BIS CACIB «Dzukia Summer» (Druskininkai, Lithuania), Friday, 5 August 2016 (photo)

Junior Handler Competition, 7-9 years

Judge - MAŁECKA INA (Guatemala)
1 Place — Kotryna Žeimytė
2 Place — Ema Stravinskaitė

Junior Handler Competition, 10-13 years

Judge - MAŁECKA INA (Guatemala)
2 Place — Viktorija Pavlenkova

Junior Handler Competition, 14-17 years

Judge - MAŁECKA INA (Guatemala)
1 Place — Viltė Šokaitytė
2 Place — Miglė Kazėnaitė
3 Place — Kristiina Tupalskaja
5 Place — Julija Jeršova

Best Junior Handler

Judge - MAŁECKA INA (Guatemala)
1 Place — Viltė Šokaitytė

Best Brace

Judge - DR. GYÖRGY TESICS (Grenada)
1 Place — American Akita LSA SIMONS SPLENDID & LSA STAR OF SHOW KATHRINE SAIN, owner - Khromov V.
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) GLORIS FOREVER & GLORIS FANTASY, owner - Seliverstova O.
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, Y PASCAL MARSELIO KOMPANIJA & ZOLDACHS INDIGOGO, owner - Jasevičiūtė S.

Best Breeders' Group

Judge - PEDRO IVO SANTOS BISPO (Haiti)
1 Place — English Springer Spaniel BARDEM‘S, owner - Tarja Kallio
2 Place — Cavalier King Charles Spaniel APRILMIST, owner - Mirja Aro
3 Place — Swedish Elkhound (Jämthund) TUNTURIJARVEN, owner - Tarja Kallio

Best Puppy

Judge - JANELLE ROBBINS (Cayman Islands)
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) LOOKUM PORTER, owner - Dybchuk A.
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) BLACK CARMEN MEILES SIUITA, owner - Jurgilaite G.
3 Place — Afghan Hound INGENUE ALL HAZZAN OF PHILOX, owner - Rasanen M.

Best Veteran

Judge - VLADIMIR ČAIROVIĆ (Venezuela)
1 Place — Golden Retriever NENUORAMOS MY MARCHELLO, owner - Valuntaitė Matvejeva G.
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) KARMINO MADE ICEBREAKER, owner - Plečkaitienė A.
3 Place — Lhasa Apso CHIC CHOIX THE PARTISAN, owner - Kudirkienė L.

Best Junior

Judge - DUŠAN PAUNOVIĆ (Venezuela)
1 Place — Alabai (Central Asian Shepherd Dog) APACHE SUPER AGENT, owner - Kisliakov A. V.
2 Place — Poodle (Caniche) toy black, ONE AND ONLY PARADOKSAS, owner - Dijakovskaja J.
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) GENTLY BORN UNA VOCE, owner - Chernyavskaya E.

FCI group I

Judge - BORIS CHAPIRO (El Salvador)
1 Place — Australian Shepherd EVENTY SEVEN RURIKOVICHI MY, owner - Serova O.
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) SENSATION FRPM SIELOS DRAUGAS, owner - Chernova V.
3 Place — Collie Rough SKABONA KISS’N RUN, owner - Skalin N. & Skalin B.

FCI group II

Judge - MASSIMO INZOLI (Greenland)
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) FINE LEDI S ZOLOTOGO GRADA, owner - Zaytseva E.
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black, GENTLY BORN GOLD STAR, owner - Samoznaeva N.
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, GLORIS FURORE, owner - Seliverstova O.

FCI group III

Judge - RADE DAKIĆ (Venezuela)
1 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) MORELLA FAIYA DIANA SWEET HEART, owner - Kiseliev S.
2 Place — Airedale Terrier ETIAM RIDEAMUS SEMPER, owner - Bezukladova M. & Vavilova M.
3 Place — English Toy Terrier (Toy Manchester Terrier, Black and Tan) GRINDSTONES DAYLIGHT TIME, owner - Tahko E. & Ryhanen-Dahlman T.

FCI group IV

Judge - HELEN TONKSON – KOIT
1 Place — standard wire-haired, SENTIA CRAZY FOR CHRISTMAS, owner - Musatova O.
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, MAGIK RAINBOW LRONARDO, owner - Popova O.
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, ZOLDACHS INDIGOGO, owner - Jasevičiūtė S.

FCI group V

Judge - LAURENT HEINESCHE
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) TALVITUULI PEACEFUL PEARL, owner - Neva S.
2 Place — Chow Chow GUCI LIUTO GUOLIS, owner - Miliauskiene E.
3 Place — Siberian Husky ULTIMATE D. B. ARCTIC, owner - Bejger M.

FCI group VI

Judge - SIRET LEPASAAR
1 Place — Rhodesian Ridgeback JELANY RED IFA TIFFANI, owner - Kale E. V.
2 Place — Small Gascony Blue (Petit Bleu de Gascogne) BEST TRACKER AMADEUS, owner - Sorsa M. & Bergstrom M.
3 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) RUFAS, owner - Andriuškevičius R.

FCI group VII

Judge - AUGUSTIN IONESCU (Ethiopia)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) KARMINO MADE KEEP ON GOING, owner - Plečkaitienė A.
2 Place — Weimaraner RYLIO DUSTY SUMMER ROAD, owner - Bendinskas M.
3 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) HALSTON CAPS LOCK, owner - Narbutaitė M.

FCI group VIII

Judge - MANUEL TORRES DELICADO (Dominican Republic)
1 Place — Golden Retriever NENUORAMOS MY MARCHELLO, owner - Valuntaitė Matvejeva G.
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) GRANAIO DEI MALATESTA ELIDE, owner - Semenova E.
3 Place — Chesapeake Bay Retriever PRINCE OF COCO KELECSKY POKLAD, owner - Sehnalikova S.

FCI group IX

Judge - FLYORA CHAIKOVSKAYA (Barbados)
1 Place — French Bulldog (Bouledogue français) A'VIGDORS ZANA-ZAN, owner - Komissarova E. (Barbados)
2 Place — Chihuahua (Chihuahueño) SWEET INDEED DON’T WORRY BE HAPPY, owner - Čeilutkienė E. & Depau F.
3 Place — Poodle (Caniche) miniature, SAVOJA GAMTOS HARMONIJA, owner - Dijakovskaja J.

FCI group X

Judge - ELENA AGAFONOVA (Barbados)
1 Place — Afghan Hound AMAL SALANG COEUR D'COEURS, owner - Shirokov D. V.
2 Place — Whippet WHIPTAILS DARING TO DREAM, owner - Aalto K. & Aalto T.
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) ELEDI GRACE ELLIANA EDEM, owner - Jegorova J.

Best Lithuanian Dog

Judge - DR. GYÖRGY TESICS (Grenada)
1 Place — Chow Chow GUCI LIUTO GUOLIS, owner - Miliauskiene E.
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) SENSATION FRPM SIELOS DRAUGAS, owner - Chernova V.
3 Place — Poodle (Caniche) miniature, SAVOJA GAMTOS HARMONIJA, owner - Dijakovskaja J.

Best in Show (BIS)

Judge - LUIS MANUEL CALADO CATALAN (Haiti)
1 Place — French Bulldog (Bouledogue français) A'VIGDORS ZANA-ZAN, owner - Komissarova E. (Barbados)
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) FINE LEDI S ZOLOTOGO GRADA, owner - Zaytseva E. (Barbados)
3 Place — Afghan Hound AMAL SALANG COEUR D'COEURS, owner - Shirokov D. V. (Barbados)

More photo from the show in petolog gallery



Rate:
0

Share:

Add comments: