3 Place — Puli Castlewolf Abergine, owner - Luostari Mirka
4 Place — Tibetan Spaniel Tuuling Chan Paris, owner - Parviainen Tuula & Vallin-Heino Helena

The best breeder's groups, 24.07.2015 (Friday)

Judge - Sporre-Willes Renee (Sweden)
1 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Eerondaali, breeder - Turunen Petri
2 Place — Finnish Lapphund (Suomenlapinkoira) Peikkovuoren, breeder - Miettinen Taina & Friman Ari
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Pipperoo, breeder - Lager Mirja
4 Place — Norwegian Elkhound Grey (Norsk Elghund Grå) Tunturijärven, breeder - Kallio Tarja

The best breeder's groups, 25.07.2015 (Saturday)

Judge - Sporre-Willes Renee (Sweden)
1 Place — American Cocker Spaniel Fabelsfee, breeder - Elo Tanja, Ylämylly
2 Place — Newfoundland Wave Seeker's, breeder - Lius Outi
3 Place — Standard Schnauzer Mihan, breeder - Nieminen Saimi & Nieminen Ahti & Kärkkäinen Raili
4 Place — Welsh Springer Spaniel Benton, breeder - Jaakkola Marjo

The best breeder's groups, 26.07.2015 (Sunday)

Judge - Brown Davida (New Zealand)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Jitterbop, breeder - Kauppinen Jaana
2 Place — Bearded Collie Bristregal, breeder - Janger Nina
3 Place — Saluki El Hamrah, breeder - Grönfors Pirjo
4 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Darlingdarling, breeder - Neemre Linda Johanna

Best Junior, 24.07.2015 (Friday)

Judge - Wilberg Knut-Sigurd (Norway)
1 Place — Dachshund standard wire-haired, Tiny Trotter's Heart Of Minuet, owner - Vuorio Tiina & Ultamo Jani & Kiiskilä Taia
2 Place — English Pointer Weimpoint Naughty Wizard Of Oz, owner - Närhi-Jääskeläinen Tiina & Jääskeläinen Timo & Vartiainen Sanna
3 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Storywood Tango Del Gatto Nero, owner - Lybeck Charlotte
4 Place — Rhodesian Ridgeback Kizimbi Savana Sarakasi, owner - Limnell Ursula & Wikström Catarina

Best Junior, 25.07.2015 (Saturday)

Judge - Beisel-Mcllwaine Peggy (Usa)
1 Place — Flat-Coated Retriever Huntstars Tiffany, owner - Mänttäri Jenny
2 Place — English Toy Terrier (Toy Manchester Terrier, Black and Tan) Bonwild Talk Talk Talk, owner - Hiltunen Pinja
3 Place — English Cocker Spaniel Margate Amber Moon, owner - Kakko Marjut
4 Place — Small Dutch Waterfowl Dog (Nederlandse Kooikerhondje) Kuusipeuran Loria Aisla Xema, owner - Aaltonen Raija

Best Junior, 26.07.2015 (Sunday)

Judge - Cartledge Liz (United Kingdom)
1 Place — Whippet Whiptails Daring To Dream, owner - Aalto Kirsi & Aalto Timo
2 Place — Tibetan Terrier La-Fon Melody Of Love, owner - Vaskuri Terttu
3 Place — Afghan Hound Pramya Ex On The Beach, owner - Nyberg Janica & Frondelius Saga
4 Place — Boston Terrier Canmoy's Boston Pole Position, owner - Båssar Johanna

FCI group I

Judge - Järvinen Kari (Fimland)
1 Place — Puli Castlewolf Abergine, owner - Luostari Mirka
2 Place — Collie Smooth Clingstone's Make My Day,owner - Asikainen Satu
3 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) Bar-Waxan Uscha, owner - Rantanen Krista & Pietiläinen Mikko
4 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren Flammeus U Make Me Love, owner - Sorsa Tarja & Hotanen Tiina

FCI group II

Judge - Järvinen Kari (Finland)
1 Place — Affenpinscher Tricky Ricky From Yarrow-Hi Tech, owner - Budiman Jongkie (Indonesia)
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) Stablemaster's Arsene Lupin, owner - Fabergé Frances
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Zaktans New Wave, owner - Gardin-Kukkonen Elina
4 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) C'mon Keepers Choice, owner - Sommarberg Eila & Valonen Katariina & Sommarberg Eila

FCI group III

Judge - Lehtinen Hans (Finland)
1 Place — Kerry Blue Terrier Gia' Che Ci Sei Della Riva D'arno, owner - Lehtonen Vesa & Lotzniker Lorena & Palosaari Juha
2 Place — Airedale Terrier Big Lady's Iron Duke, owner - Koch Von Pia
4 Place — English Toy Terrier (Toy Manchester Terrier, Black and Tan) Bonwild Dig That Funky Beat, owner - Hiltunen Pinja & Laitinen Sari & Kahrs Kirsti Ja Eirik

FCI group IV

Judge - Järvinen Kari (Finland)
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Naa-Naan Ilotulitus, owner - Selen Stina
2 Place — Dachshund standard wire-haired, Tiny Trotter's Heart Of Minuet, owner - Vuorio Tiina & Ultamo Jani & Kiiskilä Taia
3 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, Baltiyskiy Talisman Justine, owner - Hynynen Kirsi & Hynynen Vili
4 Place — Dachshund rabbit long-haired, Rodels Winterreise, owner - Ståhlberg Perttu & Parkkinen Teija

FCI group V

Judge - Lehtinen Hans (Finland)
1 Place — Chow Chow Vermisan Estrella, owner - Saarinen Hilkka
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Soulhill's Devil In Disguise, owner - Nieminen Piia & Nurminen Laura
3 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Eerondaali Queen, owner - Turunen Petri
4 Place — Swedish Vallhund (Västgötaspets) Bodeneis Carr Calgary, owner - Halonen Jarkko & Halonen Niina

FCI group VI

Judge - Järvinen Kari (Finland)
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Icecream Van Tum-Tum's Vriendjes, owner - Leinonen Hanna & Sittibavornsakul Bensri & Chaiyah Tortrakul
2 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) Hocus Pocus Van Tum-Tums Vriendjes, owner - Leinonen Hanna & Huikeshoven Gwen
3 Place — Rhodesian Ridgeback Tarujen Apollo, owner - Lemmetyinen Miia Marika
4 Place — Finnish Lapphund (Suomenlapinkoira) Kahvanahon Kuutarha, owner - Pekkala Erja & Lehtola Arto

FCI group VII

Judge - Lehtinen Hans (Finland)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Dollydane's Morgan Freeman, owner - Vesaaja-Lilja Riikka & Lilja Markku
2 Place — English Pointer Weimpoint Naughty Wizard Of Oz, owner - Närhi-Jääskeläinen Tiina & Jääskeläinen Timo & Vartiainen Sanna
3 Place — Bourbonnais Pointing Dog (Braque du Bourbonnais) Spectrolite's American Ice Man, owner - Savolainen-Pulli Satu
4 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Fikret's Easily Flammable, owner - Tenhunen Marika & Tenhunen Teemu

FCI group VIII

Judge - Järvinen Kari (Finland)
1 Place — Flat-Coated Retriever Flat Power Criminal Intent, owner - Forsell Marianne
2 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) Aquacrest Magic Mike, owner - Haapanen Noora & Uurtola-Kahri Päivi & Kahri Katariina
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Bazolo Dioro Di Mario, owner - Estupiñan Inge-Maj & Estupiñan Justo
4 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Tajmadoran Palmeiro, owner - Railamaa Jaana

FCI group IX

Judge - Lehtinen Hans (Finland)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Kuner's Russian Roulette, owner - Kauppinen Jaana
2 Place — Russian Toy (Russkiy Toy) Tsarskaya Pechat Biensi Elita La Roshe, owner - Vittaniemi Tiina
3 Place — Pug (Mops) Flash Of Joy Nikon, owner - Rönhovde Tuija & Coogan Caryn
4 Place — Poodle (Caniche) Miniwin's Libby Lu, owner - Korhonen Eija & Björnström-Lehtonen Nina

FCI group X

Judge - Järvinen Kari (Finland)
1 Place — Saluki Tazillah Dianna Diora, owner - Kärkkäinen Kirsi
2 Place — Whippet Collooney Blonde Bombshell, owner - Kääriäinen Mari & Kääriäinen Nilla
3 Place — Afghan Hound Scaramis One Hot Minute, owner - Simonen & Uurtola-Kahri Sonja & Päivi
4 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Chic Choix Dhulert Arathorn, owner - Gerkman-Hiltunen Susanna & Hiltunen Harri

Best in Show

1 Place — Affenpinscher Tricky Ricky From Yarrow-Hi Tech, owner - Budiman Jongkie
2 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Icecream Van Tum-Tum's Vriendjes, owner - Leinonen Hanna & Sittibavornsakul Bensri & Chaiyah Tortrakul
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Kuner's Russian Roulette, owner - Kauppinen Jaana
4 Place — West Highland White Terrier Gia' Che Ci Sei Della Riva D'arno, owner - Lehtonen Vesa & Lotzniker Lorena & Palosaari Juha


Source: www.showlink.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: