European Dog Show 26-28 August 2016 - Winners of the Final Competitions (Brussels, Belgium)

Best Minor Puppy (Friday, 26 August 2016)

Judge - Muntean Petru
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Griland Di Joy, owner - Grigoryan Karina
2 Place — Australian Cattle Dog Banana Bender Smoken' Show Off, owner - Schiavon Petra
3 Place — English Cocker Spaniel Della Fiumana Hit That Perfect Beat, owner - Rocchi Daila

Best Minor Puppy (Saturday, 27 August 2016)

Judge - Dupas Jean-Jacques
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka`s Danger Zone, owner - Morell Gitte
2 Place — Afghan Hound Agha Djari'S Mosaic, owner - Mohy Didier
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Pomvipstar Pants on Fire, owner - Vanvaerenbergh Julie

Best Minor Puppy (Sunday, 28 August 2016)

Judge - Müller Barbara
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Wanna Be On Top Berno Vega, owner - Egle Sulciene
2 Place — American Staffordshire Terrier Karballido Staffs No Pain No Gain, owner - Marks Paul F. M.
3 Place — Dachshund standard wire-haired, Bb King Rock Me Baby, owner - Ricciarelli Rebecca

Best Puppy (Friday, 26 August 2016)

Judge - Holm
1 Place — Beagle Pun Kotzky Gangster Of Love, owner - Louis Candice
2 Place — Bearded Collie Memorylane Shezall Thatglitters, owner - Brusin Nina
3 Place — Border Collie Once Upon A Time Of Vipers Pride, owner - Mertens Aurelie

Best Puppy (Saturday, 27 August 2016)

Judge - Gonzalbo Lorenzo Maite
1 Place — Pug (Mops) Tangetoppen`s Easy Like A Wind, owner - Juverud Elisabeth
2 Place — Chinese Crested Dog Mano Ponis Jaconda, owner - Gudabskiene Alma
3 Place — American Akita Akidan Coco By Chanel, owner - Pedersen Anette Allan

Best Puppy (Sunday, 28 August 2016)

Judge - Komorowski Axel
1 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black, Gentle Born Enthusiast, owner - Herrainz Hidalgo Saturnino
2 Place — Bullmastiff Optimus Daffyd, owner - Myers Morgan, Peter Deborah
3 Place — American Staffordshire Terrier Aces High Bad Joker, owner - Tibay Norbert

Best Brace (Friday, 26 August 2016)

Judge - Skalin Bo
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Vadaszpajtas Thymos-Ichnobates & Eloise Danitty, owner - Lucie Svobodova
2 Place — Flat-Coated Retriever Bersifjor Benfatto Io & Bersifjor Bacio Di Buona Fortuna, owner - Altuhova Alexandra
3 Place — Welsh Corgi Pembroke Andvol Marshal & Siggen'S Queen Of Spades, owner - Rita Tilley Wilberg

Best Brace (Saturday, 27 August 2016)

Judge - De Ridder-Onghena Liliane
1 Place — Whippet Black Baccara & Bethlehem Star, owner - Kollaps Kennel
2 Place — Basenji Sulla Liwang & Selma Liwang, owner - Dorota Muller
3 Place — Cavalier King Charles Spaniel Dante Dei Piccoli Demoni, Born To Annoy Dei Piccoli Demoni, owner - Lorella Carsana

Best Brace (Sunday, 28 August 2016)

Judge - Zilli Orietta
1 Place — Australian Silky Terrier Cedric Z Hedvabneho Domu & Izzy Z Hedvabneho Domu, owner - Petra Perschalova
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Laira Bella Magnateria & Moskvorechie Nafanya, owner - Galina Yatsenko
3 Place — English Toy Terrier (Toy Manchester Terrier, Black and Tan) Narjana'S Fleur De Lis & Narjana'S Copain Filou, owner - Frøkjær Tina

Best Group (Friday, 26 August 2016)

Judge - Eymar Dauphin Christian
1 Place — Flat-Coated Retriever Caci´s, owner - Caroline Lundqvist
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Olympos, owner - Gitte Finnich Pederse
3 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) De La Combe Noire, owner - Chrystel Costanzo Bouchoux

Best Group (Saturday, 27 August 2016)

Judge - Barak Lifac Yochai
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka'S, owner - Gitte Morell
2 Place — Irish Wolfhound Don Du Rua, owner - Serova Elena
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Thai Silk, owner - Mironenko Svetlana

Best Group (Sunday, 28 August 2016)

Judge - Van Den Bosch Gustaaf
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Moskvorechie, owner - Yatsenko Galina
2 Place — Bedlington Terrier L'End Show, owner - Elena Pykhtar
3 Place — Shar Pei Eki Zimurrak, owner - Alicia Insausti Elias

Best Veteran (Friday, 26 August 2016)

Judge - Spruyt Dirk
1 Place — Schipperke Atilla Du Clos De La Prere, owner - Kennel - Des Grands Voyageurs
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Trawricka High Jinks, owner - Mckimm Frances
3 Place — Pyrenean Sheepdog Long-Haired (Chien de Berger des Pyrénées à poil long) Eracles De La Tuile Au Loup, owner - Bostyn Laurence

Best Veteran (Saturday, 27 August 2016)

Judge - De Wilde Augustinus
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka'S Robbie Of Cool Cat, owner - Qvist Nana
2 Place — Shih Tzu Annie Z Jizni Ruze, owner - Kubova Lucie
3 Place — Basenji Jasiri Sukari Vermillion, owner - Durlot Lise

Best Veteran (Sunday, 28 August 2016)

Judge - Schwab Gitty
1 Place — West Highland White Terrier Like A Star Of Gryffindor, owner - Del Pino Y Kryszak, Juan Y Agnieszka
2 Place — Scottish Terrier (Scottie) Filisite Brash Celebration, owner - Valentina Popova
3 Place — Leonberger Hakuna C. Bora Z Miloticek, owner - Bauwens - Roobrouck, Carine Bart

Best Junior FCI group I

Judge - Doedijns Rony
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Shaggy Blue Bob´s Undercover Girl, owner - Lindahl Erno
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Dandlewood Boom Boom Shake The Room, owner - Van Ulsen, J.n.
3 Place — Pyrenean Sheepdog Long-Haired (Chien de Berger des Pyrénées à poil long) Labitarelle De L'Oustaou De Padel, owner - Audibert Agnès

Best Junior FCI group II

Judge - Van Montfoort Peter
1 Place — English Bulldog (Bulldog) Valleybulls Qashqai, owner - Jose Esteban Conejero
2 Place — Dogue de Bordeaux (French Mastiff) Emberez Timberjack, owner - Depoorter -Burnikell, Wim - Nik
3 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) Echo De'Chien Escuda Pour Garcon, owner - Susanna Virtanen

Best Junior FCI group III

Judge - Van Brempt Monique
1 Place — Fox Terrier (Smooth) Barclips'Nicolegm Ar 012, owner - Albino Bagnoli
2 Place — Scottish Terrier (Scottie) Filisite Brash Beauty Never Lies, owner - Valentina Popova
3 Place — American Staffordshire Terrier Carmichael'S Liar Liar Pants On Fire, owner - Verhorevoort Olaf

Best Junior FCI group IV

Judge - Lobakin Viktor
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Herzog Di Silvallegra, owner - Frigoli Cristina
2 Place — Dachshund miniature wire-haired, Thor Del Wanhelsing, owner - Silvestro Debora
3 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, Norden Liht Elation, owner - Yakovleva Irina

Best Junior FCI group V

Judge - Lovenkjaer Svend
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka'S U Are My Sunshine, owner - Morell Gitte
2 Place — Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog) miniature, Kinich Ahau Kaligula, owner - Selezneva Elena
3 Place — Basenji Lord Invictus De La Tribu Val'Elsy, owner - Alexandre Valerie

Best Junior FCI group VI

Judge - Achtergael Jean Pierre
1 Place — Fawn Brittany Basset (Basset Fauve de Bretagne) Whistlewood'S Six Shooter, owner - Stromberg Elisabeth
3 Place — Rhodesian Ridgeback Got The Soul By Luanda, owner - Groh Markus

Best Junior FCI group VII

Judge - Jarmer Sigrid
1 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) You Can Kick Your Way To The Top, owner - Horvath Jaqueline
2 Place — Irish Red and White Setter Cornadore Arro, owner - Nataliya Mikhaylova
3 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) Malomkozi Lord, owner - Nagy Istvan

Best Junior FCI group VIII

Judge - Siil Inga
1 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Look At Me, owner - Vartiainen Sanna
2 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Aquafortis Kamikaze, owner - Kristiansen Runi
3 Place — Flat-Coated Retriever Caci´s We Are The Heroes, owner - Lundqvist Carolin

Best Junior FCI group IX

Judge - Vanaken Jean-Francois
1 Place — Poodle (Caniche) toy black, Evak'S Watermark, owner - Mankova Natalia
2 Place — Cavalier King Charles Spaniel Gentle Star About A Dream, owner - Bojan Cukic
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Diamella Phantom Of Zirrhan, owner - Jaana Karenmaa-Nurminen Jaana

Best Junior FCI group X

Judge - Reyniers Rita
1 Place — Greyhound Sobers Zedric, owner - Bachanova Kristina
2 Place — Afghan Hound O -Raiza Del Ghyryo, owner - De Moor Guy
3 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Aghnadarragh Lindseigh, owner - Germain Catherine

Best Junior of the Show (JBIS)

Judge - Jakkel Tamas
1 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Look At Me, owner - Vartiainen Sanna
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka'S U Are My Sunshine, owner - Morell Gitte
3 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Shaggy Blue Bob´s Undercover Girl, owner - Lindahl Erno

Best Belgian Breed

Judge - Robert Pollet
1 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) Belordeal Louwik, owner - Aerts Peter

Best Junior Handler

Judge - Vyguzov Igor
1 Place — Marie-Louise Christensen
2 Place — Moiseeva Dasha
3 Place — Katarina Buric

Other results:


European Dog Show 26-28 August 2016 - Winners of the FCI Groups (Brussels, Belgium)





Source: onlinedogshows.eu

Rate:
0

Share:

Add comments: